Studio „Kwartał 95”
„Weczirnyj kwartał”, jeden z najpopularniejszych programów studia | |
Nazwa | Студія «Квартал 95» |
---|---|
Data założenia | 2003 |
Pochodzenie | |
Obecni członkowie | |
Andrij Jakowlew, Jewhen Koszowyj, Ołena Kraweć, Ołeksandr Pikałow, Jurij Krapow, Serhij Kazanin, Mika Fatałow | |
Byli członkowie | |
Wołodymyr Zełenski, Borys Szefir, Serhij Szefir, Jurij Korawczenkow | |
Oficjalna strona kabaretu |
Studio „Kwartał 95”[1] (ukr. Студія «Квартал 95») – ukraińska grupa twórcza, kabaret i przedsiębiorstwo rozrywkowe założone w 2003 roku przez grupę komików pod kierunkiem Wołodymyra Zełenskiego, zajmujące się tworzeniem programów telewizyjnych, seriali, filmów rozrywkowych i animacji w języku rosyjskim oraz ukraińskim, a także organizacją występów na żywo. Dzieła Studia „Kwartał 95” należą do najpopularniejszych, ukraińskich skeczów kabaretowych i są rozpoznawalne ze względu na celne, prześmiewcze komentarze wobec rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej współczesnej Ukrainy.
Historia
W 1997 roku w Krzywym Rogu powstał zespół KWN „95. kwartał”. KWN (z ros. Клуб весёлых и находчивых, wymowa „Ka-We-En”) to popularny format programów rozrywkowych w krajach byłego ZSRR, w którym rywalizujące drużyny wykonują różne, zabawne zadania, oceniane na punkty w celu wyłonienia zwycięzcy. Oficjalny debiut „95. kwartału” miał miejsce w 1998 roku na festiwalu drużyn KWN w Soczi[2].
Po udanym debiucie na grupę zwrócił uwagę rosyjski dziennikarz telewizyjny Aleksandr Masljakow, proponując grę w Pierwszej Lidze KWN. W tym czasie zespół był zgłoszony jako „Drużyna KWN z Krzywego Rogu”, ale na potrzebę występów w Pierwszej Lidze postanowiono wymyślić bardziej rozpoznawalną nazwę. Wtedy też po raz pierwszy pojawiła się nazwa „95. kwartał”, od nazwy jednej z jednostek administracyjnych Krzywego Rogu[2].
Pierwszy sezon w najbardziej prestiżowej lidze KWN był nieudany dla 95. kwartału – nie zdołał on pokonać pierwszego etapu, zajmując ostatnie miejsce w ćwierćfinale. Następnie zespół spędził trzy sezony, od 1999 do 2001 roku, w Lidze Ukraińskiej, która w tym czasie była uważana za drugą najważniejszą (po rosyjskiej) w lidze Międzynarodowej Związku KWN. 95. kwartał trzykrotnie dotarł do finału, a w 2001 roku zwyciężył w Lidze Ukraińskiej. Ponadto w 2000 i 2001 roku zespół dwukrotnie otrzymał prestiżową nagrodę na festiwalu muzycznym „Gołosjaszczij KiWiN” w Jurmale[2].
Studio „Kwartał 95”
W 2003 roku członkowie zespołu 95. kwartał zdecydowali o opuszczeniu KWN i założeniu firmy Studio „Kwartał 95”. Ich celem była produkcja i promocja własnych projektów telewizyjnych oraz programów rozrywkowych[2].
W grudniu 2003 roku studio wraz ze stacjami telewizyjnymi 1+1 (Ukraina) i STS (Rosja) zorganizowało serię pięciu występów kabaretowych[2]. W 2004 roku na kanale Inter wystartował program rozrywkowy Mister Cook, którego autorem i gospodarzem był Wołodymyr Zełenski[2].
Na początku 2005 roku Studio „Kwartał 95” wraz z kanałem Inter rozpoczęło produkcję programu Weczirnyj Kwartał[2]. Jest to najdłużej realizowany i jeden z najpopularniejszych projektów studia, który zdobył uznanie widzów trafnymi i dosadnymi, humorystycznymi komentarzami na temat światka ukraińskiej polityki. Jest emitowany w każdą sobotę o godz. 20:15 czasu kijowskiego, obecnie na antenie 1+1[3].
