Suhu

Mapa królestwa Górnej Mezopotamii Szamszi-Adada I z zaznaczonym położeniem Suhu
Mapa starożytnego Bliskiego Wschodu ok. 1000-800 p.n.e. z zaznaczonymi najważniejszymi aramejskimi i nowohetyckimi państewkami, w tym Suhu
Stela z inskrypcją Szamasz-resza-usura, zarządcy Suhu i Mari (1 poł. VIII w. p.n.e.)

Suhu, Suhum – kraina nad środkowym biegiem Eufratu, na południe od Mari. Jej znane dzieje obejmują okres od środkowej epoki brązu (ok. 2000-1700/1600 p.n.e.) do epoki żelaza (ok. 1200-700 p.n.e.).

Historia

W środkowej epoce brązu Suhu podzielone było na dwa regiony: Górne Suhu ze stolicą w Hanat i Dolne Suhu ze stolicą w Jabliji. W końcu XIX w. p.n.e. Naram-Sin, władca Esznunny, podbił i zaanektował całą krainę w trakcie jednej ze swych wypraw wojennych. Następnie Suhu włączone zostało do królestwa Górnej Mezopotamii przez asyryjskiego króla Szamszi-Adada I (1814-1782 p.n.e.), który przeznaczył je w zarządzanie swemu synowi Jasmah-Adadowi, wicekrólowi Mari. Spotkało się to z reakcją Daduszy, władcy Esznunny, który poprowadził dwie wyprawy wojenne do Suhu, doprowadzając do odzyskania przez Esznunnę kontroli nad tą krainą. Wkrótce potem Szamszi-Adad I przeprowadził jednak kontratak, który zmusił Daduszę do wycofania się i zawarcia pokoju.

Po śmierci Szamszi-Adada I i upadku królestwa Górnej Mezopotamii kontrolę nad Suhu przejął Zimri-Lim (1774-1762 p.n.e.) z Mari. Stawić on musiał czoła wojskom kolejnego władcy Esznunny, Ibal-pi-Ela II (1779-1765 p.n.e.), który również zapragnął przejąć kontrolę nad tą krainą. Znane są listy wysłane do Zimri-Lima przez Jasim-Ela, jego agenta w Andarig, i Buqaquma, burmistrza Sapiratum, w których informowali go, iż wojska Esznunny wkroczyły do Dolnego Suhu, zajęły miasto Harbe i skierowały się w stronę Jabliji, stolicy regionu. Suhu przyciągnęło również uwagę Elamu. W kolejnym liście wysłanym do Zimri-Lima jest on ostrzegany o planowanym przez Elamitów powstaniu i wysłaniu w tym celu do Suhu 10000 żołnierzy. Z pomocą Hammurabiego z Babilonu udało się Zimri-Limowi odzyskać utracone w Suhu terytoria, a jego kontrolę nad nimi potwierdził traktat pokojowy podpisany z Ibal-pi-Elem II w 1770 r. p.n.e. Po śmierci Zimri-Lima kontrolę nad Suhu przejął Hammurabi i kraina ta pozostała w rękach babilońskich aż do upadku dynastii starobabilońskiej w 1595 r. p.n.e.

Na początku I tys. p.n.e. Suhu było bogatym aramejskim państewkiem graniczącym od północy z królestwem Hindanu, a od południa z Babilonią. Po raz pierwszy wzmiankowane jest ono w inskrypcjach asyryjskiego króla Tiglat-Pilesera I (1114-1076 p.n.e.), który wyprawiał się kilkukrotnie przeciwko niemu. Jeden z kolejnych władców asyryjskich, Adad-nirari II (911-891 p.n.e.), otrzymać miał trybut z Suhu. W 885 r. p.n.e. Suhu znalazło się wśród państewek które złożyły trybut Tukulti-Ninurcie II (890-884 p.n.e.) w trakcie jednej z jego wypraw wojennych. Niedługo potem Ilu-ibni, władca Suhu, który zapłacił trybut Tukulti-Ninurcie II, zmuszony został do zapłacenia kolejnego trybutu Aszurnasirpalowi II (883-859 p.n.e.), następcy Tukulti-Ninurty II. W 878 r. p.n.e. Kudurru, nowy władca Suhu, wspierany przez wojska babilońskie, wystąpił przeciw Aszurnasirpalowi II w czasie, gdy ten prowadził swe wojska w rejon rzeki Chabur. Kudurru stawił czoła Asyryjczykom w Suru, jednym ze swoich miast. Armia asyryjska wzięła miasto szturmem, plądrując je i niszcząc. Rok później Suhu dołączyło do antyasyryjskiej koalicji sąsiadujących z nim królestw Laqe i Hindanu, wspieranych dodatkowo przez Bit-Adini i Babilonię. Spotkało się to z szybką reakcją Aszurnasirpala II, który pokonać miał zbuntowane królestwa, zniszczyć ich armie i miasta.

