Startup Poland
Państwo | |
---|---|
Siedziba | Warszawa |
Data założenia | 2015 |
Rodzaj stowarzyszenia | |
Profil działalności | |
Prezes | Tomasz Snażyk |
Nr KRS | 0000550889 |
Data rejestracji | 24 kwietnia 2015 |
Położenie na mapie Warszawy | |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
52°13′04″N 21°00′58″E/52,217792 21,016178 | |
Strona internetowa |
Fundacja Startup Poland[1] – polska organizacja pozarządowa i think-tank, którego celem jest budowanie świadomości potencjału startupów w środowisku administracji publicznej[2] oraz reprezentowanie społeczności polskich startupów w procesach legislacyjnych[3].
Organizację założyła grupa przedsiębiorców, prawników, pracowników naukowych oraz inwestorów. Od kwietnia 2020 Prezesem Fundacji jest Tomasz Snażyk.
Cel Fundacji
Celami Fundacji Startup Poland jest identyfikacja i likwidacja barier systemowych w polskim prawie i administracji, które ograniczają szybki wzrost i rozwój młodych firm, a także promowanie regulacji i rekomendowanie działań stymulujących przedsiębiorczość technologiczną. Działania te mają pomóc stworzyć w Polsce otoczenie legislacyjne i administracyjne wspierające rozwój innowacyjnych przedsięwzięć o światowym zasięgu, co z kolei ma przyczynić się do przyspieszenia wzrostu PKB poprzez tworzenie miejsc pracy i zahamowanie procesu drenażu talentów (emigracji najzdolniejszych obywateli)[3].
Fundacja działa na rzecz rozwoju przedsiębiorczości technologicznej i rozwoju infrastruktury finansowania startupów. Reprezentuje także interesy przedsiębiorców technologicznych w dialogu z polską administracją publiczną, instytucjami Unii Europejskiej, a także korporacjami i środowiskiem akademickim.
Postulaty programowe
Główne bariery i wyzwania stojące przed polskimi startupami Fundacja przedstawiła w deklaracji programowej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 22 kwietnia 2015. Są to:[4][5]
- promowanie kultury inwestowania w startupy poprzez stworzenie warunków sprzyjających powstawaniu silnych rynkowych przedsięwzięć;
- prowadzenie konsultacji z sektorem publicznym na temat zmian prawnych wspierających rozwój ekosystemu startupowego, czego efektem będzie wybór najbardziej przydatnych i skalowalnych projektów;
- udostępnienie obywatelom większej ilości danych gromadzonych w urzędach publicznych;
- stworzenie w polskiej administracji stanowiska Chief Technology Officera, czyli pełnomocnika ds. innowacji technologicznych na szczeblu rządowym i samorządowym, osoby decydującej o kierunku zastosowania nowoczesnych technologii;
- zwiększenie atrakcyjności polskiej gospodarki dla przedsiębiorców i specjalistów spoza Unii Europejskiej poprzez stworzenie prostego i przejrzystego systemu przyznawania wiz;
- wprowadzenie w szkołach lekcji przedsiębiorczości, prowadzonych przez przeszkolonych nauczycieli, przy wsparciu praktyków;
- wprowadzenie skutecznych zachęt do tworzenia programów edukujących przedsiębiorców technologicznych, prowadzonych przez fundusze venture capital oraz lokalne środowiska.
- opracowanie prostych procedur przekazywania środków publicznych oraz lepszego mechanizmu dystrybuowania środków finansowych z Unii Europejskiej dla inwestorów, którzy oferują wsparcie nie tylko finansowe, ale także merytoryczne.
- wprowadzenie korzystnych mechanizmów podatkowych – zmian w przepisach spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, na wzór obligacji zamiennej (convertible debt), oraz umożliwienie stosowania option pool w spółce z o.o. i w spółce akcyjnej – form prawnych dopasowanych do prowadzenia sprzedaży ich udziałów w ramach equity crowdfundingu – co znacznie zwiększyłoby zainteresowanie aniołów biznesu inwestycjami w młode, innowacyjne przedsiębiorstwa w Polsce.
- stworzenie systemu wsparcia i procedur dla inwestujących w startupy – w formie katalogu usług udostępnianych poprzez API, stosowanego we wszystkich urzędach, na każdym szczeblu administracji.
Historia Fundacji
Do stworzenia organizacji integrującej i reprezentującej interesy młodego dynamicznego biznesu w Polsce przyczyniła się grupa kilkudziesięciu przedsiębiorców z szybko rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw technologicznych.
