StarCraft II: Legacy of the Void

StarCraft II: Legacy of the Void
Producent

Blizzard Entertainment

Wydawca

Blizzard Entertainment

Dystrybutor

PL: CD Projekt[1]

Seria gier

StarCraft

Reżyser

Dustin Browder (dyrektor gry)[2][3]

Projektant

Jason Huck (główny projektant)[4][5]

Artysta

Samwise Didier (dyrektor artystyczny)[5]
Allen Dilling (asystent dyrektora artystycznego)[6]

Główny programista

Carl Chimes (dyrektor techniczny)[5]

Scenarzysta

Chris Metzen (dyrektor ds. historii)
James Waugh (główny scenarzysta)[7]
Valerie Vatrous (starszy scenarzysta)[6][8]

Kompozytor

Jason Hayes (producent i kompozytor)[5][9]
Glenn Stafford, Mike Patti i Neal Acree (kompozytorzy)[5][9]

Licencja

EULA[10]

Silnik

Galaxy Engine[a] (silnik gry)[11][12][13]
Havok 4.0[b] (silnik fizyki)[14][15]

Wersja

5.0.8.86383[16] (20 października 2021)

Data wydania

PC, Macintosh:
10 listopada 2015[17][18][19]

Gatunek

RTS

Tryby gry

jednoosobowa
wieloosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: T[20]
ACB: M[21]
PEGI: 16+[22]
USK: 12[23]
GRB[24]:
12 (ocenzurowana)
18 (nieocenzurowana)

Język

angielski, hiszpański, portugalski, niemiecki, francuski, włoski, polski, rosyjski, koreański, chiński[25]

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows XP, Vista[c], 7, 8, 8.1, 10[12][26]
Mac OS X 10.10, macOS 10.12[26][27]

Nośniki

DVD DL, download[28]

Wymagania

  • Procesor 2,6 GHz lub lepszy
  • 2 GB RAM dla 7, 8 i 10, 4 GB dla 10 64-bit
    4 GB RAM dla Mac OS X, 8 GB dla macOS
  • Karta graficzna 128 MB (Minimalna)
    Karta graficzna 512 MB (Zalecana)
  • 30 GB HDD
  • DVD-ROM (dla wersji detalicznej)
  • Połączenie internetowe[26]

Szczegółowe wymagania sprzętowe gry

Kontrolery

klawiatura, mysz

Poprzednik

StarCraft II: Heart of the Swarm (2013)

Kontynuacja

StarCraft: Remastered (2017)

Strona internetowa

StarCraft II: Legacy of the Void (lub krócej StarCraft II[d]) – samodzielny dodatek do strategii czasu rzeczywistego z elementami gry zręcznościowej, umieszczonej w realiach science fiction, opracowywany przez studio Blizzard Entertainment. Jest trzecią częścią trylogii StarCraft II po wydanym w 2010 roku Wings of Liberty i wydanym 2013 roku dodatku Heart of the Swarm[29][30][31][32]. Został wydany na systemy operacyjne Microsoft Windows i Mac OS X[33]. Oficjalna zapowiedź i prezentacja Legacy of the Void odbyła się podczas BlizzCon 2014[34], na którym ujawniono również, że zostanie on wydany jako samodzielna gra, nie wymagająca do instalacji oraz rozgrywki dwóch poprzednich części trylogii[2][35]. Beta gry rozpoczęta 31 marca[36][37] zakończyła się 2 listopada 2015 roku[38][39]. Gra została wydana 10 listopada 2015 roku[17][18][19]. Podczas BlizzCon 2017 ogłoszono, że StarCraft II częściowo będzie dostępny w modelu bezpłatnego dostępu, czyli free-to-play[40][41][42].

Akcja gry ma miejsce zaraz po wydarzeniach przedstawionych w StarCraft II: Heart of the Swarm[43]. Skupia się na rasie protosów, gatunku o potężnych zdolnościach psionicznych i wysoce zaawansowanej technologii[44][45]. Kampania składa się z około 20 misji[46], oscylujących głównie wokół postaci Hierarchy Artanisa, który jest głównym bohaterem trzeciego epizodu[47][48][49]. Ponadto rozszerzenie zawiera nowe jednostki i wprowadziło wiele zmian do trybu wieloosobowego ze StarCrafta II[50][51].

Fabuła

Ustawienie, tło i zarys fabuły

Protosi umierali lub byli systematycznie tępieni już około wieku przed pierwszą wielką wojną[52]. Następnie przez lata ponosili wiele krwawych porażek podczas kolejnych walk z zergami i terranami, i tak jest do chwili obecnej. Protosi giną jeden po drugim, a ich cywilizacja jest rozbita na wiele mniejszych frakcji, często walczących między sobą. Potrzebują więc bohatera, który spróbuje ponownie zjednoczyć podzielone i skłócone ze sobą plemiona i sekty protosów, żeby uchronić ich rasę przed zagładą[53].

Artanis, protoski bohater z wojny szczepów, który niedawno został okrzyknięty Hierarchą Daelaam (frakcja protosów składająca się z Khalaitów i Nerazimów utworzona na Shakuras[54][55]), jest zmuszony szukać sposobu na ostateczne zjednoczenie swojej rasy. Na szczęście znalazł jedną rzecz, która może zmobilizować wszystkich protosów – rekultywacja upadłej planety Aiur. W tym momencie rusza budowa Złotej Armady, największej floty protosów jaka kiedykolwiek została stworzona. Za jej pomocą Artanis chce przeprowadzić misję odbicia Aiur oraz podjąć próbę zbudowania nowej cywilizacji protosów na gruzach starej[55][56].

Wiele lat temu podczas pierwszej wielkiej wojny ojczysta planeta protosów Aiur została opanowana przez krwiożerczy rój zergów i pozostawała pod jego kontrolą do chwili obecnej. Po niemal pięciu latach Hierarsze Artanisowi, przywódcy protosów nareszcie udaje się zgromadzić olbrzymią flotę zwaną Złotą Armadą i rozpoczyna przygotowania do odbicia Aiuru[47][49]. Jednakże w chwili inwazji na planetę objawia się pradawne zło w postaci upadłego xel’naga Amona, który wypacza protosów, niszcząc więź określającą ich kulturę, Khalę. Stamtąd Amon rozpoczyna swój atak i uwalnia do galaktyki legiony hybryd oraz ujawnia swoje prawdziwe przeznaczenie. Z kolei Artanis i mała grupa zwolenników planują zrobić coś nieprawdopodobnego i odcinają wiązadła nerwowe, tym samym ostatecznie zrywając połączenie z Khalą. Następnie uciekają na pokładzie starożytnego statku, zwanym Włócznią Aduna[56].

W tym momencie rozpoczyna się podróż Artanisa, który musi ocalić swoich ludzi oraz budować nowe społeczeństwo protosów bez Khali, jednocząc – w Daelaam – zwaśnione frakcje Tal'darimów, Nerazimów czy Czyścicieli w celu odzyskania ojczystej planety i pokonania Amona, zanim pochłonie on wszelkie życie w galaktyce[47][49][56].

Z kolei Dominium Terran jest dość poważnie zdziesiątkowane, w wyniku czego Jim Raynor zamierza zostać na Korhalu w celu odbudowy tamtejszego społeczeństwa. Natomiast Kerrigan i jej rój zergów są zajęci poszukiwaniem Amona i jego złowrogich hybryd, dzięki czemu Artanis ma możliwość zjednoczenia rozbitych protoskich armii i powrócenie na Aiur w celu oswobodzenia planety z rąk zergów. Z kolei losy Zeratula były jak dotąd nie do końca znane, jednak gdy spotkał się z Kerrigan, przekazał jej część proroctwa[57][58][59]. Nadchodząca ostateczna walka o przetrwanie pomiędzy trzema zjednoczonymi rasami a starożytnym złem, zdecyduje o dalszych losach Jima Raynora, Kerrigan, Zeratula i innych[49][60].

Protosi są główną rasą, której historia zostanie przedstawiona w Legacy of the Void. Jim Raynor i Sara Kerrigan również są częścią tej opowieści[47], natomiast głównym antagonistą jest Amon, upadły xel'naga oraz twórca hybryd zergów i protosów. Dyrektor ds. rozwoju franczyzy Chris Metzen porównał tę historię do filmu 300, gdzie niewielka siła angażuje się w konflikt z wielką potęgą w ostatnim rozpaczliwym starciu[61]. Ponadto trzeci epizod ostatecznie kończy fabułę rozpoczętą w StarCraft i kontynuowaną w StarCraft II, a "wszystkie główne postacie doczekały się satysfakcjonującej konkluzji"[62][63][64]. Jednakże ze względu na status samodzielnego dodatku historia została napisana w taki sposób, aby ci, którzy nie grali w poprzednie części niczego nie stracili[65].

Prolog „Whispers of Oblivion”

16 czerwca 2015 roku podczas targów E3 2015 Blizzard ogłosił wydanie prologu kampanii Legacy of the Void, zatytułowanego "Whispers of Oblivion" (pl. "Szepty o zagładzie"). Jest on pomostem pomiędzy wydarzeniami z Heart of the Swarm a drugim dodatkiem oraz składa się z 3 misji wprowadzających do fabuły LotV, oscylujących wokół Mrocznego Prałata Zeratula, chcącego odkryć ostatni element proroctwa xel'naga. Prolog został udostępniony za darmo wszystkim graczom przed premierą gry, a Ci którzy dokonali zamówienia przedpremierowego gry, otrzymali możliwość zagrania w niego ramach beta testów[66][67][68]. Tego samego dnia został opublikowany również zwiastun prologu w serwisie YouTube[69], natomiast 15 lipca udostępniono jego zapowiedź[70]. Prolog został udostępniony za darmo 6 października 2015 roku w ramach patcha oznaczonego numerem 3.0.0, mającego wprowadzić zmiany do Wings of Liberty i Heart of the Swarm przed premierą Legacy of the Void[71][72][73]. Jest on dostępny dla wszystkich graczy, niezależnie od tego którą część trylogii posiadają[74].

Podczas panelu PC Gaming Show na E3 krótko opisano 3 misje. W pierwszej Zeratul poszukuje części proroctwa, które pozwoli mu zatrzymać Amona oraz musi uratować protoskich templariuszy, nad którymi eksperymentowano w terrańskiej bazie Moebiusa, zanim ta zostanie zniszczona przez zergi Kerrigan. W drugiej siły Zeratula atakują starożytną świątynię xel'naga na Atriusie, która jest broniona przez tal'darimów, protosów lojalnych wobec Amona. W trzeciej misji Zeratul będzie infiltrował Świątynię Erris, aby znaleźć ostatnią część proroctwa[58][59].

Opis fabuły

Prolog „Whispers of Oblivion”

Jakiś czas po wydarzeniach z Heart of the Swarm[66], Mroczny Prałat Zeratul próbuje rozwikłać ostatni fragment proroctwa xel'naga, który wymaga od niego znalezienia miejsca zmartwychwstania Amona. Aby to odkryć, Zeratul udaje się do instalacji terran, gdzie kontaktuje się z nim Pretorka Talis, jeden z dowódców Artanisa. Talis wyjaśnia mu, że protosi są porywani a następnie poddawani eksperymentom przez terran oraz prosi Zeratula o pomoc. Po przybyciu na stację kontrolowaną przez terran, Zeratul spotyka Kerrigan i jej zergi, którzy starają się zniszczyć obiekt. Zeratul zostaje zmuszony do ścigania się z Kerrigan, aby uwolnić pojmanych protosów i dowiedzieć się, gdzie znajduje się miejsce zmartwychwstania Amona[75].

Po wykonaniu zadania Zeratul i Talis wyruszają na planetę Atrias, gdzie znajduje się świątynia xel'naga. Zanim Zeratul może wejść do świątyni, musi przebić się przez siły Tal'darimów, protosów fanatycznie lojalnych wobec Amona. Kieruje nimi Najwyższy Wódz Ma'lash, który komunikuje się z Amonem, aby otrzymać instrukcje. Zeratulowi udaje się pokonać Tal'darimów i wchodzi do świątyni. Wewnątrz musi ponownie przedrzeć się przez siły Tal'darimów i zniszczyć konstrukcję zwaną „Katalizatorem Pustki” (ang. Void Catalyst). Wygląda na to, że struktura pozwala Tal'darimom kontaktować się z Amonem i użyć jego energii do wzmocnienia ich pozycji. Po zniszczeniu Katalizatora Pustki, Mroczny Templariusz kontaktuje się z Tassadarem w formie duchowej, który instruuje Zeratula, aby odnalazł „Ogniwo” (ang. Keystone). Niedługo potem sam Amon próbuje zabić Zeratula, zawalając świątynię. Talis poświęca siebie oraz swoje siły, aby dać Zeratulowi wystarczająco dużo czasu, aby mógł uciec przed gniewem Amona. Po spełnieniu ostatniego fragmentu przepowiedni Zeratul wyrusza, aby ostrzec Artanisa o swoich odkryciach[76].

Legacy of the Void

Artanis dowodzi Złotą Armadą podczas inwazji na ich ojczyznę Aiur, opanowaną przez Zergów i porzuconą od czasu Wojny Rojów sześć lat wcześniej; Zeratul przybywa, aby ostrzec Artanisa przed powrotem Amona, ale inwazja nie zostaje przerwana. Amon budzi się na Aiur i przejmuje kontrolę nad większością rasy Protosów poprzez Khalę, telepatyczną więź, która łączy wszystkie emocje związane z frakcją Khalaitów i Templariuszy protosów. Tylko Zeratul i Nerazimowie, Mroczni Templariusze, pozostają nietknięci w wyniku ich rytualnego odcinania wiązadeł nerwowych, co zerwało ich połączenie z Khalą. Zeratul i Nerazimowie starają się, poprzez odcięcie wiązadeł nerwowych, uratować jak najwięcej protosów z Aiur, odpierając przy tym szczepy zergów Amona i opętanych protosów. W końcu Artanis poddaje się kontroli Amona i atakuje Zeratula, który próbuje odciąć wiązadła nerwowe Artanisa, nie raniąc go przy tym. W swoim ostatnim uderzeniu Zeratul ścina nerwy Artanisa, uwalniając go spod kontroli umysłu Amona, ale sam zostaje śmiertelnie ranny. Gdy Zeratul umiera po uderzeniu Artanisa, wzywa Hierarchę do walki z Amonem. Artanis udaje się na planetę Korhal, aby odzyskać Ogniwo xel'naga, artefakt wcześniej użyty do dezynfekcji Sary Kerrigan i uwolnienia jej spod kontroli Amona. Gdy Złota Armada znajduje się teraz pod kontrolą Amona, Artanis aktywuje ostatnią istniejącą Arkę protosów o nazwie Włócznia Aduna (ang. Spear of Adun), która służy jako jego statek dowodzenia podczas ewakuacji protosów, którzy wymknęli się spod kontroli upadłego xel'naga[77].

W międzyczasie siły Amona ze wszystkich trzech ras, wraz z hybrydami i istotami z Pustki, rozpoczynają wojnę, aby zgładzić całe życie z sektorze Koprulu. Gdy Artanis pojawia się na Korhalu trafia w sam środek bitwy terrańskiej między siłami Dominium a zbuntowaną Fundacją Moebiusa, która jest teraz pod kontrolą Amona. Protosi interweniują, pomagając Jimowi Raynorowi i cesarzowi Valerianowi Mengskowi w obronie planety przed Fundacją Moebiusa i jej hybrydami przed odzyskaniem artefaktu[78].

Po zabezpieczeniu Ogniwa Artanis podejmuje liczne misje mające na celu odbudowę sił protosów. Na Shakuras, ojczyźnie Mrocznych Templariuszy, przywrócono połączenie przesyłowe, łączące planetę z Aiur. W międzyczasie siły Amona zaczynają przytłaczać planetę. Po przybyciu na Shakuras, Artanis pomaga Matriarchini Vorazun, córce Raszagal, ewakuować resztę Nerazimów, zanim zniszczy planetę, aby pozbawić Amona kontroli nad nią[79]. Artanis podróżuje również na planetę Glacius, ośrodek badawczy zajmujący się opracowywaniem zaawansowanej broni protosów. Protosi odkrywają i budzą eksperymentalnego Czyściciela z zastoju. Z kolei Artanis odkrywa, że w ciele maszyny Czyściciela znajduje się świadomość Feniksa, pretora z czasów inwazji zergów na Aiur[80].

Korzystając z danych z Ogniwa, Artanis zostaje skierowany do świata xel'naga Ulnar, przypominającego świątynię struktury wielkości planety ukrytej w szczelinie, która według protosów nie mogła utrzymać życia. Po dotarciu na wewnętrzny teren świątyni Artanis napotyka Kerrigan walczącą z hybrydą Amona. Artanis zawiera niechętnie sojusz z Kerrigan po tym, jak dowiaduje się, że ona również walczy z Amonem. Podczas dochodzenia Artanis i Kerrigan dowiadują się o pochodzeniu xel'naga. Szukając pomocy w wojnie, Artanis i Kerrigan znajdują martwych xel'naga, zabitych przez Amona i jego siły. Amon otwiera bramę do Pustki, a Kerrigan i Artanis zostają zaatakowani przez siły hybryd i widm z Pustki. Tymczasem Włócznia Aduna zostaje zinfiltrowana przez Alaraka, Pierwszego Wyniesionego Tal'darimów. Vorazun próbuje walczyć z Alarakiem, jednak ten twierdzi, że mają wspólnego wroga i że Hierarcha protosów jest w dużym niebezpieczeństwie. Vorazun wysyła siły protosów na współrzędne podane przez Alaraka, w wyniku czego Artanis i Kerrigan zostają uratowani na czas[81].

Alarak objawia Amona jako fałszywego proroka; Tal'darimowie wierzą, że ich wiara w Amona zostanie nagrodzona poprzez ich przemianę w hybrydy, którą Alarak uważa za kłamstwo. Szukając zemsty za zdradę Amona, Alarak ma propozycję dla Artanisa: Artanis pomoże mu obalić Najwyższego Wodza Ma'lasha jako przywódcę Tal'darimów, a Alarak przejmie kontrolę na Tal'darimami i pomoże Artanisowi, niszcząc szeregi Amona. Artanis niechętnie zgadza się i pomaga Alarakowi ukończyć tradycyjną walkę Tal'Darimów o nazwie Rak'Shir w celu obalenia Ma'lasha. Alarak ogłasza Tal'darimów wolnymi od kontroli Amona i poprzysięga zemstę na swoim byłym bogu[82].

