Stanisław Gabriel Żeleński

Stanisław Gabriel Żeleński
Ilustracja
Fotografia z 1894
Data i miejsce urodzenia

21 lutego 1873
Warszawa

Data śmierci

28 sierpnia 1914

Zawód, zajęcie

inżynier
właściciel Pracowni Witraży i Mozaiki

Rodzice

Władysław Żeleński
Wanda Grabowska

Małżeństwo

Izabela z Madeyskich

Dzieci

Władysław Żeleński

Krewni i powinowaci

Tadeusz Boy-Żeleński
Edward Żeleński

Grób Stanisława Gabriela Żeleńskiego na cmentarzu św. Rocha w Łukowie

Stanisław Gabriel Żeleński (ur. 21 lutego 1873 w Warszawie, zm. 28 sierpnia 1914 pod Łukowem) – krakowski architekt, właściciel i kierownik Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński (1904–1914).

Życiorys

Był bratem literata Tadeusza Kamila Marcjana „Boya” (1874–1941) i urzędnika bankowego Edwarda Narcyza (1878–1910), synem kompozytora Władysława (1837–1921) i Wandy z domu Grabowskiej (1841–1904).

Stanisław Żeleński po ukończeniu studiów na Politechnice Lwowskiej[1] początkowo pracował na stanowisku architekta rządowego Starostwa Krakowskiego. Gdy wraz z architekturą secesyjną rozpowszechniły się witraże nie tylko w kościołach, ale i nawet w budynkach mieszkalnych, Żeleński odkupił w roku 1904[2] założony w roku 1902 przez architekta Władysława Ekielskiego i malarza Antoniego Tucha zakład wyrobu witraży pod nazwą „Krakowskie Zakłady Witrażów, Oszkleń Artystycznych i Fabryki Mozaiki Szklanej”. Od tego czasu zakład działał pod nazwą „Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński”. W roku 1906 zakład został przeniesiony do nowego budynku, zaprojektowanego przez Stanisława Żeleńskiego oraz Ludwika Wojtyczkę przy ulicy Krasińskiego 23. W budynku tym mieści się obecnie Muzeum Witrażu w Krakowie.

Zasługą Stanisława Żeleńskiego było traktowanie firmy jako zakładu rzemiosła artystycznego. Artyści mogli współuczestniczyć w realizacji swoich projektów, dzięki czemu uzyskiwano realizacje zgodne z wymaganiami twórców.

Do roku 1912 wykonano witraże w 53 kościołach i kaplicach w Małopolsce, 27 we Lwowie, 13 w Księstwie Poznańskim i 16 w Królestwie Polskim, a także w wielu budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

W czasie I wojny światowej Żeleński służył w austriackiej 12 Dywizji Piechoty tzw. "krakowskiej" jako oficer ordynansowy gen. Tadeusza Jordan Rozwadowskiego. 27 sierpnia 1914 został ciężko ranny w bitwie pod Grądami. Zmarł następnego dnia w Łukowie[3] i tam został pochowany. Okoliczności śmierci opisał gen. Rozwadowski w swych wspomnieniach[4]. Zakład prowadziła nadal jego żona Izabela z Madeyskich. Następnie firmę przejął młodszy syn Stanisława Gabriela i Izabeli – Adam Żeleński (ur. 1 września 1905 w Krakowie, zm. 21 czerwca 1963 w Krakowie).

W okresie powojennym zakład został upaństwowiony, a następnie przekształcony w spółdzielnię. W roku 2001 został nabyty przez prywatnego właściciela Piotra Ostrowskiego, który oprócz zakładu urządził w budynku muzeum witraży. Zakład działa obecnie nadal za zgodą spadkobierców rodziny Żeleńskich pod historyczną nazwą i logiem firmy.

W zakładzie przy ul. Krasińskiego powstały witraże według kartonów Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Kazimerza Sichulskiego, Karola Frycza i wielu innych. W późniejszych latach realizowano w nim projekty m.in. Zbigniewa Pronaszki i Wojciecha Jastrzębowskiego.

Przypisy

Bibliografia

  • Tadeusz Dobrowolski: Sztuka Krakowa, Wydaw. Literackie, Kraków, wyd. 5, 1978
  • Tadeusz Boy-Żeleński: Ludzie żywi, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1975

Internet

Media użyte na tej stronie

Stained glass window (27 Karmelicka street), 1911 by S. G. Żeleński Krakow Stained Glass Workshop, Krakow, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Witraż (ul. Karmelicka 27), 1911 wyk. Zakład Witrażów S. G. Żeleński, Kraków
Stanisław Gabriel Żeleński cropped.jpg
Stanisław Gabriel Żeleński, 1894 r.
DomSuskiego-MozaikaIFigurkaMatkiBożej-POL, Kraków.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Mozaika i figurka Matki Bożej w rogu kamienicy nad portalem wejściowym Domu Suskiego przy Placu Dominikańskim 6. Kraków, 2017.
Łuków, grób Stanisława Gabriela Żeleńskiego.jpg
Autor: Logi Aer, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Stanisława Gabriela Żeleńskiego na cmentarzu św. Rocha w Łukowie.