Stanisław Kluska (geodeta)

Stanisław Kluska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia10 lipca 1930
Kłomnice
Data i miejsce śmierci30 października 2009
Łódź
Zawód, zajęciegeodeta
Tytuł naukowyinż.
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Stanisław Kluska (ur. 10 lipca 1930 w Kłomnicach, zm. 30 października 2009 w Łodzi[1]) – polski geodeta.

Życiorys

Szkołę podstawową ukończył w Kłomnicach w roku 1944. Po II wojnie światowej, w styczniu 1945 roku, wstąpił do Państwowego Gimnazjum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie, w którym, w roku 1948, zdał małą maturę. We wrześniu tego samego roku rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Mierniczym w Łodzi. Maturę wraz z dyplomem technika mierniczego uzyskał w roku 1950. W następnym roku rozpoczął studia w Wieczorowej Szkole Inżynierskiej w Łodzi i po ich ukończeniu w 1955 roku otrzymał tytuł inżyniera geodety.

Pracę rozpoczął w 1951 roku w Państwowym Przedsiębiorstwie Mierniczym w Łodzi. W 1961 roku został powołany na stanowisko kierownika Delegatury Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Łodzi. W 1973 roku, po likwidacji delegatur, przeszedł na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Biura Geodezji i Kartografii w Łodzi. W roku 1975 rozpoczął pracę w „Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Łodzi” na stanowisku zastępcy dyrektora ds. rozwoju. W latach 1988–1990 był zastępcą dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta Łodzi. Na emeryturę przeszedł w 1990 roku.

Pełnione funkcje

15 czerwca 1950 roku wstąpił do Związku Mierniczych Rzeczypospolitej Polskiej. W Stowarzyszeniu Geodetów Polskich był m.in. przewodniczącym Zarządu Oddziału w Łodzi, a w latach 1989–1998 piastował funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego SGP. W latach 1972–1983 był członkiem oraz zastępcą przewodniczącego Rady Programowej „Przeglądu Geodezyjnego”. Do roku 2004 przewodniczył Komisji Kwalifikacyjnej ds. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. W latach 1970–1974 był członkiem Rady Głównej Naczelnej Organizacji Technicznej.

Odznaczenia (wybór)

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi
  • Złoty, Srebrny i Brązowy medal „Za zasługi dla obronności kraju”
  • Złota i Srebrna Odznaka Honorowa NOT
  • Honorowa Odznaka m. Łodzi

Przypisy

  1. Stanisław Kluska: Nekrologi (pol.). Polska Dziennik Łódzki, 4.11.2009. [dostęp 2011-11-06].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju BAR.svg
Baretka: Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.
POL Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju BAR.svg
Baretka: Srebrny Medal "za Zasługi dla Obronności Kraju".
POL Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju BAR.svg
Baretka: Brązowy Medal "za Zasługi dla Obronności Kraju".
Stanisław Kluska.jpg
Autor: Ented, Licencja: CC BY-SA 3.0
Polski geodeta