W 2006 roku na Międzynarodowym Konkursie Mediów studio zostało nagrodzone Złotym Piórem Ukrainy w dziedzinie dziennikarstwa w kategorii „Najlepszy telewizyjny program rozrywkowy”[2]. Kilka razy z rzędu Studio „Kwartał 95” otrzymało nagrodę Teletriumf[4].
W 2007 studio rozpoczęło prace nad pełnometrażowymi produkcjami filmowymi. Tym obszarem działalności kieruje reżyser i scenarzysta Andrij Jakowlew, który w ramach Studia „Kwartał 95” stworzył podgrupę „KinoKwartał”. Zespół napisał scenariusze i wyprodukował szereg filmów komediowych, w szczególności komedii romantycznych, takich jak Miłość w wielkim mieście, czy Służebnyj roman. Nasze wriemia z Wołodymyrem Zełenskim w roli pierwszoplanowej, które zgromadziły dużą widownię w kinach krajów rosyjskojęzycznych[2].
Począwszy od 2008 roku emitowany jest serial telewizyjny Swaty, który okazał się najbardziej udaną produkcją studia. Dzieło stało się niezwykle popularne także poza obszarem rosyjskojęzycznym; serial był trzykrotnie nominowany (w 2012, 2014 i 2015 roku) do nagrody Festiwalu Telewizji Monte Carlo w kategorii „Międzynarodowa Nagroda Publiczności”. W 2015 roku Swaty stały się trzecim najpopularniejszym serialem w historii, po Gotowych na wszystko i Teorii wielkiego podrywu[2][5][6].
W 2011 roku Studio „Kwartał 95” wprowadziło na rynek mediowy nowy format programu rozrywkowego Rozzsmieszy komika („Rozśmiesz komika”), w którym goście programu mają za zadanie rozbawić jury złożone z profesjonalnych komików. Format został następnie zaadaptowany w Rosji, na Litwie, Kazachstanie, Białorusi i Chinach oraz odsprzedany do Finlandii i Włoch[2].
Od 2012 roku projekty telewizyjne studia są emitowane na kanale 1+1. W tym samym roku Studio „Kwartał 95” zaczęło tworzyć seriale i filmy animowane. Dużą popularność zdobył serial Skazocznaja Rus’ (w dosłownym tłumaczeniu Ruś Kijowska), emitowany w latach 2012–2016, będący parodią na współczesną politykę poprzez przedstawienie jej w humorystycznym kontekście historycznym[7]. Obecnie za animacje Studia „Kwartał 95” odpowiada zespół 95 Animation Studio[2].
W 2014 roku firma uruchomiła spółkę-córkę „Kwartał Koncert”, która świadczy usługi w zakresie organizacji i sprzedaży biletów na występy oraz zajmuje się promowaniem młodych talentów[2].
W latach 2015–2019 emitowany był serial Sługa ludu, opowiadający o wyborze na prezydenta Ukrainy człowieka z niższych warstw społecznych i jego radykalnych reformach w państwie. Pierwszy sezon osiągnął oglądalność na poziomie 30% całkowitych udziałów w rynku, a prawa do emisji zostały sprzedane do Estonii, Kazachstanu i Mołdawii. W rolę fikcyjnego prezydenta Wasyla Hołobrodki wcielił się Wołodymyr Zełenski[8].
1 sierpnia 2016 roku studio we współpracy z kanałem telewizyjnym 1+1 uruchomiło swój kanał telewizji satelitarnej Kwartał TV, a od 8 sierpnia tego roku nadaje całodobowo. Stacja nadaje programy bez reklam, lecz z czasem dostęp do niej stał się płatny[9].
Po wyborach prezydenckich na Ukrainie w 2019 roku, w których zwyciężył Wołodymyr Zełenski, lider opuścił Studio „Kwartał 95”.
Grupa występowała również w Polsce.
Inwestorzy
Pierwszym inwestorem studia był biznesmen z Krzywego Rogu Andrij Charłamow, który pomógł komikom przenieść się do Kijowa i kupić mieszkanie. W rozmowie z ukraińskim Forbesem wyjaśnił, że wynajął artystom Pałac Październikowy i zapłacił za scenografię. Początkowo koszty się nie zwróciły, ale później projekty Kwartału 95 stały się opłacalne. Relacje z inwestorem zakończyły się w 2008 roku za obopólną zgodą, Charłamow następnie sprzedał swój udział w firmie.