Na prośbę Feniksa Artanis szuka pomocy u starożytnych Czyścicieli, pomimo obaw jego doradców. Na Cybros, obiekcie krążącym na orbicie leśnego świata Endion, Artanis odpierając fale Zergów Amona, stara się obudzić Czyścicieli, mechanicznych żołnierzy zaprogramowanych z zachowanymi umysłami legendarnych wojowników protosów. Stworzonych pr i ostatecznie Czyściciele zbuntowali się przeciwko swoim stwórcom. Po tym program Czyścicieli został zamknięty. Z pomocą Feniksa Artanis jest w stanie uśmierzyć ich gorycz i przekonać ich do połączenia swoich sił, stojąc ramię w ramię na równych prawach[83].

Wraz z nowo zjednoczonymi siłami protosów Artanis organizuje kolejną inwazję na Aiur, podczas gdy Złota Armada dokonuje zniszczenia w innych częściach sektora. Po zniszczeniu ciała gospodarza Amona, Artanisowi udaje się tymczasowo uwięzić świadomość Amona w Ogniwie. W wyniku tego protosi zostają tymczasowo uwolnieni spod kontroli umysłu Amona. Artanis wzywa ich do zerwania wiązadeł nerwowych w celu odłączenia się od Khali. Protosi na Aiur przecinają wiązadła nerwowe, a Amon zostaje wygnany do Pustki. Po odzyskaniu Aiur i zjednoczeniu wszystkich protosów pod sztandarem Daelaamów, protosi zaczynają odbudowywać swoje społeczeństwo, zapoczątkowując nową erę dobrobytu i pokoju na ich rodzinnej planecie[84].

Epilog „Into the Void”

Jakiś czas po klęsce Amona na Aiur, Kerrigan wysyła psioniczne wezwanie do Raynora i Artanisa, kierując ich z powrotem do Ulnar jako miejsca postoju dla inwazji na Pustkę w celu trwałego zakończenia zagrożenia ze strony Amona. Połączona armada terran, zergów protosów z powodzeniem przełamuje pierwszą linię obrony Amona, a Aleksiej Stukow, były wiceadmirał z Dyrektoriatu Zjednoczonej Ziemi, zabija wskrzeszonego Durana/Naruda, który sam okazał się być xel'naga. Był to odwet za Durana zabijającego Stukova na Braxis podczas Wojny Rojów. Następnie Artanis, Kerrigan i Raynor uwalniają uwięzionego xel'naga o imieniu Ouros. Po ujawnieniu się Ourosa trzej bohaterowie dowiadują się, że to on używał oblicza Tassadara, aby ich poprowadzić w celu utrzymania Nieskończonego Cyklu i zabicia Amona. W tym momencie tylko Kerrigan jest w stanie przetrwać wyniesienie i pokonać Amona. Po połączeniu się z esencją Ourosa, Kerrigan staje się xel'naga. Z pomocą sojuszników Kerrigan zabija Amona, nakazując pozostałym armiom ucieczkę, gdyż jej ostateczny atak wywołuje psychiczną reakcję w Pustce[85].

Dwa lata po zwycięstwie Kerrigan nad Amonem, imperator Valerian Mengsk i admirał Matthew Horner wprowadzili Dominium Terran w erę pokoju i dobrobytu. Postępują negocjacje ze zjednoczonymi protosami, a obie rasy żyją w pokoju. Raynor ponownie spotyka się z Kerrigan, która pojawia się w ludzkiej postaci i razem opuszczają Marę Sarę. Raynor zostawia swoją odznakę, odkładając na bok ostatni fragment swojej niespokojnej przeszłości i nigdy więcej nikt go nie widzi. Tymczasem Alarak odmówił przyjęcia stałego sojuszu z Daelaamami, ale pozwala każdemu z Tal'darimów na dołączenie do nich przed odejściem i poszukiwaniem nowej ojczyzny. Zergi, teraz pod przywództwem nowej królowej Zagary, agresywnie odzyskują Char i lokalne systemy jako nową ojczyznę. W miarę jak pokój zostaje utrzymany, na jałowych i spustoszonych światach w sektorze Koprulu nieoczekiwanie rozkwita życie[86].

Po Legacy of the Void

Kilka lat po wydarzeniach w Legacy of the Void, Dominium Terran pod przewodnictwem Imperatora Valeriana Mengska próbuje podnieść się po wojnie domowej i atakach zergów, które spustoszyły cywilizację ludzi. Jest ono rozerwane wewnętrznymi konfliktami. Ludzie po konfliktach z siłami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi, pragną pokoju. Jednakże muszą o niego walczyć i robią to na różne sposoby. Jedni chcą się zbroić i upewnić się, że są gotowi do ewentualnej inwazji obcych, zaś inni pod przewodnictwem Valeriana chcą spokojnego, egalitarnego rządu. Valerian jest dużo lepszym i sprawiedliwszym władcą niż jego ojciec, ponieważ wierzy w wolność, równość i braterstwo. W wyniku tego daje poddanym wiele swobód obywatelskich oraz chce, aby prasa była wolna[87][88][89].

Jednak niesie to ze sobą konsekwencje, ponieważ wrogowie Valeriana wykorzystują te swobody do otwartych rozmów na temat jego słabości jako przywódcy. Krytyka uderza w niego mocniej niż przewidywał i staje się to dla niego walką o zasadność jego panowania; zarówno Valerian, jak i jego rząd chce być progresywny i sprawiedliwy. Ponadto Mengsk zaczyna się martwić, że jego wrogowie nie tylko wypowiadają się przeciwko niemu, ale tworzą także tajne sojusze za jego plecami. Najważniejszym z nich jest ugrupowanie separatystyczne zwane "Obrońcami Ludzkości" (ang. "Defenders of Man"), które publicznie spiera się o bezpieczeństwo ludzkości i z czasem zyskuje na popularności, a coraz więcej ludzi przechodzi na ich stronę i słucha ich wiadomości[88][89].

Jednakże za kulisami dzieje się coś jeszcze. Nova nagle budzi się w obiekcie należącym do Obrońców ludu. Nie pamięta, jak się tam znalazła i nie wie, co się dzieje. I to jest głównym problemem zarówno dla niej, jak i Dominium. Dominium potraktowało zaginięcie swojego najlepszego Ducha jako sprawę najwyższej wagi. Imperium chce wiedzieć więcej o Obrońcach Ludzkości, a Nova musi odkryć, co się z nią stało[87][88][89].

Materiały filmowe

Podczas BlizzConu 2014 zaprezentowano pierwszy 2-minutowy zwiastun o nazwie "Zapomnienie" (ang. Oblivion), ukazujący Artanisa zamierzającego odbić Aiur z rąk zergów oraz prowadzącego swoje wojska przeciwko Amonowi[90][91].

Z kolei podczas finału 3 sezonu World Championship Series 2015 światło dzienne ujrzało ponad 3-minutowe intro Legacy of the Void. Ukazuje ono jednookiego zealota prowadzącego grupę wojowników przeciwko zergom w celu powrotu na Aiur. Stwierdził on, że dzięki khali nie mogą przegrać. Po zażartej walce gdy grupa protosów jest bliska przegranej, na pole bitwy udaje się przesłać główne siły[17][92].

25 września 2015 zaprezentowano ponad 5-minutową animację pt. "Odzyskanie" (ang. Reclamation). Ukazuje on rozmowę pomiędzy Artanisem i Kaldalisem na asteroidzie krążącej wokół Aiur. Odzyskanie ojczyzny protosów ma odbyć się następnego dnia, natomiast hierarcha ma wątpliwości, czy powinien posyłać na śmierć wielu swoich pobratymców w celu odzyskania symbolu starej cywilizacji, który utracili z powodu własnego krytycznego błędu, jakim była niezgoda. Kaldalis odpowiada, że odzyskanie Aiur jest tego warte, aby wszyscy protosi mieli swój świat. Artanis zmienia swoje nastawienie i obaj wracają do Złotej Armady[93][94].

6 listopada 2015 podczas BlizzCon 2015 zaprezentowano niemal 3-minutowy premierowy zwiastun o nazwie "Legacy", w którym Jim Raynor, Sara Kerrigan i Artanis w zmagają się z głównym antagonistą drugiej części Starcrafta, Amonem oraz jego sługami[95][96].

Obsada

PostaćAngielska wersja[97]Polska wersja
Hierarcha ArtanisPatrick SeitzRobert Jarociński[98]
Mroczny Prałat ZeratulFred TatascioreSławomir Orzechowski[98]
Rory SwannMirosław Zbrojewicz[98]
Sukcesorka RohanaClaudia ChristianAgnieszka Matysiak[98]
Fazmator KaraxTravis WillinghamKrzysztof Cybiński[98]
Matriarchini VorazunRachel RobinsonOlga Bończyk[98]
Fenix / TalandarMarc GraueJanusz German[98]
Pierwszy Wyniesiony AlarakJohn de LancieTomasz Traczyński[98]
Królowa Ostrzy Sarah Louise KerriganTricia Helfer[2][99]Anna Gajewska[98]
James Eugene „Jim” RaynorRobert Clotworthy[100][101]Krzysztof Banaszyk
Matthew „Matt” HornerBrian Bloom
Imperator Valerian MengskJosh KeatonSebastian Cybulski[98]
November Annabella „Nova” TerraGrey DeLisleMilena Suszyńska
Egzekutorka SelendisCree Summers
UrunJonathan Cook
Pretor TalisMary Elizabeth McGlynnBeata Kowalska[98]
AmonRick D. WassermanPiotr Bąk
Matka Roju ZagaraNika FuttermanBrygida Turowska[98]
Alexei StukovVictor BrandtJan Kulczycki[98]
Tassadar / OurosMichael Dorn

Rozgrywka

Gra jednoosobowa

Legacy of the Void zawiera kampanię jednoosobową[102], składającą się z 22 misji, z czego 19 skupia się na historii protosów, a trzy na wszystkich rasach w ramach epilogu[103][104][104][105]. W późniejszym czasie potwierdzono, że gra będzie zawierała podobną ilość misji co pierwszy dodatek. Część z nich to tzw. "misje instalacyjne", gdzie gracz dostaje pod kontrolę grupę wojowników do wykonania poszczególnych zadań. Jest również możliwość przechodzenia misji na poziomie brutalnym, który będzie trudniejszy niż ten z Wings of Liberty i Heart of the Swarm[106]. Gra zawiera prolog przedstawiony w podobny sposób jak w poprzednich grach[107].

Podobnie jak w poprzednie części, które koncentrują się kolejno na Jimie Raynorze i Sarze Kerrigan, trzeci epizod jest skupiony na Hierarsze Artanisie jako głównym bohaterze[47][48]. Początkowo we wczesnych zapowiedziach miał nim być Mroczny Prałat Zeratul[108], jednak w 2014 roku zdecydowano, że to Artanis będzie centralną postacią[47][106], ponieważ był w lepszej pozycji do reprezentowania rasy protosów jako całości[109]. Zeratul nadal odgrywa ważną rolę w drugim dodatku, walcząc u boku dowódcy protosów[110] oraz służąc jako postać mentora w fabule gry (podobnie jak Obi-Wan Kenobi w Gwiezdnych wojnach)[109]. Zapowiedziano również, że Artanis prawdopodobnie będzie mógł być sterowany w formie jednostki podczas kampanii[109].

Artanis podczas kampanii podróżuje na pokładzie pradawnej arki zwanej Włócznią Aduna, będącą okrętem flagowym, skarbcem wiedzy oraz bazą wypadową dla protoskich wojowników. Statek co prawda nie był wykorzystywany przez ostatnie 100 lat i wymaga modernizacji, ale podczas misji gracze będą mogą skorzystać z jego potężnego uzbrojenia[47][49][111]. Wśród umiejętności okrętu znajduje się m.in. natychmiastowe postawienie pylonu wraz z 4 jednostkami, salwa z nieba w wybrane cele, zadająca ogromne obrażenia czy pasywne przyspieszenie budowy struktur i jednostek o 20%[112]. Ponadto na arce Artanis może wchodzić w interakcje m.in. z fazmatorem Karaxem (specjalistą od uzbrojenia) lub sukcesorką Rohaną, protoską zajmującą się ochroną i przekazywaniem wspomnień przyszłym pokoleniom[47][49][111].

Początkowo kampania Legacy of the Void miała opierać się na dyplomacji pomiędzy skłóconymi frakcjami protosów[2][45][113][114]. Gracz miał mieć możliwość pracy z różnymi plemionami i sektami protosów[115], m.in. pomagając liderom niektórych frakcji, które są wrogo nastawione do innych (w wyniku współpracy z plemionami, które przejdą na stronę gracza, inne w tym samym czasie mogły stać się wrogie w stosunku do gracza)[116]. Tym samym korzystanie z jednostek sojuszniczych frakcji mogło wykluczać stosowanie tych pochodzących od plemion wrogo nastawionych do gracza[113]. Ponadto w wyniku obranej drogi dyplomacji jedna lub więcej frakcji miała zostać wyłączona z części kampanii[116]. Ostatecznym celem kampanii miało być zjednoczenie plemion w sprawną i zunifikowaną siłę, która będzie mogła zapewnić przetrwanie rasie protosów w przyszłości[52][114].

W grze pojawiła się również funkcja wyboru ulepszeń dla jednostek dokonywana w radzie wojennej, znajdującej się na pokładzie Włóczni Aduna[48][49] i pełniącej podobną rolę co zbrojownia u terran czy komora ewolucyjna u zergów w poprzednich epizodach[117]. Jednak w porównaniu do nich ulepszenia dla jednostek i budynków protosów w Legacy of the Void nie są ostateczne i będzie możliwość ich zmiany pomiędzy misjami[118]. Kolejne modyfikacje dla jednostek będą odblokowywane po ukończeniu kolejnych misji. Przykładowo zealot móże atakować za pomocą zdolności "wir" lub ogłuszać podczas szarży, z kolei stalker może korzystać z niewidzialności lub posiadać zwiększoną żywotność. Ponadto jest możliwość udoskonalenia stalkera do postaci przypominającej klasycznych dragoonów z oryginalnego StarCrafta[48][49][118]. Ulepszenia jednostek można wybierać pomiędzy czterema „kastami” protosów[112]. W kampanii pojawiły się także klasyczne jednostki protosów znane ze StarCraft: Brood War, m.in. arbiter, corsair, reaver, scout[109] oraz dragoon[119].

Dustin Browder stwierdził, że kampania protosów musi mieć swój bardzo specyficzny klimat, jak było to w przypadku Wings of Liberty i Heart of the Swarm. Przykładowo w drugim epizodzie "moc Kerrigan była na tyle potężna, że mogła stanowić więcej niż połowę siły swojej armii i można było tylko nią przejść niektóre misje". Browder uważał, że w Legacy of the Void nie może powtórzyć się sytuacja, że "jeden wojownik protosów będzie niszczył całe armie" i dodał, że "Zeratul mógłby być wyjątkiem, ale w tym przypadku powinny być misje oparte np. na ukrywaniu się. Zabij dowódcę i wymknij się". Moc protosów ma pochodzić od protosów jako całości, a nie skupiać się wyłącznie w jednostce[3][120].

Gracz może wybrać kolejność odwiedzanych planet w sposób podobny do poprzednich gier, natomiast cele bonusowe będą mogły zostać zakończone podczas misji[57]. Podczas kampanii gracz odwiedza takie lokalizacje jak Korhal, będący stołeczną planetą Dominium Terran czy Shakuras, dom mrocznych templariuszy[121]. Zasygnalizowano również, że w trzecim epizodzie pojawi się Nova, duch w służbie Dominium Terran[122] oraz hybrydy, które odegrają "kluczową rolę"[123]. Zasugerowano również, że w kampanii zostanie ujawnione przeznaczenie Tassadara, bohatera protosów z czasów wielkiej wojny[106].

Gra ma ponad trzydzieści przerywników w czasie rzeczywistym[57] oraz posiada więcej misji jednoosobowych i przerywników niż Wings of Liberty lub Heart of the Swarm[124]. Deweloperzy wspomnieli także o wprowadzeniu easter eggów do gry[106]. W grze znajduje się także epilog obejmujący losy terran, zergów i protosów[125].

Gra wieloosobowa

Na BlizzConie 2014 oficjalnie ujawniono siedem nowych jednostek dla trybu wieloosobowego (wśród nich znalazły się m.in. cyclone, disruptor czy lurker ze StarCrafta) oraz zaprezentowano zmiany dotyczące tych istniejących (m.in. zdolność "skoku taktycznego" u krążownika czy "wypuszczenie przechwytywaczy" u lotniskowca)[50][51][126][127][128]. Blizzard zastrzegł jednak, że wszystkie nowe jednostki i zdolności nie są ostateczne i mogą być w każdym momencie usunięte przed lub w trakcie beta testów gry[129]. Ostatecznie do gry wieloosobowej dodano sześć nowych jednostek, po dwie dla każdej rasy[47].

W Legacy of the Void zostały wprowadzone nowe mapy do rozgrywki wieloosobowej[50][60], spośród których wiele będzie wykonanych w stylu i tematyce protosów[107]. Blizzard chciał również osiągnąć większą różnorodność map w porównaniu do poprzednich części, zwłaszcza w zakresie tych nastawionych na szybki szturm w stosunku do map stworzonych z naciskiem na makrozarządzanie[130].

Wśród nowości znalazły się również nowe tryby kooperacyjne, mające na celu urozmaicenie rozgrywki wieloosobowej. Jednym z nich jest "Tryb Archonta" (ang. Archon Mode), gdzie dwóch graczy współpracuje ze sobą i jednocześnie kontroluje tę samą bazę i zasoby, walcząc 1na1 z pojedynczym przeciwnikiem lub dwoma, którzy również kontrolują jedną bazę[47][50][91][110]. Tryb Archonta wymaga większej współpracy w drużynie i kładzie nacisk na konieczność opracowania strategii jeszcze przed rozpoczęciem meczu. Dlatego też jest on zarezerwowany dla wcześniej utworzonych drużyn[131].

Kolejnym trybem kooperacyjnym będą "misje w trybie współpracy"[132], wcześniej znane jako "Sprzymierzeni Dowódcy" (ang. Allied Commanders), w których gracze będą kontrolować jednego z sześciu znanych dowódców z uniwersum StarCrafta i razem z innymi graczami wykonywać konkretne zadania i misje, ulepszając w ich trakcie umiejętności postaci[47][50][91][110]. Wśród bohaterów znajdą się m.in. Raynor, Kerrigan czy Artanis, którzy będą dysponować możliwością przyzywania jednostek lub będą walczyć na własną rękę dzięki potężnym umiejętnościom[133][134]. Każdy dowódca wyróżnia się własnym stylem gry i zdolnościami na polu walki. Gra dowódcami zergów polega na ich kontrolowaniu, terranie wykorzystują swoje machiny wojenne do walki, natomiast protosi wyprowadzają ataki z orbity za pomocą Włóczni Aduna. Misje będą wybierane losowo podczas każdej rozgrywki, a sztuczna inteligencja dostosuje strategię i wykorzysta inną taktykę nawet po ukończeniu danej misji. Gra będzie również dostosowywać poziom trudności do preferencji graczy[132].

