Strongman

Przeciąganie

Strongman (pl. siłacz) – określenie zawodnika oraz dyscypliny sportu siłowego polegającej na podnoszeniu, podrzucaniu lub przemieszczaniu bloku o dużej masie.

W XIX wieku termin ten odnosił się do osoby prezentującej dużą siłę (zanim sporty siłowe zostały skodyfikowane jako podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy itp.) lub cyrkowca, który wykonywał pokazy, np. unoszenia ciężarów ponad głową, zginania stali, rozrywania łańcuchów itp.

Strongman jako sport

Strongman jest rodzajem sportu siłowego. Jest to młoda dyscyplina, uformowała się w drugiej połowie XX wieku. Strongman nie jest dyscypliną olimpijską. Pierwszym w historii tego sportu mistrzem świata został w 1977 r. Amerykanin Bruce Wilhelm.

W ostatnich latach ta dyscyplina sportu staje się coraz bardziej popularna w wielu krajach świata. Największym powodzeniem cieszy się w USA, Kanadzie, Skandynawii, Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Iranie, Australii i RPA. Coraz więcej krajów organizuje swoje mistrzostwa strongmanów.

Sport strongman wymaga ogromnej siły fizycznej, ogromnej wytrzymałości i bardzo dobrej dynamiki. Jednocześnie jest bardzo widowiskowy, co sprawia, że wielu zawodników przechodzi do tej dyscypliny z trójboju siłowego, podnoszenia ciężarów, kulturystyki i pchnięcia kulą. Sport ten predysponuje zawodników wysokich, dlatego uzyskują oni najlepsze wyniki. Sport strongman jest niemal całkowicie zdominowany przez zawodników białych.

Standardowe zawody odbywają się w najbardziej prestiżowej i widowiskowej kategorii wagowej powyżej 105 kg (masy ciała zawodnika). Osobno rozgrywana jest druga kategoria: strongmanlight, do 105 kg.

Od 1977 odbywają się co roku Mistrzostwa Świata Strongmanów, a od roku 2005 równolegle Mistrzostwa Świata IFSA Strongmanów. Trzecim najważniejszym i najbardziej prestiżowym pojedynkiem siłaczy są doroczne, organizowane od 2002 r. przez Arnolda Schwarzeneggera zawody Arnold Strongman Classic. Kolejnymi najważniejszymi, dorocznymi zawodami siłaczy są Drużynowe Mistrzostwa Świata Par Strongmanów i Mistrzostwa Europy Strongmanów.

Strongman w Polsce

W Polsce sport ten rozpoczął się tak naprawdę w 1998 r., kiedy na plaży w Gdyni odbyły się po raz pierwszy w Polsce zawody strongmanów. W lutym 1999 r. w hali Olivii, w Gdańsku odbyły się po raz pierwszy Mistrzostwa Polski Strongmanów, a pierwszym Mistrzem Polski Strongmanów został Lubomir Libacki.

Kolejnym czołowym zawodnikiem na polskiej scenie siłaczy okazał się Jarosław Dymek, który jednak szybko został zdominowany przez bezkonkurencyjnego Mariusza Pudzianowskiego. Obaj stali się stałymi uczestnikami Mistrzostw Świata Strongmanów i najlepszą, eksportową parą siłaczy. Do najlepszych polskich zawodników dołączyli wkrótce Sławomir Toczek, Ireneusz Kuraś, Sebastian Wenta czy Robert Szczepański.

Corocznie organizowanych jest w Polsce coraz więcej pojedynków i pokazów siłaczy. Na terenie Polski odbywa się również coraz więcej zawodów o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Mistrzostwa Europy Strongman, Super Serie, Pojedynek Gigantów, Polska kontra Reszta Świata, Mistrzostwa Europy Centralnej Strongman w Parach, Strong Man Champions League, Giants Live. Od początku istnienia dyscypliny działało lub działa w Polsce wiele mniej, lub bardziej liczących się firm i stowarzyszeń organizujących zawody Strong Man. Stąd też mają miejsce równolegle w ciągu roku organizowane Mistrzostwa Polski przez różne organizacje. Tak było np. w latach 2007-2009. W związku z tym, że w Polsce nie ma ogólnokrajowej federacji, która zrzeszałaby wszystkie te organizacje, każde z rozegranych mistrzostw należy traktować jako oficjalne.

