Stefan Mirau

Stefan Mirau
Data i miejsce urodzenia

2 sierpnia 1901
Różyny

Data i miejsce śmierci

24 kwietnia 1942
KL Stutthof

Miejsce spoczynku

Cmentarz na Zaspie

Zawód, zajęcie

lekarz, społecznik, działacz harcerski

Narodowość

polska

Alma Mater

Uniwersytet Humboldtów w Berlinie

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi
Ul. Długa 20/21 w Gdańsku – dawny gabinet Stefana Miraua
Former doctor's office of Stefan Mirau, polonia activist in the Free City of Danzig.jpg
Plaque commemorating Stefan Mirau, M.D. on his former doctor's office.jpg

Stefan Mirau (ur. 2 sierpnia 1901 w Różynach, zm. 24 kwietnia 1942 w Stutthofie) – polski lekarz, społecznik, działacz harcerski w Wolnym Mieście Gdańsku.

Życiorys

Urodził się w rodzinie o tradycjach patriotycznych, jego matka była siostrą znanego działacza narodowego Franciszka Kręckiego. Uczęszczał do szkół niemieckich, najpierw w Kościerzynie, potem w Gdańsku. Już jako gimnazjalista, z przyjacielem Alfem Liczmańskim, zakładał w 1917 patriotyczne Towarzystwo Filaretów. W okresie przed 1920 był tajnym łącznikiem swego wuja, Franciszka Kręckiego, który musiał się ukrywać w obawie przed aresztowaniem. W 1920 na obozie w Karwi złożył przyrzeczenie harcerskie, a po powrocie zorganizował pierwszą w Gdańsku drużynę harcerską im. Zygmunta Augusta i został jej drużynowym. W 1921 ukończył Gimnazjum Miejskie w Gdańsku i wyjechał do Berlina, gdzie studiował medycynę na Uniwersytecie Humboldtów, a następnie prowadził praktykę lekarską. W czerwcu 1932 powrócił do Gdańska i rozpoczął pracę w Polskim Czerwonym Krzyżu. Pełnił też obowiązki lekarza gdańskiej chorągwi, a w 1936 wszedł w skład zarządu Oddziału Gdańskiego Związku Harcerstwa Polskiego. Działał też w Gminie Polskiej, Macierzy Szkolnej, Towarzystwie Przyjaciół Nauki i Sztuki i Towarzystwie Ludowym „Jedność”.

Aresztowany po wybuchu wojny we wrześniu 1939, został osadzony w Nowym Porcie, a następnie zwolniony; na żądanie gdańskiej Izby Lekarskiej w październiku 1939 osadzono go ponownie w Nowym Porcie, gdzie pracował w obozowym szpitalu. Następnie w tym samym charakterze dostał się do obozu w Stutthofie, gdzie w najcięższych warunkach z wielkim poświęceniem starał się pomagać współwięźniom nękanym przez różne choroby. Tam zaraził się tyfusem plamistym i zmarł. Jego zwłoki pochowano na cmentarzu na Zaspie w Gdańsku.

Grób Stefana Miraua na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie

W 1938 był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Upamiętnienie

Nazwiskiem doktora Stefana Miraua nazwano jedną z ulic w Gdańsku Oliwie.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Grób Stefana Miraua .jpg
Autor: Kordiann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Stefana Miraua (1901-1942) na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na Zaspie.
Plaque commemorating Stefan Mirau, M.D. on his former doctor's office.jpg
Tablica upamiętniająca doktora medycyny Stefana Miraua na ścianie jego dawne gabinetu lekarskiego. Współtwórcę polskiego harcerstwa w Wolnym Mieście Gdańsku. Poległego w obozie koncentracyjnym Stuthoff.
Former doctor's office of Stefan Mirau, polonia activist in the Free City of Danzig.jpg
Autor: Starscream, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dawny gabinet lekarski Stefana Miraua, działacza polonijnego w Wolnym Mieście Gdańsku. Poległego w obozie koncentracyjnym Stuthoff.