Strażnicy Galaktyki vol. 2

Strażnicy Galaktyki vol. 2
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Ilustracja
logo filmu
Gatuneksuperbohaterski
fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji2017
Data premiery10 kwietnia 2017
5 maja 2017 (Polska)
Kraj produkcjiStany Zjednoczone
Językangielski
Czas trwania137 minut[1]
ReżyseriaJames Gunn
ScenariuszJames Gunn
Główne roleChris Pratt
Zoe Saldana
Dave Bautista
Vin Diesel
Bradley Cooper
Michael Rooker
Karen Gillan
Pom Klementieff
Elizabeth Debicki
Chris Sullivan
Sean Gunn
Sylvester Stallone
Kurt Russell
MuzykaTyler Bates
ZdjęciaHenry Braham
ScenografiaScott Chambliss
KostiumyJudianna Makovsky
MontażFred Raskin
Craig Wood
ProdukcjaKevin Feige
WytwórniaMarvel Studios
DystrybucjaWalt Disney Studios Motion Pictures
Budżet200 000 000 USD
Przychody brutto863 756 051 USD
Strona internetowa
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Iron Fist
sezon 1

(2017)
Strażnicy Galaktyki vol. 2
(2017)
Spider-Man: Homecoming
(2017)
Wydarzenia
Strażnicy Galaktyki
(2014)
Strażnicy Galaktyki vol. 2
(2017)
Agenci T.A.R.C.Z.Y.
sezon 2

(2014–2015)
Seria Strażnicy Galaktyki
Strażnicy Galaktyki
(2014)
Strażnicy Galaktyki vol. 2
(2017)
Guardians of the Galaxy Holiday Special
(2022)

Strażnicy Galaktyki vol. 2 (oryg. Guardians of the Galaxy Vol. 2) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2017 roku na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i scenariusz odpowiadał James Gunn. W rolach głównych wystąpili: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Michael Rooker, Karen Gillan, Pom Klementieff, Elizabeth Debicki, Chris Sullivan, Sean Gunn, Sylvester Stallone i Kurt Russell.

Dwa miesiące po wydarzeniach z pierwszej części, Strażnicy Galaktyki podróżują po kosmosie i walczą o utrzymanie swojej nowo-powstałej rodziny oraz pomagają Peterowi Quillowi dowiedzieć się prawdy o jego pochodzeniu[2].

Strażnicy Galaktyki vol. 2 wchodzą w skład III Fazy Marvel Cinematic Universe. Jest to piętnasty film należący do tej franczyzy, który tworzy jej pierwszy rozdział zatytułowany The Infinity Saga. Jest zarazem kontynuacją filmu Strażnicy Galaktyki z 2014 roku. Trzecia część filmu, Strażnicy Galaktyki vol. 3, została zapowiedziana na 2023 rok. W przygotowaniu są również Guardians of the Galaxy Holiday Special z premierą w 2022 roku i serial I Am Groot, których premierę zaplanowano w serwisie Disney+.

Światowa premiera odbyła się 10 kwietnia 2017 roku w Tokio. W Polsce zadebiutował on 5 maja tego samego roku. Przy budżecie 200 milionów dolarów, Strażnicy Galaktyki vol. 2 zarobili ponad 860 milionów dolarów i otrzymali pozytywne oceny od krytyków.

Streszczenie fabuły

W 2014 roku, po pokonaniu Ronana, Peter Quill, Gamora, Drax, Rocket i Baby Groot stali się rozpoznawalni jako Strażnicy Galaktyki. Ayesha, przywódczyni rasy Suwerennych, prosi Strażników o pomoc w ochronie cennych baterii przed międzywymiarowym potworem. W zamian za pomoc wydaje im przyłapaną na kradzieży baterii siostrę Gamory, Nebulę, którą Strażnicy planują oddać w ręce sprawiedliwości w zamian za nagrodę. Kiedy Rocket zabiera kilka baterii dla siebie, Strażnicy zostają zaatakowani przez flotę dronów należących do Suwerennych. Drony zostają zniszczone przez tajemniczą osobę, a Strażnicy są zmuszeni lądować na pobliskiej planecie. Tajemniczą osobą okazuje się być ojciec Quilla, Ego, który zaprasza syna, Gamorę i Draxa na swoją planetę. W tym samym czasie Rocket i Baby Groot pozostają na planecie, aby naprawić statek i przypilnować Nebuli[3].

Ayesha zatrudnia Yondu i jego załogę, aby złapali Strażników. Udaje im się schwytać Rocketa, ale Yondu waha się, czy zwrócić się przeciwko Quillowi, którego wychował. Z pomocą Nebuli jego porucznik Taserface doprowadza do buntu. Taserface zamyka Rocketa i Yondu na pokładzie statku i zabija członków załogi lojalnych wobec Yondu, natomiast Nebula opuszcza statek, aby wyśledzić i zabić Gamorę, którą obwinia za wszystkie tortury jakich doświadczyła z rąk ich ojca, Thanosa. Baby Groot i jedyny pozostały przy życiu lojalny wobec Yondu, Kraglin, pomagają wydostać się z celi Yondu i Rocketowi, którzy następnie zabijają buntowników i niszczą statek. Pomimo to Taserface w ostatniej chwili ostrzega Suwerennych[3].

Ego, który należy do rasy Celestiali o boskich możliwościach, wyjaśnia Quillowi jak przyjął postać ludzką, aby podróżować po wszechświecie i odkryć cel swojego istnienia. Podczas swojej podróży trafił na Ziemię, gdzie zakochał się w matce Quilla, Meredith. Ego zatrudnił Yondu, aby zabrał z Ziemi młodego Quilla po śmierci matki, ale nie został mu on nigdy oddany, a Ego szukał go przez cały czas. Uczy on Quilla manipulacji mocą, której źródło znajduje się we wnętrzu planety. Nebula dociera na planetę i stara się zabić Gamorę. Gdy znajdują na planecie szczątki różnych istot zawiązują jednak sojusz. Ego wyjawia Quillowi, że w swoich podróżach zasadził sadzonki na tysiącach planet, które mogą terraformować w jego przedłużenie. Jednak może je aktywować tylko mocą dwóch Celestialów. W tym celu Ego podczas swoich podróży zapłodnił wiele kobiet i zatrudnił Yondu, aby zabierał od nich jego dzieci. Kiedy okazywało się, że nie posiadają one mocy, zabijał je. Pod wpływem Ego, Quill pomaga mu aktywować sadzonki, które zaczynają konsumować planety, jednak Quill zaczyna walczyć z ojcem, kiedy dowiaduje się, że Ego sam spowodował śmierć Meredith sądząc, że miłość do niej by go rozpraszała[3].

Michael Rooker w charakteryzacji Yondu podczas San Diego Comic-Conu 2016

Mantis, służąca Ego, zaprzyjaźnia się z Draxem i ostrzega go przed planem Ego. Wkrótce dowiadują się o nim Gamora i Nebula, a na planetę przybywają także Rocket, Yondu i Baby Groot. Strażnicy dostają się do wnętrza planety w poszukiwaniu mózgu Ego, aby podłożyć tam bombę. Zadanie utrudniają im drony Suwerennych, które przyleciały w poszukiwaniu Strażników. W tym czasie Quill walczy z ojcem za pomocą nowo odkrytych mocy, a pozostali uciekają z planety. Po eksplozji bomby, która zabija Ego i niszczy planetę, Yondu poświęca się i za cenę swojego życia ratuje Quilla, który uświadamia sobie, że powodem, dla którego Yondu nie oddał go Ego było oszczędzenie go przed losem innych jego dzieci. Nebula godzi się z Gamorą, ale planuje opuścić Strażników, aby zabić Thanosa. Strażnicy uczestniczą w pogrzebie Yondu, na który przybyło kilkadziesiąt statków Ravengers uznając poświęcenie Yondu i akceptując go ponownie jako jednego z nich[3].

