Stratiomys ruficornis

Stratiomys ruficornis
(Macquart, 1838)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

muchówki

Podrząd

muchówki krótkoczułkie

Rodzina

lwinkowate

Podrodzina

Stratiomyinae

Plemię

Stratiomyini

Rodzaj

Stratiomys

Gatunek

Stratiomys ruficornis

Synonimy
  • Stratiomyia ruficornis Macquart, 1838
  • Stratiomys sublunata Loew, 1868

Stratiomys ruficornisgatunek muchówki z rodziny lwinkowatych i podrodziny Stratiomyinae.

Gatunek ten opisał w 1838 roku przez Justin Pierre Marie Macquart[1].

Muchówka o ciele długości od 12 do 14 mm. Czułki ma całe czerwone. Głowę ma czarną z żółtymi plamami i czarnym owłosieniem. Tułów jest czarny z żółtą tarczką. Odwłok jest czarny z żółtymi plamami. Owłosienie środka odwłoka jest czerwonożółte, a boków czarne[2].

Dorosłe osobniki odżywiają się nektarem. Są ciepłolubne, w Europie Środkowej spotykane od połowy maja do połowy lipca wśród roślinności murawowej, w sąsiedztwie potoków i zbiorników wodnych, będących siedliskiem ich larw[3].

Owad o zasięgu submedyranejskim[3]. W Europie znany z Niemiec, Austrii, Polski, Czech, Słowacji, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Albanii, Macedonii, Grecji, Rumunii i Bułgarii[1]. W Azji występuje od Turcji i Armenii po Irak i Iran. W Polsce odnotowany na kilku stanowiskach na południu kraju, głównie w XIX wieku. W 1993 znaleziony w okolicach Rymanowa. W Europie Środkowej jest to gatunek współcześnie bardzo rzadki i ginący, głównie z powodu zanieczyszczania i dewastacji małych zbiorników wodnych oraz ich zanikania, wywołanego zabiegami melioracyjnymi. W Polskiej czerwonej księdze zwierząt umieszczony w jako krytycznie zagrożony[3].

Przypisy

  1. a b Stratiomys ruficornis. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-06-15].
  2. Przemysław Trojan: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XXVIII Muchówki – Diptera, zeszyt 22 – Striatomyidae. Warszawa: PWN, Polski Związek Entomologiczny, 1963.
  3. a b c Głowaciński: Stratiomys ruficornis (Macquart, 1838). [w:] Polska czerwona księga zwierząt. Bezkręgowce [on-line]. Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie; Akademia Rolnicza im. A. Cieszkowskiego w Poznaniu. [dostęp 2018-06-15].Sprawdź autora:1.