Stanisław Gutentag

Stanisław Gutentag
Data i miejsce urodzenia

4 lutego 1866
Warszawa

Zawód, zajęcie

polski lekarz pediatra

Stanisław Gutentag (ur. 4 lutego 1866 w Warszawie, zm. ?) – lekarz pediatra, higienista, praktykujący w Łodzi, społecznik.

Nauka i studia

Urodził się w rodzinie Izaaka, urzędnika i działacza społecznego. Po ukończeniu gimnazjum rządowego w Warszawie rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które w 1892 ukończył. Praktyki odbył w warszawskim szpitalu dziecięcym im. Bersohnów i Baumanów.

Praca

Do Łodzi przyjechał w 1894. Początkowo prowadził tu własną praktykę lekarską, a potem długo w latach 1898–1914 pracował w Żydowskim Szpitalu im. małżonków Izraela i Leony Poznańskich przy ul. Nowotargowej (obecnie Szpital im. dr Seweryna Sterlinga Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. dr Seweryna Sterlinga 1/3). Był jednocześnie lekarzem higienistą w łódzkich szkołach powszechnych. W okresie międzywojennym pełnił obowiązki naczelnego lekarza higienisty szkół powszechnych w Łodzi, zwalczał jaglicę. Był członkiem Izby Lekarskiej w Łodzi. Był nauczycielem higieny w prywatnej szkole handlowej Cyrklera przy ul. Widzewskiej (obecnie ul. J. Kilińskiego) 103.

Był jednym z aktywnych organizatorów szkolnictwa żydowskiego w Łodzi, głównie realizowanego przez „Talmud Torę”, bliskim współpracownikiem Zygmunta Jarocińskiego przy organizacji Szkoły Przemysłowej Towarzystwa Szerzenia Oświaty i Wiedzy Technicznej wśród Żydów w Łodzi przy ul. Pomorskiej 46/48.

Publikacje

Opublikował m.in. artykuły Walka z jaglicą w szkołach powszechnych m. Łodzi („Dziennik Zarządu m. Łodzi” 1924 nr 34), Fragment z działalności Magistratu m. Łodzi w dziedzinie higieny szkolnej („Turnie” 1927 nr 16). Napisał szereg prac naukowych opublikowanych na łamach prasy fachowej.

W kwietniu 1906 przenocował, a następnie pośredniczył w przechowaniu na terenie zakładu dla umysłowo chorych w „Kochanówce” dwóch bojowców PPS, odbitych przez Jura Gorzechowskiego w słynnej akcji oswobodzenia 10 więźniów politycznych z Pawiaka.

Data i miejsce śmierci nieznane, także nieznane jest miejsce pochówku.

Bibliografia

  • Andrzej Kempa, Marek Szukalak, Żydzi dawnej Łodzi. Słownik biograficzny Żydów łódzkich i z Łodzią związanych Tom II Od A do Z, Łódź: Oficyna Bibliofilów, 2002, s. 14, ISBN 83-87522-52-X, OCLC 749597745.
  • Berner W., Supady J., Działalność lekarsko-społeczna na rzecz zdrowia publicznego w Łodzi w latach 1870-1914, Łódź 2001.