Stanisław Komar

Stanisław Komar SJ
Sługa Boży
Kraj działaniaPolska
Data i miejsce urodzenia30 marca 1882
Sztokholm
Data i miejsce śmierci18 maja 1942
Hartheim
Wyznaniekatolicyzm
Kościółrzymskokatolicki
Inkardynacjajezuici
Śluby zakonne

Stanisław Komar SJ (ur. 30 marca 1882[a] w Sztokholmie, zm. 18 maja 1942 w Hartheim) – polski brat zakonny z Towarzystwa Jezusowego, ofiara niemieckiego terroru w okresie II wojny światowej, Sługa Boży Kościoła katolickiego, męczennik[1][2].

Życiorys

Powołanie realizował przez posługę w Poznaniu, gdzie był pomocnikiem prefekta biblioteki, w pińskim kolegium jezuickim, pełniąc obowiązki zakrystiana i jako zarządca majątków jezuickich w Zakładzie Naukowo-Wychowawczym Ojców Jezuitów w Chyrowie, Starej Wsi i Lublinie[2].

Po wybuchu II wojny światowej, 23 września 1939 został aresztowany przez gestapo i przeznaczony do rozstrzelania[3]. Do egzekucji nie doszło, został jednak osadzony w poznańskim więzieniu przy ul. Młyńskiej[2]. Po przejściu obozu internowania[b], 15 sierpnia 1940 roku przetransportowany został do niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald, a 8 grudnia do Dachau, gdzie zarejestrowano go pod numerem 21877[c][2][4]. Został zamordowany 18 maja 1942 przez zagazowanie, po przewiezieniu do obozu zagłady w Hartheim[2][5].

Proces beatyfikacyjny zainicjowany przez Prowincję Wielkopolsko-Mazowiecką Towarzystwa Jezusowego obejmuje dziewięciu Sług Bożych, wśród których Stanisław Komar, wraz z księżmi Stanisławem Felczakiem, Czesławem Sejbukiem i Michałem Malinowskim oraz z klerykiem Jerzym Stanisławem Musiałem, więzieni byli w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau[3].

Jest jednym ze 122 Sług Bożych wobec których 17 września 2003 rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej[6][7].

Zobacz też

Uwagi

  1. Według niemieckiej dokumentacji (powielonej przez IPN) obozowej urodził się 30 marca 1895.
  2. Przebywał w obozie przejściowym w Golinie lub Lądzie.
  3. Przed dotarciem do KL Dachau przebywał w poznańskim obozie zagłady Fort VII.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

SaintIcon.PNG
Autor: Tomasz Wachowski, Licencja: CC BY 3.0
ikona Święty
Emblem of the Papacy SE.svg
Emblem of the Papacy: Triple Tiara and Keys