Powołanie koalicji zainicjowali Borys Musielak, założyciel centrum coworkingowego Reaktor, oraz przedsiębiorcy Michał Juda i Jan Stasz[6]. Poparło ich 150 założycieli startupów. W Radzie Fundacji zasiedli m.in. pionier polskiego internetu Piotr Wilam oraz organizator wydarzeń Startup Weekend Konrad Latkowski, natomiast w Radzie Programowej – m.in. mentorzy Rafał Brzoska i Michał Brański[7]. Deklaracja programowa Fundacji została przedstawiona w listopadzie 2014[8][4]. W kwietniu 2015 pierwszą prezes Fundacji została Eliza Kruczkowska[9]. W październiku 2016 zastąpiła ją Julia Krysztofiak-Szopa[10]. Od kwietnia 2020 Prezesem został Tomasz Snażyk.
Publikacje
Raport Polskie startupy
Od 2015 roku Startup Poland wydaje doroczny raport o stanie polskiej sceny startupowej – mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach tworzących branżę cyfrową w Polsce[11][12]. W raporcie są publikowane wyniki przeprowadzonych wspólnie z Politechniką Warszawską badań wpływu branży cyfrowej na gospodarkę oraz kierunki i tempo rozwoju branży cyfrowej. Publikacja omawia modele biznesowe realizowane przez startupy, wymienia popularne źródła kapitału w firmach oraz przedstawia poziom zatrudnienia i zakres działalności eksportowej[13].
Raport stanowi prezentację największego badania polskiej sceny startupowej, pokazującego dynamikę zachodzących na niej zmian: w zatrudnieniu, źródłach kapitału i sprzedaży usług za granicę[14]. W 2016 roku badanie zostało rozszerzone o dane z Czech, Słowacji i Węgier[15][16]. W edycji raportu z 2017 roku skupiono się na eksporcie i finansowaniu w startupach[17][18]. Od 2016 roku raport ma swoją premierę na Forum Ekonomicznym w Krynicy[19].
Złota Księga Venture Capital w Polsce
Od 2018 roku Fundacja publikuje doroczny raport o polskim rynku funduszy venture capital. Pierwsza edycja stanowiła wprowadzenie do mechaniki funduszy VC, mówiła o tym, jak inwestorzy VC w Polsce pracują ze startupami, oraz opisała rolę państwowych środków jako lewaru w inwestycjach w venture[20]. Natomiast w drugiej edycji przeanalizowano skalę rynku VC w Polsce oraz sylwetki głównych graczy, największe transakcje oraz kapitał zarządzany przez polskie fundusze. Na podstawie odpowiedzi 70 firm VC powstał obraz lokalnego rynku venture capital[21].
Startup Handbook
Przewodnik po problematyce prawnej, z którą spotykają się osoby prowadzące startup oraz zamierzające założyć działalność gospodarczą. Wydany w październiku 2015, był pierwszym na polskim rynku kompletnym opracowaniem prawnych aspektów funkcjonowania startupów, wynikających z dużej liczby obowiązujących przepisów oraz różnorodności i innowacyjnego charakteru realizowanych projektów[22].
Polityki wizowe dla startupów
W czerwcu 2016, w analizie programów wizowych dla startupów działających na świecie, Startup Poland zaapelowała o stworzenie strategii przyciągania do Polski technologicznych talentów. Podkreślając, że w kontekście zbyt małej podaży specjalistów na rynku może stać się kluczową barierą dla rozwoju firm technologicznych w Polsce[23].
Visegrad Startup Report
W czerwcu 2017 Fundacja opublikowała pierwszy tego rodzaju zbiór danych dotyczących ekosystemów startupowych krajów Grupy Wyszehradzkiej, w którym wraz z partnerami merytorycznymi wyróżnia czynniki przyciągające startupy i inwestorów do regionu Grupy Wyszehradzkiej, pod kątem rozwoju przedsiębiorczości startupowej[24].
Projekty Fundacji
Rzecznictwo publiczne
2015
Fundacja Startup Poland apelowała za przyjęciem ustawy o wspieraniu innowacyjności, której projekt został zaproponowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego[25], a która została podpisana przez Andrzeja Dudę 16 października 2015 roku[26].
W grudniu 2015 przedstawiciele Fundacji uczestniczyli w konsultacjach Komisji Europejskiej na temat jednolitego rynku cyfrowego[27].
