Stare i nowe

Stare i nowe
Старое и новое
Ilustracja
Kadr z filmu. Mnożące się traktory po zlikwidowaniu granic między gospodarstwami.
Gatunek

dramat

Rok produkcji

1929

Data premiery

7 października 1929

Kraj produkcji

ZSRR

Czas trwania

121 min

Reżyseria

Siergiej Eisenstein, Grigorij Aleksandrow

Scenariusz

Siergiej Eisenstein, Grigorij Aleksandrow

Główne role

Marfa Lapkina,
Konstantyn Wasiliew

Zdjęcia

Eduard Tisse

Scenografia

Wasilij Rachals

Wytwórnia

Sowkino

Strona internetowa

Stare i nowe (ros. Старое и новое, Staroje i nowoje, inny tytuł: Linia generalna[1], ros. Генеральная Линия, Gieneralnaja Linija) – niemy czarno-biały film radziecki z 1929 roku w reżyserii Siergieja Eisensteina. Film odzwierciedla porewolucyjne przekształcenia na wsi radzieckiej, wyróżnia rolę kolektywizacji i nawiązuje do proletkultowskiego kultu maszyny[2].

Historia filmu

Czwarty pełnometrażowy film Eisensteina był odpowiedzią na odezwę podczas XIV zjazdu WKP(b) z 1928 roku, nawołującą chłopów do przyłączania się do kołchozów. Poprzedni film reżysera, Październik, był nazbyt eksperymentalny i działacze partii nie patrzyli na niego przychylnie.

Konferencja partyjna w kwestii kinematografii w tym samym roku wystosowała ciążące w stronę socrealizmu zalecenie do filmowców: filmy powinny być czytelne dla milionów, a więc należało ograniczyć awangardowe eksperymenty. Eisenstein i Grigorij Aleksandrow ogłaszając rozpoczęcie prac nad nowym filmem w odpowiedzi oświadczyli: niech ten eksperyment, jakkolwiek sprzecznie to może brzmieć, będzie eksperymentem czytelnym dla milionów. Eisenstein stonował nieco eksperymentalny sposób realizacji Starego i nowego wprowadzając elementy satyry i groteski. Zmienia także podejście do postaci - w przeciwieństwie do poprzednich filmów, są obecni bohaterowie pierwszoplanowi.

W listopadzie 1928 Eisenstein i Aleksandrow ukończyli pierwotną wersję filmu pod tytułem Linia generalna. Początkowo zatwierdzono go do dystrybucji, jednak zimą 1929 roku Stalin zażądał przemontowania i dodania materiału nakręconego w kołchozie pod Rostowem nad Donem. Zdjęcia dokończono latem, a tytuł zmieniono na Stare i nowe. Premiera filmu w październiku 1929 zbiegła się w czasie z brutalną przymusową kolektywizacją gospodarstw rolnych w ZSRR.

Fabuła

Film porusza temat kolektywizacji rolnictwa i dobrowolnego tworzenia kołchozów. Główną bohaterką jest chłopka Marfa, starająca się założyć spółdzielnię we wsi zdominowanej przez kułaków. Wieś przedstawiona jest jako zacofana i rozbita. Zamiarem Marfy jest pozyskanie dla rolników maszyn. Zakłada kołchoz i pozyskuje od państwa kredyt. Chłopi, zaskoczeni skutecznością działania nowego separatora śmietany, ochoczo przyłączają się do jej kolektywu. Marfa śni o wielkim i nowoczesnym gospodarstwie.

Gdy Marfa wyjeżdża do miasta zdobyć dla kołchozu traktor, kułacy postanawiają otruć krowę Fomkę stanowiącą źródło utrzymania kolektywu. Chłopka wraca z miasta przywożąc traktor, ale popada w rozpacz po śmierci krowy. Jednak potomstwo Fomki przetrwało, przez co "spółdzielnia bydła" może zaistnieć.

Podczas dożynek traktor się psuje. Pochodzący z miasta kierowca nie jest w stanie go naprawić. Z pomocą przychodzi Marfa, oddzierając kawałki swojej spódnicy. Traktorzysta naprawia maszynę i rusza przed siebie, niszcząc resztki płotów należących do kułaków i ustanawiając ich ziemię kolektywną. Mnożą się traktory orzące pola. Powstają silosy.

Były traktorzysta jedzie furmanką z sianem. Niespodziewanie spotyka na swojej drodze traktor; zatrzymują się. Okazuje się, że kieruje nim Marfa. W ostatniej scenie traktorzysta i Marfa pobierają się. Plansza z napisem między scenami głosi: tak oto znikają granice między miastem a wsią.

Obsada

Kadr z filmu. Senna wizja Marfy przedstawiona za pomocą efektów specjalnych; w tym przypadku podwójnej ekspozycji.
Stare i nowe – cały film
  • Marfa Lapkina – Marfa
  • M. Iwanin – syn Marfy
  • Konstantin Wasiliew – traktorzysta
  • Wasili Buzienkow – sekretarz spółdzielni mleczarskiej
  • Nieżnikow – Miroszkin
  • Czuchamariew – rzeźnik
  • Iwan Judin – komsomolec
  • E. Suchariewa – wiedźma
  • G. Matwiej – kapłan

Twórcy filmu

  • Siergiej Eisenstein – reżyser, scenarzysta
  • Grigorij Aleksandrow – reżyser, scenarzysta
  • Eduard Tisse – zdjęcia
  • Władimir Nilsen – operator kamery
  • Władimir Popow – operator kamery
  • Wasilij Rachals – scenografia

Przypisy

  1. Historia kina. Tom 1. Kino nieme, pod red. Tadeusz Lubelski, Iwona Sowińska i Rafał Syska, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych "Universitas", Kraków 2010, s. 528.
  2. Kazimierz Nowacki (red.), Z filmem radzieckim na ty, Wojewódzki Zarząd Kin, Kraków 1972, s. 82.

Bibliografia

  • David Bordwell: The Cinema of Eisenstein. New York: Taylor & Francis Group, 2005, s. 12-13, 96-110. ISBN 978-0-415-97365-6.
  • Joanna Wojnicka: Kino Rosji carskiej i Związku Sowieckiego. W: Historia kina. T. 1: Kino nieme. Kraków: Universitas, 2009, s. 528. ISBN 978-83-242-0967-5.
  • Старое и новое, Кино-театр.

Media użyte na tej stronie

Eisenstein general line 02.jpg
Kadr z filmu Eisensteina Stare i nowe.
Eisenstein general line 01.jpg
Kadr z filmu Eisensteina Stare i nowe.
1929 Старое и новое.webm
Старое и новое. Режиссер: Сергей Эйзенштейн, Григорий Александров

В ролях: Марфа Лапкина, М. Иванин, В. Бузенков, Иван Юдин, Е. Сухарева, М. Палей, Михаил Гоморов , К. Васильев, Г. Матвей.

Описание: Агитационный фильм-эпопея.