W serii scen między napisami i po napisach Kraglin uczy się posługiwać strzałą Yondu; lider Ravengers, Stakar Ogord, ponownie rozpoczyna współpracę z byłymi kolegami z drużyny; Groot zaczyna rosnąć wykazując typowe nastoletnie zachowania i pyskuje Quillowi; Ayesha tworzy nową istotę, dzięki której zamierza pokonać Strażników i nazywa ją Adam; grupa Obserwatorów odchodzi, nie będąc zainteresowana dalszą opowieścią informatora opowiadającego o swoich doświadczeniach na Ziemi[3].

Obsada

Polski dubbing[4]
Paweł Małaszyński jako Peter Quill / Star-Lord
Paulina Holtz jako Gamora
Artur Dziurman jako Drax
Robert Jarociński jako Baby Groot
Jacek Braciak jako Rocket
Paweł Wawrzecki jako Yondu Udonta
Julia Kijowska jako Nebula
Aleksandra Radwan jako Mantis
Magdalena Popławska jako Ayesha
Jakub Wieczorek jako Taserface
Sławomir Pacek jako Kraglin Obfonteri
Sławomir Orzechowski jako Stakar Ogord
Jerzy Kryszak jako Ego
 • Chris Pratt jako Peter Quill / Star-Lord, pół-człowiek, który jako dziecko został zabrany z Ziemi i wychowany przez grupę kosmicznych złodziei i przemytników o nazwie Ravengers dowodzonych przez Yondu Udontę. Jest liderem Strażników Galaktyki[5][6]. Quilla jako dziecko zagrał Wyatt Oleff[7].
 • Zoe Saldana jako Gamora, członek Strażników Galaktyki; została wyszkolona przez Thanosa na zabójcę, lecz szuka odkupienia za swoje czyny[6].
 • Dave Bautista jako Drax, członek Strażników Galaktyki, wojownik szukający zemsty na Thanosie, który zamordował jego rodzinę[6].
 • Vin Diesel jako Baby Groot, członek Strażników Galaktyki, humanoidalne drzewo w postaci młodej „sadzonki” będące towarzyszem Rocketa[6].
 • Bradley Cooper jako Rocket, członek Strażników Galaktyki, genetycznie zmodyfikowany szop, który biegle posługuje się bronią palną[6]. Sean Gunn zagrał postać na planie za pomocą techniki motion-capture[8].
 • Michael Rooker jako Yondu Udonta, przyjęty do Strażników Galaktyki, były dowódca Ravagers[6].
 • Karen Gillan jako Nebula, adoptowana córka Thanosa, wychowywana wspólnie z Gamorą[6].
 • Pom Klementieff jako Mantis, przyjęta do Strażników Galaktyki istota, która posiada zdolność empatii. Była wychowywana przez Ego[9].
 • Elizabeth Debicki jako Ayesha, kapłanka i przywódczyni Suwerennych, która zabiega o pomoc Strażników[2][10].
 • Chris Sullivan jako Taserface, przywódca zbuntowanej grupy Ravagers[2][10].
 • Sean Gunn jako Kraglin Obfonteri, członek Ravagers, był pierwszym oficerem Yondu Udonty. Początkowo staje po stronie zbuntowanej grupy, później dołącza do Strażników Galaktyki[6].
 • Sylvester Stallone jako Stakar Ogord, członek pierwszych Ravagers, który wygnał za zdradę Yondu Udontę[11].
 • Kurt Russell jako Ego, starożytna istota kosmiczna należąca do rasy Celestial; planeta, która jest ojcem Petera Quilla i wychowała Mantis[2][10]. W młodszą wersję powłoki cielesnej Ego, która spotykała się z Meredith Quill wcielił się Aaron Schwartz[12].

Swoje role z pierwszej części powtórzyli: Laura Haddock jako Meredith Quill, matka Petera Quilla[13] oraz Gregg Henry jako jego dziadek[14].

Członków Ravengers zagrali: Steve Agee jako Gef the Ravager, Stephen Blackehart jako Brahl, Jimmy Urine jako Half-Nut, Terrence Rosemore jako Narblik, Joe Fria jako Oblo, Evan Jones jako Wretch[10], Tommy Flanagan jako Tullk[15] i Mike Escamilla jako Scrote[16]. Grupę, której przewodniczy Stakar, tworzyli: Ving Rhames jako Charlie-27, Michelle Yeoh jako Aleta Ogord i Michael Rosenbaum jako Martinex T’Naga oraz stworzone komputerowo postacie: Krugarr i Mainframe. W komiksach tworzyli oni pierwszy skład Strażników. Głosu Mainframe w roli cameo użyczyła Miley Cyrus[17].

W rolach cameo pojawili się: Stan Lee, twórca komiksów Marvel Comics, jako astronauta rozmawiający z Obserwatorami[18], Rob Zombie jako głos jednego z Ravengers, Seth Green jako głos Kaczora Howarda, antropomorficznej kaczki[19] oraz David Hasselhoff jako jedno z ciał Ego, oraz podczas napisów końcowych rapując piosenkę o fabule filmu[20]. W trakcie napisów pojawiają się również Jeff Goldblum jako Arcymistrz, który zagrał w Thor: Ragnarok i pies Fred jako Cosmo[7].

(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Chris Pratt
(Peter Quill / Star-Lord)
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Zoe Saldana
(Gamora)
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Dave Bautista
(Drax)
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Vin Diesel
(Groot)
Bradley Cooper
(Rocket)
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0
Michael Rooker
(Yondu Udonta)
Karen Gillan
(Nebula)
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Pom Klementieff
(Mantis)
Elizabeth Debicki
(Ayesha)
Sean Gunn
(Kraglin Obfonteri)
(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0
Sylvester Stallone
(Stakar Ogord / Starhawk)
Kurt Russell (Ego)

Produkcja

Rozwój projektu

(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
James Gunn, reżyser i scenarzysta filmu

W lipcu 2014 roku podczas San Diego Comic-Conu James Gunn oraz filmowy Star-Lord, Chris Pratt, ogłosili, że amerykańska premiera kontynuacji Strażników Galaktyki odbędzie się 28 lipca 2017 roku[5]. Poinformowano wtedy, że Gunn powróci na stanowisko reżysera i napisze scenariusz[21]. Podczas MarvelEvent, które odbyło się 28 października, gdzie przedstawiono skład filmów III Fazy Marvel Cinematic Universe, premierę przesunięto na 5 maja tego samego roku[22].

W lutym 2015 roku James Gunn poinformował, że przedstawi scenariusz wytwórni w ciągu najbliższych kilku tygodni. Reżyser ujawnił również, że historia filmu nie jest oparta na żadnym komiksie i że jest to jego autorski pomysł, na który wpadł, pracując nad pierwszą częścią[23]. W czerwcu ujawniono, że film będzie zatytułowany Guardians of the Galaxy Vol. 2[24]. W listopadzie 2016 roku poinformowano, że prawa do postaci Ego posiada 20th Century Fox oraz że studia porozumiały się w sprawie wykorzystania tej postaci w zamian za możliwość zmiany zdolności mutantki Negasonic Teenage Warhead w filmie Deadpool przez studio Fox[25].