W 2 poł. IX w. p.n.e. Suhu wciąż pozostawało niezależne od Asyrii. W tym czasie władcą był tam Marduk-apla-usur, o którym wiadomo, iż zapłacił trybut asyryjskiemu królowi Salmanasarowi III (858-824 p.n.e.). W 1 poł. VIII w. p.n.e. Suhu i sąsiadujące z nim Mari zarządzane były przez Szamasz-resza-usura, najprawdopodobniej w czasie, gdy na tronie asyryjskim zasiadał Aszur-dan III (772-755 p.n.e.). Szamasz-resza-usur pozostawił po sobie stelę z inskrypcją upamiętniającą jego dokonania, w tym próby ożywienia tego regionu, który miał być wówczas w dużej mierze wyniszczony i wyludniony. Inskrypcja zawiera również informację o zwycięstwie Szamasz-resza-usura odniesionym nad aramejskim plemieniem Tumanu. Sądząc z inskrypcji Ninurty-kudurri-usura, syna i następcy Szamasz-resza-usura, który odnieść miał zwycięstwo nad innym aramejskim plemieniem, Hatallu, Suhu mogło uzyskać w tym okresie pełną niezależność od Asyrii, nim ponownie znalazło się pod jej kontrolą za rządów Tiglat-Pilesera III (745-727 p.n.e.). W 616 r. p.n.e. Suhu i Hindanu podporządkowały się babilońskiemu królowi Nabopolassarowi (626-605 p.n.e.), ale już trzy lata później, w 613 r. p.n.e., Suhu zbuntowało się przeciw niemu, co doprowadziło do wysłania przez niego wyprawy karnej na jej terytorium.

Bibliografia

  • hasło Suhu(m), w: Bryce T., The Routledge Handbook of the Peoples and Places of Ancient Western Asia, Routledge 2013, s. 666-668.

Media użyte na tej stronie

Samsi Addu.PNG
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Map of the approximate extension of the kingdom of Samsi-Addu/Shamshi-Adad (1815-1775 BC) just before his death, with the territories given to his sons Ishme-Dagan (around Ekallatum) and Yasmakh-Addu (around Mari). The names of cities in capitals letters are the capitals of the main kingdoms of the Middle East at this time. The names of cities with question mark are for uncertain locations. Adapted from F. Joannès (dir.), Dictionnaire de la civilisation mésopotamienne, Paris, 2001, p. 751 (map by M. Sauvage) and D. Charpin, Hammu-rabi de Babylone, Paris, 2003, p. 306.
Shamsh-res-usur, governor of Mari and Suhi.jpg
Autor: Jack Hynes, Licencja: CC BY-SA 3.0
Shamsh-res-usur, governor of Mari and Suhi, attitude of prayer in front of the gods (Adad and Ishtar).

The inscription says that the governor reigned for 13 years and during his reign erected the city of Gabarri-ibni, while also re-establishing the canals and encouraging the planting of date palms in different cities, and working on the development of agriculture in the city of Suhi.

Alternate spellings:

  • Shamsh-res-usur, Shamash-res-usur Samus-Res-Usur, Shamash-resh-Usur
  • Suhi, Sussi, Suhu

Notes (Dalley, 2002, pp. 201-203):

  • Adad is holding lightning in each hand
  • Cuneiform is in dialect of Babylonia not Assyria
  • Symbols above the gods are the pointed spade of Marduk, patron of Babylon, next to the stylus of Nabu, and the winged disc of Shamash, the sun god, next to the lunar disc of Sin
Neo-hittites et arameens.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Neo-hittite and Aramean kingdoms and cities, c. 1000-800 BC.