2016
W lutym 2016, na wniosek Ministerstwa Rozwoju, Fundacja zajęła stanowisko na temat projektu dyrektywy w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych[28].
W marcu 2016 Fundacja zaopiniowała przedstawione przez Ministerstwo Rozwoju założenia programu Start in Poland[29].
Od marca 2016 Startup Poland jest zaangażowana w proces wypracowania nowej formy prawnej dla startupów, stworzonej w ramach nowej Konstytucji Biznesu (części Planu Morawieckiego), z ułatwieniami dla innowacyjnych przedsiębiorstw[30][31]. W konsultacjach ze start-upami wybrano nazwę „prosta spółka akcyjna”[32]. Od lipca 2016 Fundacja uczestniczy z Ministerstwem Rozwoju w pre-konsultacjach dotyczących Zarysu koncepcji prostej spółki akcyjnej[33], co zaowocowało obszernym stanowiskiem Fundacji[34][35]. W 2018 roku Fundacja przekonała Ministerstwo do odejścia od testów wypłacalności obecnych w projekcie ustawy[36].
W maju 2016 Startup Poland wsparła Komisję Europejską przy konsultacjach ze środowiskiem przedsiębiorców i startupów na temat pomysłów na rozwój ekosystemu w Europie[37]. Natomiast od marca do lipca 2016 Fundacja prowadziła polskie konsultacje w ramach stworzenia programu Start-up Initiative, poprawiającego warunki dla rozwoju europejskich startupów i szybko rozwijających się przedsiębiorstw[38].
W listopadzie 2016 Startup Poland przedstawiła stanowisko w prowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego konsultacjach propozycji Komisji Europejskiej dotyczących reformy prawa autorskiego, opowiadając się za likwidacją geoblokowania, a także przeciwko text and data mining na podstawie licencji[39].
2017
W marcu 2017 na Parlamentarnej Komisji do Spraw Europejskich Fundacja postulowała weto wobec groźnych dla startupów zapisów w dyrektywie o prawie autorskim[40]. W czerwcu 2017 Fundacja zaproponowała zmiany do ustawy o wspieraniu innowacyjności[41].
W listopadzie 2017 Startup Poland w koalicji z Konfederacją Lewiatan zgłosiła uwagi do projektu ustawy o jawności życia publicznego[42].
2018
W kwietniu 2018 Fundacja zorganizowała międzynarodowy okrągły stół z udziałem przedsiębiorców i polityków, poświęcony unijnemu rozporządzeniu o prywatności i łączności elektronicznej, zacieśniającemu reguły prywatności w Internecie, ingerując w sektory big data, machine to machine, IoT oraz adtech[43].
W sierpniu 2018 Startup Poland opublikowała stanowisko wobec koncepcji nowego prawa zamówień publicznych, ułatwiających startupom udział w rynku zamówień publicznych[44].
W październiku 2018 Fundacja przedstawiła stanowisko do projektu ustawy w zakresie zmian dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych, ustanawiającej niższy CIT dla małych podatników, zmiany w podatku u źródła, opodatkowaniu zysku ze sprzedaży bitcoinów, a także innovation box i exit tax[45].
Startupy w Pałacu
Fundacja zorganizowała trzy konferencje z udziałem polskich startupów w Pałacu Prezydenckim – prezentacje projektów biznesowych przed prezydentem Andrzejem Dudą, ambasadorami, przedstawicielami spółek Skarbu Państwa, venture capital i aniołami biznesu[46]. Pierwsze w historii tego typu wydarzenia w Polsce z udziałem urzędującej głowy państwa odbyły się 13 września 2016[47], 14 marca 2017[48][49] oraz 4 października 2017. Startupy uczestniczące w wydarzeniach brały następnie udział w zagranicznych misjach gospodarczych prezydenta, m.in. w Szwecji, Szwajcarii i Izraelu[50].
Współpraca międzynarodowa
Od 2016 roku Fundacja Startup Poland współpracuje z organizacją Allied for Startups działającą w Brukseli na rzecz usuwania barier i tworzenia rozwiązań prawnych, optymalnych dla rozwoju startupów w Europie[51].
We wrześniu 2016 Startup Poland, wraz z 15 innymi organizacjami non-profit z całej Europy, zainaugurowała w Brukseli powstanie organizacji European Startup Network, łączącej europejskie ekosystemy startupowe. Jej celem jest wspieranie działań Komisji Europejskiej w zakresie budowania jednolitego rynku cyfrowego w Unii Europejskiej z poszanowaniem lokalnej odrębności rynkowej, środowiska regulacyjnego oraz kultury przedsiębiorczości[52].
