Stomatodynia
Stomatodynia – zaburzenie czynnościowe, które charakteryzuje się pieczeniem, paleniem, kluciem, drętwieniem różnych okolic jamy ustnej, często połączone z zaburzeniami smaku i wydzielania śliny. Wyżej wymienione dolegliwości mogą dotyczyć tylko języka (jego końca, brzegów, rzadko grzbietu), wówczas określa się je nazwą glossodynia[1].
Wyróżniamy stomatodynię
- samoistną - przyczyny nieznane
- wtórną, objawową - przyczyny miejscowe lub ogólnoustrojowe[2].
Przyczyny miejscowe pieczenia błony śluzowej:
- obecność prądów elektrogalwanicznych w jamie ustnej związanych z obecnością różnoimiennych metali (wypełnienia, korony)
- zły stan higieny jamy ustnej
- brak sanacji jamy ustnej
- drażnienie błony śluzowej przez uzupełnienia protetyczne o podłożu mechanicznym, chemicznym i alergicznym
- pewne pokarmy np. fistaszki[3].
- wpływ niektórych leków stosowanych miejscowo
- Zespół Costena
Utrata zębów i brak uzupełnień protetycznych oraz źle wykonane lub zbyt stare uzupełnienia protetyczne, głównie ruchome mogą spowodować obniżenie wysokości zwarciowo-zgryzowej i w konsekwencji zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, drażnienie nerwu skroniowo-żuchwowego przenoszącego oraz pośrednio nerwu językowego. W efekcie pojawiają się wyżej wymienione dolegliwości[3].
Przyczyny ogólnoustrojowe :
- zaburzenia neurowegetatywne i psychogenne, stany depresyjne, lękowe, stres
- niedokrwistość niedobarwliwa
- niedokrwistość złośliwa Addisona-Biermera związana z niedoborem witaminy B12
- infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze
- czynniki alergiczne - pokarmowe i lekowe
- choroby przewodu pokarmowego głównie związane z zaburzeniami wchłaniania witamin z grupy B
- Zespół Plummera-Vinsona, charakteryzujący się dużym niedoborem żelaza w organizmie, trudnościami z połykaniem pokarmów i bólem języka.
- choroby przebiegające z niedoborem śliny jak cukrzyca, choroba Mikulicza, zespół Sjögrena
- niedobór witamin z grupy B, witaminy PP(B3, niacyna), kwasu foliowego
- kancerofobia
- zaburzenia hormonalne związane z menopauzą, nadczynność tarczycy[4].
- wiek - u osób starszych występują zmiany zanikowe i zwyrodnieniowe błony śluzowej, co w połączeniu ze zmianami miażdżycowymi w naczyniach krwionośnych prowadzi do gorszego ukrwienia tkanek i suchości błony śluzowej[4].
Mimo dokuczliwych objawów subiektywnych u wielu pacjentów badaniem klinicznym stwierdza się tylko niewielkie zmiany wewnątrzustne. Błona śluzowa jest najczęściej bladoróżowa, zanikowa, podsychająca. Język wygładzony, brodawki języka przeważnie niezmienione. Ból występujący w stomatodynii najczęściej jest samoistny o różnym nasileniu. Obserwuje się trzy typy stomatodynii
- rano brak objawów
- stałe dolegliwości przez cały dzień
- dolegliwości przez cały dzień z przerwami[1].
W niektórych postaciach stomatodynii, które mają określoną przyczynę, obraz kliniczny jest wyraźny i charakterystyczny.
- W niedoborze witamin z grupy B język pozbawiony brodawek nitkowatych i grzybowatych jest wygładzony, żywoczerwony i obrzęknięty, a na jego brzegach obserwujemy ślady odciśniętych zębów.
- W pelagrze, która jest chorobą z niedoboru witaminy PP występuje przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej, język pokrywa się ciemnym nalotem, którego trudno usunąć z powierzchni lub odwrotnie, jest gładki i błyszczący.
- W niedokrwistości Addisona - Biermera język jest czerwony, występuje objaw Arndta - przy wysunięciu języka na jego powierzchni powstają przemijające smugi.
- W ostrej, zanikowej postaci grzybicy (kandydozy), która występuje czasem po antybiotykoterapii z powodu innych schorzeń ogólnych również ma charakterystyczny obraz. Obserwuje się intensywnie czerwone zabarwienie śluzówki jamy ustnej, zmiany zanikowe brodawek języka dają obraz wygładzonego języka. Z powodu suchości czasem widać pęknięcia i nadżerki błony śluzowej. Pacjent zgłasza objawy pieczenia języka i innych obszarów wewnątrz jamy ustnej i dużą wrażliwość na pokarmy kwaśne i ostre[5].
Leczenie stomatodynii jest trudne i najczęściej wymaga współpracy wielu specjalistów. Konieczne jest usunięcie przyczyn miejscowych, pełna sanacja jamy ustnej, przeprowadzenie dokładnego wywiadu i wykonanie badań pomocniczych w celu wykluczenia chorób ogólnych. Dla złagodzenia objawów stosuje się płukanki ziołowe o działaniu powlekającym i nawilżającym, używa środków wzmagających wydzielanie śliny, a w przypadku grzybicy poantybiotykowej leki przeciwgrzybicze[6].
Przypisy
- ↑ a b Knychalska-Karwan 2009 ↓, s. 191.
- ↑ Smosarska 1980 ↓, s. 164.
- ↑ a b Knychalska-Karwan 2009 ↓, s. 192.
- ↑ a b Smosarska 1980 ↓.
- ↑ Knychalska-Karwan 2009 ↓, s. 127.
- ↑ Knychalska-Karwan 2009 ↓, s. 193.
Bibliografia
- Zofia Knychalska-Karwan: Fizjologia i patologia błony śluzowej jamy ustnej. Czelej Sp.zo.o., 2009. ISBN 978-83-7563-045-9.
- Halina Smosarska: Choroby błony śluzowej jamy ustnej. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1980. ISBN 83-200-0340-7.