Stanisław Krzaklewski

Stanisław Krzaklewski
Ilustracja
Stanisław Krzaklewski przed II wojną światową
Data i miejsce urodzenia

17 lutego 1910
Zabłotowce

Data i miejsce śmierci

12 czerwca 1974
Kolbuszowa

Zawód, zajęcie

lekarz

Alma Mater

Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie

Stanisław Krzaklewski wraz z rodziną
Grób Stanisława Krzaklewskiego i jego małżonki

Stanisław Krzaklewski (ur. 17 lutego 1910 w Zabłotowcach, zm. 12 czerwca 1974 w Kolbuszowej) – polski chirurg.

Życiorys

Był drugim synem Bronisława Krzaklewskiego herbu Habdank, agronoma i zarządcy majątku ziemskiego oraz nauczycielki Marii Stańskiej. Miał dwie siostry, Helenę i Jadwigę[1]. Ukończył szkołę średnią we Lwowie[2]. W latach 1931–1936 studiował medycynę na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza. Dyplom lekarza uzyskał w 1936 roku[1]. Pracował jako lekarz w Klinice Chirurgii profesora Lipińskiego[2]. Podczas pracy w klinice napisał pracę doktorską, jednak wybuch II wojny światowej nie pozwolił mu jej obronić[1].

Brał czynny udział w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu przedostał się do Lwowa. Podjął tam pracę w Oddziale Chirurgii jako asystent profesora Władysława Dobrzanieckiego w Instytucie profesora Rudolfa Weigla. Po wkroczeniu do Lwowa Niemców w 1941 roku rozpoczął działalność w konspiracyjnym zorganizowanym lecznictwie. Został dowódcą wojsk sanitarnych Armii Krajowej w Okręgu Stanisławów. Na początku 1945 roku otrzymał pracę lekarza okręgowego Ubezpieczalni Społecznej w Ulanowie. Był więziony w rzeszowskim zamku za pomoc sanitarną i lekarską, którą udzielał partyzantom. Po opuszczeniu aresztu przez kilka miesięcy piastował funkcję zastępcy dyrektora Szpitala PCK w Nisku[2].

Od listopada 1948 roku pełnił funkcję dyrektora Szpitala Powiatowego w Kolbuszowej, a zarazem ordynatora oddziału chirurgii. Podczas współpracy z Eugeniuszem Adamusem zainicjował powstanie ośrodków zdrowia w Raniżowie i Sokołowie Małopolskim oraz punktów lekarskich i pielęgniarskich w Majdanie Królewskim, Niwiskach, Przedborzu i Wilczej Woli przekształconych później w ośrodki zdrowia. Przyczynił się również do powstania izb porodowych w Cmolasie, Lipnicy i Niwiskach, spółdzielni zdrowia w Nienadówce oraz poradni przeciwgruźliczej w Górnie. Organizował kursy felczerskie oraz zabiegał o budowę nowego szpitala w Kolbuszowej. Jego plany zostały zrealizowane pod koniec lat 60[2].

Należał do Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami im. Juliana Goslara. Był członkiem Lekarskiego Sądu Koleżeńskiego w Rzeszowie. Pełnił funkcję przewodniczącego powiatowego komitetu do zwalczania znachorstwa w powiecie kolbuszowskim[2].

Zmarł 12 czerwca 1974 roku podczas pracy w kolbuszowskim szpitalu powiatowym[2]. Został pochowany na cmentarzu w Kolbuszowej[3].

Życie prywatne

W 1939 roku ożenił się z Joanną Owoc, absolwentką Wydziału Chemii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie[1]. Doczekali się pięcioro dzieci. Są nimi m.in. Marian Krzaklewski[4] i Barbara Frączek[5].

Upamiętnienie

W 2017 roku został patronem dawnej ulicy 22 Lipca w Kolbuszowej[6].

Od 2019 roku jest patronem bloku operacyjnego w Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Kolbuszowej[7].

Przypisy

  1. a b c d Dudzińska 2009 ↓, s. 306.
  2. a b c d e f Pamięci doktora Stanisława Krzaklewskiego (pol.). powiat.kolbuszowski.pl, 10 czerwca 2014. [dostęp 2022-01-07].
  3. Dudzińska 2009 ↓, s. 308.
  4. Dudzińska 2009 ↓, s. 307.
  5. Kondolencje. „Nowiny Rzeszowskie”. Nr 163, s. 2, 15 czerwca 1974. 
  6. Barbara Bochniarz: Informacja w sprawie zmian nazw ulic w Kolbuszowej (pol.). kolbuszowa.pl, 4 stycznia 2017. [dostęp 2022-01-07].
  7. B. Żarkowska: Blok operacyjny z imieniem (pol.). powiat.kolbuszowski.pl. [dostęp 2022-01-07].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Stanisław Krzaklewski wraz z rodziną.png
Stanisław Krzaklewski wraz z rodziną
Stanisław Krzaklewski (przed II wojną światową).png
Stanisław Krzaklewski (przed II wojną światową)
Kolbuszowa (cmentarz) - grób Stanisława Krzaklewskiego i jego małżonki.jpg
Autor: Patryk Duszkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kolbuszowa (cmentarz) - grób Stanisława Krzaklewskiego i jego małżonki