Casting

W sierpniu 2014 roku poinformowano, że Chris Pratt powtórzy rolę Petera Quilla[5]. W listopadzie poinformowano, że powrócą: Dave Bautista jako Drax, Zoe Saldana jako Gamora, Karen Gillan jako Nebula, Sean Gunn jako Kraglin, Michael Rooker jako Yondu oraz Bradley Cooper i Vin Diesel jako głosy Rocketa i Groota[6]. Diesel, który w pierwszej części podłożył głos Groota w 6 wersjach językowych, w drugiej użyczył go w 16 językach[26]. W październiku 2015 roku do obsady dołączyła Pom Klementieff jako Mantis[9]. W grudniu poinformowano, że rozpoczęto rozmowy z Johnem C. Reillym dotyczące powtórzenia roli Rhomanna Deya[27] oraz negocjacje z Kurtem Russellem dotyczące roli ojca Quilla[28].

W styczniu 2016 roku, po śmierci Davida Bowiego, James Gunn wyjawił, że rozmawiał z muzykiem na temat jego cameo w filmie[29]. W lutym do obsady dołączyli Elizabeth Debicki, Chris Sullivan[2], Tommy Flanagan[30], Steve Agee[31] i Sylvester Stallone[32] oraz potwierdzono udział Russella[2]. W kwietniu 2016 roku Gunn poinformował, że Reilly i Benicio del Toro nie powrócą w drugiej części[33]. W lipcu do obsady dołączyli Stephen Blackehart jako Brahl, Jimmy Urine jako Half-Nut, Terrence Rosemore jako Narblik, Joe Fria jako Oblo, Evan Jones jako Wretch[10] i Mike Escamilla jako Scrote[16]. W kwietniu 2017 roku Gunn wyjawił, że w roli cameo miał pojawić się Nathan Fillion jako Simon Williams, ale zdecydowano się wyciąć tę scenę z filmu[34].

Zdjęcia i postprodukcja

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 11 lutego 2016 roku[35] w Pinewood Studios w Atlancie[36], pod tytułem roboczym Level Up[37]. Część zdjęć była również realizowana w Cartersville w Georgii[38], Portland w Oregonie[39] i St. Charles w Missouri[40]. Prace na planie zakończyły się 16 czerwca[41]. Był to pierwszy film pełnometrażowy realizowany kamerami w rozdzielczości 8K[42]. Za zdjęcia odpowiadał Henry Braham, scenografią zajął się Scott Chambliss, a kostiumy zaprojektowała Judianna Makovsky[2].

Dodatkowe zdjęcia zrealizowano w listopadzie[43]. Montażem zajęli się Fred Raskin i Craig Wood[2]. Efekty specjalne przygotowały studia: Framestore, Weta Digital, Trixter, Method Studios, Animal Logic, Scanline VFX, Lola VFX, Cantina Creative[44], Luma Pictures[39] i The Third Floor[45], a odpowiadali za nie Chris Townsend i Dan Sudick[2].

Firma Framestore pracowała nad postaciami Rocketa i Groota, a także stworzyła kosmiczne istoty i statki kosmiczne[39]. Zajęła się również sceną w głównym statku Ravagers, sceną otwierającą film z tańczącym Baby Grootem, sceną kosmicznego pościgu, komnatą Ayeshi i sceną po napisach z nastoletnim Grootem. Taniec Jamesa Gunna posłużył jako punkt odniesienia przy tworzeniu sceny otwierającej film[46]. Trixter przygotowało scenę, w której Rocket zakładał pułapki na Ravagers oraz podróżą w kosmosie Rocketa, Yondu i Kraglina. Weta Digital pracowała nad scenami zniszczenia statku Ravagers oraz walką Quilla z Ego. Studio odpowiadało również za wnętrze planety Ego. Animal Logic i Method Studios stworzyło inne części tej planety. Method Studios przygotowało scenę pogrzebu Yondu[39]. Lola VFX zajęło się efektami odmładzania Kurta Russella i Laury Haddock[40]. Luma Pictures pracowało nad Suwerennymi i ich planetą[39].

Muzyka

W czerwcu 2015 roku James Gunn wyjawił, że utwory do Awesome Mix Vol. 2 zostały wybrane i wbudowane w scenariusz filmu[47]. Początkowo w scenariuszu znalazł się utwór Davida Bowiego, który reżyser usunął, ponieważ wówczas Bowie byłby jedynym muzykiem, którego utwory znalazłyby się w obu filmach. Po śmierci artysty reżyser wyraził jednak nadzieję, że uda mu się ją mimo wszystko umieścić w filmie, by go uhonorować[29]. W sierpniu poinformowano, że Tyler Bates został zatrudniony do skomponowania muzyki do filmu[48]. W styczniu 2016 roku Gunn poinformował, że Bates napisał część ścieżki dźwiękowej wcześniej po to, by zdjęcia do filmu mogły odbyć się przy akompaniamencie muzycznym[49]. Nagrania ścieżki dźwiękowej rozpoczęły się w styczniu 2017 roku w Abbey Road Studios w Londynie[50]. Album z muzyką Batesa, Guardians of the Galaxy Vol. 2 Original Score i Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 2 Original Motion Picture Soundtrack, zostały wydane równocześnie 21 kwietnia 2017 roku przez Hollywood Records[51][52].

6 sierpnia wydany został teledysk do utworu „Guardians Inferno” wykonywanego przez Davida Hasselhoffa. Wideoklip, w reżyserii Davida Yarovesky’ego, stylizowany był na lata siedemdziesiąte. Wystąpili w nim Hasselhoff, James Gunn, Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Pom Klementieff, Karen Gillan, Michael Rooker i Sean Gunn oraz Stan Lee i Guillermo Rodriguez[53][54][55].

Promocja

Obsada podczas San Diego Comic-Con 2016

23 lipca 2016 roku James Gunn, Chris Pratt, Zoe Saldana, Karen Gillan, Dave Bautista, Pom Klementieff, Elizabeth Debicki, Kurt Russell, Michael Rooker i pozostali członkowie obsady pojawili się podczas panelu Marvel Studios na San Diego Comic-Conie, gdzie zaprezentowano fragmenty filmu. Rooker oraz inni aktorzy grający Ravagers wystąpili na konwencie w pełnej charakteryzacji granych przez siebie postaci[56]. 19 października udostępniono teaser filmu[57]. 3 grudnia zaprezentowano publiczności CCXP Brazil pierwszy zwiastun filmu[58]; tego samego dnia pokazany został także w przerwie rozgrywek ACC Championship Game[59]. Zwiastun ten został obejrzany 81 milionów razy w ciągu pierwszych 24 godzin[60]. 5 lutego 2017 roku zaprezentowano spot podczas Super Bowl LI[61]. Ostatni zwiastun pokazano 28 lutego w Jimmy Kimmel Live![62]. 11 marca Pratt i Saldana pojawili się na ceremonii Kids’ Choice Awards, gdzie pokazano klip promujący film[63].

Partnerami promocyjnymi filmu byli: Hasbro, Lego, Funko, LB Kids[64], GEICO, Ford Motor Company, Go-gurt, Hanes, Synchrony Bank, Dairy Queen, M&M’s, Screenvision, Sprint Corporation, Wrigley Company i Doritos. Koszty kampanii marketingowej zostały oszacowane na 80 milionów dolarów[65].

Komiksy powiązane / Przewodniki

4 stycznia i 1 lutego 2017 roku Marvel Comics wydało dwuzeszytowy komiks Guardians of the Galaxy Vol. 2 Prelude, który jest adaptacją pierwszej części. Za jego scenariusz odpowiadał Will Corona Pilgrim, a za rysunki Chris Allen[66][67].

26 grudnia 2017 roku został wydany przewodnik Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians, który zawiera fakty dotyczące filmu, porównania do komiksów oraz informacje produkcyjne[68].

