Step Abakański

Step Abakański lub po prostu abakan (ru: Абаканская степь) – znajdujący się w azjatyckiej części Rosji (Chakasja) w Kraju Krasnojarskim fragment Kotliny Minusińskiej, na lewym brzegu rzeki Abakan i Jenisej.

Granice stepu wyznaczają:

Step charakteryzuje się głównie powierzchnią równinną, a na zachodzie pagórkowatą, gdzie wysokość wzniesień sięga 500 m n.p.m. Występują tu liczne jeziora. Występuje tu klimat umiarkowany, chłodny, kontynentalny. Roczne sumy opadów wynoszą 300–400 mm. Nawadnianie następuje przy udziale rzeki Abakan. Naturalną trawiastą roślinność stepową w dużej części zastąpiły pola orne, gdzie uprawiana jest pszenica, owies i buraki cukrowe. Hoduje się tu bydło i owce. Eksploatuje się złoża węgla kamiennego. Główne ośrodki to: Abakan, Czernogorsk. Mimo zmian o charakterze antropomorficznych nadal znaczną część stepu porasta roślinność naturalna, głównie zbiorowiska piołunowo-kostrzewowe.

Znajdują się tutaj nekropole z epoki brązu kultur minusińskich datowane na XIII-XIX wiek p.n.e., a także zabytki z epoki żelaza z VII-II wieku p.n.e. W pobliżu miasta Abakan w latach 40. odkryto staro-mongolską lub starochińską budowlę, prawdopodobnie o pałacowym przeznaczeniu.

Bibliografia

  • Wielka Encyklopedia PWN, Warszawa 2001, t. 1, s. 22, ISBN 83-01-13357-0 t. 1-30, ISBN 83-01-13443-7 t. 5.