Stanisława de Karłowska
Stanisława de Karłowska na obrazie namalowanym przez męża, Roberta Bevana | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Zawód, zajęcie |
Stanisława de Karłowska (wł. Stanisława de Karłowska-Bevan) (ur. 8 maja 1876 we Wszeliwach, zm. 9 grudnia 1952 w Londynie) – polska malarka tworząca w Wielkiej Brytanii.
Życiorys
Pochodziła z polskiej szlachty, która posiadała majątek ziemski w Szeliwach (obecnie Wszeliwy). Urodziła się w rodzinie Aleksandra de Karłowskiego herbu Prawdzic i Pauliny z domu Tuchołka herbu Korzbok. Ojciec Stanisławy walczył pod dowództwem gen. Józefa Bema w Wiośnie Ludów, a następnie w Powstaniu styczniowym, za co zaborca odebrał mu znaczną część majątku.
Stanisława de Karłowska uczęszczała na prywatne lekcje rysunku do malarskiej szkoły dla kobiet Ludwika Wiesiołowskiego w Warszawie, w 1890 jej prace wystawiano w Salonie Krywulta, w 1895 w Poznaniu i od 1895 do 1897 w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1896 wyjechała do Paryża, gdzie rozpoczęła studia w Académie Julian. W 1897 uczestniczyła w ślubie Janiny Flamm i Erica Forbes-Robertsona, gdzie poznała malarza Roberta Bevana, którego 9 grudnia tego samego roku poślubiła w Warszawie. Para zamieszkała w Swiss Cottage koło Londynu, Stanisława tworzyła i wystawiała swoje prace z Women's International Art Club i New English Art Club, wystawy miały miejsce w Allied Artists’ Association. Nie mogła należeć do Fitzroy Street Group ani do późniejszej Camden Town Group, ponieważ w tamtych czasach nie istniało równouprawnienie, ale to spowodowało, że stała się współzałożycielką London Group, z którą wystawiała przez resztę swojego życia. Krytyków zainteresowało stosowane przez nią łączenie modernizmu i polskiej sztuki ludowej. Razem z mężem wielokrotnie odwiedzała Polskę, rodzinne Wszeliwy oraz Mydłów, gdzie mieszkała jej siostra. Oboje urządzali tam plenery malarskie i wiele obrazów przedstawia polskie krajobrazy oraz polskich chłopów w strojach ludowych.
Stanisława de Karłowska i Robert Bevan mieli dwoje dzieci, córkę Edith Halinę (ur. 1898) (zamężną z Charlesem Baty) i syna Roberta Alexandra (ur. 1901). Robert Bevan zmarł w 1925, artystka podróżowała do Polski, a wakacje spędzała z rodziną córki w Pléneuf-Val-André w północnej Bretanii i w Saint-Nicolas-du-Pélem. W 1935 miała miejsce jedyna za jej życia indywidualna wystawa jej prac w londyńskiej Adams Gallery, kolejne odbyły się w 1954 i 1968. Malarka okres II wojny światowej spędziła w Chester, zmarła w 1952 w Londynie i spoczęła w grobowcu rodziny Bevan w Cuckfield, w hrabstwie Sussex. Spuściznę po mężu i swoje prace przekazała pod koniec życia dzieciom, które rozporządzały kolekcją. Prawnukiem Stanisławy de Karłowskiej i Roberta Bevana jest brytyjski historyk Patrick Baty.
Bibliografia
- Robert Alexander Bevan "Robert Bevan 1865-1925. A memoir by his son" Studio Vista, Londyn 1965;
- Mary Chamot, Dennis Farr and Martin Butlin "The Modern British Paintings, Drawings and Sculpture" Oldbourne Press, Londyn 1964;
- Alicia Foster "Tate Women Artists" Tate Publishing, Londyn 2004.
Linki zewnętrzne
- Tate Gallery, The Camden Town Group in Context
- Władysława Jaworska "Love Story sir Roberta Bevana w powiecie łowickim" Mazowieckie Studia Humanistyczne Nr. 1/1997. mazowsze.hist.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
- Stanislawa de Karlowska & Family - zbiór zdjęć rodzinnych Stanisławy de Karłowskiej
Media użyte na tej stronie
The Artist's Wife. Lithograph
Stanislawa Bevan (née de Karlowska), by Robert Polhill Bevan (died 1925). See source website for additional information.
This set of images was gathered by User:Dcoetzee from the National Portrait Gallery, London website using a special tool. All images in this batch have been confirmed as author died before 1939 according to the official death date listed by the NPG.