Wydanie

Premiera filmu w Los Angeles

Światowa premiera filmu Strażnicy Galaktyki vol. 2 odbyła się 10 kwietnia 2017 roku w Tokio[69]. Amerykańska premiera filmu miała miejsce 19 kwietnia w Dolby Theatre w Los Angeles[70], a europejska odbyła się 24 kwietnia w Hammersmith Eventim Apollo w Londynie[71]. W wydarzeniach tych uczestniczyła obsada, ekipa produkcyjna filmu oraz zaproszeni goście specjalni. Premierom tym towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych[70][71].

Dla szerszej publiczności film zadebiutował 25 kwietnia w Australii, Nowej Zelandii, Szwajcarii i we Włoszech, 26 kwietnia pojawił się między innymi w Belgii, na Filipinach i we Francji. Od 27 kwietnia dostępny był w Niemczech, Brazylii, Hongkongu, Malezji i Singapurze. 28 kwietnia zadebiutował w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Meksyku[72][73]. 3 maja pojawił się w Korei Południowej, a 4 maja w Rosji[73]. W kinach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie[22], Indiach, Chinach[73] i w Polsce pojawił się 5 maja[74]. Dla publiczności w Japonii dostępny był od 12 maja[73].

Początkowo amerykańska premiera filmu zaplanowana była na 28 lipca[5], jednak studio zdecydowało się ją przesunąć na 5 maja[22].

Film został wydany cyfrowo w Stanach Zjednoczonych 8 sierpnia 2017 roku przez Walt Disney Studios Home Entertainment, a 22 sierpnia tego samego roku na nośnikach DVD i Blu-ray[75]. W Polsce został wydany 20 września tego samego roku przez Galapagos[76].

5 listopada 2018 roku został wydany również w 11-dyskowej wersji kolekcjonerskiej Marvel Cinematic Universe: Phase Three Collection – Part 1, która zawiera 5 filmów rozpoczynających Fazę Trzecią[77], a 15 listopada następnego roku w specjalnej wersji zawierającej 23 filmy franczyzy tworzące The Infinity Saga[78].

Odbiór

Box office

Film Strażnicy Galaktyki vol. 2, mając budżet wynoszący 200 milionów dolarów[73], w pierwszym tygodniu wyświetlania zarobił na świecie ponad 106 milionów dolarów[79]. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zarobił w weekend otwarcia ponad 145 milionów[80]. Łączny przychód z biletów na świecie osiągnął prawie 864 miliony dolarów, z czego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – prawie 390 milionów[73].

Do największych rynków należały: Chiny (100,7 miliona), Wielka Brytania (53 miliony), Niemcy (30,2 miliona), Rosja (27,9 miliona), Francja (24,8 miliona), Australia (24,6 miliona), Korea Południowa (20,9 miliona) i Brazylia (20,9 miliona). W Polsce w weekend otwarcia film zarobił ponad 1,2 miliona dolarów, a w sumie ponad 3,2 miliona[73].

Krytyka w mediach

Film spotkał się z pozytywną reakcją krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 85% z 416 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 7,3/10[81]. Na portalu Metacritic średnia ważona ocen z 48 recenzji wyniosła 67 punktów na 100[82]. Natomiast według serwisu CinemaScore, zajmującego się mierzeniem atrakcyjności filmów w Stanach Zjednoczonych, publiczność przyznała mu ocenę A w skali od F do A+[80].

Owen Gleiberman z „Variety” napisał: „Bogom spektaklu science fiction trzeba oczywiście służyć, a punkt kulminacyjny Vol. 2 jest wygórowany, porywający, wzruszający i po prostu obowiązkowy...”[83]. Peter Travers z „Rolling Stone” stwierdził: „Powrót Star-Lorda i spółki nie jest zaskoczeniem po Vol. 1, ale wciąż jest to lekceważący, kosmicznie zabawny film Marvela”[84]. Richard Roeper z „Chicago Sun-Times” napisał: „Z niecierpliwością czekamy na następną przygodę, mając nadzieję, że Awesome Mix Tape będzie ścieżką dźwiękową do czegoś nieco mądrzejszego, trochę mniej nadętego, trochę bardziej skoncentrowanego”[85]. Sara Stewart z „New York Post” stwierdziła: „Dzięki szałowej kolorystyce, klasycznemu rockowi i dowcipnym kosmicznym rewolwerowcom Guardians of the Galaxy Vol. 2 jest rasowym powrotem do kampowego kina akcji z lat 80. i, podobnie jak oryginał, miłą odskocznią od superpoważnych filmów o superbohaterach. Jeśli jest przepełniony w sposób, w jaki robi to większość sequeli, to przynajmniej jest przepełniony dobrym humorem”[86]. Michael O’Sullivan z „The Washington Post” napisał: „Nowy film jest bardziej ekspansywny, piękniejszy, zabawniejszy, bardziej zwariowany i – to najtrudniejsza sztuczka do wykonania w każdym filmie komiksowym – bardziej wzruszający niż pierwszy film”[87]. Chris Hewitt z „Empire Magazine” uznał, że pomimo iż film nie zaskakuje, „to i tak dostarcza wielu wrażeń i zapewnia solidną dawkę rozrywki”, a wszelkie wady filmu „reżyser maskuje doskonale zbudowanymi postaciami”. Todd McCarthy z „The Hollywood Reporter” stwierdził, że „urok bohaterów nieco ulatuje i nie są oni już tak interesujący, jak za pierwszym razem”[88]. Chris Nashawaty z „Entertainment Weekly” napisał: „Jest mądrzejszy niż większość filmów, ale nie tak inteligentny jak pierwszy. Jest zabawniejszy niż większość filmów, ale nie tak zabawny jak pierwszy. I prawdopodobnie należy do pierwszej ligi filmów Marvela, ale nie prezentuje się tak dobrze jak pierwszy”[89]. Haleigh Foutch z portalu „Collider” stwierdziła: „Wspaniały, trochę szalony i zaskakująco emocjonalny”[90].

Łukasz Kołakowski z „Movies Room” napisał: „to pozycja, który dostarcza kilotony dobrej zabawy i sprawia, że postacie, które pokochałem 3 lata temu, uwielbiam jeszcze bardziej”[91]. Dawid Muszyński z portalu NaEkranie.pl przyznał ocenę 8 na 10 i stwierdził, że „Strażnicy Galaktyki vol. 2... Nie są może tak dobre jak pierwsza część, ale w sumie chyba nie tego oczekujemy. Większość z nas chce poczuć tamtą magię i to właśnie od Gunna otrzymujemy”[92]. Jakub Demiańczuk z „Dziennika” napisał: „Strażnicy Galaktyki zawiesili poprzeczkę wysoko. James Gunn realizując drugą część nawet nie próbuje jej przeskoczyć. Ale nie musi: Strażnicy... to samograj i śmiało mogą rywalizować o serca fanów z nowymi Gwiezdnymi wojnami czy odświeżonym Star Trekiem[93]. Łukasz Muszyński z portalu Filmweb stwierdził: „Vol. 2 nie jest może tak równym filmem jak oryginał. Intryga wydaje się tym razem pretekstowa, a w przegadanym środkowym akcie wyraźnie siada tempo. Słabości z nawiązką wynagradza jednak wyśmienity finał, który w równym stopniu zachwyci miłośników wystawnych ekranowych rozrób i melodramatów”[94]. Krzysztof Pielaszek z „IGN Polska” napisał: „Strażnicy Galaktyki vol. 2 są jak paczka wymieszanych słodyczy. Wiele jest w niej żelek, krówek i michałków, ale od czasu do czasu trafi się też lukrecja albo cukierek smakujący jak stary syrop na kaszel. Jeżeli tak jak ja lubicie lukrecję i nie przeszkadzają wam spore ilości anyżu – jest on filmem dla was. Taki, do którego powrócicie jeszcze nie raz, bo da wam on mnóstwo radości. Jeżeli należycie jednak do ludzi bardzo wybrednych, to może on do was nie trafić”[95].

