Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie

Stowarzyszenie
Rodzina Katyńska
w Warszawie
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

19 grudnia 1991

Rodzaj stowarzyszenia

stowarzyszenie

Profil działalności

społeczeństwo

Zasięg

Rzeczpospolita Polska

Prezes

Halina Drachal

Nr KRS

0000170171

Data rejestracji

29 sierpnia 2003

brak współrzędnych
Strona internetowa

Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawiepolskie stowarzyszenie z siedzibą w Warszawie, skupiające krewnych i bliskich ofiar zbrodni katyńskiej z 1940 oraz zajmująca się ich upamiętnieniem.

Historia

Sanktuarium „Poległym i Pomordowanym na Wschodzie” w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie z tabliczkami poświęconymi ofiarom zbrodni katyńskiej

Działalność warszawskiej rodziny katyńskiej zainicjowali pod koniec 1988 Jolanta Klimowicz-Osmańczyk, Edmund Osmańczyk, Andrzej Wajda, Bożena Mamontowicz-Łojek, Jan Plater Gajewski i ks. Stefan Niedzielak, dzięki któremu organizatorzy otrzymali miejsce do spotkań przy proboszcz parafii św. Karola Boromeusza przy kościele pod tym wezwaniem. Początkowo twórcy świadomie nie zarejestrowali działalności w formie prawnej. Od 1989 w zarządzie Warszawskiej Rodziny Katyńskiej zasiadali Bożena Mamontowicz-Łojek jako przewodnicząca i Jędrzej Tucholski jako wiceprzewodniczący. W działanie grupy zaangażowały się aktywnie Katarzyna Piskorska w dziedzinie plastycznej, Danuta Przystasz odpowiedzialna za sprawozdania i regulaminy.

19 grudnia 1991 Sąd Wojewódzkie w Warszawie zarejestrował Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie (autorką pierwotnej wersji statutu była Danuta Przystasz, a finalną wersję opracowali mec. Wiktor Łyszczak i B. Łojek). Jako główne cele statutowe działalności stowarzyszenia wskazano: „dążenie do ujawnienia faktów i utrwalenie prawdy o losach polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach sowieckich, zamordowanych w Katyniu, Charkowie oraz Twerze i w innych miejscach na terenie ZSRR” oraz „Staranie o pobudowanie cmentarzy wojennych jeńców polskich zamordowanych w Katyniu, Charkowie oraz Twerze”. Od 22 lutego 1992 do 4 lutego 1994 przewodniczącym zarządu był Jędrzej Tucholski, a jego następcą został wcześniejszy zastępca, Włodzimierz Dusiewicz. W wybranym pod koniec listopada 1995 i 1998 zarządzie stowarzyszenia prezesem był wybierany Tadeusz Lutoborski, wiceprezesem pozostawała Bożena Łojek, a członkinią została m.in. Katarzyna Piskorska.

Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Warszawie uzyskało wpis w rejestrze stowarzyszeń w Krajowym Rejestrze Sądowym 29 sierpnia 2003[1][2].

Stowarzyszenie zostało jednym z organizatorów Katyńskiego Marszu Cieni.

W drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku ponieśli śmierć działacze Warszawskiej Rodziny Katyńskiej i stowarzyszenia: Bożena Mamontowicz-Łojek, Tadeusz Lutoborski, Katarzyna Piskorska oraz ks. inf. Zdzisław Król i ks. Andrzej Kwaśnik[3].

Władze

Zarząd
  • Halina Drachal – prezes
  • Andrzej Leśnik – pierwszy wiceprezes
  • Marek Krystyniak – drugi wiceprezes
  • Maria Buńda – skarbnik
  • Magdalena Gadomska – sekretarz
  • członkowie: Teresa Gądzikiewicz-Prokopow, Krystyna Geyer, Łukasz Kowalski, Stefan Żelazowski

Zobacz też

Przypisy

  1. Rodzina Katyńska w Warszawie. mojepanstwo.pl. [dostęp 2015-04-17].
  2. Rodzina Katyńska w Warszawie. krs-online.com.pl. [dostęp 2015-04-17].
  3. Smoleńsk, 10.04.2010. katyn.org. [dostęp 2015-04-18].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kosciol sw Boromeusza w Warszawie tablice katynskie.jpg
Autor: masti, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kościół pw św Karola Boromeusza w Warszawie Tablice Katyńskie