Strzelce Krajeńskie Wschód

Strzelce Krajeńskie Wschód
Ilustracja
Nowy dworzec
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zwierzyn

Poprzednie nazwy

Friedeberg Ostbahnhof, Friedeberg (Neumark)

Dane techniczne
Liczba peronów

2

Liczba krawędzi
peronowych

2

Kasy

N

Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy Zwierzyn
Mapa konturowa gminy Zwierzyn, u góry znajduje się punkt z opisem „Strzelce Krajeńskie Wschód”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Strzelce Krajeńskie Wschód”
Położenie na mapie powiatu strzelecko-drezdeneckiego
Mapa konturowa powiatu strzelecko-drezdeneckiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Strzelce Krajeńskie Wschód”
Ziemia52°50′12″N 15°35′04″E/52,836667 15,584444
Portal Transport szynowy

Strzelce Krajeńskie Wschódstacja kolejowa w Zwierzynie, w województwie lubuskim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca lokalnego[1].

W roku 2017 stacja obsługiwała 150–199 pasażerów na dobę[2].

Historia

Dworzec powstał na linii Pruskiej Kolei Wschodniej (tzw. Ostbahnu). Nosił wówczas nazwę Friedeberg (Neumark) Ostbahnhof. Obiekt wybudowano z lokalnej cegły i nadano mu historyzujące formy. Służył przede wszystkim położonym na wysoczyźnie Strzelcom Krajeńskim (6 km dalej) – poprowadzenie linii bezpośrednio przy mieście, z uwagi na ukształtowanie terenu, nie było możliwe. W 1897 stacja stała się węzłem – powstała wtedy linia do miasta, w 1902 przedłużona do Lubiany Pyrzyckiej. Z uwagi na dynamiczny rozwój lokalnego przemysłu i intensywnego rolnictwa stacja była kilkakrotnie rozbudowywana, a dworzec powiększany. 26 lipca 2011 dworzec zamknięto po uderzeniu weń kilku wagonów kolejowych. W 2015 otwarto obecny obiekt w miejscu starego (rozebranego)[3].

Katastrofa w 2011 roku

Uszkodzony budynek starego dworca

26 lipca 2011 roku na stacji doszło do wykolejenia siedmiu wagonów towarowych. Po rozładowaniu kilku wagonów w pobliskiej firmie Eurovia, wagony stoczyły się i przejechały około 2 km bez lokomotywy, następnie wypadły z torów i uderzyły w budynek stacji kolejowej. Na miejscu zginęły dwie osoby znajdujące się w mieszkaniu, w które wbił się jeden z siedmiu wagonów. Trzecia ofiara to 18-letnia dziewczyna, która w chwili wypadku stała na peronie[4]. Przeprowadzona ekspertyza powypadkowa wykazała, że budynek dworca nadaje się do zamieszkania po gruntownym remoncie[5].

28 lipca 2011 Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Krajeńskich poinformowała o postawieniu zarzutu nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym trzem nastoletnim pracownikom, którzy samodzielnie podjęli decyzję o odłączeniu lokomotywy od wagonów towarowych i zwolnieniu blokady hamulcowej. Spowodowało to, że skład ruszył, wykoleił się i uderzył w budynek mieszkalny[6].

Budowa nowego budynku dworca

Budynek dworcowy nocą

W 2014 roku PKP podjęło ostateczną decyzję o rozbiórce starego budynku dworca i budowie nowego w ramach projektu Innowacyjnych Dworców Systemowych. Fakt ten tłumaczono wysokimi kosztami remontu dotychczasowego budynku, wyższymi od kosztów budowy nowego dworca. Jak podkreśla Biuro Prasowe PKP, nowy budynek ma być tańszy w utrzymaniu, przyjazny dla osób niepełnosprawnych oraz ekologiczny – na dachu znajdą się ogniwa fotowoltaiczne, które będą generowały prąd. Ponadto budynek dworca będzie podświetlany w momencie przyjazdu pociągu na stację. Oświetlenie na dworcu będzie regulowane automatycznie. Dworzec ma być podzielony na dwie części: kolejową (poczekalnia, sanitariaty) oraz handlową (lokal komercyjny do wynajęcia oraz w drugim lokalu – posterunek policji). Oprócz tego powstanie duża wiata z ławkami dla podróżnych oraz stojakami na rowery. Koszt rozbiórki starego i budowy nowego dworca planowano na około 5 mln zł.

Na początku 2015 roku rozpoczęły się prace budowlane. Najpierw został zburzony stary dworzec, a w końcu lutego 2015 roku rozpoczęła się budowa nowego budynku. Pracami zajmowała się firma AMP, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu. Zakończenie budowy dworca zaplanowano na 3 kwartał 2015 roku[7]. Otwarcie dworca nastąpiło 11 września 2015 roku[8].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Strzelce Krajeńskie Wschód
Linia 203 Tczew – Küstrin Kietz (268,223 km)
BSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Stare Kurowo
odległość: 6,690 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 3,244 km
Linia 426 Strzelce Krajeńskie Wschód – Strzelce Krajeńskie (0 km)
BSicon KBHFl.svg
odległość: 2 km

Media użyte na tej stronie

Lubusz Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lubusz Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.18 N
  • S: 51.33 N
  • W: 14.40 E
  • E: 16.60 E
BSicon KBHFl.svg
head station, track to the left
BSicon KBHFaq.svg
head station, track to the left
BSicon STRq.svg
Straight line aqross (according to naming convention, name + modifier)
BSicon BHFq.svg
station at track aqross
BSicon KBHFr.svg
head station, track to the right
BSicon KBHFeq.svg
head station, track to the right
Strzelce Kraj Wschód.jpg
Autor: Stiopa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Strzelce Krajeńskie Wschód, stacja kolejowa w Zwierzynie. Budynek dworca wybudowany w ramach projektu Innowacyjnych Dworców Systemowych i oddany do użytkowania w 2015 r.
Dworzec w Zwierzynie.jpg
Autor: Stiopa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dworzec w Zwierzynie po katastrofie, z wbitymi weń wagonami. Katastrofa miała miejsce 26 lipca 2011 r., zginęły trzy osoby
Powiat strzelecko-drezdenecki location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu strzelecko-drezdeneckiego, Polska
Strzelce Krajeńskie Wschód.JPG
Autor: P. Nisiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Dworzec systemowy Strzelce Krajeńskie Wschód w Zwierzynie