Suchy Upłaz
Suchy Upłaz (słow. Suchý úplaz) – trawiasty, częściowo zarastający kosodrzewiną i lasem upłaz na północno-wschodnich stokach Grzesia w polskich Tatrach Zachodnich, pomiędzy jego wierzchołkiem (1653 m) a Przełączką pod Grzesiem (1508 m). Znajduje się na północno-wschodniej grani Grzesia, przez którą przebiega granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny. Suchy Upłaz znajduje się po obydwu stronach tej grani i granicy państwowej. Sąsiaduje z upłazem Kruźlik położonym po drugiej, już tylko polskiej stronie grani, na południowo-wschodnim stoku[1].
Trawiaste tereny nie są typową formacją roślinną dla tej wysokości. Pierwotnie, przed przybyciem w Tatry ludzi, tereny na tej wysokości porastał las i kosodrzewina, trawiaste tereny powstały w wyniku działalności człowieka – juhasi wycinali kosodrzewinę i las zarówno dla celów opałowych (w bacówce stale musiał palić się ogień), jak i dla pozyskania nowych terenów wypasowych. W ten sposób powstała halizna, dawniej należąca do Hali Chochołowskiej. Po zniesieniu wypasu następuje tutaj naturalna sukcesja wtórna, w wyniku której trawiaste tereny znów zarastają typową dla danego piętra roślinnego formacją – lasem lub kosodrzewiną[2].
Suchym Upłazem prowadzi znakowany szlak turystyczny na Grzesia[3].
Szlaki turystyczne
- – schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej – Przełączka pod Grzesiem – Grześ. Czas przejścia 1:45 h, ↓ 1:15 h[3]
Przypisy
- ↑ Tatry polskie. Mapa turystyczna 1:20 000. Piwniczna: Agencja Wyd. „WiT” s.c., 2006. ISBN 83-89580-00-4.
- ↑ Władysław Szafer: Tatrzański Park Narodowy. Zakład Ochrony Przyrody PAN, 1962.
- ↑ a b Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2009/10. ISBN 83-87873-36-5.
Media użyte na tej stronie
Żółty szlak turystyczny.