W grudniu 2016 Fundacja przeprowadziła program Startup Poland Global przygotowujący polskie startupy do ekspansji zagranicznej[53].
Lokalni ambasadorzy
Lokalni ambasadorzy Startup Poland to wolontariusze pracujący na rzecz miejskich środowisk startupowych, we współpracy z uczelniami i inwestorami kapitałowymi. Utrzymują relacje z lokalnymi z samorządami, przy przygotowywaniu programów wsparcia, a także informując lokalne media o sukcesach startupów z regionu[54]. Od września 2017 ambasadorzy są organizatorami odbywających się w całej Polsce spotkań lokalnych społeczności startupowych Startup Poland Camp[55].
Nagrody i wyróżnienia
W maju 2017, z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Fundacja otrzymała flagę państwową z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, jako organizacja pozarządowa zasłużona w działalności na rzecz środowisk polonijnych[56].
W październiku 2017, w konkursie Orzeł Innowacji Startup, organizowanym przez redakcję „Rzeczpospolitej”, Startup Poland otrzymała nagrodę w kategorii „Mecenas Startupów”[57].
Przypisy
- ↑ KRS: 0000550889 FUNDACJA STARTUP POLAND, krs-online.com.pl [dostęp 2019-06-12] (pol.).
- ↑ Strona Główna, Startup Poland [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ a b Współpracujmy na rzecz innowacyjnej Polski! Deklaracja Programowa, Fundacja Startup Poland, grudzień 2015 .
- ↑ a b Polscy start-upowcy chcą zmian, Forbes.pl, 22 kwietnia 2015 [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Deklaracja programowa Fundacji Startup Poland. Czy młodzi przedsiębiorcy zmienią polską gospodarkę?, „INNPoland.pl” [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Startup Poland – głos społeczności polskich start-upów, Forbes.pl, 27 listopada 2014 [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Startup Poland powalczy o los młodych firm, „pb.pl” [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Start.up.press – Fundacja STARTUP POLAND, „strefabiznesu.pl” [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Start-upy pod parasolem fundacji, „pb.pl” [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Julia Krysztofiak-Szopa nową prezes Startup Poland, „Startup Poland”, 1 września 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Zaczynamy badanie polskich startupów, „Startup Poland”, 9 czerwca 2015 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Polskie startupy bez tajemnic. Fundacja Startup Poland publikuje pierwszy raport o młodych przedsiębiorcach nad Wisłą, „INNPoland.pl” [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Raport „Polskie startupy 2015”, „Startup Poland”, 6 października 2015 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Polskie Startupy 2016: startupy zatrudniają i zarabiają na siebie, „Startup Poland”, 7 września 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ 3… 2…. 1…. START! Ruszyło największe badanie polskich startupów!, „Startup Poland”, 4 lipca 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Ponad 2600 startupów, niemal połowa to eksporterzy. Oto najnowszy raport Startup Poland, „Business Insider”, 7 września 2016 [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Start-upy ciężko pracują na sukces, „pb.pl” [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ 10 najważniejszych faktów o polskich startupach [RAPORT], „Business Insider”, 5 września 2017 [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Wielka Premiera Raportu Polskie Startupy 2017 już 5 września na Forum Ekonomicznym w Krynicy!, „Startup Poland”, 31 sierpnia 2017 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Publikacje – Startup Poland, Startup Poland [dostęp 2019-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-06] (pol.).
- ↑ Startup Poland: Złota Księga Venture Capital w Polsce [raport], MamStartup, 17 maja 2019 [dostęp 2019-06-06] (pol.).