Kolejną nowością są codzienne zautomatyzowane turnieje[50][60], o których wspomniał David Kim podczas sesji Q&A w serwisie Reddit w marcu 2014[135][136]. Odbywają się w dwóch formatach, trzech rund i sześciu rund. Format trzyrundowy, który najczęściej pojawia się w systemie pucharowym. Rozgrywki odbywają się co dwie godziny. Z kolei format sześciorundowy rozpoczyna się od trzech rund w fazie grupowej do dwóch przegranych, po których następują trzy rundy w systemie pucharowym do jednej przegranej[137]. Blizzard wprowadził regulaminowy czas 30 minut (25 min na mecz i 5 min przerwy) dla każdej rundy w zautomatyzowanym turnieju, aby zapobiec ciągnącym się godzinami meczom pomiędzy dwoma graczami. Po upływie tego czasu zwycięzcą zostanie gracz, który zdobędzie więcej punktów doświadczenia[138][139]. Faza grupowa składa się z czterech grup po czterech graczy, którzy będą walczyć między sobą o najwyższe miejsce i najlepsze rozstawienie w fazie pucharowej. Turnieje będą odbywały się dwa razy dziennie w każdy piątek, sobotę i niedzielę[137]. W zautomatyzowanych turniejach został wprowadzony również meczowy system dobierania graczy, aby gra była sprawiedliwa dla uczestników na wszystkich poziomach umiejętności[137][140][141].

Blizzard zapowiedział również zmiany w zarządzaniu armią, podstawach rozgrywki oraz zmiany istniejących jednostek i elementów mechaniki, aby wprowadzić do rozgrywek wieloosobowych więcej akcji (w celu zmniejszenia pasywności podczas gry) i więcej możliwości nękania przeciwników, a także zachęcić graczy do bardziej ofensywnej gry. Jednak priorytetem deweloperów jest zwiększenie znaczenia mikrozarządzania wśród graczy. Ponadto zostały poprawione słabiej zaprojektowane jednostki/zdolności. Z kolei zmiany w mechanice rozgrywki obejmują zmniejszenie ilości minerałów i wespanu (o 50% względem Heart of the Swarm) w celu tworzenia nowych ekspansji i agresywniejszej gry. Natomiast początkowa liczba jednostek robotniczych wzrosła z 6 do 12, a zaopatrzenie zapewniane przez centra dowodzenia, nexusy i wylęgarnie zostało odpowiednio wyskalowane[50][142][143][144]. Ulepszenia jednostek mechanicznych i latających zostały rozdzielone w celu przywrócenia możliwości wyboru, którą technologię ulepszyć[142]. Dzięki zmianom gra wieloosobowa w LotV ma dawać poczucie ciągłej walki[138].

Z kolei prędkość gry została zmniejszona i dostosowana do czasu rzeczywistego. Będzie miało to wpływ na wartości określające szybkość ataku, szybkość poruszania się, czas odnawiania zdolności, czas opracowywania ulepszeń, tworzenia jednostek oraz budowli. Jest to zmiana dotycząca głównie graczy profesjonalnych, ponieważ to oni najczęściej prosili o jej wprowadzenie[144][145]. Natomiast na początku meczów wieloosobowych wszystkie (możliwe) pozycje wroga na mapie będą zaznaczone czerwonym kółkiem, które zniknie po 25 sekundach[146]. Na początku marca 2015 r. Blizzard zapowiedział również korekty w rankingu po wydaniu dodatku Legacy of the Void w celu zapewnienia większej dokładności systemu rankingowego oraz jego większą przejrzystość dla nowych graczy[147]. Producent Chris Sigaty zapowiedział również tutoriale dla wszystkich trzech ras, aby pomóc graczom grać każdą z nich[148].

Produkcja

Produkcja gry

Preprodukcja

Produkcja StarCraft II została ogłoszona w dniu 19 maja 2007 roku na Blizzard Worldwide Invitational w Seulu, w Korei Południowej[149][150]. W czerwcu 2008 roku na Blizzard Worldwide Invitational, wiceprezes wykonawczy Blizzarda Rob Pardo powiedział, że StarCraft II zostanie wydany jako trylogia gier, począwszy od Wings of Liberty, skupiającej się na terranach, a następnie powstaną: Heart of the Swarm, oscylujący wokół zergów i wreszcie Legacy of the Void, poświęcony protosom[29][30][31][32]. Następnie przez kilka lat nie pojawiały się informacje na temat produkcji części trzeciej[151]. Dopiero w 2011 roku główny producent StarCrafta II Chris Sigaty wyraził obawy, czy w dodatku do trybu wieloosobowego zostaną dodane nowe jednostki, jak było to w przypadku Heart of the Swarm, a nawet jeśli zostaną wprowadzone to prawdopodobnie cześć obecnych zostanie usunięta[152][153]. W lutym 2013 roku ujawniono, że głównym scenarzystą dodatku został pisarz i starszy producent historii, James Waugh[7][154], autor różnych opowieści z serii StarCraft[155][156][157] i z serii Warcraft[158][159].

2013

Oficjalnie produkcja Legacy of the Void rozpoczęła się ok. połowy marca 2013 roku, kiedy zbliżała się premiera pierwszego dodatku; pracowano wówczas nad tworzeniem historii, skryptów oraz misji[61][160]. Jak podano na BlizzCon 2014 historia była pierwszym punktem rozwoju gry, żeby rozgrywka była jak najlepiej zespolona z poprzednimi tytułami. Pracowali nad nią w okresie kilku miesięcy scenarzysta James Waugh, wiceprezes Chris Metzen, dyrektor artystyczny Samwise Didier, projektanci poziomów Jason Huck i Matt Morris, artyści Allen Dilling i Justin Thavirat oraz dyrektor gry Dustin Browder[55]. 12 marca 2013 roku producent Heart of the Swarm Tony Hsu w wywiadzie dla serwisu T3 powiedział, że "mają już podstawy do historii oraz początkowe zarysy kilku misji" oraz dodał, że "zastanawiają się, co mogliby z tego zrobić"[161]. Natomiast dyrektor gry StarCraft II Dustin Browder stwierdził, że "na pewno będą robić wszystko, żeby zmniejszyć czas oczekiwania na dodatek", zauważając jednak, że "szybkie i efektowne opracowanie gry nie jest tradycyjnie czymś dobrym"[160]. Ujawnił również, że wówczas nad dodatkiem pracowało 80 pracowników Blizzarda, odpowiedzialnych za tworzenie gry oraz setki testerów i osób od przerywników filmowych i innych elementów produkcji[162]. Z kolei przed latem 2013 członkowie zespołu deweloperskiego "Team 4", którzy pracowali nad "Project Titan", zostali przeniesieni do produkcji Legacy[163].

12 sierpnia 2013 roku, aktor głosowy Robert Clotworthy ujawnił, że scenariusz Legacy of the Void i wiele przerywników zostało już ukończonych, a duża liczba aktorów była w studiu nagraniowym i pracowała nad nimi[100]. W listopadzie 2013 roku, Dustin Browder stwierdził, że "jest zadowolony z powstałej historii, ale czuje, że misje i mechanika kampanii potrzebuje jeszcze pracy", aby było "czuć", że są to misje protosów[3]. Jego zamierzeniem było stworzenie wyraźnej historii protosów, będącej częścią trylogii, jednak z założeniem, że koncentruje się ona głównie wokół tej rasy j jej tradycji. Ponadto chciał stworzyć ostateczny scenariusz, od którego będzie czuć grozę Amona. Natomiast poprzez kulturę Khali gracz miał poznawać w grze motywy kolektywizmu i indywidualności[55]. Z kolei cała fantazja LotV miała opowiadać o protosach, którzy powrócili do głosu, na jedną ostateczną bitwę[119]. Pod koniec 2013 w serwisie Reddit pojawiły się głosy wśród graczy, że deweloper nie zamierza wprowadzić nowych jednostek wraz z dodatkiem. Jednakże menadżer społeczności SCII Kevin "Cloaken" Johnson uciął te spekulacje stwierdzając, że kierunek "żadnych nowych jednostek" nigdy nie był brany pod uwagę czy nawet kiedykolwiek rozważany, a nowe jednostki zostaną dodane do gry, tak jak było to w pierwszym dodatku[164].

2014

6 lutego 2014 roku podczas konferencji ze sprawozdania finansowego Activision Blizzard za rok 2013, Michael Morhaime poinformował, że firma nadal "ciężko pracuje" nad Legacy of the Void[165]. Dzień później aktorka Tricia Helfer poinformowała na Facebooku, że zakończyła swoją pracę nad głosem dla Sarah Kerrigan[99][166]. 28 lutego 2014 artysta Phill Gonzales potwierdził zaawansowane prace nad filmikami z gry[167]. 12 marca 2014 w serwisie Reddit odbyła się trzygodzinna sesja pytań i odpowiedzi z projektantem balansu gier Davidem Kimem i menadżerem społeczności Randym Jordanem, którzy odpowiadali na pytania dotyczące m.in. pracy nad LotV. Wówczas Kim na pytanie czy są planowane zmiany na dużą skalę, stwierdził, że są omawiane i wypróbowywane możliwości zmian we wszystkich aspektach rozgrywki (w tym m.in. zmiany w statystykach zdolności, wykorzystanie jednostek usuniętych z gry czy dodanie nowych zdolności tym istniejącym)[135][136][168][169].

17 kwietnia 2014 r. menadżer społeczności Kapeselus podał, że zespół pracujący nad Legacy of the Void skupiał się wówczas głównie na produkcji gry Heroes of the Storm. Natomiast prace nad dodatkiem prowadziła mniejsza grupa twórców[170]. Na gamescom 2014 starszy producent gier Kaeo Milker w wywiadzie dla gamona.de wypowiedział się na temat trzeciej części StarCrafta II. Powiedział, że nad jego produkcją czuwa wew. zespół deweloperski Blizzarda o nazwie "Team 1", który został podzielony na trzy mniejsze grupy jednocześnie pracujące nad Heroes of the Storm, Legacy of the Void oraz patchami i nowymi funkcjami do SCII. Milker stwierdził, że "zespół znacznie powiększył się w celu produkcji dwóch gier w tym samym czasie"[171]. Pod koniec sierpnia 2014 menedżer społeczności David "Psione" Ortiz zachęcał do dyskusji i do dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat dodatku[172].

W dniach 29 października oraz 3, 5 i 6 listopada w serwisie Twitter i SoundCloud publikowano posty z przesłaniem "Do zobaczenia na BlizzCon" (ang. "See you at BlizzCon"), które były zapowiedzią wydarzenia związanego ze StarCraftem[173][174][175]. 7 listopada 2014 roku podczas ceremonii otwarcia konferencji BlizzCon Dustin Browder zapowiedział drugi dodatek Legacy of the Void[34], a podczas jego wystąpienia został zaprezentowany trailer "Oblivion"[90][91] i wspomniano również, że pojawi się jako samodzielny produkt (standalone)[2][35]. W czasie zapowiedzi dodatku uruchomiono oficjalną stronę Legacy of the Void na stronie społecznościowej Battle.net[176]. Następnie odbył się ponad 40-minutowy panel dotyczący kampanii, w którym udział wzięli James Waugh, Jason Huck, Allen Dilling, Justin Thavirat i Matt Morris. Podczas panelu wspomniano, że początkowo zastanawiano się nad wprowadzeniem bohaterów z "The Dark Templar Saga", jednak zrezygnowano z tego pomysłu[109]. Podano również, że artyści pracujący na trzecim epizodem nie brali udziału w pracach nad Heart of the Swarm[47][55]. Z kolei kampania w tym okresie nadal była dopracowywana[106]. Drugiego dnia imprezy odbył się panel dotyczący trybu wieloosobowego, podczas którego przedstawiono nowe jednostki i zdolności, zmiany u istniejących jednostek oraz nowe tryby gry. Wzięli w nim udział projektanci gry David Kim, David Sum i Aron Kirkpatrick[50][177]. Podczas BlizzConu była również możliwość zagrania w Legacy of the Void (dostępny był m.in. nowy Archon Mode)[178].

W grudniu 2014 serwis sclegacy.com opublikował na YouTube wywiad ze scenarzystą Jamesem Waughem z BlizzConu. Waugh stwierdził, że historia dotyczy głównie protosów oraz kontynuuje wątki z poprzednich gier, natomiast tematycznie opiera się wokół idei rasy, potrzebującej zmiany odnośnie do sposobu myślenia, który łączył protosów w dawnych czasach. Ponadto powiedział, że wyzwaniem dla scenarzystów było to, że protosi nie posiadają takiej samej natury i mowy ciała jak u człowieka. W tym celu oglądali odcinki serialu Ostry dyżur, aby spróbować odwzorować zachowanie (przede wszystkim ruch oczu) u postaci protoskich[107].

2015

6 marca 2015 roku na PAX East stwierdzono, że historia w Legacy of the Void ma uchwycić tragizm wojny i ma być zachowana w mrocznym tonie[179]. Na początku kwietnia na Gamers Assembly 2015 przeprowadzono wywiad z projektantem Davidem Kimem, który odpowiadał na pytania dotyczące rozwoju LotV[180].

StarCraft II na gamescom 2015, 9 sierpnia 2015
Starcraft II at Gamescom 2015 (20242545459).jpg
Starcraft II at Gamescom 2015 (20429178995).jpg
StarCraft II Legacy of the Void (20319023222).jpg

23 kwietnia 2015 Blizzard zapowiedział swoją obecność na targach gamescom 2015, podczas których będzie możliwość zagrania w trzeci epizod[181][182]. Do czerwca 2015 roku zakończono balansowanie trybu brutalnego kampanii[57]. 12 czerwca 2015 Blizzard ogłosił pojawienie się LotV na E3 2015[183], podczas którego na panelu PC Gaming Show w dniu 16 czerwca został zapowiedziany darmowy prolog do gry o nazwie "Whispers of Oblivion"[66][67][68] oraz zaprezentowano jego zwiastun[69]. W wywiadzie z producentem Timem Mortenem i artystą Jessem Brophym dla serwisu GamesBeat podczas E3 ujawniono, że cały wątek fabularny gry został stworzony przez wiceprezesa Chrisa Metzena, a jedną z głównych inspiracji do napisania go był film Siedmiu samurajów[57].

15 lipca 2015 rozpoczęto przedsprzedaż dodatku i ogłoszono, że będzie dostępny w trzech edycjach – standardowej, deluxe i kolekcjonerskiej[74][184] oraz zaprezentowano zapowiedź prologu[70]. Podano również, że gra ukaże się w zimie 2015/2016 (przed 30 marca 2016)[25][184], jednak 4 sierpnia podczas sprawozdanie finansowego Activision Blizzard zapowiedziano, że LotV pojawi się jeszcze w 2015 roku[185][186][187]. Dzień później podczas konferencji Blizzarda na gamescom 2015 zaprezentowano tryb "Sprzymierzeni dowódcy"[133][134][188]. 29 lipca w wywiadzie dla serwisu ChinaJoy artysta Jesse Brophy stwierdził, że zespół deweloperski nadal będzie wspierał LotV po premierze, fabuła będzie kontynuowana (ale jeszcze nie wiadomo w jakiej formie), a "Tryb Archonta" będzie głównym trybem gry[124][189][190].

1 września 2015 roku Blizzard zapowiedział na 13 września prezentację filmu wprowadzającego oraz ujawnienie daty premiery Legacy Of The Void[191][192]. 13 września podczas finału 3 sezonu StarCraft II World Championship Series w Krakowie główny producent Chris Sigaty i projektant Jason Huck[193] oficjalnie zaprezentowali intro trzeciego epizodu, na końcu którego pojawiła się data premiery gry, przypadająca na 10 listopada 2015 roku[92][194][195][196]. 25 września 2015 opublikowano krótki prequel pt. "Reclamation", będący animacją zrealizowaną w technice CGI[93][94]. 26 września serwis PCGames N przeprowadził wywiad z głównym projektantem Jasonem Huckiem, odpowiadającym za kampanię dla jednego gracza. Stwierdził, że LotV będzie trudniejsze niż drugi epizod gry, ale nie trudniejsze (lub porównywalne) od części pierwszej. Dodał również, że gracze "podobnie jak w dwóch poprzednich rozdziałach, będą mogli dostosować swoje siły do kampanii". Według niego gra jednoosobowa była wówczas w fazie usuwania błędów i szlifowana jej do standardów Blizzarda, natomiast zespół od gry wieloosobowej nadal ciężko pracował[4].

Na początku października 2015 producent Tim Morten w wywiadzie dla VentureBeat wyraził nadzieję, że zakończenie trzeciego epizodu usatysfakcjonuje graczy StarCrafta II[197]. Od 2 października do 4 listopada opublikowano pięć krótkich opowiadań przygotowujących do gry[198]. Z kolei 13 października Blizzard ogłosił wydanie darmowego cyfrowego komiksu-prequelu o Artanisie pt. Artanis: Sacrifice, napisanego przez Matta Burnsa i Jamesa Waugha oraz zilustrowanego przez Edouarda Guitona i Emanuela Tenderini. Został wydany 20 października 2015 roku[199]. 16 października 2015 w aplikacji Battle.net rozpoczęto przedpremierowe pobieranie Legacy of the Void, mające na celu umożliwienie graczom rozpoczęcie gry w momencie jej udostępnienia. Dane do pobrania wynosiły około 5 GB, a w ich skład wchodziły modele, tekstury, pliki graficzne i pozostała ukończona zawartość[200][201]. 2 listopada zaprezentowano część wprowadzonych zmian graficznych na mapach w trybie dowolnym i wieloosobowym, zarówno nowych, jak i tych znanych z dwóch poprzednich epizodów[202]. Tego samego dnia w ramach przygotowań do premiery LotV deweloper uruchomił dla graczy z Australii i Nowej Zelandii lokalne serwery ANZ (hostowane w Sydney), które łatwiej będą komunikować się z serwerami w Ameryce[203][204][205].

Wydarzenie zorganizowane z okazji premiery StarCraft II: Legacy of the Void, 9 listopada 2015.