Nagrody i nominacje

RokCeremoniaKategoriaNominowaniRezultatPrzypis
2017Teen Choice AwardsUlubiony film fantasy / fantastycznonaukowyStrażnicy Galaktyki vol. 2Wygrana[96]
Ulubiona aktorka w filmie fantastycznonaukowy / fantasyZoe SaldanaWygrana
Ulubiony aktor w filmie fantastycznonaukowy / fantasyChris PrattWygrana
Najlepszy wybuch złościKurt RussellNominacja
Ulubiona postać kradnąca scenyMichael RookerNominacja
Ulubiony związek w opinii fanówChris Pratt, Zoe SaldanaNominacja
Golden Trailer AwardsNajlepszy spot telewizyjny dla letniego blockbusteraStrażnicy Galaktyki vol. 2, spot „Friends”Wygrana[97][98]
Strażnicy Galaktyki vol. 2, spot „Who Are You”Nominacja
Najlepsza muzykaStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja
Najlepszy zwiastun dla letniego blockbusteraStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja
Najlepszy spot telewizyjny dla filmu fantasy / przygodowegoStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja
Najlepszy oprawa graficzna w spocie telewizyjnym dla filmuStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja
Najlepszy muzyka w spocie telewizyjnym dla filmuStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja
Najlepszy międzynarodowy plakatStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja
Najlepszy plakat dla letniego blockbusteraStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja
Dragon AwardsNajlepszy film fantastycznonaukowy / fantasyStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja[99]
Hollywood Film AwardsNajlepszy dźwiękDave Acord i Addison TeagueWygrana[100]
Hollywood Music in Media AwardsNajlepszy soundtrackStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja[101]
Najlepsza oryginalna piosenka w filmie Sci-fi, Fantasy, HorrorThe Sneepers & David Hasselhoff „Guardian’s Inferno”Nominacja
Najlepszy kierownik muzyczny w filmieDave JordanNominacja
St. Louis Film Critics Association AwardsNajlepszy soundtrackStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja[102]
Washington D.C. Area Film Critics Association AwardsNajlepsza gra głosemBradley CooperNominacja[103]
Florida Film Critics Circle AwardsNajlepsze efekty specjalneStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja[104]
2018Grammy AwardsNajlepsza kompilacyjna ścieżka muzyczna w formach wizualnychGuardians Of The Galaxy Vol. 2: Awesome Mix Vol. 2Nominacja[105]
Annie AwardsNajlepsza animacja postaci w filmie aktorskimArslan Elver, Liam Russell, Alvise Avati, Alessandro CuicciNominacja[106]
Black Reel AwardsNajlepsza gra głosemVin DieselWygrana[107]
Amerykańska Gildia Charakteryzatorów i Stylistów fryzurNajlepszy efekt charakteryzacji w filmieJohn Blake, Brian SipeNominacja[108]
Najlepsza współczesna stylizacja fryzur w filmieCamille Friend, Louisa Anthony, Jules HoldrenWygrana
Amerykańska Gildia Kierowników muzycznychNajlepsze kierownictwo muzyczne w filmie z budżetem powyżej 25 milionów dolarówDave JordanNominacja[109]
VES AwardsNajlepsze efekty specjalne w filmie aktorskimChristopher Townsend, Damien Carr, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan SudickNominacja[110]
Najlepsze wirtualne zdjęcia w filmie aktorskimJames Baker, Steven Lo, Alvise Avati, Robert StippWygrana
Nagroda Akademii FilmowejNajlepsze efekty specjalneChristopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner i Dan SudickNominacja[111]
Kids’ Choice AwardsUlubiony filmStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja[112]
Ulubiona aktorka filmowaZoe SaldanaNominacja
Ulubiona aktor filmowyChris PrattNominacja
Saturn AwardsNajlepsza adaptacja komiksuStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja[113][114]
Najlepszy aktor drugoplanowyMichael RookerNominacja
Najlepsza charakteryzacjaJohn Blake, Brian SipeNominacja
Najlepsze efekty specjalneChristopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan SudickWygrana
Golden Trailer AwardsNajlepszy spot telewizyjny dla filmu fantasy / przygodowegoStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja[115]
Najlepsza narracja w spocie telewizyjnymStrażnicy Galaktyki vol. 2Nominacja

Kontynuacja

W kwietniu 2016 roku Kevin Feige potwierdził, że powstanie trzeci film[116]. Rok później poinformowano, że James Gunn powróci na stanowisko reżysera i napisze scenariusz[117]. W lipcu 2018 roku Gunn został zwolniony przez Disneya z powodu kontrowersyjnych wpisów na Twitterze w przeszłości[118]. Jednak w marcu 2019 roku studio zdecydowało się przywrócić Gunna na to stanowisko[119]. Premiera Strażnicy Galaktyki vol. 3 została zapowiedziana na 2023 rok. W głównych rolach powrócą: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Karen Gillan, Pom Klementieff, Sean Gunn i Elizabeth Debicki[120].

W grudniu 2020 roku podczas Disney Investor Day zapowiedziano również Guardians of the Galaxy Holiday Special w reżyserii i ze scenariuszem Gunna, który zadebiutuje pod koniec 2022 roku oraz serię krótkometrażówek I Am Groot. Obie produkcje zadebiutują w serwisie Disney+[121].

Pratt, Saldana, Bautista, Diesel, Cooper, Gillan i Klementieff powtórzyli swoje role w filmach Avengers: Wojna bez granic z 2018[122] i Avengers: Koniec gry z 2019 roku[123].

