Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców

Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców
Ilustracja
Cerkiew Staroobrzędowców – Gabowe Grądy (grudzień 2015)
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Prawosławie
   └ Staroobrzędowcy
     └ Bezpopowcy
Ustrój kościelny

kongregacjonalno-synodalny

Obrządek

bizantyjski

Patron

św. Mikołaj Cudotwórca

Siedziba

Gabowe Grądy[1]

Zwierzchnik

Rada Ogólnego Zebrania Cerkwi Staroobrzędowców oraz Duchowny

Organ ustawodawczy

Rada Ogólnego Zebrania Cerkwi Staroobrzędowców oraz Duchowny

Zasięg geograficzny

Polska

Strona internetowa

Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowcówstaroobrzędowa Cerkiew bezpopowców pomorzan, działająca w Polsce[2]. Wspólnota od 2013 jest wpisana do rejestru Kościołów i innych związków wyznaniowych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w dziale A pod numerem 177[3].

Historia

Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowa w Polsce utożsamia się z tradycją staroobrzędowców – prawosławnych, którzy w XVII wieku sprzeciwili się reformie liturgicznej patriarchy moskiewskiego Nikona i z tego powodu byli w kolejnych stuleciach poddawani prześladowaniom przez rosyjskie władze państwowe oraz hierarchię Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Uciekając przed prześladowaniami, starowiercy docierali także na ziemie I Rzeczypospolitej, w której osiedlali się od pierwszej połowy XVIII wieku[2].

Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców wyodrębniła się ze Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego. Była to konsekwencja sporu, jaki miał miejsce w parafii Zaśnięcia Bogurodzicy w Gabowych Grądach, a dotyczącego osoby nastawnika Mariusza Jefimowa.

Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców praktykuje swoją wiarę i odprawia nabożeństwa w nowo zbudowanej Cerkwi w Gabowych Grądach.

Struktura

Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców ma swoją siedzibę w Gabowych Grądach. Organami Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców są:

  1. Rada Ogólnego Zebrania Cerkwi Staroobrzędowców;
  2. Nastawnik – Mariusz Jefimow[3].

Uwagi

Przypisy

Media użyte na tej stronie