6 listopada 2015 roku podczas ceremonii otwarcia BlizzCon 2015 CEO Blizzarda Michael Morhaime zaprezentował niemal 3-minutowy premierowy zwiastun o nazwie "Legacy"[95][96]. Z kolei na panelu o przyszłości StarCrafta II, w którym uczestniczyli główny producent Tim Morten, główny projektant Jason Huck, projektant multiplayera David Kim, projektant kampanii Matt Morris i scenarzystka Valerie Watrous, zapowiedziano pakiet misji StarCraft II: Nova Covert Ops oraz inne dodatki i zmiany w grze jednoosobowej i wieloosobowej[87][206][207][208]. Na BlizzCon 2015 odbyła się również uroczystość otwierająca premierę Legacy of the Void, na której pojawiło się wielu przedstawicieli Blizzarda (m.in. CEO Mike Morhaime, Samwise Didier, Chris Sigaty czy Dustin Browder) oraz społeczności StarCraft II, w tym komentator Dan "Artosis" Stemkowski i Jonathan Burton z Carbot Animations[209]. Grę wydano 10 listopada 2015 roku[17][18][19]. Z tej okazji dzień wcześniej kanały TaKeTV i O’Gaming na platformie Twitch zrealizowały transmitowane na żywo show poświęcone premierze gry[210].

Beta testy

7 listopada 2014 podczas BlizzConu rozpoczęto zapisy na beta testy gry[45], które początkowo przewidywano na pierwsza połowę 2015 roku[211][212]. Na początku marca serwis „The Daily Dot” poinformował, że Blizzard rozesłał zaproszenia do zamkniętej bety wybranym organizacjom e-sportowym i serwisom informacyjnym[213]. Z kolei anonimowe źródła twierdziły, że testy ruszą na przełomie marca i kwietnia 2015 roku[214][215][216]. 18 marca Blizzard oficjalnie zapowiedział, że beta testy rozpoczną się dwa tygodnie później, ostatniego dnia marca i potrwają dłużej niż zazwyczaj (ponad 6 miesięcy). Dodano również, że testy rozpoczną się wcześniej niż zwykle w celu lepszego dopracowania gry[145][217][218].

31 marca 2015 oficjalnie rozpoczęto zamknięte beta testy Legacy of the Void (pierwsza faza) oraz opublikowano FAQ dotyczący testów[36][37][219]. Tego samego dnia pojawił się również pierwszy patch oznaczony nr. 1.0[220]. W pierwszej fazie testów zaproszenia otrzymały tylko wybrane konta na Battle.net, natomiast w kolejnym etapie bety klucze były rozsyłane partiami oraz była możliwość zdobycia ich poprzez akcje promocyjne Blizzarda, a także za pośrednictwem stron fanowskich. Pierwszymi, którzy otrzymali klucze byli posiadacze biletów (lub "wirtualnego biletu") na BlizzCon 2014 oraz uczestnicy finałów World Championship Series 2014[36][219][221][222]. W testach mogli uczestniczyć również użytkownicy komputerów Mac. Beta była dostępna we wszystkich regionach świata poza Chinami[36][223].

15 maja 2015 menadżer społeczności Zoevia zapowiedziała, że możliwość zaproszenia znajomych do bety będzie miała miejsce w późniejszym czasie, podczas pierwszych planowanych fal zaproszeń[224]. 20 sierpnia 2015 roku w ramach patcha 2.2.5 wprowadzono do bety funkcję zautomatyzowanych turniejów[140][141][146]. 6 października 2015 65 losowo wybranych zwycięzców automatycznych turniejów otrzymywało "wirtualne bilety" na BlizzCon 2015[225]. Beta testy Legacy of the Void zakończyły się 2 listopada 2015 roku[38][39]. W czasie trwania testów wydano łącznie 7 łatek i 11 pomniejszych aktualizacji balansu[226].

Rozwój i wsparcie dla gry po premierze

Na BlizzCon 2015 podczas panelu "Przyszłość StarCrafta" nakreślono przyszłość trylogii po wydaniu Legacy of the Void. Twórca gry zaplanował wydawanie nowych treści w formie pakietów misji, nowych misji kooperacyjnych, nowych dowódców itp., z których część będzie darmowa, a część płatna. Zapowiedziano również więcej skórek dla jednostek oraz pakiety głosowe zastępujące dotychczasowych doradców w grze. Wśród nowości przewidziano również zmiany w grze wieloosobowej, w tym reorganizacja drabinki czy połączenie ligi mistrzowskiej z arcymistrzowską[207][227][228]. Główną nowością była jednak zapowiedź dodatkowych pakietów misji. Pierwszy z nich nosi nazwę Covert Ops Nova i składa się z 3 epizodów po 3 misje, koncentrujących się wokół postaci Novy[229][230][231]. Pierwsza paczka była przewidywana docelowo przed 19 czerwca, a całość przed 1 grudnia 2016 roku[232][233]. 12 grudnia 2015 ruszyła przedsprzedaż Tajnych operacji Novy[229].

15 grudnia 2015 roku w ramach aktualizacji 3.1.0 do gry w trybie współpracy dodano nowego dowódcę, Karaxa. Ponadto udostępniono możliwość rozgrywania meczów przeciwko SI w "Trybie Archonta"[234][235]. 30 marca 2016 roku deweloper opublikował aktualizację 3.2.0, która wprowadziła do gry pierwszy pakiet misji Tajnych Operacji Novy, opowiadający o Novie, wplątanej w działania grupy separatystów zwanych "Obrońcami Ludzkości"[236][237][238]. Ponadto poprawiono proces aktualizacji gry[239].

W połowie maja 2016 roku wraz z aktualizacją 3.3.0 do gry w trybie współpracy dodano nowego dowódcę, Abatura[240] oraz modyfikator „mutatory” i poziomy mistrzowskie[241][242]. Ponadto rozszerzono funkcjonalność okna informacyjnego, dodano emotikony na chacie i niestandardowe kolory sojusznicze[243][244]. 12 lipca wraz z aktualizacją 3.4.0 przeprowadzono gruntowne zmiany w rankingu StarCrafta II, w skład których weszły m.in. poziomy lig i rangi, ranking pretendentów, zmiany w punktach bonusowych, a także wprowadzono nowe odznaki wojenne mające wyróżnić graczy. Stworzono również nową zakładką rankingową na ekranie wyników[245][246][247]. 2 sierpnia 2016 wraz z aktualizacją 3.5.0 wydano drugi pakiet misji Tajnych Operacji Novy[248][249][250].

14 września 2016 wydano aktualizację 3.6.0, która wprowadziła do trybu współpracy nowego dowódcę, Alaraka i wyzwania mutatorowe[251][252]. Ponadto dodano nowy system dobierania graczy do testów[253]. Z kolei 19 października wraz z aktualizacją 3.7.0 misji w trybie współpracy dodano nowego dowódcę, Novę[254], a na głównym pasku nawigacji pojawiła się zakładka "Kolekcja", gdzie znajdują się wszystkie elementy kolekcjonerskie w grze (skórki, komentatorzy, portrety itp.). Ponadto wprowadzono usprawnienia i zmiany w rankingu StarCrafta II[254][255].

Podczas BlizzCon 2016 zapowiedziano wprowadzenie do gry ostatniej części Tajnych Operacji Novy, nowości (dowódcy Stukova) w trybie współpracy[256][257][258]. Jednak główną nowością ma być tzw. „Gwiezdna Skarbnica” (potem nazwane jako "Łupy Wojenne"), czyli wirtualna mapa skarbów, do której gracze mogą wykupić dostęp. Otrzymają wtedy możliwość zdobycia nowej zawartości w grze poprzez rozgrywanie ulubionego trybu w StarCrafcie II. Ponadto będzie ona wspierała rozgrywki World Championship Series[8][256]. Zapowiedziano również zmiany w trybie wieloosobowym, które obejmą całkowite przeprojektowanie kilku jednostek oraz liczne zmiany balansu każdej z ras[259].

23 listopada wraz z aktualizacją 3.8.0 dodano do gry ostatni pakiet Tajnych operacji Novy[260][261][262]. W połowie grudnia 2016 (aktualizacja 3.9.0) wprowadzono dowódcę Stukova[263], natomiast 1 maja 2017 (aktualizacja 3.13.0) dodano dowódcę Fenixa do trybu współpracy oraz funkcję przewijania powtórek[264].

Wraz z aktualizacją 3.16.0 do gry zostało wprowadzone po raz pierwszy wydarzenie sezonowe o nazwie „Łup Wojenny”, pozwalające zdobyć nagrody poprzez zbieranie punktów doświadczenia podczas gry. 25% zysków ze sprzedaży Łupu Wojennego zasili pulę nagród WCS i obejmie operacje e-sportowe związane ze StarCraftem II[265][266]. W aktualizacji 3.17.0 dodano dowódcę Dehakę do misji kooperacyjnych[267]. 9 października 2017 wydano aktualizację 3.19.0, która wprowadziła przeprojektowany interfejs "Salonu Gier" i "Gier dowolnych", w wyniku czego obie zakładki zostały połączone oraz wprowadzono wiele pomniejszych zmian, w tym przypinanie map i prawidłowe wyświetlanie w rozdzielczości 16:9[268][269].

Przejście StarCraft II na free-to-play

3 listopada 2017 podczas BlizzCon 2017 zapowiedziano, że StarCraft II stanie się grą free-to-play, w wyniku czego część elementów gry będzie dostępna za darmo dla wszystkich graczy. Wśród nich znalazły się kampania Wings of Liberty, tryb wieloosobowy i dowódcy w trybie współpracy do 5 poziomu (z wyjątkiem trzech podstawowych). Dodatkowo ujednolicono nazwę gry, StarCraft II: Legacy of the Void przemianowano na StarCraft II, która od tej pory będzie używana zwyczajowo. Ponadto ogłoszono zmiany w balansie w trybie wieloosobowym, udostępnienie "Łupu Wojennego II" oraz nowości w trybie współpracy[40][41][42]. 14 listopada 2017 (w ramach aktualizacji 4.0.0) StarCraft II stał się grą z bezpłatnym dostępem[270], z kolei na początku grudnia udostępniono aktualizację 4.1.0, która wprowadziła "Łup Wojenny II: Katowice 2018"[271][272].

24 kwietnia 2018 roku wraz z aktualizacją 4.3.0 do Salonu Gier w StarCraft II wprowadzono tzw. "zawartość premium", gdzie można nabyć za opłatą stworzone od podstaw mapy i nowe tryby o wysokiej jakości, które powstały dzięki współpracy Blizzarda z popularnymi twórcami modów. Część zysków z ich sprzedaży trafia bezpośrednio do autorów[273][274][275][276]. Na początku sierpnia 2018 udostępniono aktualizację 4.5.0, która wprowadziła "Łup Wojenny III: BlizzCon 2018"[277][278]. W aktualizacji 4.6.0 dodano dowódcę Tychusa do misji kooperacyjnych[279]. 2 listopada 2018 podczas BlizzCon 2018 zapowiedziano m.in. wydanie czwartego "Łupu Wojennego", w którym po raz pierwszy znajdą się skórki budowli, nowego dowódcę w trybie kooperacyjnym, Zeratula oraz aktualizację balansu w trybie wieloosobowym[280][281][282]. 18 grudnia 2018 wydano aktualizację 4.8.0, wprowadzającą wydarzenie "Łup Wojenny IV: Katowice 2019", który premierę miał dwa dni później[283][284].

W aktualizacji 4.9.0 dodano dowódcę Stetmanna do misji kooperacyjnych[285]. 13 sierpnia 2019 udostępniono aktualizację 4.10.0, wprowadzającą wydarzenie "Łup Wojenny V: BlizzCon 2019", który premierę miał dwa dni później[286][287]. W aktualizacji 4.11.0 dodano kolejnego dowódcę Arcturusa Mengska do trybu współpracy[288].

9 czerwca 2020 wydano aktualizację, w której udostępnioiono wydarzenie „Łup Wojenny VI”, który miał premierą dwa dni później[289][290]. Następnie 27 lipca 2020 (aktualizacja 5.0.0) z okazji 10-lecia StarCraft II gra otrzymała nowe funkcje, w tym: niestandardowe kampanie tworzone przez graczy, nowe osiągnięcia dla wszystkich misji z kampanii (trylogii i pakietu misji), talenty prestiżowe dla dowódców w trybie współpracy, jak również szereg funkcji i poprawek edytora map oraz mniejsze usprawnienia rozgrywki[291][292][293]. 15 października 2020 roku Blizzard zapowiedział zakończenie wsparcia dla StarCraft II w postaci płatnej zawartości (Łupy Wojenne czy nowi dowódcy do trybu współpracy). Wsparcie ograniczy się jedynie do kolejnych sezonów oraz poprawek błędów i balansu[294][295][296].

Wydanie gry

Wersje gry

W dniu 15 lipca 2015 roku rozpoczęto przedsprzedaż Legacy of the Void i ogłoszono, że gra będzie dostępna w trzech wersjach – standardowej (pudełkowej i cyfrowej), edycji cyfrowej deluxe i edycji kolekcjonerskiej[74][297]. Każdy, kto zamówił przedpremierowo cyfrową wersję dodatku, zyskiwał natychmiastowo dostęp prologu „Whispers of Oblivion”. Edycja cyfrowa deluxe zawiera dodatkowo[25][74]:

  • Trzy portrety StarCraft II i skórki czyścicieli dla jednostki adepta i kolosa[298];
  • Archonta, zwierzaka do World of Warcraft, rewers do kart Hearthstone inspirowany protosami oraz dodatki do Diablo III – próbnika[299] i protoski schemat transmogryfikacji;
  • Poszukiwacza Otchłani, wierzchowca do Heroes of the Storm.

Z kolei w edycji kolekcjonerskiej – prócz gry – znajdują się takie dodatki[74][298][300], jak:

  • „Podręcznik operacyjny” (ang. „StarCraft Field Manual”) w twardej oprawie, zawierający informacje na temat gry;
  • DVD z filmami z gry i materiałami specjalnymi dotyczącymi produkcji gry;
  • Oficjalny Soundtrack StarCraft II: Legacy of the Void;
  • Postać Artanisa do Heroes of the Storm;
  • Wszystkie elementy z cyfrowej wersji deluxe;

Od 15 maja 2015 roku można było składać zamówienia na cyfrową wersję StarCraft II: The Complete Collection, czyli pakiet zawierający całą trylogię StarCraft II. Jego premiera odbyła się 10 listopada 2015; jest dostępny w wersji standardowej i cyfrowej edycji deluxe[301]. 10 listopada 2016 poprzednia edycja została wyparta przez nową wersję StarCraft II: Battle Chest, zawierającą całą trylogię wraz z dodatkami do trybu współpracy, dostępną w wersji standardowej/pudełkowej i cyfrowej edycji deluxe[302][303].

14 listopada 2017 StarCraft II przeszedł na model free-to-play[40][41][42], a dotychczasowa edycja StarCraft II: Battle Chest została zastąpiona edycją StarCraft II: Kolekcja kampanii, zawierającą wszystkie materiały występujące wcześniej w Battle Chest. Dostępna w wersji standardowej i cyfrowej edycji deluxe[304].

Platformy

StarCraft II: Legacy of the Void został opracowany i równocześnie wydany dla systemu operacyjnego Microsoft Windows i Mac OS X[25].

Wymagania systemowe

Poniżej znajdują się aktualne i szczegółowe wymagania systemowe gry StarCraft II: Legacy of the Void dla systemów operacyjnych Windows i Mac OS X[26].

Platforma
WindowsMac OS X

Minimalne:

Rekomendowane:

Minimalne:

Rekomendowane:

Połączenie internetowe nie jest wymagane do rozgrywki jednoosobowej[305], jednak jest wymagane do instalacji gry[306]. 16 lutego 2017 Blizzard poinformował, że w październiku tegoż roku zakończy wsparcie dla systemów operacyjnych Windows XP i Windows Vista[307][308][309][310].

Ścieżka dźwiękowa

StarCraft II: Legacy of the Void posiada nową ścieżkę dźwiękową, stworzoną przez Jasona Hayesa, Glenna Stafforda, Neala Acree i Mike'a Pattiego, która miała swoją premierę 10 listopada 2015[9]. Pełny soundtrack z gry znalazł się na płycie CD w edycji kolekcjonerskiej i składa się z 21 utworów[298], trwających łącznie 58:06 minut[9]. Ścieżkę dźwiękową można też zakupić na stronie iTunes w formacie m4a[311]. Z kolei jeszcze przed premierą w 2015 roku nominowana przez Hollywood Music in Media Awards do nagrody w kategorii "Original Score – Video Game"[312].

NrTytuł utworuDługość
1.„The Stars Our Home”3:46
2.„Khala's End”3:07
3.„Valor My Shield”3:03
4.„Oblivion Awaits”2:04
5.„Attack on Korhal”1:39
6.„The Keystone”2:14
7.„We Stand Ready”3:08
8.„The Fall of Shakuras”2:23
9.„Blades of Justice”3:12
10.„Last Stand”2:54
11.„The Preserver”1:52
12.„My Path Is Set”3:18
13.„The Golden Armada”2:24
14.„The Dark Voice”3:27
15.„Unity”3:08
16.„Honor Guide Me”3:58
17.„Second Chances”1:37
18.„The Firstborn”3:44
19.„The Spear of Adun”1:47
20.„Holding Up the Sky”3:05
21.„My Life for Aiur”2:16
58:06

Odbiór gry

 Odbiór gry
Recenzje
PublikacjaOcena
CD-Action8,5/10[313]
Game Informer8,75/10[314]
Game Revolution9/10[315]
Gry-Online7,5/10[316]
GameSpot8/10[317]
GameTrailers9,2/10[318]
GameZone10/10[319]
IGN8,9/10[320]
PC Gamer US9,1/10[321]
Destructoid9/10[322]
Softpedia8,5/10[323]
GameStar8,9/10[324]
Kotaku8,9/10[325]
AusGamers9/10[326]
Gamereactor8/10[327]
PC Magazine10/10[328]
gram.pl8,2/10[329]
dobreprogramy.pl9/10[330]
onet.pl8/10[331]
Trusted Reviews9/10[332]
The Escapist9/10[333]
GamingBolt9/10[334]
Oceny z agregatorów
AgregatorOcena
GameRankings

87,49% (z 34 recenzji)[335]

Metacritic

88/100 (z 62 recenzji)[336]

Sprzedaż

13 listopada 2015 roku Blizzard Entertainment poinformował za pośrednictwem serwisu Twitter, że sprzedano ponad 1 milion egzemplarzy Legacy of the Void w ciągu pierwszego dnia od premiery[337][338]. W kwietniu 2016 stowarzyszenie Entertainment Software Association podało, że dodatek znalazł się na 5. miejscu wśród dwudziestu najlepiej sprzedających się gier komputerowych w 2015 roku[339][340].

