Sumatra

Sumatra
Ilustracja
Państwo

 Indonezja

Archipelag

Archipelag Malajski

Powierzchnia

473 605 km²

Populacja (2005)
• liczba ludności
• gęstość


45 000 000
95,02 os./km²

Położenie na mapie Indonezji
Mapa konturowa Indonezji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Sumatra”
Ziemia0°N 102°E/0,000000 102,000000
Mapa wyspy

Sumatra (indonez. Sumatera) – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Malajskim, w grupie Wielkich Wysp Sundajskich; w całości należy do Indonezji. Na północnym wschodzie Cieśnina Malakka oddziela Sumatrę od Półwyspu Malajskiego; na południowym wschodzie Cieśnina Sundajska oddziela ją od Jawy.

Szósta pod względem powierzchni wyspa świata.

Informacje ogólne

Historia

Pierwsze świadectwa tego państwa pochodzą z V wieku: Sumatra płaciła haracz Chinom. Od VII wieku do XII wieku dominowało na Sumatrze królestwo Śriwidżaja ze stolicą w Palembang, od XIII wieku do XV wieku królestwo Majapahit. Po jego upadku powstało na wyspie kilka samodzielnych państw muzułmańskich. Pierwszym Europejczykiem, który w 1508 dopłynął do Sumatry, był Portugalczyk L. de Figueira. W XVI wieku Portugalczyków wyparli Holendrzy, którzy w latach 1659–1662 podbili południowo-zachodnią część wyspy, w 1664 zagarnęli Indrapuras i Salidas, a w 1666 Padang. Pod koniec XVIII wieku powstały na wyspie pierwsze osady angielskie. W 1803 cała południowa część wschodniego wybrzeża znalazła się pod panowaniem holenderskim. W 1824 Holendrzy zawarli układ z Anglikami, na mocy którego ci ostatni zrzekli się swych posiadłości na Sumatrze, w zamian za co objęli zwierzchnictwo nad Półwyspem Malajskim. W początkach XX wieku Holandia podporządkowała sobie całą Sumatrę. 1942–1945 okupowana przez Japonię. W 1946 roku Holandia uznała suwerenność Indonezji na Sumatrze.

26 grudnia 2004 wybrzeże północno-zachodniej Sumatry i pobliskie mniejsze wyspy zostały zniszczone przez 15-metrową falę tsunami powstałą w wyniku trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim. Zginęło ponad 80 tys. ludzi, głównie w prowincji Aceh.

Geografia

Główne wyspy Indonezji

Środek wyspy jest górzysty i znajdują się tu czynne wulkany (najwyższy Kerinci 3805 m n.p.m.), część północno-wschodnia natomiast jest nizinna z licznymi bagnami. Działalność wulkaniczna tego regionu spowodowała, że gleba na tych terenach jest niezwykle żyzna, a krajobraz urozmaicony. Znajduje się tu również największe jezioro wyspy – Toba (1940 km²) w kraterze o powierzchni ok. 3000 km². W górach można także znaleźć złoża węgla i złota.

Klimat Sumatry jest równikowy, bardzo wilgotny. Średnia temperatura w styczniu wynosi +25°C, natomiast w sierpniu +27°C. Pora deszczowa wypada w październiku i w listopadzie. Znaczną część wyspy niegdyś porastały lasy równikowe, ale rozwój ekonomiczny i nielegalna wycinka zagroziły ich istnieniu.

Sumatra jest szóstą co do wielkości wyspą na świecie i trzecią w archipelagu indonezyjskim. Rzeki znajdujące się na wyspie (Musi, Hari, Inderagiri, Kampar, Asahan, Simpang-kiri, Barumun) transportują duże ilości szlamu, tworząc rozległe niziny przeplatane bagnami. Pomimo że obszary te nie nadają się pod uprawę, są bardzo ważne pod względem ekonomicznym dla Indonezji. Ziemia ta produkuje bowiem zarówno olej palmowy, jak i ropę naftową.

Na terenie Sumatry znajdują się następujące parki narodowe[1]:

 • Park Narodowy Gunung Leuser
 • Park Narodowy Siberut
 • Park Narodowy Kerinci Seblat
 • Park Narodowy Batang Gadis[2]
 • Park Narodowy Bukit Duabelas
 • Park Narodowy Bukit Tiga Puluh
 • Park Narodowy Berbak
 • Park Narodowy Sembilang
 • Park Narodowy Way Kambas
 • Park Narodowy Bukit Barisan Selatan
 • Park Narodowy Tesso Nilo[3]

Demografia

Sumatra nie jest gęsto zaludniona – na jeden km2 przypada średnio 96 osób. Cała populacja to około 45 milionów ludzi, co daje jej piąte miejsce pod względem zaludnienia wysp. Najgęściej zaludniona jest północ Sumatry oraz pogórze zachodniej części wyspy. Najwięcej ludności skupia się w miastach Medan i Palembang.

Ludność stanowi mieszankę etniczną, mówiącą w 52 językach. Jednakże większość z tych grup dzieli swe tradycje i wierzenia, a języki są ze sobą spokrewnione. Na wschodnim wybrzeżu skupiają się ludzie mówiący w języku malajskim, natomiast mieszkańcy południowej i centralnej Sumatry mówią w językach zbliżonych do malajskiego. Mniejszości chińskie zamieszkują głównie większe miasta.

Większość mieszkańców wyspy to muzułmanie (87%), chrześcijanie stanowią 10% populacji, 2% buddyści i 1% hinduiści[4].

Gospodarka

Na wyspie są uprawiane: kauczuk, kamfora, herbata, kawa, pieprz, kopra, ryż, sizal i tytoń. W górach wydobywa się węgiel (największe pokłady w Indonezji), ropę naftową, złoto, srebro, miedź, boksyty i gaz ziemny. Przemysł skupia się głównie wokół sektora metalurgicznego (produkcja aluminium), chemicznego (wulkanizacyjny) oraz ceramicznego.

Zobacz też

Przypisy

 1. National Parks of Sumatera. Map. Ministry of Forestry Republic of Indonesia, 23 października 2012.
 2. Indonesia Declares Tesso Nilo National Park. CEPF News, 20 maja 2004.
 3. Indonesia Declares Tesso Nilo National Park. CEPF News, sierpień 2004.
 4. Statystyki dotyczące religii w Indonezji. 2005. [dostęp 2009-09-23].

Media użyte na tej stronie

Flag of Indonesia.svg
bendera Indonesia
Dark Green 004040 pog.svg
Autor: One Salient Oversight, Licencja: CC0
modded File:Blue pog.svg
Sumatra Topography.png
Autor: Sadalmelik, Licencja: CC BY-SA 3.0
Topographic map of Sumatra. Created with GMT from publicly released SRTM data. For locator vesion, see Image:Sumatra Locator Topography.png
Indonesia relief location map.jpg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Indonesia.

Equirectangular projection. Strechted by 100.0%. Geographic limits of the map:

 • N: 6.5° N
 • W: 94.5° E
 • E: 141.5° E
 • S: -11.5° N
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Indonesia main islands PL.svg
Autor: Sobi3ch (rast version) and Farmer Jan (svg convertion), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Map of islands of Indonesia in Polish