- ↑ Start-up handbook, „Startup Poland”, 27 października 2015 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Polska powinna zawalczyć o startupowców. Ostatni dzwonek, „Startup Poland”, 7 czerwca 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Pierwsze dane o ekosystemach startupowych krajów Grupy Wyszehradzkiej! Najnowszy raport od Startup Poland, „Startup Poland”, 21 czerwca 2017 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Innowacyjność w ręku Prezydenta, „Startup Poland”, 15 października 2015 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Prezydent podpisał ustawę! Mamy sukces!, „Startup Poland”, 19 października 2015 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Startup Poland uczestniczył w konsultacjach Komisji Europejskiej na temat Jednolitego Rynku Cyfrowego, „Startup Poland”, 2 stycznia 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Stanowisko na temat projektu Dyrektywy w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych, „Startup Poland”, 8 lutego 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Startup Poland przekazał Ministerstwu Rozwoju uwagi do programu „Start in Poland”, „Startup Poland”, 10 marca 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Sugester i Startup Poland pomogą stworzyć nowę formę prawną dla startupów, „Startup Poland”, 17 marca 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Start-upowcy do ankiet!, „pb.pl” [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Startupowcy wybrali nową spółkę – ma być prosto i tanio, „Startup Poland”, 1 kwietnia 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ PROSTA SPÓŁKA AKCYJNA: konsultacje Ministerstwa Rozwoju dotyczące koncepcji spółki, „Startup Poland”, 5 lipca 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Prosta Spółka Akcyjna ma być prosta!, „Startup Poland”, 1 sierpnia 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Jaka będzie Prosta Spółka Akcyjna?, „MamStartup.pl” [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Ruszyły konsultacje Prostej Spółki Akcyjnej, Startup Poland, 24 maja 2018 [dostęp 2019-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-06] (pol.).
- ↑ Komisja Europejska prosi o Twoje zdanie!, „Startup Poland”, 30 maja 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Podsumowanie polskich konsultacji w ramach „Start-up Initiative”, „Startup Poland”, 29 lipca 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Nowe prawo autorskie UE powinno bardziej uwzględniać interes startupów, „Startup Poland”, 3 listopada 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Tym prawem wykurzymy startupy z Europy! Walczymy o zmianę dyrektywy o prawie autorskim, „Startup Poland”, 8 marca 2017 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Druga ustawa o wspieraniu innowacyjności: mamy wydłużenie zwolnienia z podatku dochodowego dla spółek podwyższonego ryzyka. Jest lepiej, Startup Poland dodaje „ale”, „Startup Poland”, 14 czerwca 2017 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Wątpliwości w związku z ustawą o jawności życia publicznego, „Startup Poland”, 7 listopada 2017 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Okrągły Stół Startupów – zabierzcie głos w sprawie ePrivacy, Startup Poland, 11 kwietnia 2018 [dostęp 2019-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-06] (pol.).
- ↑ Nowe Prawo Zamówień Publicznych – nie tylko dla odważnych, Startup Poland, 3 sierpnia 2018 [dostęp 2019-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-06] (pol.).
- ↑ Reforma podatkowa 2019 po pierwszym czytaniu w Sejmie, Startup Poland, 19 października 2018 [dostęp 2019-06-06] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-06] (pol.).
- ↑ Startupy w Pałacu: pierwszy pitch startupów w Sali Kolumnowej już 13 września, „Startup Poland”, 5 sierpnia 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-11] (pol.).
- ↑ Startupy wymagają pomocy ze strony państwa. Dolina Krzemowa też z niej korzystała, „Business Insider”, 13 września 2016 [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ 10 startupów w Pałacu Prezydenckim. Zgłoszenia do jutra – MamBiznes.pl, „MamBiznes.pl”, 14 lutego 2017 [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Start-upy ponownie zagościły w Pałacu Prezydenckim, „pb.pl” [dostęp 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Startupy w Pałacu GLOBALNIE! Tym razem startupy spotkają się z polskimi i zagranicznymi inwestorami, „Startup Poland”, 22 czerwca 2017 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Pokażmy im! Nominujemy polskie startupy, „Startup Poland”, 5 maja 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Startup Poland wśród założycieli European Startup Network, „Startup Poland”, 8 września 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Masz apetyt na zagraniczne rynki? Dołącz do Startup Poland Global, „Startup Poland”, 29 września 2016 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Szukamy ambasadorów w Twoim mieście!, „Startup Poland”, 17 czerwca 2015 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ Nadchodzą Startup Poland Campy! Sprawdź, czy szukają Cię w Twoim mieście, „Startup Poland”, 19 września 2017 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ l, Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Ordery i odznaczenia / Odznaczenia dla zasłużonych w działalności na rzecz środowisk polonijnych, www.prezydent.pl [dostęp 2018-03-14] (pol.).
- ↑ Orzeł Innowacji, orzelinnowacjistartup.rp.pl [dostęp 2018-03-14] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-15] .
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 53.55N
- S: 50.95 N
- W: 19.15 E
- E: 23.25 E
Autor: StartupPoland, Licencja: CC0
Logo of the Startup Poland Foundation
Autor: Startup Poland, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zarząd oraz lokalni ambasadorzy Fundacji Startup Poland