Według organizacji VGChartz sprzedaż Legacy of the Void wyniosła tylko 570 tys. egzemplarzy, w tym 230 tys. w Ameryce Północnej, 300 tys. w Europie oraz 50 tys. w pozostałych krajach[341]. Z kolei Statistic Brain podaje, że seria StarCraft II odnotowała łączną sprzedaż 8,6 mln egzemplarzy gry, co przełożyło się 542,5 mln dolarów przychodu[342].

Strony agregujące recenzje

Od momentu wydania, StarCraft II: Legacy of the Void spotkał się z uznaniem krytyków, zdobywając zagregowany wynik 88/100 na Metacritic (w oparciu o 62 recenzje)[336] oraz 87,49% na GameRankings (w oparciu o 34 recenzje)[335]. Z kolei na OpenCritic gra otrzymała wynik 87/100 (w oparciu o 47 recenzji)[343].

Recenzje

Serwis Softpedia stwierdził, że "StarCraft II zasługuje na swoje miejsce jako jedno z najbardziej wpływowych wydań w ciągu ostatnich pięciu lat, a rozdział skoncentrowany na protosach dostarczy stosowny koniec swojej podstawowej narracji podczas otwierania się na grę wieloosobową na ciekawe sposoby"[323].

Nagrody

RokPrzyznający nagrodęKategoriaWynikŹr.
2015Hollywood Music in Media AwardsOriginal Score – Video Game (Jason Hayes, Neal Acree, Mike Patti, Glenn Stafford)Nominacja[312]
Song/Score – Trailer (Neal Acree)Nominacja[312]
Global Game AwardsBest StrategyWygrana[344]
Best PC ExclusiveWygrana[345]
MetacriticBest PC Game of 2015 (#8)[346]
Most Discussed PC Game of 2015 (#19)[347]
Most Shared PC Game of 2015 (#3)[348]
The Lazygamer AwardsBest Strategy GameWygrana[349]
Best PC GameNominacja[350]
GamereactorGame of the Year – Online MultiplayerNominacja[351]
IGNBest Strategy/Tactics GameNominacja[352]
Techly’s Video Games AwardsGame of the YearNominacja[353]
GamezillaNajlepsza StrategiaWygrana[354]
WCCFtech’s Game AwardsBest Strategy/Sim GameNominacja[355]
2016Golden Joystick AwardsCompetitive Game of the YearNominacja[356]
D.I.C.E. AwardsOutstanding Achievement in Original Music CompositionNominacja[357]
Golden Reel AwardsBest Sound Editing – Computer Interactive Entertainment (Paul Menichini – "Unity" Cinematic)Nominacja[358]
GameStar's Highest RatedBest Strategy Game 2015/2016Wygrana[359]

Profesjonalne współzawodnictwo

W dniach 26–28 czerwca odbył się Red Bull Battle Grounds: Toronto 2015, pierwszy profesjonalny turniej (pierwsze kwalifikacje do wielkiego finału) w betę Legacy of the Void z użyciem nowego trybu gry o nazwie "Tryb Archonta", gdzie dwóch graczy kontroluje jedną rasę. Pula nagród wynosiła 5000 dolarów. Zwycięstwo odniósł koreańsko-kanadyjski duet Kim "viOLet" Dong Hwan i Maru "MaSa" Kim pokonując 3:0 Kanadyjczyków, Chris "HuK" Lorangera i Sashę "Scarlett" Hostyn. Trzecie miejsce zajęli Marc-Olivier "desRow" Proulx i Johan "NaNiwa" Lucchesi[360][361].

Z kolei pod koniec września 2015 roku zapowiedziano rozgrywki DreamHack ROCCAT LotV Championship (początkowo DreamHack Winter 2015), pierwszą ważną (premier) imprezę e-sportową, na której zawodnicy grali w trzecią część trylogii StarCrafta II. Odbyła się ona w dniach 26–29 listopada 2015 w szwedzkim Jönköping, a pula nagród wyniosła 50,000 dolarów (w tym 20,000 dla zwycięzcy). Udział w niej wzięło 26 graczy, w tym pięciu zaproszonych i maksymalnie czterech graczy koreańskich[362][363][364]. Turniej wygrał Koreańczyk Kang "Solar" Min Soo pokonując swojego rodaka Wona "PartinGa" Lee Saka 4:3. Trzecie miejsce zajął Francuski gracz Sébastien "FireCake" Lebbe[365][366]. W rozgrywkach brało również udział dwóch Polaków: Artur "Nerchio" Bloch (Team Acer) i Mikołaj "Elazer" Ogonowski (Team Extreme Supremacy). "Nerchio" zajął ostatecznie #6 miejsce (2,000$), a "Elazer" #11 miejsce (1,250$)[367].

29 października 2015 zapowiedziano 12. edycję HomeStory Cup, która odbyła się w dniach 17–20 grudnia tegoż roku w niemieckim Krefeld. Pula nagród wynosiła 25,000 dolarów, z czego 10,000 przypadnło dla zwycięzcy. W rozgrywkach wzięło udział 32 graczy, w tym czterech Polaków[368][369][370]. Turniej wygrał Koreańczyk Mun "MMA" Seong Won, który pokonał 4:1 francuskiego gracza Sébastiena "FireCake" Lebbe'a. Trzecie miejsce zajął Polak Mikołaj "Elazer" Ogonowski, który zdobył 2,500 dolarów. Pozostali polscy gracze zajęli odpowiednio: #6 miejsce (875$) "Nerchio", #15 miejsce "MaNa" i #19 miejsce "Guru"[368].

21 grudnia 2015 Blizzard ogłosił StarCraft II World Championship Series 2016 oraz zapowiedział zmiany, jakie zajdą w tym turnieju. Rozgrywki zostaną podzielone na WCS Korea dla graczy biorących udział w rozgrywkach GSL i SSL oraz WCS Circuit dla graczy z innych regionów, biorących udział w turniejach rozgrywanych na całym świecie. Z kolei pula nagród w finałach wyniesie tym razem 500,000 dolarów, w tym 200,000$ dla zwycięzcy i 100,000$ za drugie miejsce[371][372][373].

28 grudnia 2015 zapowiedziano rozgrywki DreamHack Open Leipzig 2016, który odbyły się w dniach 22–24 stycznia tegoż roku w Lipsku w Niemczech. Był to pierwszy turniej z serii DreamHack Open 2016. Pula nagród wynosiła 50,000 dolarów, z czego 16,000 przypadło dla zwycięzcy. W rozgrywkach wzięło udział 96 graczy, w tym czterech Polaków[374]. Turniej wygrał francuski gracz Théo "PtitDrogo" Freydière pokonując 4:1 Ukraińca Aleksandra "Bly" Svusuyka. Trzecie miejsce zajął Holender Marc "uThermal" Schlappi[375].

W połowie grudnia 2015 ogłoszono, że pierwszy oficjalny turniej – o nazwie WCS Winter Circuit Championship – w ramach rozgrywek WCS 2016 odbędzie się podczas finałów Intel Extreme Masters World Championship w Katowicach w dniach 3–7 marca 2016 roku. Pula nagród wyniosła łącznie 150,000 dolarów (w tym 35,000 dla zwycięzcy). W rozgrywkach wzięło udział 32 graczy[376][377][378]. Turniej wygrał Koreańczyk Choi "Polt" Seong Hun pokonując 4:2 norweskiego gracza Jensa "Snute" Aasgaarda. Trzecie miejsce zajął Polak Artur "Nerchio" Bloch, zgarniając 10,000 dolarów nagrody[379].

Na początku lutego 2016 zapowiedziano turniej Gold Series International 2016, który odbył się w dniach 21–26 marca w Szanghaju, Chiny. W rozgrywkach brało udział 16 zawodników, a pula nagród wynosiła 50,000 dolarów, w tym 16,000 dla zwycięzcy[380][381][382]. Zwycięzcą turnieju został Holender Kevin "Harstem" de Koning, który pokonał 4:1 Norwega Jensa "Snute" Aasgaarda. Na trzecim miejscu uplasował się Francuz Théo "PtitDrogo" Freydière[383][384].

Uwagi

  1. Blizzard Entertainment przy produkcji StarCrafta II stworzył całkowicie nowy silnik, jednak jego oficjalna nazwa została ujawniona dopiero przy okazji 10-lecia gry, 27 lipca 2020 roku.
  2. Początkowo gra korzystała z silnika Havok, jednak w okolicach wydania Heart of the Swarm został on zastąpiony innym.
  3. Systemy Windows XP i Windows Vista były wspierane w latach 2010–2017. Na początku października 2017 roku Blizzard zakończył wsparcie dla nich, sugerując graczom przejście na nowsze systemy operacyjne.
  4. Początkowo nazwa gry opierała się na tytułach trzech osobnych części, jednak podczas BlizzConu 2017 ogłoszono, że nazwa zostanie ujednolicona i od tej pory w użyciu jest StarCraft II.

