Stuart Christie

Stuart Christie
Data i miejsce urodzenia

10 lipca 1946
Glasgow

Data śmierci

15 sierpnia 2020

Zawód, zajęcie

aktywista polityczny, pisarz

Stuart Christie (ur. 10 lipca 1946 w Glasgow, zm. 15 sierpnia 2020) – szkocki anarchista i publicysta.

Życiorys

W 1962 przystąpił do Federacji Anarchistycznej w Glasgow. Zaangażował się w pomoc dla anarchistycznego ruchu oporu w Hiszpanii, walczącego zbrojnie z dyktaturą Francisco Franco[1].

W czerwcu 1964 roku udał się do Hiszpanii, gdzie 11 sierpnia został aresztowany za pomoc w przygotowywaniu zamachu na Franco. Policja znalazła przy nim materiały wybuchowe. Zgodnie z ówczesnym hiszpańskim kodeksem karnym za to przestępstwo groziła kara śmierci przez uduszenie garotą. Ostatecznie jednak Christie skazany został na 30 lat więzienia[1].

W jego obronie ogłoszono międzynarodową kampanię protestacyjną. Pod listem domagającym się jego uwolnienia podpisali się m.in. Bertrand Russell i Jean-Paul Sartre. W wyniku nacisku rząd Franco zgodził się deportować Stuarta Christie do Wielkiej Brytanii 21 września 1967 roku, po trzech latach spędzonych w hiszpańskim więzieniu[1].

Po uwolnieniu Stuart Christie kontynuował swoją działalność w ruchu anarchistycznym. Brał udział w pracach Anarchistycznego Czarnego Krzyża i współredagował anarchistyczne pismo „Black Flag” (Czarna Flaga)[1].

W 1972 ponownie go aresztowano i oskarżono przez brytyjską policję o uczestnictwo w organizacji zbrojnej Angry Brigade. Został jednak uniewinniony przez sąd.

Christie jest założycielem Cienfuegos Press, a także autorem kilku książek i tłumaczeń, z których najbardziej znaną jest trzyczęściowa autobiografia: Granny Made me an Anarchist, General Franco Made Me A Terrorist, Edward Heath Made Me Angry. Inne książki to m.in.: The Investigative Researcher's Handbook, We, the Anarchists!, The Floodgates of Anarchy (razem z Albert Meltzer)[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e Stuart Christie Page, Scottish anarchist; from the Daily Bleed's Anarchist Encyclopedia, web.archive.org, 5 marca 2016 [dostęp 2020-04-03] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-05].

Linki zewnętrzne