Stanisław Czepiel

Stanisław Franciszek Czepiel
Ilustracja
Stanisław Czepiel w swoim muzeum
Data urodzenia

1936

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

lutnictwo, muzyka, poezja, rzeźbiarstwo, sztuka ludowa

Muzeum artysty

Galeria Sztuki Pienińskiej w Krościenku nad Dunajcem

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Stanisław Franciszek Czepiel (ur. w 1936) – polski dyrygent, muzyk i lutnik, poeta, rzeźbiarz i malarz, artysta ludowy.

Życiorys

Ukończył szkołę muzyczną I i II stopnia, jest absolwentem Studium Dyrygentury w Krakowie. W wieku 11 lat zrobił swoje pierwsze skrzypce.

Po studiach, pracując w Zakopanem, chodził na nauki do lutnika Franciszka Marduły – nestora polskich lutników, gdzie posiadł wiedzę na temat lutnictwa.

Był nauczycielem muzyki w szkołach muzycznych w Zakopanem i Nowym Targu przez 40 lat, gdzie uczył gry na skrzypcach. Był również założycielem i wykładowcą pierwszej w Polsce szkoły lutniczej w Nowym Targu.

Dyrygował zespołami kameralnymi, chórami i orkiestrami. Posiada uprawnienia organistowskie.

Obecnie na emeryturze.

Stanisław Czepiel od najmłodszych lat także pisał wiersze – gwarą i językiem literackim. Wydał sześć tomików poetyckich[1].

Twórczość

  • Lutnictwo – robi skrzypce, altówki i wiolonczele. Wykonuje również instrumenty ludowe, jak: gęśle, złóbcoki czy oktawki. Jako artysta lutnik skonstruował 120 instrumentów muzycznych.
  • Rzeźbiarstwo – rzeźbi głównie świątki, Jezusa Frasobliwego, krzyże, św. Kingę lub Matkę Boską, ale również ludzi z Pienin, wykonuje również płaskorzeźby. Wykonał około 500 rzeźb o tematyce ludowej.
  • Malarstwo – głównie olejne pejzaże, chociaż maluje i rysuje również portrety. Prace te pokazywał na wielu konkursach i wystawach. Jego obrazy przedstawiają głównie architekturę kościołów i wiejskich kapliczek oraz pejzaże górskie, namalował ich ponad 300.
  • Muzyka – komponuje muzykę.
  • Poezja – pisze wiersze, często gwarą, opowiadania i pastorałki o życiu górali i o tematyce pienińskiej, wydał 6 tomików poezji[1].

Galeria Sztuki Pienińskiej

Stanisław Czepiel wraz z żoną Marią prowadzą w swoim domu w Krościenku nad Dunajcem wystawę – Galerię Sztuki Pienińskiej z instrumentami lutniczymi, obrazami, rzeźbami i góralskimi gorsetami oraz wieloma ich pracami. Wystawę można oglądać przy ul. Trzech Koron 22a od maja do września.

Wystawy i konkursy

Jego prace można oglądać w Muzeum Sztuki Ludowej w Lublinie, Galerii w Nowym Targu oraz stałej wystawie „Etnika” w Krakowie przy ul. Gołębiej. Dodatkowo jego prace są wystawiane na konkursach i pokazach lokalnych. Swoje wyroby prezentował podczas kiermaszów i spotkań realizowanych w ramach projektu współpracy „Lokalni twórcy ostoją dziedzictwa kulturowego”.

Brał udział w wielu konkursach lutniczych, również na Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Henryka Wieniawskiego. Na jego skrzypcach grają muzycy na całym świecie.

Członkostwo w organizacjach

  • Związek Polskich Artystów Lutników
  • Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie
  • Związek Podhalan – Czepiel powołał w 1987 roku Oddział Związku Podhalan w Krościenku nad Dunajcem i został jego pierwszym prezesem. Rok później poświęcono sztandar Oddziału. Na uroczystość do Krościenka przyjechali między innymi ksiądz Józef Tischner, ksiądz Władysław Zązel (kapelan Związku Podhalan) i przedstawiciele Zarządu Głównego Związku. Stanisław Czepiel przez 8 lat sprawował funkcję prezesa Oddziału.

Ordery i odznaczenia

Życie rodzinne

Żona Stanisława Czepiela, Maria Czepiel (ur. w 1939 roku) haftuje, za pomocą haftu tworzy również obrazy (jeden z nich uzyskał nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Wyszywa serwety, bieżniki, gorsety, kamizelki i portki góralskie. Bierze udział w konkursach i wystawach w Polsce i na Słowacji. Maluje na szkle obrazy o tematyce religijnej i ludowej, związanej z pracą i kulturą ludową[2].

Ich dziećmi są: dyrygent i kompozytor Wojciech Czepiel, lutnik Marek Czepiel[3] i artystka ludowa Bronisława Czepiel[4].

Przypisy

  1. a b c Stanisław Czepiel (ur. 1936 r., Krościenko nad Dunajcem). www.leadergorce-pieniny.pl. [dostęp 2021-01-02].
  2. Maria Czepiel (ur. 1939). www.leadergorce-pieniny.pl. [dostęp 2021-01-02].
  3. Adresy pracowni lutniczych – ZPAL, www.zpal.pl [dostęp 2016-08-11].
  4. Twórcy obszaru LGD GORCE-PIENINY, www.leadergorce-pieniny.pl [dostęp 2016-08-11] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-01].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Zasłużony Działacz Kultury.jpg
Autor: Ὄνειροι, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zasłużony Działacz Kultury – odznaka
POL Odznaka honorowa Zasluzony dla Kultury Polskiej.png
Autor: AnneMarrie, Licencja: CC BY-SA 3.0
Baretka Odznaki honorowej "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
PL Krościenko nad Dunajcem - Stanisław Czepiel museum 2.JPG
Autor: Happa, Licencja: CC BY 3.0
Muzeum Stanisława i Marii Czepielów w Krościenku nad Dunajcem - Stanisław Czepiel i dzieła jego i jego żony Marii