Przypisy

  1. Zbigniew Jankowski: „Polska to w pełni dojrzały rynek” – wywiad z szefem CDP.pl. 26.08.2015. [dostęp 2015-08-27]. (pol.).
  2. a b c d e Katie Williams: BlizzCon 2014: Starcraft 2: Legacy of the Void is a Standalone Game. IGN, 07.11.2014. [dostęp 2014-01-14]. (ang.).
  3. a b c John Keefer: StarCraft 2: Legacy of the Void: Campaign Needs More Work, Blizzard Says. WarCry, 09.11.2013. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  4. a b Ben Barrett: Legacy of the Void's Jason Huck talks Protoss: "everyone on that planet is dead, what are you gonna do about it?". PCGames N, 26.09.2015. [dostęp 2015-10-12]. (ang.).
  5. a b c d e Joseph Mills: Starcraft 2 Legacy of the Void Credits. YouTube, 20.11.2015. [dostęp 2015-11-27]. (ang.).
  6. a b VideoGameCredits: StarCraft II: Nova Covert Ops (Credits) (Windows). YouTube, 23.11.2016. [dostęp 2015-11-27]. (ang.).
  7. a b Grand Old Podcast – Episode 88: Interview with Micky Neilson and James Waugh. Rival Cast Media, 14.02.2013. [dostęp 2013-11-21]. (ang.).
  8. a b Tomas Hernandez: BlizzCon 2016 StarCraft II: Foundation for the Future Panel Transcript (1). Blizzplanet, 17.11.2016. [dostęp 2013-12-25]. (ang.).
  9. a b c d Starcraft II: Legacy of the Void Soundtrack. Discogs. [dostęp 2015-11-16]. (ang.).
  10. StarCraft II: Wings of Liberty End User License Agreement. Blizzard Entertainment. [dostęp 2015-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-22)]. (ang.).
  11. Aktualizacje z okazji 10 rocznicy StarCraft II. Blizzard Entertainment, 27.07.2020. [dostęp 2020-09-30]. (pol.).
  12. a b Oficjalny FAQ Starcraft 2. Blizzard Entertainment. [dostęp 2011-07-11]. (ang.).
  13. Jimmy Blocksom: SC2 Q&A #39 – Map Makers Series. GosuGamers, 29.05.2009. [dostęp 2014-06-13]. (ang.).
  14. Blizzard Entertainment Licenses Havok Physics Technology. Havok, 12.09.2006. [dostęp 2013-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-29)]. (ang.).
  15. Kalos: Wreaking Havok with Starcraft II. IncGamers, 13.07.2008. [dostęp 2014-06-13]. (ang.).
  16. Ketho: StarCraft II – Patch 5.0.8 notes. Blizzard Entertainment, 2021-10-20. [dostęp 2021-12-28]. (pol.).
  17. a b c d Legacy of the Void już działa. Blizzard Entertainment, 12.11.2015. [dostęp 2015-11-14]. (pol.).
  18. a b c Góral: StarCraft II: Legacy of the Void – zwieńczenie trylogii zadebiutowało na PC-tach. Gry-Online, 10.11.2015. [dostęp 2015-11-14]. (pol.).
  19. a b c Jason Schreier: StarCraft II: Legacy of the Void Starts With A Bang. Kotaku, 10.11.2015. [dostęp 2015-11-14]. (ang.).
  20. StarCraft II: Legacy of the Void. Entertainment Software Rating Board. [dostęp 2015-09-17]. (ang.).
  21. StarCraft II: Legacy of the Void. Australian Classification Board. [dostęp 2013-11-06]. (ang.).
  22. StarCraft II: Legacy of the Void. cdp.pl. [dostęp 2015-09-17]. (pol.).
  23. StarCraft 2: Legacy of the Void – PC. GameStar. [dostęp 2015-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (niem.).
  24. 스타크래프트 II: 자유의 날개. Blizzard Entertainment. [dostęp 2017-03-29]. (kor.).
  25. a b c d StarCraft II: Legacy of the Void. Sklep Battle.net. [dostęp 2015-08-05]. (pol.).
  26. a b c d Wymagania Sprzętowe StarCraft II. Blizzard Entertainment. [dostęp 2019-12-19]. (pol.).
  27. IGN Staff: StarCraft II Unveiled: PC and Mac owners get the game they’ve always wanted. IGN, 19.05.2007. [dostęp 2013-03-06]. (ang.).
  28. Webnet: Rob Pardo Q&A – Battle.net, Wings of Liberty, and more. Starcraft Source, 17.08.2009. [dostęp 2014-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-20)]. (ang.).
  29. a b Tom Magrino: BlizzCon 2008: Starcraft II split into trilogy. GameSpot, 10.10.2010. [dostęp 2013-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-02)]. (ang.).
  30. a b Ryan Fleming: StarCraft 2 Expansion Packs: What We Know. Digital Trends, 04.08.2010. [dostęp 2013-03-06]. (ang.).
  31. a b Krzysztof Baranowski: Dzień 3 – StarCraft 2 Trilogy. Battlenet.pl, 11.10.2008. [dostęp 2013-03-06]. (pol.).
  32. a b Krzysztof Baranowski: Wywiad Starcraft2.net.pl z Dustinem Browderem. Starcraft2.net, 12.10.2008. [dostęp 2013-03-06]. (pol.).
  33. Tomas Hernandez: StarCraft II: Legacy of the Void Warps into BlizzCon 2014. Blizzplanet, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-11]. (ang.).
  34. a b World of Warcraft: BlizzCon 2014 Opening Ceremony. YouTube, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-11]. (ang.).
  35. a b Piotrek66: StarCraft II: Legacy of the Void samodzielnym dodatkiem z dwoma trybami co-op (WIDEO). CD-Action, 09.11.2014. [dostęp 2014-01-14]. (pol.).
  36. a b c d Beta-testy Legacy of the Void rozpoczęte!. Blizzard Entertainment, 01.04.2015. [dostęp 2015-04-06]. (pol.).
  37. a b Łukasz Gołąbiowski: Ruszyły beta-testy StarCraft II: Legacy of the Void. Gry-Online, 01.04.2015. [dostęp 2015-04-06]. (pol.).
  38. a b Wkrótce koniec beta-testów Legacy of the Void. Blizzard Entertainment, 26.10.2015. [dostęp 2015-11-06]. (pol.).
  39. a b Ben Barrett: StarCraft 2 Legacy of the Void beta coming to an end. PCGames N, 28.10.2015. [dostęp 2015-11-06]. (ang.).
  40. a b c StarCraft II w bezpłatnym dostępie – dodatkowe informacje. Blizzard Entertainment, 03.11.2017. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  41. a b c Alex Osborn: BlizzCon 2017: StarCraft II Goes Free to Play, New Co-Op Commander Revealed. GameSpot, 03.11.2017. [dostęp 2018-11-13]. (ang.).
  42. a b c Ender: StarCraft II adoptuje model free-to-play. Gry-Online, 03.11.2017. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  43. Karune: StarCraft II Q&A – Batch 46. Blizzard Entertainment, 17.11.2008. [dostęp 2015-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-23)]. (ang.).
  44. Rasy – Protosi. Blizzard Entertainment. [dostęp 2013-11-20]. (pol.).
  45. a b c StarCraft II: Legacy of the Void [PC]. Gry-Online. [dostęp 2013-11-23]. (pol.).
  46. WellPlayed.org & /r/StarCraft Heart of the Swarm Preview and Information Blowout!. WellPlayed. [dostęp 2013-11-20]. (ang.).
  47. a b c d e f g h i j k l StarCraft II: Legacy of the Void – Zapowiedź kampanii. Blizzard Entertainment. [dostęp 2014-12-02]. (pol.).
  48. a b c d Legacy of the Void: zapowiedź kampanii jednoosobowej. Blizzard Entertainment, 08.11.2014. [dostęp 2014-12-02]. (pol.).
  49. a b c d e f g h Łukasz Gołąbiowski: Graliśmy w Legacy of the Void – finałowy epizod trylogii StarCraft II!. Gry-Online, 09.11.2014. [dostęp 2014-12-02]. (ang.).
  50. a b c d e f g h Legacy of the Void – zapowiedź zmian w trybie wieloosobowym. Blizzard Entertainment, 09.11.2014. [dostęp 2015-01-15]. (pol.).
  51. a b Łukasz Gołąbiowski: Testujemy Legacy of the Void, najnowszy dodatek do gry StarCraft II. Gry-Online, 09.04.2014. [dostęp 2015-04-10]. (pol.).
  52. a b Jonathan Ross: Destructoid interview: StarCraft II's Dustin Browder. Destructoid, 29.06.2009. [dostęp 2013-11-20]. (ang.).
  53. BlizzCon 2009 StarCraft 2 Fansite Q&A – Part 4/5. YouTube, 10.07.2010. [dostęp 2010-07-10]. (ang.).
  54. Valerie Watrous – Colossus. Blizzard Entertainment. [dostęp 2015-05-23]. (ang.).
  55. a b c d e The Outerhaven Productions: StarCraft II Legacy of the Void Campaign Overview. YouTube, 08.11.2014. [dostęp 2015-05-23]. (ang.).
  56. a b c Tomas Hernandez: BlizzCon 2014 – StarCraft II: Legacy of the Void Overview Panel Transcript (2). Blizzplanet, 22.05.2015. [dostęp 2015-05-23]. (ang.).
  57. a b c d e Dean Takahashi: Blizzard will wrap up 17 years of storytelling in StarCraft II: Legacy of the Void. GamesBeat, 22.06.2015. [dostęp 2015-06-27]. (ang.).
  58. a b John Keefer: StarCraft 2: Legacy of the Void: Hands On With Whispers of Oblivion. The Escapist, 22.06.2015. [dostęp 2015-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)]. (ang.).
  59. a b Tomas Hernandez: E3 2015 – PCGamer StarCraft II: Whispers of Oblivion Prologue Missions Announced. Blizzplanet, 22.06.2015. [dostęp 2015-06-27]. (ang.).
  60. a b c Tomas Hernandez: BlizzCon 2014 – StarCraft II: Legacy of the Void Overview. Blizzplanet, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-15]. (ang.).
  61. a b Andrei Dumitrescu: Starcraft 2: Legacy of the Void Is Similar to 300, Says Game Director. Softpedia, 18.03.2013. [dostęp 2013-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-15)]. (ang.).
  62. Entelarmer: StarCraft 2: Legacy of the Void zamknie fabułę StarCrafta. Gry-Online, 20.03.2015. [dostęp 2015-03-31]. (pol.).
  63. Patryk Purczyński: StarCraft II: Legacy of the Void "satysfakcjonującym finałem". gram.pl, 20.03.2015. [dostęp 2015-03-31]. (pol.).
  64. Chris Pereira: StarCraft's Story Concludes With Legacy of the Void. GameSpot, 19.03.2015. [dostęp 2015-03-31]. (ang.).
  65. Steve Farrelly: AusGamers StarCraft 2: Legacy of the Void Developer Interview with Blizzard's Allen Dilling. AusGamers, 25.11.2014. [dostęp 2015-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-09)]. (ang.).
  66. a b c Szepty o zagładzie – prolog kampanii Legacy of the Void. Blizzard Entertainment, 17.06.2015. [dostęp 2015-06-27]. (pol.).
  67. a b luckie: StarCraft II: Legacy of the Void otrzyma darmowy prolog Whispers of Oblivion. Gry-Online, 17.06.2015. [dostęp 2015-06-27]. (pol.).
  68. a b Brenna Hillier: StarCraft 2: Legacy of the Void prologue campaign releasing for free. VG247, 17.06.2015. [dostęp 2015-06-27]. (ang.).
  69. a b StarCraft: Legacy of the Void Prologue – Whispers of Oblivion. YouTube, 16.06.2015. [dostęp 2015-06-27]. (ang.).
  70. a b StarCraft: StarCraft II: Legacy of the Void – Prologue Preview. YouTube, 15.07.2015. [dostęp 2015-08-05]. (pol.).
  71. StarCraft II – informacje o aktualizacji 3.0. Blizzard Entertainment, 06.10.2015. [dostęp 2015-10-09]. (pol.).
  72. „Szepty o zagładzie” dostępne za darmo. Blizzard Entertainment, 07.10.2015. [dostęp 2015-10-09]. (pol.).
  73. Entelarmer: Prolog StarCraft II: Legacy of the Void dostępny za darmo dla wszystkich. Szczegóły patcha 3.0. Gry-Online, 07.10.2015. [dostęp 2015-10-09]. (pol.).
  74. a b c d e Zoevia: Przedsprzedaż Legacy of the Void rozpoczęta. Blizzard Entertainment, 15.07.2015. [dostęp 2015-08-05]. (pol.).
  75. Blizzard Entertainment, StarCraft II: Legacy of the Void. Irvine: CDP, 10.11.2015. PC. Poziom/obszar: Prolog „Szepty o Zagładzie”, misja: „Mroczne szepty” (pol.).
  76. Blizzard Entertainment, StarCraft II: Legacy of the Void. Irvine: CDP, 10.11.2015. PC. Poziom/obszar: Prolog „Szepty o Zagładzie”, misje: „Duch we mgle”, „Przebudzenie zła” (pol.).
  77. Blizzard Entertainment, StarCraft II: Legacy of the Void. Irvine: CDP, 10.11.2015. PC. Poziom/obszar: Misje: „Za Aiur!”, „Rosnący cień”, „Włócznia Aduna” (pol.).
  78. Blizzard Entertainment, StarCraft II: Legacy of the Void. Irvine: CDP, 10.11.2015. PC. Poziom/obszar: Misje: „Podniebna Tarcza”, „Braterstwo broni” (pol.).
  79. Blizzard Entertainment, StarCraft II: Legacy of the Void. Irvine: CDP, 10.11.2015. PC. Poziom/obszar: Misje: „Wpływy Amona”, „Ostatni bastion” (pol.).
  80. Blizzard Entertainment, StarCraft II: Legacy of the Void. Irvine: CDP, 10.11.2015. PC. Poziom/obszar: Misje: „Zakazana broń” (pol.).
  81. Blizzard Entertainment, StarCraft II: Legacy of the Void. Irvine: CDP, 10.11.2015. PC. Poziom/obszar: Misje: „Świątynia Zjednoczenia”, „Odwieczny Cykl”, „Zwiastun Zagłady” (pol.).
  82. Blizzard Entertainment, StarCraft II: Legacy of the Void. Irvine: CDP, 10.11.2015. PC. Poziom/obszar: Misje: „Etapy rytuału”, „Rak'Shir” (pol.).
  83. Blizzard Entertainment, StarCraft II: Legacy of the Void. Irvine: CDP, 10.11.2015. PC. Poziom/obszar: Misje: „Uwolnić przeszłość”, „Oczyszczenie” (pol.).
  84. Blizzard Entertainment, StarCraft II: Legacy of the Void. Irvine: CDP, 10.11.2015. PC. Poziom/obszar: Misje: „Powrót templariuszy”, „Nosiciel”, „Wybawienie” (pol.).
  85. Blizzard Entertainment, StarCraft II: Legacy of the Void. Irvine: CDP, 10.11.2015. PC. Poziom/obszar: Epilog „Into the Void”, misje: „W Otchłań”, „Esencja Wieczności”, „Upadek Amona” (pol.).
  86. Blizzard Entertainment, StarCraft II: Legacy of the Void. Irvine: CDP, 10.11.2015. PC. Poziom/obszar: Cinematic „Upadek Amona” (pol.).
  87. a b c Przyszłość StarCrafta: podsumowanie panelu na BlizzConie. Blizzard Entertainment, 06.11.2015. [dostęp 2015-11-09]. (pol.).
  88. a b c Tommy: BlizzCon 2015: Przyszłość StarCraft 2. WoWCenter, 07.11.2015. [dostęp 2015-01-18]. (pol.).
  89. a b c Tomas Hernandez: BlizzCon 2015 The Future of StarCraft II Panel Transcript (2). Blizzplanet, 02.12.2015. [dostęp 2015-01-18]. (ang.).
  90. a b StarCraft: StarCraft II: Legacy of the Void – Oblivion. YouTube, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-12]. (ang.).
  91. a b c d Ender: StarCraft II: Legacy of the Void – pierwszy filmowy zwiastun. Gry-Online, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-15]. (pol.).
  92. a b StarCraftPL: StarCraft II: Legacy of the Void – film wprowadzający (PL). YouTube, 13.09.2015. [dostęp 2015-09-17]. (pol.).
  93. a b StarCraft II: Legacy of the Void – Odzyskanie. Blizzard Entertainment, 25.09.2015. [dostęp 2015-10-12]. (pol.).
  94. a b Mateusz Zdanowicz: Nowa animacja wprowadza do StarCraft 2: Legacy of the Void. Eurogamer, 26.09.2015. [dostęp 2015-10-12]. (pol.).
  95. a b Zwiastun premierowy Legacy of the Void i godziny premiery. Blizzard Entertainment, 06.11.2015. [dostęp 2015-11-09]. (pol.).
  96. a b Arantasar: StarCraft II: Legacy of the Void to nie koniec StarCrafta II. Gry-Online, 07.11.2015. [dostęp 2015-11-09]. (pol.).
  97. StarCraft II: Legacy of the Void – Full Cast & Crew. Internet Movie Database. [dostęp 2015-12-07]. (ang.).
  98. a b c d e f g h i j k l m StarCraft II: Legacy of the Void – pełna obsada i twórcy. Filmweb. [dostęp 2016-04-07]. (pol.).
  99. a b Andrei Dumitrescu: Tricia Helfer Finishes Kerrigan Voice Work for Starcraft 2: Legacy of the Void. Softpedia, 07.02.2014. [dostęp 2014-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-14)]. (ang.).
  100. a b Medievaldragon: Robert Clotworthy Announced Voice Recording for the StarCraft II: Legacy of the Void Expansion Has Begun. Blizzplanet, 12.08.2013. [dostęp 2013-11-22]. (ang.).
  101. Eldorian: Robert Clotworthy – Voice Acting for Legacy of the Void Started Last Week. BlizzPro, 11.08.2013. [dostęp 2013-11-02]. (ang.).
  102. Apolon: StarCraft 2: Legacy Of The Void Release Date: Are Heroes Of The Storm & Hearthstone Going To Delay The StarCraft 2 Expansion?. iDigital Times, 24.05.2014. [dostęp 2015-01-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-11)]. (ang.).
  103. Rob Zacny: StarCraft 2: Legacy of the Void Recenzja. IGN, 22.11.2014. [dostęp 2015-11-28]. (pol.).
  104. a b Julian Aidan: Legacy of the Void Brings High-Octane Multiplayer To Starcraft II. Hardcore Gamer, 08.11.2014. [dostęp 2015-01-18]. (ang.).
  105. Tomasz Popielarczyk: Recenzja Starcraft II: Legacy of the Void. Epicki koniec wspaniałej trylogii. Antyweb, 25.11.2014. [dostęp 2015-11-28]. (pol.).
  106. a b c d e Tomas Hernandez: BlizzCon 2014 – StarCraft II: Legacy of the Void Overview Panel Transcript (7). Blizzplanet, 22.05.2015. [dostęp 2015-05-23]. (ang.).
  107. a b c SCLegacy: BlizzCon 2014 LotV Lore Community Corner Discussion with James Waugh. YouTube, 01.12.2014. [dostęp 2015-04-05]. (ang.).
  108. GameReplays: Starcraft 2 Trilogy Announcement. WeGame, 20.03.2008. [dostęp 2013-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-19)]. (ang.).
  109. a b c d e Tomas Hernandez: BlizzCon 2014 – StarCraft II: Legacy of the Void Overview Panel Transcript (8). Blizzplanet, 22.05.2015. [dostęp 2015-05-29]. (ang.).
  110. a b c StarCraft II: Legacy of the Void triumfalnie wylądował na BlizzConie 2014. Blizzard Entertainment, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-12]. (pol.).
  111. a b Daniel Kłosiński: Zwiastun StarCraft 2: Legacy of the Void prezentuje protosów w akcji. Eurogamer, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-14]. (pol.).
  112. a b Karol Kała: Graliśmy w StarCraft 2: Legacy Of The Void – niezmienna formuła w nieco bardziej przyjaznej odsłonie. polygamia.pl, 16.10.2015. [dostęp 2015-10-18]. (pol.).
  113. a b Allen Rausch: StarCraft II: Making the Split. GameSpy, 10.10.2008. [dostęp 2013-11-20]. (ang.).
  114. a b Patrick Stafford: Hands-on Preview: StarCraft II: Legacy of the Void. PC PowerPlay, 22.05.2015. [dostęp 2015-05-22]. (ang.).
  115. Thierry Nguyen: Exclusive StarCraft 2: Wings of Liberty Interview (PC): Exclusive single-player campaign screens plus new details from StarCraft 2's lead designer. 1UP, 30.12.2008. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-15)]. (ang.).
  116. a b BlizzCon Chris Sigaty StarCraft 2 Interview. IncGamers, 13.10.2008. [dostęp 2013-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-16)]. (ang.).
  117. Apolon: StarCraft 2: Legacy Of The Void Release Date: Will The Protoss Expansion Even Come Out In 2015?. iDigital Times, 20.07.2014. [dostęp 2015-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-23)]. (ang.).
  118. a b Rasmus Lund-Hansen: Preview: StarCraft II: Legacy of the Void. Gamereactor, 05.12.2014. [dostęp 2015-01-15]. (ang.).
  119. a b Rob Zacny: How Starcraft 2: Legacy of the Void makes your Protoss fantasies come true. PCGamerN, 08.11.2014. [dostęp 2015-08-03]. (ang.).
  120. Steve Watts: StarCraft 2: Legacy of the Void still finding right fit for Protoss. Shacknews, 12.11.2013. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  121. Tomas Hernandez: BlizzCon 2014 – StarCraft II: Legacy of the Void Screenshots. Blizzplanet, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-15]. (ang.).
