Suzann Pettersen

Suzann Pettersen
Ilustracja
Suzann Pettersen po Women's British Open 2009
Pseudonim

Tutta

Data i miejsce urodzenia

7 kwietnia 1981
Oslo, Norwegia

Wzrost

1,75m

Narodowość

norweska

Miejsce zamieszkania

Orlando, USA

Kariera
Przejście na zawodowstwo

2000

Obecny Tour

LPGA Tour (od 2003), LET (od 2001)

Wygrane jako zawodowiec

10 (LPGA Tour: 6, LET: 4)

Turnieje Wielkoszlemowe
Kraft Nabisco

T2: 2007, 2008; 2: 2010

LPGA Championship

Wygrała: 2007

U.S. Women's Open

T6: 2009

Women's British Open

24: 2002

Nagrody
LET Rookie of the Year

2001

Strona internetowa

Suzann Pettersen (ur. 7 kwietnia 1981) – norweska zawodowa golfistka. Obecnie w głównej mierze gra na amerykańskim LPGA Tour; jest również członkiem Ladies European Tour. Wielokrotna uczestniczka meczów Solheim Cup i Lexus Cup. Jej najlepszą pozycją w rankingu światowym było drugie miejsce.

Życie osobiste

Pettersen jest córką Mony i Axela Pettersen, ma dwóch starszych braci, Stefana i Guneriusa. Obecnie mieszka w Bay Hill na Florydzie[1][2].

Kariera amatorska

Jako amatorka odniosła wiele sukcesów. Jest pięciokrotną zwyciężczynią Amatorskich Mistrzostw Norwegii (1996-2000), triumfowała też w Brytyjskich Mistrzostwach Dziewcząt w 1999[3][4]. Reprezentowała Norwegię w Espirito Santo Trophy Drużynowych Amatorskich Mistrzostwach Świata w 1998 i 2000 roku, za drugim razem zdobywając tytuł mistrzowski[5]. W 1997 i 1999 była reprezentantką Europy w meczach Juniorskiego Ryder Cup[6].

Kariera zawodowa

2000-2006

Pettersen przeszła na zawodowstwo w 2000 roku, po czym zdobyła kartę Ladies European Tour zajmując jedenaste miejsce w 2001 LET Qualifying School[3]. W swoim debiutanckim sezonie zagrała w dziesięciu turniejach przechodząc w każdym cuta. Pierwszy tytuł zdobyła już w drugim starcie wygrywając French Open pokonując Becky Morgan po dogrywce[7][8][9]. Zajęła drugie miejsce w klasyfikacji Order of Merit i została mianowana LET Rookie of the Year[3][4][10].

Sezon 2002 rozpoczął się dla Pettersen od przegranej w dogrywce przeciwko Karrie Webb w AAMI Australian Women’s Open[11]. Zajmując miejsce w pierwszej dziesiątce w jeszcze dwóch turniejach udało się jej dostać do reprezentacji Europy w 2002 Solheim Cup[12][13]. W meczu singlowym przeciwko Michelle Redman miała już pięć punktów straty na pięć dołków do końca, jednak udało się jej doprowadzić do remisu i zdobyć dla Europy pół punktu, po tym jak jej przeciwniczka zademonstrowała jedno z najbardziej dramatycznych potknięć w historii meczów golfowych[14]. Podczas turnieju kwalifikacyjnego do LPGA Tour zajęła dziesiąte miejsce zdobywając kartę na sezon 2003[15].

W sezonie 2003 zagrała 5 turniejów LET przechodząc we wszystkich cuty, a w HP Open zajmując nawet drugie miejsce za Sophie Gustafson[16]. Na LPGA Tour zagrała cały swój debiutancki sezon, w trakcie którego jej najlepszym osiągnięciem było trzecie miejsce w Chick-fil-A Charity Championship[4]. Tego roku dostała też dziką kartę do europejskiej drużyny na Solheim Cup. Tamże czynnie przyczyniła się do zwycięstwa europejskich golfistek zdobywając cztery punkty w pięciu rozegranych meczach (4-1-0)[17], przegrywając tylko w pojedynku przeciwko Cristie Kerr.

Podczas sezonu 2004 zagrała tylko w czterech turniejach LET, zajmując w Evian Masters ex aequo dziewiąte miejsce. Jej udział w LPGA Tour opóźnił się w wyniku operacji łokcia której się musiała poddać. Mimo to czterokrotnie zakończyła turniej w pierwszej dziesiątce, włączając ex aequo piąte miejsce w State Farm Classic[3].