Innym inwestorem był Ołeksij Irżanenko z Kijowa, który bezpłatnie udostępnił artystom biuro w centrum stolicy (przy ul. Perspektywnej 3, która wówczas należała do jego stacji paliw Skoda). W latach 2004–2005 firma Irżanenko AMK przekazała na konto studia 1,2 mln hrywien[10].
Od 2005 roku jednym z inwestorów studia był Wałerij Choroszkowski, właściciel kanału Inter i polityk, który w 2012 roku sprzedał swój udział oligarsze Ihorowi Kołomojskiemu[11].
Skandale
Żart z bicia ludzi na Majdanie (2013)
W specjalnym, noworocznym odcinku Weczirnoho Kwartału z 22 lutego 2014 roku komicy Studia „Kwartał 95” wypowiedzieli kontrowersyjny żart:
A jeśli wszyscy protestujący będą ubrani w wełniane ubrania, a funkcjonariuszom Berkutu zostaną rozdane ebonitowe pałki, to czy będziemy mogli produkować prąd?”[a][12]
Gdy w 2019 roku Wołodymyr Zełeński kandydował na prezydenta Ukrainy, deputowana do Rady Najwyższej Iryna Heraszczenko skomentowała ten skecz w następujący sposób:
Kiedy setki tysięcy Ukraińców od tygodni protestowały przeciwko brutalnemu biciu studentów przez członków Berkutu, kandydat Wowa i jego przyszli ministrowie energetyki śmiali się z tego, czy możliwe jest wyprodukowanie prądu w wyniku uderzenia kijem berkutowców na Majdanie. Wraz z nimi Janukowycz i Zacharczenko zapewne byli równie zadowoleni z tych dowcipów w swojej Meżyhirii.
Nawiasem mówiąc, kandydat Wowa „śmiał się” z nich delikatnie, nie obrażał. Żartował tak, żeby spodobało się to „tatusiowi”… Nigdy nie chciał sprawdzić teorii elektryczności z pałek na sobie[13][14]
Kontrowersyjne wypowiedzi na Festiwalu Muzycznym w Jurmale (2016)
Występ Studia „Kwartał 95” w Jurmale na Łotwie podczas festiwalu przed głównie rosyjską publicznością, w którym parodiowano ówczesnego prezydenta Petra Poroszenkę, byłego prezydenta Janukowycza i mera Kijowa Witalija Kłyczkę, spotkał się z ostrą krytyką na Ukrainie. W występie Zełenski nazwał Ukrainę „żebrakiem” i „niemiecką aktorką filmów dla dorosłych”, która jest „gotowa przyjąć każdą ilość z każdej strony”[15]. Dziennikarz Witalij Portnikow stwierdził później, że „Zełenski jest produktem nowoczesnego, rodzimego »poczucia humoru«, niskiej jakości, bez smaku, burżuazyjnego i ograniczonego”[15][16]. Wcześniej studio wystąpiło do Państwowej Agencji Ukrainy ds. Kina z wnioskiem o wsparcie swoich projektów dotacją w wysokości 50 mln hrywien[17][18]. Po skandalu w Jurmale instytucja odstąpiła od finansowania[18][19].
Ukrycie producenta filmu 8 pierwszych randek (2016)
Film 8 pierwszych randek to koprodukcja ukraińsko-rosyjska[20]. W momencie premiery filmu na Ukrainie jego producent, Studio „Kwartał 95”, ukrył fakt udziału rosyjskich podmiotów w produkcji i reklamował film jako produkcję wyłącznie ukraińską[21][22].
Oskarżenia o homofobię (2018)
W styczniu 2018 roku Studio „Kwartał 95” zostało oskarżone o homofobię z powodu jednego ze skeczów studia na ich koncercie noworocznym, podczas którego sparodiowano przedstawicieli społeczności LGBT. Wywołało to skandal i oburzenie wśród widzów stacji 1+1[23][24]. Studio usunęło później wideo ze skeczem ze stron internetowych i publicznie przeprosiło członków społeczności LGBT za niefortunny żart, zapewniając, że twórcy „nie zamierzali nikogo urazić”[25].