Mistrzowie Polski strongman:

RokMistrz PolskiMiejsce zawodów
Mistrzostwa Polski Strongman 1999Lubomir LibackiGdańsk
Mistrzostwa Polski Strongman 2000Mariusz PudzianowskiSopot
Mistrzostwa Polski Strongman 2001Jarosław Dymek
Mistrzostwa Polski Strongman 2002Jarosław DymekOstrów Wielkopolski
Mistrzostwa Polski Strongman 2003Mariusz PudzianowskiPiła
Mistrzostwa Polski Strongman 2004Mariusz PudzianowskiSzczecin
Mistrzostwa Polski Strongman 2005Jarosław DymekStarachowice
Mistrzostwa Polski Strongman 2006Mariusz PudzianowskiGdańsk / Września
Mistrzostwa Polski Strongman 2007Mariusz PudzianowskiStrzegom
Mistrzostwa Polski Strongman A-Nowi 2007Tyberiusz KowalczykRokietnica
Mistrzostwa Polski Strongman 2008Mariusz PudzianowskiCzęstochowa
Mistrzostwa Polski Strongman Everlast 2008Michał SzymerowskiPoznań
Mistrzostwa Polski Strongman 2009Mariusz PudzianowskiTrzebiatów
Mistrzostwa Polski Strongman Harlem 2009Robert SzczepańskiInowrocław
Mistrzostwa Polski Strongman A-S 2009Robert SzczepańskiMalbork
Mistrzostwa Polski Strongman 2010Rafał KobylarzZabrze
Mistrzostwa Polski Strongman 2011Janusz KułagaNiestum
Mistrzostwa Polski Strongman 2012Krzysztof Radzikowski
Mistrzostwa Polski Strongman 2013Krzysztof Radzikowski
Mistrzostwa Polski Strongman 2014Grzegorz Szymański
Mistrzostwa Polski Strongman 2014Tomasz Kowal
Mistrzostwa Polski Strongman 2015Mateusz KieliszkowskiAugustów
Mistrzostwa Polski Strongman 2016Mateusz KieliszkowskiGdańsk
Mistrzostwa Polski Strongman 2017Mateusz KieliszkowskiGdańsk
Mistrzostwa Polski Strongman 2018Mateusz KieliszkowskiGdańsk
Mistrzostwa Polski Strongman 2019Mateusz KieliszkowskiInowrocław
Mistrzostwa Polski Strongman 2020Robert CyrwusInowrocław
Mistrzostwa Polski Strongman 2021[1]Oskar ZiółkowskiInowrocław
Mistrzostwa Polski Strongman 2022[2]Marek CzajkowskiBiałystok

W mediach

Stałe działy strongman znajdują się w magazynach prasowych Kulturystyka i fitness sport dla wszystkich oraz Kulturystyka i fitness.

Transmisje z zawodów można było w Polsce oglądać w programach telewizyjnych TVN, Eurosport, Eurosport 2, Tele 5, SportKlub. Od 2018 oprócz TVP Sport archiwalne zawody pokazuje ESPN Classic.

Zobacz też

  • American Strongman Corporation

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Międzynarodowy Puchar Polski Strongman Czymanowo 2018.jpg
Autor: MagdalenaChmielewska, Licencja: CC BY-SA 4.0
Międzynarodowy Puchar Polski Strongman Czymanowo 2018, konkurencja Przeciąganie tira.
Strongman forearm.JPG
Autor: Philip Kromer from Austin, TX, USA, Licencja: CC BY-SA 2.0
A strongman forearm.