Przypisy

 1. Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017) (ang.). British Board of Film Classification. [dostęp 2017-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-29)].
 2. a b c d e f g h i Principal photography begins in Atlanta for May 5, 2017 release! (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-08)].
 3. a b c d e James Gunn, Strażnicy Galaktyki vol. 2, Walt Disney Studios Motion Pictures.
 4. „Strażnicy Galaktyki vol. 2”: obsada polskiego dubbingu (pol.). polski-dubbing.pl. [dostęp 2017-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-08)].
 5. a b c d Marc Storm: SDCC 2014: Guardians of the Galaxy Sequel Coming in 2017 (ang.). marvel.com. [dostęp 2014-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-25)].
 6. a b c d e f g h i Billy Fletcher: Nebula, Yondu & Kraglin Key Roles In Guardians Of The Galaxy 2 (ang.). Movie Cricket. [dostęp 2014-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-06)].
 7. a b Andrew Dyce: Guardians of the Galaxy 2: Every Easter Egg You Missed (ang.). Screen Rant. [dostęp 2017-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-13)].
 8. Christian Bone: Avengers: Endgame Actor Says The Film Is Beyond Epic (ang.). We got this covered. [dostęp 2019-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 9. a b Ross A.Lincoln: ‘Compton’s Neil Brown Jr. Signs On For ‘Sand Castle’; Pom Klementieff Joins ‘Guardians Of The Galaxy 2’ (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2015-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-15)].
 10. a b c d e George Marston: Star-Lord's Father Revealed ... James Gunn Explains in Detail (ang.). Newsarama. [dostęp 2016-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-25)].
 11. Megan Peters: Sylvester Stallone's Mystery Role In Guardians Of The Galaxy Vol. 2 Revealed (ang.). Comic Book. [dostęp 2017-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)].
 12. We kicked off the holiday season with Aaron Schwartz - He palys young Kurt Russell in ‘Guardians Of The Galaxy Vol. 2’ (ang.). The Con Guy. [dostęp 2016-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-08)].
 13. Dave Trumbore: James Gunn Explains Why You Need to See ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’ in IMAX (ang.). Collider. [dostęp 2017-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-20)].
 14. Mike Reyes: The Cut Guardians Of The Galaxy Vol. 2 Scene That Contained A Lot Of Easter Eggs (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2017-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-21)].
 15. Exclusive: Three Otherworldly Character Names Revealed For Guardians Of The Galaxy Vol. 2 (ang.). Comic Book Movie. [dostęp 2016-03-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-31)].
 16. a b Ricky Derisz: The Ravagers Could Be A Bigger Threat In 'Guardians Of The Galaxy 2': Meet The Team To Find Out Why (ang.). Moviepilot. [dostęp 2016-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-29)].
 17. Mark Daniell: Sylvester Stallone’s ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’ character has a big future in the MCU (ang.). The Whig Standard. [dostęp 2017-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-01)].
 18. Meagan Damore: Stan Lee's "Guardians of the Galaxy Vol. 2" Cameo Confirmed by Director James Gunn (ang.). CBR.com. [dostęp 2016-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)].
 19. Justin Harp: Marvel actually has plans for Howard the Duck... no, seriously (ang.). Digital Spy. [dostęp 2017-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-23)].
 20. Huw Fullerton: Guardians of the Galaxy Vol. 2 has an amazing surprise cameo – and here’s how it came about (ang.). Radio Times. [dostęp 2017-04-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-25)].
 21. Lucas Shaw: James Gunn Will Write, Direct ‘Guardians of the Galaxy’ Sequel (Video) (ang.). The Wrap. [dostęp 2014-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-29)].
 22. a b c Rebecca Ford, Borys Kit: Marvel Reveals Complete Phase 3 Plans, Dates 'Black Panther,' 'Inhumans,' ‘Avengers: Infinity War’ (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 23. James Gunn Teases Guardians of the Galaxy 2 'Risky' Concept And 'Important' New Characters (ang.). Comic Book Movie. [dostęp 2015-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-24)].
 24. Maane Khatchatourian: ‘Guardians of the Galaxy’ Sequel Gets Title (ang.). Variety. [dostęp 2015-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-25)].
 25. Alex Osborne: Director James Gunn on Fox, Marvel character swap deal (ang.). IGN. [dostęp 2016-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-23)].
 26. Matt Wood: How Many More Languages Vin Diesel May Voice For Guardians Of The Galaxy 2 (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2016-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-08)].
 27. Meagan Damore: James Gunn Pushes for More Gamora Merchandise, Talks "Guardians Vol. 2" (ang.). CBR.com. [dostęp 2015-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)].
 28. Justin Kroll: Kurt Russell Eyed to Play Chris Pratt’s Father in ‘Guardians of Galaxy Vol. 2’ (ang.). Variety. [dostęp 2015-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)].
 29. a b Max Evry: James Gunn Says David Bowie Was Under Consideration for Guardians 2 (ang.). Coming Soon. [dostęp 2016-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)].
 30. Justin Kroll: ‘Guardians of Galaxy Vol. 2’ Adds ‘Sons of Anarchy’s’ Tommy Flanagan (ang.). Variety. [dostęp 2016-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)].
 31. Charles Bramesco: Funny Man Steve Agee on Board for ‘Guardians of the Galaxy 2’ (ang.). Screen Crush. [dostęp 2016-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-04)].
 32. Conner Schwerdtfeger: Sylvester Stallone In Guardians Of The Galaxy 2? Here's What We Know (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2016-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-24)].
 33. Catrina Dennis: Guardians of the Galaxy 2 Won’t Star Benicio del Toro Or John C. Reilly (ang.). Screen Rant. [dostęp 2016-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-23)].
 34. Tom Chapman: James Gunn Explains Nathan Fillion’s Cut Wonder Man Cameo (ang.). Screen Rant. [dostęp 2017-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)].
 35. Spencer Perry: Take a Look at the New Guardians of the Galaxy Vol. 2 Logo! (ang.). Coming Soon. [dostęp 2016-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-04)].
 36. Spencer Perry: James Gunn Offers Update on Guardians of the Galaxy 2 (ang.). Superhero Hype. [dostęp 2015-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-21)].
 37. Peter Sciretta: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’: Everything We Learned While On Set (ang.). /Film. [dostęp 2017-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)].
 38. Spencer Perry: Guardians of the Galaxy 2 Easter Eggs and Set Video Revealed! (ang.). Coming Soon. [dostęp 2016-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-04)].
 39. a b c d e Mike Seymour: The fractal nature of Guardians of the Galaxy Vol. 2 (ang.). FX Guide. [dostęp 2017-06-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-03)].
 40. a b Rob Hunter: 58 Things We Learned from James Gunn's 'Guardians of the Galaxy Vol. 2' Commentary (ang.). Film School Rejects. [dostęp 2017-08-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)].
 41. Max Evry: Guardians of the Galaxy Vol. 2 Wraps Production! (ang.). Coming Soon. [dostęp 2016-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-09)].
 42. Matt Kamen: Guardians of the Galaxy Vol. 2 will be first film shot in 8K (ang.). Wired. [dostęp 2016-01-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-28)].
 43. Garth Franklin: “Guardians” Sequel Reshoots Underway (ang.). Dark Horizons. [dostęp 2016-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-16)].
 44. Vincent Frei: Guardians of the Galaxy Vol. 2 (ang.). Art of VFX. [dostęp 2017-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-04)].
 45. Ian Failes: How They Animated Baby Groot In That Epic Opening To ‘Guardians Of The Galaxy Vol. 2’ (ang.). Cartoon Brew. [dostęp 2017-05-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-03)].
 46. Lola Landekic, Will Perkins: Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017) (ang.). Art of the Title. [dostęp 2017-08-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-03)].
 47. Rob Keyes: ‘Guardians of the Galaxy 2′ Has Fewer Characters, One New (ang.). Screen Rant. [dostęp 2015-06-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)].
 48. Chris Cabin: ‘Guardians of the Galaxy 2′: Tyler Bates Will Return to Score Sequel (ang.). Collider. [dostęp 2015-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)].
 49. Meagan Damore: James Gunn Pushes for More Gamora Merchandise, Talks "Guardians Vol. 2" (ang.). CBR.com. [dostęp 2015-04-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)].
 50. Matt Dolloff: James Gunn to Live Stream Guardians of the Galaxy 2 Scoring Session (ang.). Screen Rant. [dostęp 2017-01-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)].
 51. Brian Hiatt: Inside the 'Guardians of the Galaxy Vol. 2' Soundtrack (ang.). Rolling Stone. [dostęp 2017-04-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-02)].
 52. ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’ Score Album Details (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2017-04-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)].
 53. Dino-Ray Ramos: James Gunn Posts New ‘Guardians Of The Galaxy’ Music Video With David Hasselhoff (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2017-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-03)].
 54. JD Knapp: ‘Guardians of the Galaxy’: James Gunn Shares Retro ‘Inferno’ Music Video (Watch) (ang.). Variety. [dostęp 2017-08-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-27)].
 55. Ana Dumaraog: You Can Actually See Jimmy Kimmel's Guillermo in Guardians of the Galaxy 2 (ang.). Screen Rant. [dostęp 2017-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-30)].
 56. Albert Ching: SDCC: Marvel Studios Reveals Latest Phase 3 Secrets (ang.). CBR.com. [dostęp 2016-07-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-29)].
 57. Ethan Anderton: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’ Teaser Trailer Is Hooked On A Feeling Again (ang.). /Film. [dostęp 2016-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-09)].
 58. Evan Slead: Guardians of the Galaxy Vol. 2 debuts with Baby Groot, Star-Lord secret (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2016-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-12-23)].
 59. Megan Peters: Guardians Of The Galaxy Vol 2 Trailer To Debut Tomorrow (ang.). Comic Book. [dostęp 2016-12-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-21)].
 60. Spencer Perry: Guardians of the Galaxy Vol. 2 Teaser Trailer is Marvel’s Biggest Yet (ang.). Superhero Hype. [dostęp 2016-12-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-23)].
 61. Germain Lussier: Look Out! The Guardians of the Galaxy Vol. 2 Super Bowl Spot is Here (ang.). Gizmodo. [dostęp 2017-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-13)].
 62. Haleigh Foutch: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2′ Trailer Reveals Kurt Russell’s Ego the Living Planet (ang.). Collider. [dostęp 2017-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-09)].
 63. Allison Sadlier: Chris Pratt Gets Slimed At The Kids’ ChoiceAwards After Going Power Mad In TheControl Room (ang.). Hollywood Life. [dostęp 2017-03-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-12)].
 64. Dave McNary: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’ Grows Merchandise Rollout With a ‘Much Stronger Focus’ on Groot (EXCLUSIVE) (ang.). Variety. [dostęp 2016-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-08)].
 65. Anita Busch: ‘Guardians Of The Galaxy Vol. 2’ Baby Groot Drives Ford And Geico Spots In $80M Promo Campaign (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2017-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-28)].
 66. Marvel’s Guardians of the Galaxy Prelude (2017) #1 (ang.). marvel.com. [dostęp 2017-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-27)].