Kontuzja pleców która ją trapiła w sezonie 2005 spowodowała, że wzięła udział tylko w trzech turniejach LET i dziewięciu LPGA. Najlepszy wynik w Europie zanotowała podczas Ladies Finnish Masters (drugie ex aequo), natomiast na LPGA Tour była to szósta pozycja w John Q. Hammons Hotel Classic[3][4]. W Solheim Cup ponownie wzięła udział dzięki dzikiej karcie wygrywając i remisując po dwa mecze[18][19]. Tego sezonu wzięła również udział w inauguracyjnej edycji Lexus Cup będąc reprezentantką drużyny międzynarodowej[20].

Pettersen podczas Pro-Am przed Women's British Open 2009

W sezonie 2006 Suzann Pettersen pięciokrotnie zagrała w turniejach LET dwukrotnie odnotowując miejsce w pierwszej dziesiątce, w tym trzecie w Scandinavian TPC[21]. Grając na LPGA Tour trzykrotnie skończyła turniej z miejscem w pierwszej dziesiątce, z których najlepszym było piąte we Florida’s Natural Charity Championship[4].

2007

Sezon 2007 rozpoczął się od nieudanego startu w reprezentacji Norwegii podczas Women's World Cup of Golf: tuż przed turniejem zmuszona była się wycofać z powodu nagłej choroby[22]. Niedługo potem zajęła drugie miejsce w Safeway International, będąc tylko o dwa uderzenia słabszą od zwyciężczyni, Loreny Ochoa[23]. Osiągnięcie to powtórzyła podczas Kraft Nabisco Championship, gdzie miała nawet szansę na zwycięstwo, jednak oddała pozycję lidera na ręce Morgan Pressel tracąc cztery uderzenia w czterech ostatnich dołkach[24]. W końcu jednak Pettersen została pierwszą norweską triumfatorką na LPGA Tour wygrywając Michelob ULTRA Open at Kingsmill, pokonując w dogrywce Jee Young Lee[25]. Na kolejny sukces nie musiała długo czekać, bowiem wygrała drugi w sezonie turniej wielkoszlemowy LPGA Championship, wyprzedzając jednym uderzeniem Karrie Webb[26]. Dzięki serii tak dobrych występów przesunęła się na czwarte miejsce w światowym rankingu. Na Ladies European Tour Pettersen wygrała w swojej rodzinnej Norwegii SAS Masters[27]. Październik tego sezonu okazał się dla niej szczególnie obfity w sukcesy. Na początku podczas Longs Drugs Challenge pokonała w dogrywce Lorenę Ochoa zdobywając swój trzeci tytuł na LPGA Tour[28]. Kolejne dwa zwycięstwa zanotowała w Azji wygrywając w Korei i Tajlandii[29][30][31]. 31 grudnia 2007 Suzann Pettersen przesunęła się na drugie miejsce światowego rankingu wyprzedzając Karrie Webb i Annikę Sörenstam.

2008

Z początkiem 2008 roku Pettersen podpisała wieloletni kontrakt z firmą Nike, który dotyczył używanych przez nią kijów, piłek, butów, rękawiczek, oraz torby[32]. Pierwsze zwycięstwo sezonu przyszło podczas Deutsche Bank Ladies Swiss Open, w którym prowadziła po trzech rundach, a czwarta została odwołana z powodu deszczu[33]. Kolejną wygraną, również na Ladies European Tour, zaliczyła w Ladies Irish Open zdobywając tytuł z przewagą pięciu uderzeń[34]. Co prawda w sezonie 2008 Pettersen nie wygrała na LPGA Tour żadnego turnieju, to jednak trzykrotnie kończyła zawody jako wicemistrzyni, a na liście zarobków zajęła siódme miejsce. W Kraft Nabisco powtórzyła swoje osiągnięcie sprzed roku znowu zajmując drugie miejsce[35]. W inauguracyjnym turnieju Kapalua LPGA Classic była bardzo bliska wygranej: prowadziła po pierwszej i drugiej rundzie, a po trzeciej miała tylko 1 uderzenie straty do liderek. Ostatniego dnia nie była jednak w stanie odrobić deficytu i skończyła jako druga z wynikiem o jedno uderzenie słabszym od zwyciężczyni Morgan Pressel[36]. Wieńczący sezon turniej ADT Championship mógł przynieść upragniony tytuł, jednak mimo zakwalifikowania się do finałowej ósemki z najlepszym wynikiem trzeciej rundy Pettersen ostatniego dnia zagrała najsłabiej, a wynik 79 uderzeń dał jej siódme miejsce ex aequo[37].