Kariery polityczne członków studia
5 kwietnia 2019 roku Wołodymyr Zełenski w reportażu Wpered, na Bankowu! („Naprzód, na Bankową!”[b]) dla programu telewizyjnego Schemy: korupcija w detaljach (wspólny projekt telewizji UA:Perszyj i Radia Swoboda) został zapytany przez dziennikarza, komu rozdałby stanowiska rządowe, gdyby wygrał wybory. Odpowiedział:
Jednakże według informacji opublikowanych przez Komitet Wyborców Ukrainy w dniu 15 kwietnia 2020 roku:
W pierwszym roku prezydentury W. Zełenskiego ponad 30 osób, które wcześniej pracowały w strukturach Studia „Kwartał 95” i jego filiiach, świadczyły usługi firmowe, współpracowały zawodowo z W. Zełenskim, były znajomymi, przyjaciółmi, krewnymi W. Zełenskiego lub należały do jego otoczenia, otrzymały stanowiska rządowe. 12 z nich pracowało bezpośrednio w Studio „Kwartał 95”[27]
Przy tym Komitet Wyborczy Ukrainy wymienił konkretne osoby:
- Serhij Trofimow – pierwszy zastępca Szefa Administracji Prezydenta Ukrainy, wcześniej – producent wykonawczy Studia „Kwartał 95”;
- Jurij Kostiuk – zastępca Szefa Administracji Prezydenta Ukrainy, scenarzysta Studia „Kwartał 95” i producent kreatywny serialu „Sługa Ludu”;
- Serhij Szefir – pierwszy asystent prezydenta Zełenskiego, wcześniej – scenarzysta, producent i reżyser Studia „Kwartał 95”;
- Iryna Pobiedonoscewa – Dyrektor Generalna ds. polityki informacyjnej Kancelarii Prezydenta Ukrainy, dyrektor ds. rozwoju Studia „Kwartał 95”;
- Iwan Bakanow – szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, wcześniej prawnik i kierownik Studia „Kwartał 95”;
- Serhij Siwocho – od 21 czerwca 2019 do marca 2020 roku doradca sekretarza Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksija Daniłowa ds. reintegracji i odbudowy Donbasu, producent kreatywny Studia „Kwartał 95”;
- Tetiana Rudenko – członkini Narodowej Rady Ukrainy ds. telewizji i radia, dawniej rzecznik prasowy Studia „Kwartał 95”;
- Jurij Koriawczenkow – deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy IX kadencji z ramienia partii Sługa Ludu, wcześniej aktor „Juzik” i dyrektor administracyjny Studia „Kwartał 95”;
- Ołeksandr Kabanow – deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy IX kadencji z ramienia partii Sługa Ludu, wcześniej scenarzysta Studia „Kwartał 95”;
- Maksym Tkaczenko – deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy IX kadencji z ramienia partii Sługa Ludu, kierownik „Kwartał Koncert”, filii Studia „Kwartał 95”;
- Ołeksandr Kaczura – deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy IX kadencji z ramienia partii Sługa Ludu, nieetatowy doradca Szefa Administracji Prezydenta Zełenskiego, wcześniej prawnik partii Sługa Narodu oraz Studia „Kwartał 95”;
- Ołena Chomenko – deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy IX kadencji z ramienia partii Sługa Ludu, dyrektor ds. zarządzania i rozwoju produktów cyfrowych Studia „Kwartał 95”;
- Olha Rudenko – deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy IX kadencji z ramienia partii Sługa Ludu, kierownik komunikacji marketingowej i specjalista ds. public relations Studia „Kwartał 95”.
Uwagi
Przypisy
- ↑ Przykłady użycia w języku polskim: Kwartał 95. Koncert. CGM. [dostęp 2022-03-24].; Studio Kwartał 95. Inne przedstawienia. Krakowskie Biuro Festiwalowe. [dostęp 2022-03-24].; Studio Kwartał 95. Outriders. [dostęp 2022-03-24].
- ↑ a b c d e f g h i j k l m Команда КВН «95-й квартал». Студія «Квартал 95». [dostęp 2022-03-25]. (ros.).
- ↑ Інформація про проєкт. 1plus1.video. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Квартал 95. Студія «Квартал 95». [dostęp 2022-03-25]. (ros.).