 67. Marvel’s Guardians of the Galaxy Prelude (2017) #2 (ang.). marvel.com. [dostęp 2017-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-18)].
 68. Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians HC (Hardcover) (ang.). marvel.com. [dostęp 2020-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-26)].
 69. 'Guardians of the Galaxy Vol. 2' event in Tokyo (ang.). UPI. [dostęp 2017-04-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-15)].
 70. a b Guardians of the Galaxy Vol. 2 Premiere, LA (ang.). Avarage Socialite. [dostęp 2017-04-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-09)].
 71. a b Guardians Of The Galaxy Vol. 2 European Premiere, London (ang.). Avarage Socialite. [dostęp 2017-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-09)].
 72. Nancy Tartaglione: ‘Guardians Of The Galaxy Vol 2’: $100M Offshore Bow In The Mix? – International Box Office Preview (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2017-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)].
 73. a b c d e f g Guardians of the Galaxy Vol. 2 (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2021-02-08].
 74. Patryk Supeł: Strażnicy Galaktyki vol. 2 – James Gun ukazał sesję nagraniową muzyki do filmu! (pol.). Movies Room. [dostęp 2017-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 75. Silas Lesnick: Guardians of the Galaxy Vol. 2 Comes Home in August (ang.). Coming Soon. [dostęp 2017-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-29)].
 76. Strażnicy Galaktyki vol. 2 - przegląd ofert i specyfikacja (pol.). Filmożercy. [dostęp 2017-09-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-09)].
 77. Part 1 of Phase 3 of the Marvel Cinematic Universe is getting a Collectors Edition box set (ang.). steelbookbluray.com. [dostęp 2018-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-23)].
 78. Gina Carbone: MCU Infinity Saga Box Sets Quickly Sold Out, And Fans Complain They're Damaged (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2019-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-16)].
 79. Nancy Tartaglione: ‘Guardians Of The Galaxy Vol 2’ Blasts Off With $106M – International Box Office (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2017-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-05)].
 80. a b Anthony D’Alessandro: ‘Guardians Vol. 2’ Soars To $145M Weekend Opening After $51M+ Super Saturday – Sunday Update (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2017-05-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-10)].
 81. Guardians Of The Galaxy Vol. 2 (2017) (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-02-08].
 82. Guardians Of The Galaxy Vol. 2 (ang.). Metacritic. [dostęp 2021-02-08].
 83. Owen Gleiberman: Film Review: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’ (ang.). Variety. [dostęp 2017-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)].
 84. Peter Travers: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’ Review: Marvel Space Opera’s Sequel Is a Blast (ang.). Rolling Stone. [dostęp 2017-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-28)].
 85. Richard Roeper: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’ brings the funny and the feels (ang.). Chicago Sun-Times. [dostęp 2017-05-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-11)].
 86. Sara Stewart: New ‘Guardians’ is the antidote to somber superheroes (ang.). New York Post. [dostęp 2017-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)].
 87. Michael O’Sullivan: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’: Bigger, better – and more touching – than the original (ang.). The Washington Post. [dostęp 2017-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-04)].
 88. Wojciech Chentkiewicz: „Strażnicy Galaktyki vol. 2”: są już pierwsze recenzje filmu. Szykuje się kolejny hit? (pol.). Wp.pl. [dostęp 2017-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-28)].
 89. Jessica Derschowitz: Here's what critics are saying about Guardians of the Galaxy Vol. 2 (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2017-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-04)].
 90. „Strażnicy Galaktyki vol. 2”: pierwsze opinie o filmie (pol.). Onet.pl. [dostęp 2017-04-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-01)].
 91. Łukasz Kołakowski: Strażnicy Galaktyki vol. 2 – przedpremierowa recenzja nowego megahitu MCU! (pol.). Movies Room. [dostęp 2017-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 92. Dawid Muszyński: Strażnicy Galaktyki vol. 2 – recenzja filmu (pol.). NaEkranie.pl. [dostęp 2017-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-08)].
 93. Jakub Demiańczuk: „Strażnicy Galaktyki, vol. 2”: Wszystko zostaje w rodzinie [Recenzja] (pol.). Dziennik Gazeta Prawna. [dostęp 2017-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-06)].
 94. Łukasz Muszyński: Rodzinny interes (pol.). Filmweb. [dostęp 2017-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-08)].
 95. Krzysztof Pielaszek: Strażnicy Galaktyki vol. 2 - Recenzja (pol.). IGN Polska. [dostęp 2017-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-25)].
 96. Kimberly Nordyke: Teen Choice Awards: Complete Winners List (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-08-13].
 97. Patrick Hipes: Golden Trailer Awards Nominees: Warner Bros & ‘Lego Batman’ Lead Pack (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2017-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-01)].
 98. Adam Chitwood: ‘Wonder Woman’ Tops Golden Trailer Awards; ‘Lego Batman’, ‘Baby Driver’ Trailers Take Trophies (ang.). Collider. [dostęp 2017-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-01-04)].
 99. Andrew Liptak: The 2017 Dragon Awards are a far-ranging sci-fi and fantasy reading list (ang.). The Verge. [dostęp 2017-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)].
 100. Chris Beachum: Hollywood Film Awards 2017: Complete list of winners for Sunday’s ceremony includes Kate Winslet, Jake Gyllenhaal, Allison Janney, Sam Rockwell (ang.). Gold Derby. [dostęp 2017-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-25)].
 101. Hollywood Music in Media Awards Announces Nominees in Film, TV, & Video Game Music (ang.). Shoot Online. [dostęp 2017-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-30)].
 102. Matt Neglia: The 2017 St. Louis Film Critics Association (StLFCA) Nominations (ang.). Next Best Picture. [dostęp 2017-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-09-28)].
 103. Matt Neglia: The 2017 Washington DC Area Film Critics Association (WAFCA) Awards Winners (ang.). Next Best Picture. [dostęp 2017-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-23)].
 104. Matt Neglia: The 2017 Florida Film Critics Circle (FFCC) Nominations (ang.). Next Best Picture. [dostęp 2017-12-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-23)].
 105. Russ Burlingame: 'Guardians Of The Galaxy Vol. 2' Soundtrack Nominated For A Grammy (ang.). Comic Book. [dostęp 2017-30-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-08)].
 106. Carolyn Giardina: 'Coco,' 'The Breadwinner' Lead Annie Awards Feature Nominations (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-14)].
 107. Matt Neglia: The 2017 Black Reel Award Nominations (ang.). Next Best Picture. [dostęp 2017-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-23)].
 108. Carolyn Giardina: Makeup Artists and Hair Stylists Guild Awards: 'Darkest Hour,' 'Wonder' Lead Feature Nominees (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-01-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-18)].
 109. Sufjan Stevens, ‘Greatest Showman,’ ‘Girls’ Among Guild of Music Supervisors Awards Nominees (ang.). Variety. [dostęp 2018-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-03)].
 110. Carolyn Giardina: Visual Effects Society Awards: 'Apes,' 'Blade Runner 2049' Lead Feature Nominees (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-18)].
 111. Kevin Merlone: Logan, Guardians of the Galaxy Vol. 2 Earn Oscar Nominations (ang.). CBR.com. [dostęp 2018-01-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)].
 112. Kimberly Nordyke, Deirdre Durkan: Nickelodeon Unveils Kids’ Choice Awards Nominees, Taps JoJo Siwa to Perform (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-22)].
 113. Dave McNary: ‘Black Panther,’ ‘Walking Dead’ Rule Saturn Awards Nominations (ang.). Variety. [dostęp 2018-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-21)].
 114. Pete Hammond: ‘Black Panther’ Tops 44th Saturn Awards With Five; ‘Blade Runner 2049’ , ‘Shape Of Water’, ‘Get Out’ Also Score (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2018-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-11)].
 115. Dave McNary: Golden Trailer Awards: ‘Black Panther,’ ‘Stranger Things’ Among Nominees (ang.). Variety. [dostęp 2018-05-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-10)].
 116. Germain Lussier: Avengers: Infinity War Parts 1 and 2 Will Be Very Different Movies (ang.). Gizmodo. [dostęp 2016-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-26)].
 117. Aaron Couch: 'Guardians of the Galaxy 3': James Gunn Returning to Write and Direct (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2017-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-12)].
 118. Borys Kit, Aaron Couch: James Gunn Fired as Director of 'Guardians of the Galaxy Vol. 3' (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2018-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-24)].
 119. Mike Fleming Jr: Disney Reinstates Director James Gunn For ‘Guardians Of The Galaxy 3’ (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2017-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-12)].
 120. Eammon Jacobs: James Gunn’s ‘Guardians Of The Galaxy Vol. 3’ Gets 2023 Release (ang.). Heroic Hollywood. [dostęp 2020-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-11)].
 121. Erik Pedersen: Disney+ Programming: Here’s What Was Announced Or Confirmed For Streamer During Disney Investor Day (ang.). Deadline Hollywood. [dostęp 2020-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-25)].
 122. Owen Gleiberman: Film Review: ‘Avengers: Infinity War’ (ang.). Variety. [dostęp 2018-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-30)].
 123. Peter Debruge: Film Review: ‘Avengers: Endgame’ (ang.). Variety. [dostęp 2019-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Chris Pratt by Gage Skidmore.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Chris Pratt at the 2013 San Diego Comic Con International in San Diego, California.
Zoe Saldana by Gage Skidmore.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Zoe Saldana at the 2013 San Diego Comic Con International in San Diego, California.
Dave Bautista by Gage Skidmore.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
David Bautista at the 2013 San Diego Comic-Con International in San Diego, California.
Vin Diesel by Gage Skidmore 2.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Vin Diesel at the 2013 San Diego Comic Con International in San Diego, California.
Bradley Cooper TIFF 2012.jpg
Autor: Tony Shek, Licencja: CC BY-SA 2.0
Bradley Cooper at the premiere of Silver Linings Playbook, In Toronto Film Festival 2012.
Michael Rooker SDCC 2013 Guardians.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0
Michael Rooker at the 2013 San Diego Comic Con International
Karen Gillan - Guardians of the Galaxy premiere - July 2014 (cropped).jpg
Autor: Mingle Media TV, Licencja: CC BY 2.0
Karen Gillan at the Guardians of the Galaxy premiere in July 2014
Sylvester Stallone 2012.jpg
(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0
Sylvester Stallone in Paris at the french premiere of The Expendables 2
Sean Gunn January 2015.jpg
Autor: steve cranston, Licencja: CC BY-SA 2.0
Sean Gunn at MagicCity ComicCon 2015
P1090663 Russell.jpg
Autor: S Pakhrin from DC, USA, Licencja: CC BY 2.0
P1090663
Pom Klementieff by Gage Skidmore.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Pom Klementieff speaking at the 2016 San Diego Comic-Con International in San Diego, California.
James Gunn by Gage Skidmore 2.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
James Gunn speaking at the 2016 San Diego Comic-Con International in San Diego, California.
Michael Rooker (28045541824).jpg
Autor: Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America, Licencja: CC BY-SA 2.0

