Strajk szkolny w Miętnem (1984)

Strajk szkolny w Miętnem – zorganizowane w 1984 wystąpienie młodzieży Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem w gminie Garwolin w ówczesnym województwie siedleckim. Kilkuset uczniów od końca 1983 prowadziło z dyrekcją spór o usunięcie ze szkoły krzyży, który w okresie między marcem a kwietniem 1984 przybrał formę strajku okupacyjnego[1].

Historia

Krzyże w ZSR w Miętnem pojawiły się w salach i na korytarzach po wydarzeniach Sierpnia 1980, natomiast z inicjatywy dyrekcji zaczęto je usuwać w okresie stanu wojennego motywując to świeckim charakterem szkoły. Znaczna część krzyży została zdjęta w listopadzie 1983[1], zaś 3 grudnia dyrektor Ryszard Domański polecił opiekunom pracowni zdjąć pozostałe krzyże, które zniknęły do dnia 5 grudnia[2]. W związku z działaniami dyrekcji samorząd uczniowski złożył petycję z prośbą o uzasadnienie zdjęcia krzyży. 19 grudnia podczas apelu dyrektor Ryszard Domański uargumentował zdjęcie krzyży porządkiem prawnym i świeckim charakterem szkoły[1]. W trakcie apelu około 30 uczniów na znak protestu wstało i odśpiewało „Nie rzucim, Chryste, świątyń Twych”[2].

Po odmowie ponownego zawieszenia krzyży w szkole przez dyrekcję w styczniu 1984 spór zaostrzył się i do marca krzyże były kilkakrotnie wieszane przez uczniów i usuwane przez władze szkolne. Po usunięciu ze szkoły wszystkich krzyży 5 marca ostatecznie samorząd uczniowski proklamował strajk okupacyjny w dniu 7 marca 1984[1]. Do strajku przystąpiło około 400 uczniów. W związku ze strajkiem wojewoda siedlecki zawiesił zajęcia w szkole. 27 marca w ZSR w Miętnem wznowiono zajęcia dla około 90 uczniów, którzy podpisali deklarację o respektowaniu świeckiego charakteru szkoły[2]. W czasie strajku o jego zakończenie zabiegał między innymi biskup siedlecki Jan Mazur negocjujący porozumienie w sprawie krzyży w ZSR w Miętnem oraz represjonowanych uczniów i nauczycieli z wojewodą siedleckim oraz ministrem do spraw wyznań Adamem Łopatką. Strajk zakończył się 6 kwietnia 1984 zawieszeniem krzyża w szkolnej bibliotece na mocy porozumienia między Episkopatem i rządem[2].

W wyniku wydarzeń część uczniów zaangażowanych w strajk nie mogła podjąć ponownie nauki w ZSR w Miętnem. Zredukowano również część etatów, w wyniku czego pracę straciło troje nauczycieli[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e Obrona krzyży w Miętnem (pol.). opoka.org.pl. [dostęp 2016-05-06].
  2. a b c d Krzysztof Kawęcki: Miętne - Duma Mazowsza. W 30. rocznicę zakończenia strajku szkolnego (pol.). fronda.pl. [dostęp 2016-05-06].