- ↑ Серіал «Свати» втретє змагається за звання найрейтинговішої телекомедії світу. Детектор медіа, 2015-06-10. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Nymphes d’Or – Nommés. Festival de Télévision de Monte-Carlo. [dostęp 2022-03-25]. (fr.).
- ↑ Сказочная Русь. Студія «Квартал 95». [dostęp 2022-03-25]. (ros.).
- ↑ Слуга народа. Студія «Квартал 95». [dostęp 2022-03-25]. (ros.).
- ↑ Галина Петренко: Подробиці запуску «Кварталу ТВ» – спільного платного телеканалу «1+1 медіа» і «Кварталу 95». Детектор медіа, 2016-08-09. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Илья Жегулев: Трансформации бизнесмена: автодилер, билетер, рейдер. ТЕМА, 2011-11-21. [dostęp 2022-03-25]. (ros.).
- ↑ «Ему предстоят страшные дни, месяцы и годы» Продюсер Александр Роднянский – о президенте Украины Владимире Зеленском. Большое интервью «Медузе». 2019-06-17. [dostęp 2022-03-25]. (ros.).
- ↑ Наталия Гончарова: Акции протеста в Киеве. YouTube. [dostęp 2022-03-25]. (ros.).
- ↑ Зеленскому припомнили шуточки про избиение людей в разгар Майдана. Деловая столица, 2019-02-19. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Ірина Геращенко: Про «Нове обличчя» з повною відсутністю принципів. Укрінформ, 2019-02-19. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ a b По праву хама: Володимир Зеленський відмовився від участі в пітчингу Держкіно. Україна Молода, 2016-09-14. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Анатолій Матвійчук: Одеський привоз і гуманітарна катастрофа. 2016-09-12. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Зеленський просить у „бідної” держави 50 млн грн на кіно. Газета по-українськи, 2016-09-12. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ a b Студія «Квартал 95» зняла свої проекти із Дев’ятого конкурсного відбору Держкіно. Гал-Інфо, 2013-09-13. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ «Квартал 95» зняв свої проекти з пітчингу Держкіно. 2016-09-13. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Сергій Васильєв: Фільм «8 найкращих побачень» отримав в Росії посвідчення національного фільму. Детектор медіа, 2016-03-07. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Романтична комедія «8 кращих побачень» за перший уїк-енд прокату у кінотеатрах України зібрала 22 570 590 гривень. Подивилися ж фільм у перші дні прокату (3-8 березня) 336 308 глядачів. Картина виробництва студії «Квартал 95» працює на більш ніж 200 екранах у 141 кінотеатрі країни. Студія «Квартал 95», 2016-03-11. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Нова романтична комедія студії «Квартал 95» «8 кращих побачень», яка вже 3 березня виходить у кінотеатральний прокат, представлена на European Film Market, як одна з новинок українського кіно. Студія «Квартал 95». [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Під офісом «1+1» протестують проти гомофобної сценки у новорічному випуску «Кварталу». Громадське, 2018-01-04. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Скандал навколо номера 95 Кварталу: активісти влаштували акцію під стінами 1+1. Телеканал 24, 2017-01-04. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Активістів обурив гомофобний номер „95 Кварталу” про Буратіно: готують акцію протесту. Gazeta.ua, 2017-01-03. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ Зеленський про кадрові призначення: «Кумівства у нас не буде». Radio Swoboda, 2019-04-05. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
- ↑ За рік на державних посадах опинилися понад 30 «кварталівців» і їх знайомих. Комітет виборців України, 2020-05-15. [dostęp 2022-03-25]. (ukr.).
Media użyte na tej stronie
(c) President.gov.ua, CC BY 4.0
Дебаты кандидатов на пост Президента Украины Петра Порошенко и Владимира Зеленского
Autor: Vadim Chuprina, Licencja: CC BY-SA 4.0
KVARTAL 95 Vadim Chuprina
Логотип студии «Квартал-95»
Autor: Felix Lammardo, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kryvyi Rih (Maksyma Hor'koho square, Kryvyi Rih, Ukraine)
(c) Mil.gov.ua, CC BY 4.0
Зеленський у Військово-медичному клінічному центрі Південного регіону в Одесі.