Michael Rooker speaking at the 2016 San Diego Comic Con International, for "Guardians of the Galaxy Vol. 2", at the San Diego Convention Center in San Diego, California.

Please attribute to Gage Skidmore if used elsewhere.
Elizabeth Debicki (8121869622) (cropped).jpg
Autor: Eva Rinaldi , Licencja: CC BY-SA 2.0

Famous perfume label does event tie in with fashion photographer expo...

After its debut in Tokyo, the exhibition featuring Karl Lagerfeld's photographs of celebrities and various personalities wearing the Chanel jacket is coming to Sydney.

SYDNEY, AUSTRALIA - OCTOBER 25: Celebrities attend the 'Chanel The Little Black Jacket' exhibition launch on October 25, 2012 in Sydney, Australia. The photographic exhibition is open to the public.

Anna Mouglalis and Astrid Berges-Frisbey were in the mix of celebrities that attended the impressive collection presented by luxury brand Chanel.

It will be interesting to see if the hype translates into dollars for the bottom line for a embattled luxury goods sector. Any any event, good on them for taking their travelling sideshow down under to Sydney, Australia for us Aussies to check out.

About Chanel...

"Chanel is above all a style. Fashion passes, style remains." Gabrielle Chanel

Mission.... “Fashion passes, style remains…” This simple statement captures the essence of her revolutionary contribution to culture.

CHANEL continues, after almost a century, to inspire women of all ages all over the world with its timeless modernity.

Company Overview...

Designer, visionary, artist, Gabrielle ‘Coco’ Chanel reinvented fashion by transcending its conventions, creating an uncomplicated luxury that changed women’s lives forever. She followed no rules, epitomising the very modern values of freedom, passion and feminine elegance.

Profiles...

Anna Mouglalis...

Along with her career as an actress, Mouglalis then began a successful modelling career. In 2002 she was chosen by Karl Lagerfeld for the advertisement campaign for the Amateur Allure de Chanel perfume and she is now one of his "muses" still promoting Chanel bags, fine jewelleries and watches today. Mouglalis was cast as Coco Chanel in the 2009 film Coco Chanel & Igor Stravinsky, directed by Jan Kounen. The film was chosen to close the 2009 Cannes Film Festival.

Astrid Berges-Frisbey was born in Barcelona, Spain. Her father is Spaniard and her mother is French-American. She is fluent in French, Spanish, and Catalan. Astrid Berges-Frisbey made her acting debut in 2007 on french television.

Websites

The Little Black Jacket thelittleblackjacket.chanel.com

Chanel www.chanel.com

Eva Rinaldi Photography www.evarinaldi.com

Eva Rinaldi Photography Flickr www.flickr.com/evarinaldiphotography

Music News Australia

www.musicnewsaustralia.com
Guardians of the Galaxy Vol 2 Logo Black.svg
Logo for 2017 film 'Guardians of the Galaxy Vol. 2'