  122. SoMuchMass: BlizzCon 2011 – Starcraft 2: Heart of the Swarm – Campaign and Lore Panel (Full). YouTube, 22.10.2011. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  123. Zorine Te: Which Blizzard Characters Should Appear in Heroes of the Storm?. GameSpot, 08.04.2014. [dostęp 2014-04-27]. (ang.).
  124. a b djtyrant: What kind of surprise are we in for at TwitchCon?. BlizzPro, 15.08.2015. [dostęp 2015-08-23]. (ang.).
  125. Starcraft II: Legacy of the Void – Collector's Edition. Amazon. [dostęp 2015-08-23]. (ang.).
  126. StarCraft: Legacy of the Void – Multiplayer Update: Terran. YouTube, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-14]. (pol.).
  127. StarCraft: Legacy of the Void – Multiplayer Update: Protoss. YouTube, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-14]. (pol.).
  128. StarCraft: Legacy of the Void – Multiplayer Update: Zerg. YouTube, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-14]. (pol.).
  129. David Kim: Nowe informacje o trybie wieloosobowym Legacy of the Void – 19 listopada 2014. Blizzard Entertainment, 19.11.2014. [dostęp 2015-01-15]. (pol.).
  130. Omówienie zmian w balansie Legacy of the Void. Blizzard Entertainment, 14.04.2015. [dostęp 2015-04-18]. (pol.).
  131. W drużynie siła: mechanika Trybu Archonta. Blizzard Entertainment, 30.10.2015. [dostęp 2014-11-06]. (pol.).
  132. a b Szczegółowe omówienie misji w trybie współpracy. Blizzard Entertainment, 30.10.2015. [dostęp 2014-11-06]. (pol.).
  133. a b Legacy of the Void: Zapowiedź trybu Sprzymierzonych Dowódców. Blizzard Entertainment, 05.08.2015. [dostęp 2015-08-06]. (pol.).
  134. a b Draug: Konferencja Blizzarda na gamescomie 2015 – m.in. Heroes of the Storm, Overwatch, Legacy of the Void. Gry-Online, 05.08.2015. [dostęp 2015-08-06]. (pol.).
  135. a b Randy "Kaivax" Jordan: StarCraft II: Heart of the Swarm Balance Reddit Q&A with Blizzard Senior Game Designer David Kim -- March 12, 1:00-3:00 p.m. PDT. Reddit, 12.03.2014. [dostęp 2014-03-17]. (ang.).
  136. a b davidjayhawk: David Kim reddit Q&A transcript. TeamLiquid, 12.03.2014. [dostęp 2014-03-17]. (ang.).
  137. a b c Szczegółowe omówienie zautomatyzowanych turniejów. Blizzard Entertainment, 21.10.2015. [dostęp 2014-11-06]. (pol.).
  138. a b Omówienie zmian w balansie Legacy of the Void – 11 maja 2015. Blizzard Entertainment, 12.05.2015. [dostęp 2014-05-22]. (pol.).
  139. Jeremy Peel: StarCraft II: Legacy of the Void will probably bring an end to Blizzard Time. PCGamesN, 13.05.2015. [dostęp 2014-05-22]. (ang.).
  140. a b Zautomatyzowane turnieje w wersji beta LotV. Blizzard Entertainment, 19.08.2015. [dostęp 2015-08-23]. (pol.).
  141. a b Małgorzata Trzyna: Starcraft II: Blizzard wprowadza zautomatyzowane turnieje w wersji beta Legacy of the Void. gram.pl, 20.08.2015. [dostęp 2015-08-23]. (pol.).
  142. a b David Kim: Nowe informacje o trybie wieloosobowym Legacy of the Void – 17 grudnia 2014. Blizzard Entertainment, 18.12.2014. [dostęp 2015-01-15]. (pol.).
  143. David Kim: Legacy of the Void: informacja o pracach nad trybem wieloosobowym – 12 lutego 2015. Blizzard Entertainment, 12.02.2015. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
  144. a b Daniel Kirschey: Starcraft 2 – Legacy of the Void: So spielt sich der Mehrspielermodus. Spieletipps, 21.04.2015. [dostęp 2015-04-21]. (niem.).
  145. a b Zapowiedź beta-testów Legacy of the Void. Blizzard Entertainment, 18.03.2015. [dostęp 2015-03-31]. (pol.).
  146. a b Legacy of the Void Beta Patch 2.5.5. Blizzard Entertainment, 20.08.2015. [dostęp 2015-08-23]. (ang.).
  147. Informacje o zmianach w rankingu StarCrafta II (2 marca 2015). Blizzard Entertainment, 02.03.2015. [dostęp 2015-03-31]. (pol.).
  148. Co po Legacy of the Void? Rozmawiamy z Chrisem Sigatym. onet.pl, 21.09.2015. [dostęp 2015-10-12]. (pol.).
  149. Charles Onyett: Blizzard's Worldwide Invitational Begins: Updates directly from the show floor. IGN, 19.05.2007. [dostęp 2013-11-22]. (ang.).
  150. Andrew Park: Starcraft II warps into Seoul. GameSpot, 18.05.2007. [dostęp 2013-11-22]. (ang.).
  151. Brad Shoemaker: Q&A: The Starcraft II Brain Trust. Giant Bomb, 17.10.2008. [dostęp 2013-11-22]. (ang.).
  152. Tom Senior: StarCraft 2: Legacy of the Void could have less units than Heart of the Swarm. PC Gamer, 31.05.2011. [dostęp 2013-11-20]. (ang.).
  153. StarCraft 2: Legacy of the Void Possible Removal. Gamersbook, 03.06.2011. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-17)]. (ang.).
  154. James Waugh Profile. LinkedIn. [dostęp 2013-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)]. (ang.).
  155. James Waugh: Demony wojny. Blizzard Entertainment, 2013-02-13. [dostęp 2013-11-23]. (pol.).
  156. James Waugh: Kameleon. Blizzard Entertainment, 18.11.2009. [dostęp 2013-11-23]. (pol.).
  157. Will Brinkman: Q&A With Blizzard's Manga Team. Cryptozoic, 22.06.2011. [dostęp 2013-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
  158. James Waugh: Genn Greymane: Lord of His Pack. Blizzard Entertainment. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  159. Tomas Hernandez: World of Warcraft: Curse of the Worgen Dated. Blizzplanet, 16.08.2010. [dostęp 2013-11-23]. (ang.).
  160. a b Kaivax: Reddit AMA Full Transcript. Blizzard Entertainment, 06.03.2013. [dostęp 2013-11-22]. (ang.).
  161. T3 Online: Starcraft 2 Legacy Of The Void in the works. T3, 12.03.2013. [dostęp 2014-02-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-14)]. (ang.).
  162. Sarge: Blizzard pracuje już nad grą StarCraft II: Legacy of the Void. Gry-Online, 08.03.2013. [dostęp 2013-11-22]. (pol.).
  163. Tomas Hernandez: BlizzCon 2014 – Overwatch Origins Panel Transcript (5). Blizzplanet, 27.05.2015. [dostęp 2015-05-31]. (ang.).
  164. Cloaken: Mana vs Firecake Money war.... Reddit, 22.10.2013. [dostęp 2013-03-21]. (ang.).
  165. Tomas Hernandez: Activision Blizzard Q4 2013 Conference Call – Transcript. BlizzPlanet, 06.02.2014. [dostęp 2014-02-07]. (ang.).
  166. Tricia Helfer: Post o pracy nad StarCraftem II. Facebook, 07.02.2014. [dostęp 2014-02-28]. (ang.).
  167. Phill Gonzales: Starcraft 2: Hybrid Destroyer. DeviantArt, 28.02.2014. [dostęp 2015-01-31]. (ang.).
  168. General Mengsk: David Kim äußert sich zu Balance und Legacy of the Void. StarCraft Ingame, 13.03.2014. [dostęp 2014-03-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-19)]. (ang.).
  169. Kuribo: Starcraft II: A Reddit Q&Afternoon with David Kim. StarCraft Ingame, 13.03.2014. [dostęp 2014-03-17]. (ang.).
  170. Kapeselus: Kiedy wyjdzie Legacy of the Void?. Blizzard Entertainment, 17.04.2014. [dostęp 2014-04-18]. (pol.).
  171. Thomas Hinsberger: Heroes of the Storm-Interview: „Ein weltenübergreifendes Projekt“ – Seite 2: Einsteigerfreundlichkeit des MOBA-Genres. Gamona, 19.08.2014. [dostęp 2014-08-26]. (niem.).
  172. David "Psione" Ortiz: Legacy of the Void: What we know so far. Blizzard Entertainment, 27.08.2014. [dostęp 2014-09-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (ang.).
  173. See.... Twitter, 29.10.2014. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
  174. #BlizzCon. Twitter, 06.11.2014. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
  175. StarCraft II – See you at BlizzCon. SoundCloud. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
  176. StarCraft II: Legacy of the Void. Blizzard Entertainment. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
  177. Krystian Popow: StarCraft II Legacy of the Void Multiplayer. YouTube, 09.11.2014. [dostęp 2015-01-15]. (ang.).
  178. Philip Kollar: StarCraft 2: Legacy of the Void's crazy new two-player mode revealed early. Polygon, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-15]. (ang.).
  179. Blizzplanet: PAX East 2015 Blizzard Panel – Blizzplanet (1/2). YouTube, 06.03.2015. [dostęp 2015-04-07]. (ang.).
  180. Nelson Monfort: WCS 2015 – Interview de David Kim. millenium.org, 07.04.2015. [dostęp 2015-04-07]. (fr.).
  181. Blizzard na targach gamescom 2015. Blizzard Entertainment, 23.04.2015. [dostęp 2015-05-22]. (pol.).
  182. Blizzard Entertainment at gamescom 2015. GamersHell, 23.04.2015. [dostęp 2015-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-05)]. (ang.).
  183. Heroes of the Storm i Legacy of the Void na PC Gaming Show. GamersHell, 12.06.2015. [dostęp 2015-06-28]. (ang.).
  184. a b luckie: StarCraft II: Legacy of the Void ukaże się zimą. Rusza przedsprzedaż gry studia Blizzard. Gry-Online, 16.07.2015. [dostęp 2015-08-05]. (pol.).
  185. Activision Blizzard Announces Better-Than-Expected Second Quarter 2015 Financial Results. Activision Blizzard, 04.08.2015. [dostęp 2015-08-05]. (ang.).
  186. Renox: Starcraft II: Legacy Of The Void ukaże się jeszcze w tym roku. Gry-Online, 05.08.2015. [dostęp 2015-08-05]. (pol.).
  187. Brenna Hillier: StarCraft 2: Legacy of the Void “expected to be released” this year. VG247, 05.08.2015. [dostęp 2015-08-05]. (ang.).
  188. Ravi Sinha: Blizzard Reveals New Details for StarCraft 2 Legacy of the Void, Hearthstone, Heroes of the Storm and Overwatch. GamingBolt, 05.08.2015. [dostęp 2015-08-05]. (ang.).
  189. tyranem: Chinajoy2015《虚空之遗》设计师专访. s.163.com, 31.07.2015. [dostęp 2015-08-23]. (chiń.).
  190. OvO: 수석(?) 디자이너의 공유 추가 정보. PlayXP, 02.08.2015. [dostęp 2015-08-23]. (kor.).
  191. Światowa premiera intra do Legacy of the Void na żywo z Krakowa. Blizzard Entertainment, 01.09.2015. [dostęp 2015-09-17]. (pol.).
  192. Katarzyna Dąbkowska: StarCraft II: Legacy of the Void – ujawnienie daty premiery i intra na żywo z Krakowa!. gram.pl, 02.09.2015. [dostęp 2015-09-17]. (pol.).
  193. StarCraft: Legacy of the Void Cinematic Reveal Event. YouTube, 17.09.2015. [dostęp 2015-11-14]. (ang.).
  194. Premiera Legacy of the Void 10 listopada – obejrzyjcie intro!. Blizzard Entertainment, 13.09.2015. [dostęp 2015-09-17]. (pol.).
  195. Góral: StarCraft II: Legacy of the Void – data premiery i intro. Gry-Online, 13.09.2015. [dostęp 2015-09-17]. (pol.).
  196. Owen S. Good: StarCraft 2: Legacy of the Void launches Nov. 10. Polygon, 13.09.2015. [dostęp 2015-09-17]. (ang.).
  197. Dean Takahashi: Blizzard hopes Legacy of the Void ending will satisfy StarCraft II fans. VentureBeat, 04.10.2015. [dostęp 2015-10-12]. (ang.).
  198. Katarzyna Dąbkowska: Opowiadanie Legacy of the Void: „Wyniesienie”. Blizzard Entertainment, 01.10.2015. [dostęp 2015-10-12]. (pol.).
  199. Joshua Yehl: Starcraft II: Legacy of the Void Gets Artanis Prequel Comic. IGN, 13.10.2015. [dostęp 2015-10-18]. (ang.).
  200. Przedpremierowe pobieranie Legacy of the Void. Blizzard Entertainment, 16.10.2015. [dostęp 2015-10-18]. (pol.).
  201. Pete Haas: StarCraft 2 Legacy Of The Void Preloading Begins. Cinema Blend, 17.10.2015. [dostęp 2015-10-18]. (ang.).
  202. Nowe motywy graficzne map w Legacy of the Void. Blizzard Entertainment, 02.11.2015. [dostęp 2015-11-06]. (pol.).
  203. Arcagnion: ANZ Game Servers Now Available!. Forum Blizzard Entertainment, 02.11.2015. [dostęp 2015-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-05)]. (ang.).
  204. Shaun Prescott: StarCraft 2 now has Australian servers. PC Gamer, 02.11.2015. [dostęp 2015-11-06]. (ang.).
  205. Mark MacAulay: Starcraft II ANZ Game Servers Available Now. NZGamer, 02.11.2015. [dostęp 2015-11-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-30)]. (ang.).
  206. StarCraft II: rywalizacja w trybie wieloosobowym – podsumowanie panelu. Blizzard Entertainment, 07.11.2015. [dostęp 2015-11-09]. (pol.).
  207. a b Małgorzata Trzyna: BlizzCon 2015: Przyszłość StarCraft 2. WoWCenter, 07.11.2015. [dostęp 2015-11-09]. (pol.).
  208. BlizzCon 2015: zapowiedź Tajnych Operacji Novy. Blizzard Entertainment, 06.11.2015. [dostęp 2015-11-09]. (pol.).
  209. StarCraft: StarCraft II: Legacy of the Void – Launch Celebration Recap. YouTube, 12.11.2015. [dostęp 2015-11-14]. (ang.).
  210. Świętujcie premierę Legacy Of The Void i oglądajcie show transmitowane na żywo. Blizzard Entertainment, 09.11.2015. [dostęp 2015-11-14]. (pol.).
  211. David "Psione" Ortiz: Legacy of the Void Beta?. Forum Blizzard Entertainment, 10.11.2014. [dostęp 2015-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-04)]. (ang.).
  212. Andy Lau: StarCraft II: Legacy of the Void beta planned for early 2015, sign-ups have begun. Neoseeker, 10.11.2014. [dostęp 2015-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
  213. Richard Lewis: Legacy of the Void beta 'to arrive end of March, early April'. Dot Esports, 03.03.2015. [dostęp 2018-04-07]. (ang.).
  214. luckie: Wieści ze świata (Resident Evil: Revelations 2, StarCraft II: Legacy of the Void, Call of Duty: Advanced Warfare) 4/3/15. Gry-Online, 04.03.2015. [dostęp 2015-04-01]. (pol.).
  215. Patryk Purczyński: Beta StarCraft II: Legacy of the Void ruszy już za kilka tygodni?. gram.pl, 04.03.2015. [dostęp 2015-04-01]. (pol.).
  216. JG: Beta StarCraft II: Legacy of the Void już pod koniec marca?. onet.pl, 04.03.2015. [dostęp 2015-04-01]. (pol.).
  217. Łukasz Gołąbiowski: StarCraft II: Legacy of the Void – zapowiedziano nową jednostkę i początek zamkniętej bety. Gry-Online, 18.03.2015. [dostęp 2015-04-06]. (pol.).
  218. Łukasz Gołąbiowski: Zamknięte testy beta StarCraft II: Legacy of the Void wystartują 31 marca. Gry-Online, 19.03.2015. [dostęp 2015-04-06]. (pol.).
  219. a b Patryk Purczyński: Beta StarCraft II: Legacy of the Void wystartowała. gram.pl, 02.04.2015. [dostęp 2015-04-06]. (pol.).
  220. Zamknięta beta StarCraft II: Legacy of the Void – informacje o aktualizacji 1.0. Blizzard Entertainment, 31.03.2015. [dostęp 2015-04-06]. (pol.).
  221. Paula Smith: How To Get ‘StarCraft II: Legacy Of The Void’ Beta Keys? E-mail Notification Might Be A Scam! Find Out The Real Deal Here. The Franchise Herald, 05.04.2015. [dostęp 2015-04-06]. (ang.).
  222. Chris Pereira: PSA: You May Be in the StarCraft 2: Legacy of the Void Beta. GameSpot, 04.04.2015. [dostęp 2015-04-06]. (ang.).
  223. Ryan Parreno: StarCraft 2: Legacy Of The Void Beta Invites Rolling Out Now. Gameranx, 01.04.2015. [dostęp 2015-04-06]. (ang.).
  224. Zoevia: Friend invite Beta LoTV. Blizzard Entertainment, 15.05.2015. [dostęp 2015-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-23)]. (ang.).
  225. Zoevia: Thanks for Beta Testing Legacy of the Void!. Blizzard Entertainment, 08.10.2015. [dostęp 2015-10-12]. (ang.).
  226. StarCraft II: Legacy of the Void beta patch. StarCraft Wiki. [dostęp 2015-11-06]. (ang.).
  227. StarCraft II: The Future of StarCraft -- Panel Recap. Blizzard Entertainment, 06.11.2015. [dostęp 2015-11-09]. (ang.).
  228. StarCraft II: Competitive Multiplayer – Panel Recap. Blizzard Entertainment, 07.11.2015. [dostęp 2015-11-09]. (ang.).
  229. a b Tajne operacje Novy dostępne w przedsprzedaży!. Blizzard Entertainment, 01.12.2015. [dostęp 2015-12-02]. (pol.).
  230. Stephany Nunneley: StarCraft 2 – Nova Covert Ops mission packs coming in 2016. VG247, 06.11.2015. [dostęp 2015-11-14]. (ang.).
  231. Ben Barrett: StarCraft II DLC Nova Covert Ops pre-orders go live, won't require full game. PCGames N, 02.12.2015. [dostęp 2015-12-02]. (ang.).
  232. Tajne operacje Novy: Zestaw misji. Battle.net. [dostęp 2015-12-02]. (pol.).
  233. Adrian Werner: Ruszyła przedsprzedaż StarCraft II: Nova Covert Ops. Gry-Online, 02.12.2015. [dostęp 2015-12-02]. (pol.).
  234. StarCraft II: Legacy of the Void – informacje o aktualizacji 3.1.0. Blizzard Entertainment, 15.12.2015. [dostęp 2016-01-01]. (pol.).
  235. Tobias Ritter: Starcraft 2: Legacy of the Void – Gratis-Update bringt neuen Koop-Commander. GameStar, 16.12.2015. [dostęp 2016-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (niem.).
  236. StarCraft II: Legacy of the Void – informacje o aktualizacji 3.2.0. Blizzard Entertainment, 28.03.2016. [dostęp 2016-04-07]. (pol.).
  237. Tajne operacje Novy – premiera już wkrótce. Blizzard Entertainment, 16.03.2016. [dostęp 2016-04-07]. (pol.).
  238. Premiera pierwszego pakietu misji Tajnych operacji Novy. Blizzard Entertainment, 22.03.2016. [dostęp 2016-04-07]. (pol.).
  239. Aktualizacja 3.2.0 – Usprawnienia w procesie aktualizacji. Blizzard Entertainment, 04.04.2016. [dostęp 2016-04-07]. (pol.).
  240. StarCraft II: Legacy of the Void – informacje o aktualizacji 3.3.0. Blizzard Entertainment, 16.05.2016. [dostęp 2016-06-27]. (pol.).
  241. Aktualizacja 3.3: nowa zawartość i funkcje w trybie współpracy — mutatory. Blizzard Entertainment, 09.05.2016. [dostęp 2016-06-27]. (pol.).
  242. Krzysztof Mysiak: Wieści ze świata (Crash Bandicoot, Franko 2, Rainbow Six: Siege, StarCraft II, Fallout 4, GTA Online) 10/5/2016. Gry-Online, 10.05.2016. [dostęp 2016-06-27]. (pol.).
  243. Usprawnienia okna informacyjnego w aktualizacji 3.3. Blizzard Entertainment, 27.04.2016. [dostęp 2016-06-27]. (pol.).
  244. Zapowiedź aktualizacji 3.3: emotikony na czacie. Blizzard Entertainment, 27.04.2016. [dostęp 2016-06-27]. (pol.).
  245. Aktualizacja 3.4 – zmiany w rankingu StarCrafta II. Blizzard Entertainment, 28.06.2016. [dostęp 2016-08-06]. (pol.).
  246. StarCraft II: Legacy of the Void – informacje o aktualizacji 3.4.0. Blizzard Entertainment, 13.07.2016. [dostęp 2016-08-06]. (pol.).
  247. Jason Schreier: StarCraft II's Ladder Gets A Massive Revamp. Kotaku, 13.07.2016. [dostęp 2016-08-06]. (ang.).
  248. StarCraft II: Legacy of the Void – informacje o aktualizacji 3.5.0. Blizzard Entertainment, 02.08.2016. [dostęp 2016-08-06]. (pol.).
  249. Tajne operacje Novy – drugi pakiet misji. Blizzard Entertainment, 28.07.2016. [dostęp 2016-08-06]. (pol.).
  250. Jakub Błażewicz: Premiera drugiego pakietu Nova Covert Ops do StarCraft II. Gry-Online, 03.08.2016. [dostęp 2016-08-06]. (pol.).
  251. StarCraft II: Legacy of the Void – informacje o aktualizacji 3.6.0. Blizzard Entertainment, 12.09.2016. [dostęp 2016-11-02]. (pol.).
  252. Zapowiedź aktualizacji 3.6: Wyzwania Mutatorowe. Blizzard Entertainment, 01.09.2016. [dostęp 2016-11-02]. (pol.).
