Stanisław Zarychta

Stanisław Zarychta
Ilustracja
wiceadmirał w st. spocz. wiceadmirał w st. spocz.
Data i miejsce urodzenia

9 listopada 1958
Czeladź

Przebieg służby
Lata służby

1978–2018

Siły zbrojne

 Marynarka Wojenna
 Marynarka Wojenna

Jednostki

6 Ośrodek Radioelektroniczny
gOR
ORP "Hydrograf"

Stanowiska

zastępca szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego, zastępca dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Stanisław Henryk Zarychta (ur. 9 listopada 1958 w Czeladzi) – oficer polskiej Marynarki Wojennej w stopniu wiceadmirała w stanie spoczynku, doktor habilitowany inżynier nawigator, w okresie od 1990 do 2001 roku dowódca ORP "Hydrograf" i grupy Okrętów Rozpoznawczych, następnie dowódca 6 Ośrodka Radioelektronicznego, zastępca szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zastępca dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, w latach 2010-2018 Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Wykształcenie

Stanisław Henryk Zarychta urodził się 9 listopada 1958 roku w Czeladzi. W latach 1973–1978 uczęszczał do Technikum Kolejowego w Sosnowcu, a po zdaniu matury został przyjęty do Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni. Studia ukończył w 1983 roku i uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera nawigatora. Praca magisterska została uznana za najlepszą. Jednocześnie otrzymał promocję oficerską na stopień wojskowy podporucznika marynarki. Jest również absolwentem kursów sztabowych w Królewskiej Akademii Sztabu Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii w Londynie (1992) oraz Akademii Dowodzenia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Newport (1995). W 1998 roku w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie odbył kurs przygotowawczy dla oficerów wytypowanych do służby w strukturach wojskowych NATO. Legitymuje się znajomością języka angielskiego na poziomie 3 zgodnie z wymaganiami STANAG. W listopadzie 2011 roku obronił rozprawę doktorską na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, zatytułowaną Struktury militarne Paktu Północnoatlantyckiego w kreowaniu bezpieczeństwa państw członkowskich. Sześć lat później, we wrześniu 2017 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, na podstawie pracy pt. Broń jądrowa w kształtowaniu bezpieczeństwa 1945-2015.

Służba wojskowa

Na pierwsze stanowisko – oficera nawigacyjnego – został skierowany na okręt rozpoznania radiolokacyjnego ORP "Hydrograf" projektu 863. W 1985 roku wyznaczono go dowódcą działu okrętowego I nawigacyjnego, a dwa lata później objął obowiązki zastępcy dowódcy na bliźniaczym ORP "Nawigator". W 1990 roku powrócił na "Hydrografa", przejmując dowództwo nad tą jednostką pływającą. Od 1996 do 1997 roku był starszym oficerem w Oddziale II Rozpoznania Sztabu Marynarki Wojennej w Gdyni. Następnie został dowódcą grupy Okrętów Rozpoznawczych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. W tym okresie grupę okrętów Rozpoznawczych uznano za najlepszą jednostkę rozpoznawczą Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (1998) oraz otrzymała Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (2001). W 2002 roku kmdr Stanisław Zarychta objął stanowisko dowódcy 6 Ośrodka Radioelektronicznego w Gdyni, natomiast od 2004 roku był szefem Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej N2 Sztabu Marynarki Wojennej w Dowództwie Marynarki Wojennej. W 2005 roku kierowana przez niego komórka organizacyjna uzyskała tytuł Przodującego Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej Dowództw Rodzajów Sił Zbrojnych. 15 sierpnia 2007 roku został mianowany kontradmirałem i wyznaczony zastępcą szefa Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Od 26 maja 2008 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Z dniem 15 sierpnia 2010 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Morskich. Od 1 lipca 2013 r. zajmuje stanowisko Dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowódcy Komponentu Morskiego. W dniu 1 sierpnia tego samego roku Prezydent RP nadał kontradmirałowi Zarychcie stopień wiceadmirała[1]. W dniu 26 kwietnia 2018 roku został zwolniony ze stanowiska Dowódcy Centrum Operacji Morskich-Dowódcy Komponentu Morskiego przekazując obowiązki kmdr Mariuszowi Kościelskiemu, przechodząc w stan spoczynku.

Jest żonaty, ma córkę i syna. Interesuje się literaturą faktu, historią wojskowości, muzyką poważną oraz turystyką. Na stałe mieszka w Gdyni.

Odznaczenia

Przypisy

Bibliografia


Media użyte na tej stronie

POL Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny BAR.svg
Baretka: Srebrny Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
POL Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju BAR.svg
Baretka: Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.
POL Marynarka Wojenna.svg
Orzeł Marynarki Wojennej RP
POL PMW pagon1 wiceadmiral infobox.svg
Naramiennik wiceadmirała Marynarki Wojennej RP.
Naval Ensign of Poland.svg
Bandera wojenna Rzeczypospolitej Polskiej. Oparta na Image:Flag of Poland (state).svg. Zgodnie z decyzją podjętą w tym głosowaniu, symboliczne użycie polskiej flagi/godła powinno być oparte o uproszczone kolory HTML: white (#ffffff) i crimson (#dc143c).
Stanisław Zarychta.jpg
Stanisław Henryk Zarychta
Naval Ensign of Poland (1980-1993).svg
Bandera wojenna Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Oparta na File:Naval Ensign of Poland.svg i File:Herb PRL.svg. Używana oficjalnie do 1990 roku - a więc także przez Marynarkę Wojenną III RP.