Stanisław Gałoński

Stanisław Gałoński
Data i miejsce urodzenia

6 maja 1930
Ostrowczyk
II Rzeczpospolita

Zawód, zajęcie

dyrygent, muzykolog

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (od 1908)
Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Stanisław Gałoński (ur. 6 maja 1930 w Ostrowczyku[1]) – polski dyrygent i muzykolog, współorganizator i pierwszy kierownik artystyczny Capelli Bydgostiensis w latach 1961–1970, współtwórca i wieloletni dyrektor orkiestry Capella Cracoviensis oraz festiwalu Muzyka w Starym Krakowie.

Życiorys

Urodził się 6 maja 1930 r. we wsi Ostrowczyk[1] (dziś Ukraina) w rodzinie wiejskiej. Jako chłopiec nauczył się grać na skrzypcach, a jeden z muzyków wiejskich nauczył go grania z nut. Jako 12-letni młodzieniec został kościelnym organistą.

W 1948 r. w wieku 18 lat przyjechał do Krakowa, gdzie studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1949–1953), a potem dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego i Bohdana Wodiczki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W 1955 r. uzyskał dyplom tej uczelni. Związany z krakowskim środowiskiem muzycznym, pracował początkowo jako organista, a potem jako dyrygent chóru miejscowej filharmonii (1955–1958). W latach 1958–1961 kierował chórem Teatru Muzycznego w Krakowie.

Na początku lat 60. na zaproszenie dyrektora Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbe, podjął się stworzenia w Bydgoszczy zespołu specjalizującego się w prezentowaniu muzyki dawnej. W 1962 r. jako stypendysta, przebywał przez kilka tygodni we Włoszech, gdzie zetknął się z renomowanymi zespołami wykonującymi muzykę minionych wieków. Zdobyte doświadczenia pomogły mu w organizacji i kierowaniu Capellą Bydgostiensis pro Musica Antiqua i Zespołem Madrygalistów, działającymi przy Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego. Krytycy artystyczni cenili go za autorskie, twórcze podejście i pełnienie roli prekursora w prezentacji na nowo odkrywanych i interpretowanych utworów polskiej i europejskiej muzyki dawnej. Źródłem jego sukcesów był osobisty talent, intuicja i pracowitość.

Po 10 latach spędzonych w Bydgoszczy, w 1970 r. oddał kierownictwo Capelli Bydgostiensis swemu asystentowi Włodzimierzowi Szymańskiemu i wrócił do Krakowa. Tam, wykorzystując swoje doświadczenia, poprowadził do międzynarodowych sukcesów Capellę Cracoviensis. Z jego inicjatywy narodziły się dwie duże imprezy muzyczne: Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej i Muzyka w Starym Krakowie. Komponował również muzykę do sztuk teatralnych i filmów oraz dokonywał licznych nagrań.

W 2005 r. znalazł się wśród 78 osób związanych z Krakowem, którzy zostali odznaczeni Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2].

Odznaczenia

Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Order papieski za zasługi w dziedzinie muzyki kościelnej – Pro Ecclesia et Pontifice, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[3], Zasłużony Działacz Kultury, Medal Cracoviae Merenti, Złota Odznaka Miasta Krakowa, Złota Odznaka za zasługi dla Województwa Nowosądeckiego[1]

Nagrody

  • Nagroda Wydziału Kultury i Sztuki Kraków
  • Nagroda Miasta Krakowa (1979)[4]
  • Nagroda im. Brata Alberta
  • Nagroda Złotego Fryderyka za rok 2022 w kategorii muzyki poważnej[5].

Stanisław Gałoński jest Honorowym Obywatelem Miasta Stary Sącz[1].

Przypisy

  1. a b c d XL Jubileuszowy Festiwal Muzyka w Starym Krakowie. Program festiwalu wydany nakładem Fundacji dla Realizacji Siedziby Capellae Cracoviensis, Kraków 2015.
  2. Gloria Artis zasłużonym. dziennikpolski24.pl, 6 października 2005. [dostęp 2013-05-01].
  3. Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2017-01-21].
  4. Wręczenie nagród miasta [w:] „Echo Krakowa”, s. 1, nr 115, 25 maja 1979 [dostęp 2020-05-10]
  5. Janusz Olejniczak i Stanisław Gałoński laureatami Złotych Fryderyków w muzyce poważnej. dzieje.pl, 19 kwietnia 2022. [dostęp 2022-04-19].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

POL Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png
Baretka Srebrnego Medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"
Ribbon.Crossproecclesiaetpontifice.jpg
Ribbon of the Cross "pro ecclesia et pontifice" - Holy See - Vatican
Zasłużony Działacz Kultury.jpg
Autor: Ὄνειροι, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zasłużony Działacz Kultury – odznaka