  253. Dobieranie graczy na mapie do testów w StarCrafcie II. Blizzard Entertainment, 25.08.2016. [dostęp 2016-11-02]. (pol.).
  254. a b StarCraft II: Legacy of the Void – informacje o aktualizacji 3.7.0. Blizzard Entertainment, 18.10.2016. [dostęp 2016-11-02]. (pol.).
  255. Nowe funkcje w 3.7: Skórki, komentatorzy i wiele innych. Blizzard Entertainment, 18.10.2016. [dostęp 2016-11-02]. (pol.).
  256. a b Podsumowanie BlizzConu: Przyszłość StarCrafta. Blizzard Entertainment, 04.11.2016. [dostęp 2016-12-25]. (pol.).
  257. Tomas Hernandez: BlizzCon 2016 StarCraft II: Foundation for the Future Panel Transcript (2). Blizzplanet, 17.11.2016. [dostęp 2016-12-25]. (ang.).
  258. Tomas Hernandez: BlizzCon 2016 StarCraft II: Foundation for the Future Panel Transcript (3). Blizzplanet, 17.11.2016. [dostęp 2016-12-25]. (ang.).
  259. Podsumowanie panelu StarCraft II: rywalizacja w trybie wieloosobowym. Blizzard Entertainment, 05.11.2016. [dostęp 2016-12-25]. (pol.).
  260. StarCraft II: Legacy of the Void – aktualizacja 3.8.0. Blizzard Entertainment, 21.11.2016. [dostęp 2016-12-25]. (pol.).
  261. Zapowiedź aktualizacji 3.8: ostatnia misja Novy. Blizzard Entertainment, 17.11.2016. [dostęp 2016-12-25]. (pol.).
  262. Kamil Zwijacz: StarCraft II – trzeci pakiet Nova Covert Ops ukaże się 22 listopada. Gry-Online, 05.11.2016. [dostęp 2016-12-25]. (pol.).
  263. StarCraft II: Legacy of the Void – aktualizacja 3.9.0. Blizzard Entertainment, 13.12.2016. [dostęp 2016-12-25]. (pol.).
  264. StarCraft II: Legacy of the Void: aktualizacja 3.13. Blizzard Entertainment, 01.05.2017. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  265. StarCraft II: Legacy of the Void: aktualizacja 3.16.0. Blizzard Entertainment, 19.07.2017. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  266. StarCraft II Łup Wojenny. Blizzard Entertainment. [dostęp 2018-11-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-02)]. (ang.).
  267. StarCraft II: Legacy of the Void – informacje o aktualizacji 3.17.0. Blizzard Entertainment, 07.09.2017. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  268. StarCraft II – Informacje o aktualizacji 3.19.0. Blizzard Entertainment, 10.10.2017. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  269. Zapowiedź aktualizacji 3.19: Salon Gier. Blizzard Entertainment, 09.10.2017. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  270. StarCraft II – Informacje o aktualizacji 4.0. Blizzard Entertainment, 15.11.2017. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  271. StarCraft II – Informacje o aktualizacji 4.1.0. Blizzard Entertainment, 06.12.2017. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  272. Łup Wojenny Sezon 2: Katowice 2018. Blizzard Entertainment. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  273. StarCraft – Informacje o aktualizacji 4.3.0. Blizzard Entertainment, 24.04.2018. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  274. Movis: StarCraft 2 – płatne mody w Salonie Gier. Gry-Online, 24.04.2018. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  275. Tomasz Mileszko: StarCraft 2 wprowadza płatne mody. Komputer Świat, 24.04.2018. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  276. Cursian: StarCraft II otrzyma płatne mody. CD-Action, 24.04.2018. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  277. StarCraft II – Informacje o aktualizacji 4.5.0. Blizzard Entertainment, 07.08.2018. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  278. Zapowiedź trzeciego sezonu Łupu Wojennego. Blizzard Entertainment, 15.08.2018. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  279. StarCraft II – Informacje o aktualizacji 4.6.0. Blizzard Entertainment, 04.09.2018. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  280. Serek: BlizzCon 2018 – Zeratul nowym dowódcą do trybu współpracy w StarCraft 2. Gry-Online, 03.11.2018. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  281. Podsumowanie panelu „StarCraft II w roku 2019”. Blizzard Entertainment, 03.11.2018. [dostęp 2018-11-13]. (pol.).
  282. Nate Hohl: BlizzCon 2018: Things to look forward to in Starcraft II. GameCrate, 06.11.2018. [dostęp 2018-11-13]. (ang.).
  283. StarCraft II: informacje o aktualizacji 4.8.2. Blizzard Entertainment, 18.12.2018. [dostęp 2019-02-10]. (pol.).
  284. Jak odblokować Łup Wojenny na Twitchu. Blizzard Entertainment, 20.12.2018. [dostęp 2019-02-10]. (pol.).
  285. Starcraft II – informacje o aktualizacji 4.9.0. Blizzard Entertainment, 23.05.2019. [dostęp 2019-07-24]. (pol.).
  286. StarCraft II – informacje o aktualizacji 4.10.0. Blizzard Entertainment, 13.08.2019. [dostęp 2019-09-25]. (pol.).
  287. Łup Wojenny: BlizzCon 2019. Blizzard Entertainment, 15.08.2019. [dostęp 2019-09-25]. (pol.).
  288. Aktualizacja Starcraft II 4.11.3. Blizzard Entertainment, 2019-12-17. [dostęp 2019-12-29]. (pol.).
  289. Aktualizacja StarCraft II – 4.12.0. Blizzard Entertainment, 2020-06-09. [dostęp 2020-09-30]. (pol.).
  290. Łup Wojenny 6 już w grze!. Blizzard Entertainment, 2020-06-11. [dostęp 2020-09-30]. (pol.).
  291. StarCraft II – aktualizacja 5.0. Blizzard Entertainment, 2020-07-27. [dostęp 2020-09-30]. (pol.).
  292. Aktualizacje z okazji 10 rocznicy StarCraft II. Blizzard Entertainment, 2020-07-27. [dostęp 2020-09-30]. (pol.).
  293. LM: StarCraft 2 z aktualizacją na 10. rocznicę premiery. Pora na StarCraft 3?. gram.pl, 2020-07-24. [dostęp 2020-09-30]. (pol.).
  294. StarCraft II Update – October 15, 2020. Blizzard Entertainment, 2020-10-15. [dostęp 2020-10-18]. (ang.).
  295. Aquma: Zmierzch StarCraft 2 – Blizzard ogranicza wsparcie do minimum. Gry-Online, 2020-10-16. [dostęp 2020-10-18]. (ang.).
  296. Piotr Bicki: Blizzard kończy dalszy rozwój StarCrafta 2. Eurogamer, 2020-10-16. [dostęp 2020-10-18]. (pol.).
  297. Luc: StarCraft II: Legacy of the Void – kompendium wiedzy (Aktualizacja #5: potwierdzona data premiery, ujawnienie filmowego intra). Gry-Online, 17.05.2015. [dostęp 2015-08-05]. (pol.).
  298. a b c Przedstawiamy edycję kolekcjonerską Legacy of the Void. Blizzard Entertainment, 02.10.2015. [dostęp 2015-10-11]. (pol.).
  299. Tracyfan: 7 Things We Can Look Forward to BlizzCon 2015 on November 6 and 7. 2P, 13.03.2015. [dostęp 2015-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-16)]. (ang.).
  300. Jakub Mirowski: StarCraft II: Legacy of the Void – ujawniono edycję kolekcjonerską. Gry-Online, 04.10.2015. [dostęp 2015-10-11]. (pol.).
  301. StarCraft II: The Complete Collection. Sklep Battle.net. [dostęp 2015-05-16]. (ang.).
  302. StarCraft II: Battle Chest. Sklep Battle.net. [dostęp 2017-08-12]. (pol.).
  303. StarCraft II: Battle Chest (PC). cdp.pl. [dostęp 2017-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-05)]. (pol.).
  304. StarCraft II: Kolekcja kampanii. Sklep Battle.net. [dostęp 2017-12-19]. (pol.).
  305. Gunnar Petzall: StarCraft 2 page 2. IncGamers, 29.06.2009. [dostęp 2014-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-03)]. (ang.).
  306. Gunnar Petzall: StarCraft II Developers Talk Single Player – Page 2. IncGamers, 17.08.2009. [dostęp 2014-10-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-03)]. (ang.).
  307. Tyvalir: Ending Support for Windows XP and Vista. Forum Blizzard Entertainment, 18.02.2017. [dostęp 2017-08-12]. (ang.).
  308. Małgorzata Trzyna: Blizzard zakończy wspieranie Windows XP i Windows Vista jeszcze w tym roku. gram.pl, 20.02.2017. [dostęp 2017-08-12]. (pol.).
  309. Darren Allan: World of Warcraft and StarCraft II soon won’t work with Windows XP or Vista. TechRadar, 22.07.2017. [dostęp 2017-08-12]. (ang.).
  310. Góral: Blizzard kończy ze wspieraniem systemów Windows XP i Vista. Gry-Online, 18.07.2017. [dostęp 2017-08-12]. (pol.).
  311. StarCraft 2: Legacy of the Void (Original Game Soundtrack). iTunes. [dostęp 2015-11-16]. (ang.).
  312. a b c 2015 Music In Visual Media Nominees. Hollywood Music in Media Awards. [dostęp 2015-10-22]. (ang.).
  313. StarCraft II: Legacy of the Void – Recenzja. „CD-Action”, s. 66, 15.12.2015. Warszawa: Wydawnictwo Bauer. ISSN 1424-2916. 
  314. Daniel Tack: StarCraft II: Legacy of the Void. Game Informer, 12.11.2015. [dostęp 2015-11-17]. (ang.).
  315. Jonathan_Leack: StarCraft II: Legacy of the Void Review. Game Revolution, 16.11.2015. [dostęp 2015-11-17]. (ang.).
  316. Kwiść & Luc: Recenzja gry StarCraft II: Legacy of the Void – wielki finał rozczarowuje. Gry-Online, 25.11.2015. [dostęp 2015-11-25]. (pol.).
  317. Daniel Starkey: Starcraft 2: Legacy of the Void Review. GameSpot, 20.11.2015. [dostęp 2015-11-21]. (ang.).
  318. StarCraft II: Legacy of the Void – Review. GameTrailers, 17.11.2015. [dostęp 2015-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).
  319. Daniel R. Miller: StarCraft II: Legacy of the Void Review. GameZone, 21.11.2015. [dostęp 2015-11-22]. (ang.).
  320. Rob Zacny: StarCraft 2: Legacy of the Void Review. IGN, 20.11.2015. [dostęp 2015-11-21]. (ang.).
  321. Chris Thursten: StarCraft 2: Legacy of the Void. PC Gamer, 16.11.2015. [dostęp 2015-11-17]. (ang.).
  322. Chris Carter: My life for Aiur. Destructoid, 12.11.2015. [dostęp 2015-11-17]. (ang.).
  323. a b Andrei Dumitrescu: Starcraft 2 – Legacy of the Void Review PC. Softpedia, 11.11.2015. [dostęp 2015-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-27)]. (ang.).
  324. Maurice Weber: Starcraft 2: Legacy of the Void Test – Der letzte Echtzeitstrategie-Blockbuster?. GameStar, 16.11.2015. [dostęp 2015-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (niem.).
  325. Jason Schreier: StarCraft II: Legacy of the Void: The Kotaku Review. Kotaku, 17.11.2015. [dostęp 2015-11-18]. (ang.).
  326. KostaAndreadis: StarCraft 2: Legacy of the Void Review. AusGamers, 18.11.2015. [dostęp 2015-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-06)]. (ang.).
  327. Adrian Berg: StarCraft II: Legacy of the Void. Gamereactor, 12.11.2015. [dostęp 2015-11-18]. (ang.).
  328. StarCraft II: Legacy of the Void (for PC). PC Magazine, 19.11.2015. [dostęp 2015-11-20]. (ang.).
  329. Kamil Ostrowski: StarCraft II: Legacy of the Void – recenzja. gram.pl, 20.11.2015. [dostęp 2015-11-20]. (pol.).
  330. Piotr Gliźniewicz: StarCraft II: Legacy of the Void — firma Blizzard przepięknie zamyka trylogię. dobreprogramy.pl, 30.11.2015. [dostęp 2015-11-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-12)]. (pol.).
  331. Kamil „Vadius” Ormaniec: StarCraft II: Legacy of the Void – recenzja. onet.pl, 03.12.2015. [dostęp 2015-12-03]. (pol.).
  332. Stuart Andrews: StarCraft II: Legacy of the Void review. Trusted Reviews, 13.11.2015. [dostęp 2015-12-07]. (ang.).
  333. John Keefer: StarCraft 2 Legacy of the Void Single-Player Review – A Trilogy Triumph. The Escapist, 13.11.2015. [dostęp 2015-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-04)]. (ang.).
  334. Ravi Sinha: StarCraft 2 Legacy of the Void Review – Enter the Void. GamingBolt, 03.12.2015. [dostęp 2015-12-07]. (ang.).
  335. a b Starcraft II: Legacy of the Void for PC. GameRankings. [dostęp 2015-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-31)]. (ang.).
  336. a b StarCraft II: Legacy of the Void (PC). Metacritic. [dostęp 2015-12-03]. (ang.).
  337. Cassidee Moser: StarCraft 2: Legacy of the Void Sells 1 Million Copies in 24 Hours. IGN, 13.11.2015. [dostęp 2015-11-14]. (ang.).
  338. Eddie Makuch: StarCraft 2: Legacy of the Void Sells 1 Million in 24 Hours. GameSpot, 14.11.2015. [dostęp 2015-11-14]. (ang.).
  339. Adrian Werner: Raport ESA opisuje amerykański rynek gier w 2015 r.. Gry-Online, 01.05.2016. [dostęp 2016-06-27]. (pol.).
  340. Essential Facts About The Computer And Video Game Industry – 2016 Sales, Demographic And Usage Data. Entertainment Software Association. [dostęp 2016-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-20)]. (ang.).
  341. StarCraft II: StarCraft II: Legacy of the Void (stan na 20.02.2016). VGChartz. [dostęp 2015-08-19]. (ang.).
  342. Blizzard Entertainment Statistics (stan na 01.01.2016). Statistic Brain Research Institute. [dostęp 2016-03-06]. (ang.).
  343. StarCraft II: Legacy of the Void – Rating Summary. OpenCritic. [dostęp 2021-10-04]. (ang.).
  344. Best Strategy. Game Debate. [dostęp 2015-11-30]. (ang.).
  345. Best PC Exclusive. Game Debate. [dostęp 2015-11-30]. (ang.).
  346. Best PC Game of 2015. Metacritic. [dostęp 2015-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-04)]. (ang.).
  347. Most Discussed PC Game of 2015. Metacritic. [dostęp 2015-12-13]. (ang.).
  348. Most Shared PC Game of 2015. Metacritic. [dostęp 2015-12-13]. (ang.).
  349. Matthew Figueira: The Lazygamer Awards 2015 – Best Strategy Game. Lazygamer, 15.12.2015. [dostęp 2015-12-15]. (ang.).
  350. Matthew Figueira: The Lazygamer Awards 2015 – Best PC Game. Lazygamer, 15.12.2015. [dostęp 2015-12-15]. (ang.).
  351. Gamereactor Staff: GOTY 2015: Online Multiplayer. Gamereactor, 22.12.2015. [dostęp 2015-12-22]. (ang.).
  352. Best Strategy or Tactics Game. IGN. [dostęp 2015-12-22]. (ang.).
  353. Russell Noble: Techly’s first annual gaming awards for 2015!. Techly, 22.12.2015. [dostęp 2016-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-26)]. (ang.).
  354. Tomasz Stachurski: Wybieramy strategię i platformówkę roku. Gamezilla, 08.01.2016. [dostęp 2016-01-18]. (pol.).
  355. Alessio Palumbo: WCCFtech’s Game Awards 2015. WCCFtech, 04.01.2016. [dostęp 2016-01-18]. (ang.).
  356. Sam Loveridge: Golden Joystick Awards 2016 voting now open to the public. Digital Spy, 15.09.2016. [dostęp 2016-12-25]. (ang.).
  357. 19th Annual D.I.C.E. Awards Finalists. Akademia Sztuk i Nauk Interaktywnych, 15.09.2016. [dostęp 2016-12-25]. (ang.).
  358. Carolyn Giardina: Golden Reel Awards: The Complete Winners List. Motion Picture Sound Editors, 27.02.2016. [dostęp 2016-12-25]. (ang.).
  359. Maurice Weber: Die besten Strategiespiele 2015/2016 – Das sind die Top 20 mit der höchsten GameStar-Wertung. GameStar, 10.03.2016. [dostęp 2016-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (niem.).
  360. 2015 Red Bull Battle Grounds: Toronto. Liquipedia. [dostęp 2015-10-11]. (ang.).
  361. Nick Wilson: Red Bull Battle Grounds will debut Starcraft II Archon Mode tournament. PCGames N. [dostęp 2015-10-11]. (ang.).
  362. DreamHack ROCCAT LotV Championship. Liquipedia. [dostęp 2015-10-11]. (ang.).
  363. Bartosz Chichłowski: DreamHack Winter 2015. cybersport.pl, 24.09.2015. [dostęp 2015-10-11]. (pol.).
  364. CongoKyle: Starcraft II: Legacy of the Void gets its first Major. Lazygamer, 22.09.2015. [dostęp 2015-10-11]. (ang.).
  365. Marcin Kilar: DreamHack ROCCAT LotV Championship: Solar mistrzem!. Polsat Sport, 28.11.2015. [dostęp 2015-12-07]. (pol.).
  366. Bartosz Chichłowski: Solar wygrywa DreamHack ROCCAT LotV Championship. cybersport.pl, 28.11.2015. [dostęp 2015-12-07]. (pol.).
  367. Marcin Kilar: DreamHack ROCCAT LotV Championship: Nerchio żegna się z turniejem. Polsat Sport, 28.11.2015. [dostęp 2015-12-07]. (pol.).
  368. a b HomeStory Cup XII. Liquipedia. [dostęp 2015-12-07]. (ang.).
  369. HOPEX: HomeStory Cup XII powered by MIFcom returns!. TaKeTV, 29.10.2015. [dostęp 2015-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-13)]. (ang.).
  370. Fanek: HomeStory Cup XII zapowiedziany!. Battlenet Network, 25.11.2015. [dostęp 2015-12-07]. (pol.).
  371. 2016 StarCraft II World Championship Series. Liquipedia. [dostęp 2016-01-02]. (ang.).
  372. StarCraft II World Championship Series 2016. Blizzard Entertainment, 21.12.2015. [dostęp 2016-01-02]. (pol.).
  373. Marcin Kilar: Zmiana formatu rozgrywek WCS 2016. Polsat Sport, 17.12.2015. [dostęp 2016-01-02]. (pol.).
  374. 2016 DreamHack Open: Leipzig. Liquipedia. [dostęp 2016-01-18]. (ang.).
  375. PtitDrogo & Na'Vi win in Leipzig. DreamHack. [dostęp 2016-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-14)]. (ang.).
  376. 2016 WCS Circuit: Winter Circuit Championship. Liquipedia. [dostęp 2016-01-18]. (ang.).
  377. The first WCS Winter Championship to take place at Intel Extreme Masters Katowice!. Intel Extreme Masters. [dostęp 2016-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-08)]. (ang.).
  378. Marcin Kilar: WCS Winter Championship 2016 w Katowicach!. Polsat Sport, 18.12.2015. [dostęp 2016-01-18]. (pol.).
  379. Meet your Intel Extreme Masters StarCraft World Champion!. DreamHack, 05.03.2016. [dostęp 2016-04-07]. (ang.).
  380. Gold Series International 2016. Liquipedia. [dostęp 2016-04-07]. (ang.).
  381. 04.02.2016: 星际II世锦赛中国站落户上海 预选赛报名即将开启. Blizzard Entertainment. [dostęp 2016-04-07]. (chiń.).
  382. Stephen Chiu: Welcome to Shanghai – The Gold Series International 2016 preview. ESPN, 19.03.2016. [dostęp 2016-04-07]. (ang.).
  383. Gold Series International 2016 Survival Guide. Blizzard Entertainment, 21.03.2016. [dostęp 2016-04-07]. (ang.).
  384. Vladimir Kojadinovic: Harstem conquers Shanghai. GosuGamers, 26.03.2016. [dostęp 2016-04-07]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Starcraft II at Gamescom 2015 (20429178995).jpg
Autor: Sergey Galyonkin from Raleigh, USA, Licencja: CC BY-SA 2.0
Gamescom 2015, Cologne
StarCraft II Legacy of the Void (20319023222).jpg
Autor: Tim Bartel from Cologne, Germany, Licencja: CC BY-SA 2.0

Impressionen: Erster Tag, Mittwoch.

Gamescom 2015 impressions


Deutsch: de.videospielehub.wikia.com/wiki/Gamescom_2015 Español: es.gameshub.wikia.com/wiki/Portal:Gamescom_2015

Français: jeuxvideo.wikia.com/wiki/Gamescom_2015
Starcraft II Void of the Legacy releasing event.jpg
Autor: Altostratus, Licencja: CC BY-SA 4.0
2015년 11월 9일, 코엑스 D홀에서 열린 스타크래프트 II 공허의 유산 발매 전야제 현장
Starcraft II at Gamescom 2015 (20242545459).jpg
Autor: Sergey Galyonkin from Raleigh, USA, Licencja: CC BY-SA 2.0
Gamescom 2015, Cologne