2009

Najlepszym wynikiem Pettersen w pierwszej połowie sezonu było zajęcie drugiego miejsca w Corona Championship[38] oraz Sybase Classic[39]. W pierwszym z tych turniejów przed finałowym dniem traciła tylko 1 uderzenie do prowadzącej Loreny Ochoa jednak w niedzielę mimo iż parokrotnie dogoniła liderkę to nie była w stanie wyjść na samodzielne prowadzenie. Podobnie podczas Sybase Classic po trzech rundach była współliderką wraz z Oh Ji-young, ale ostatniego dnia to Koreanka zagrała o cztery uderzenia lepiej od Pettersen.

Pettersen podczas treningu przed Women's British Open 2009

W czerwcu Pettersen zachorowała na – jak się wtedy wydawało – grypę, w wyniku czego m.in. wycofała się w trakcie z LPGA Championship oraz nie wzięła udziału w Wegmans LPGA. Późniejsze badania wykluczyły jednak grypę nie wskazując równocześnie prawdziwej przyczyny jej problemów ze zdrowiem[40]. Mimo to Pettersen startowała w kolejnych turniejach, w tym w ostatnim wielkoszlemowym turnieju sezonu Women's British Open, w którym nie przeszła cuta – poprzednio zdarzyło się to jej w Women's U.S. Open w 2007 roku.

Pod koniec sierpnia 2009 Pettersen po raz piąty wystąpiła w drużynie Europy podczas rozgrywek Solheim Cup. Rozegrała w nim maksymalną liczbę pięciu meczów, ale zdobyła tylko jeden punkt wygrywając w parze z Anną Nordqvist[41].

Słaby występ w Women's British Open i Solheim Cup nie był jednak zwiastunem spadku formy. W pierwszym turnieju po Solheim Cup – Safeway Classic – Pettersen zajęła drugie miejsce. Norweżka prowadzenie w tym turnieju zdobyła dopiero podczas ostatniej rundy. Kilka błędów popełnionych na ostatnich dołkach spowodowało jednak, że straciła je i o zwycięstwie musiała zadecydować dogrywka, którą przegrała[42].

Tydzień później Pettersen wygrała swój pierwszy turniej od dwóch lat. W CN Canadian Open po pierwszej rundzie miała jedno uderzenie straty do liderki. Druga runda dała jej współprowadzenie wraz z Kim Song-hee, a trzecia samodzielne pierwsze miejsce. Ostatniego dnia Pettersen skutecznie broniła się przed goniącymi ją zawodniczkami i ostatecznie triumfowała z przewagą pięciu uderzeń[43].

Trzy tygodnie po swoim zwycięstwie w Kanadzie Pettersen była zmuszona wycofać się turnieju CVS/pharmacy LPGA Challenge z powodu kontuzji lewej stopy[44]. Badania stwierdziły pęknięcie kości co oznaczało dla niej prawie dwumiesięczną przerwę w grze na LPGA Tour[45]. Wróciła w połowie listopada w zawodach Wendy's 3-Tour Challenge, w których wraz z Christie Kerr oraz Natalie Gulbis poprowadziły reprezentację LPGA Tour do zwycięstwa[46]. Niedługo potem wzięła udział w Lorena Ochoa Invitational, w których zajęła 18 miejsce ex aequo; tydzień później zamykające sezon LPGA Tour Championship ukończyła na ósmym miejscu[47].

Na początku października Pettersen była częścią grupy zawodowych golfistów, którzy brali udział w finałowej prezentacji dyscyplin sportowych ubiegających się o włączenie do programu Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku[48].

Osiągnięcia Pettersen w sezonie 2009 zaowocowały przyznaniem jej na początku stycznia 2010 norweskiego tytułu najlepszej sportsmenki roku[49].

2010

Już w pierwszym turnieju sezonu 2010 Pettersen miała szansę na wygraną. W Honda LPGA Thailand, turnieju który wygrała 3 lata wcześniej, prowadziła po każdej z trzech pierwszych rund stopniowo powiększając nad rywalkami swoją przewagę, która urosła do pięciu uderzeń przed finałową rozgrywką. Ostatniego dnia musiała jednak uznać pierwszeństwo Ai Miyazato i zajęła drugie miejsce[50]. Japonka zagrała ostatniego dnia najlepszą rundę turnieju (63) i pokonała Pettersen jednym uderzeniem. Suzann z kolei w niedzielę zagrała swoją najsłabszą rundę (70), w której zaliczyła cztery birdie oraz dwa – jej pierwsze w turnieju – bogeye .

W następnym turnieju, rozgrywanym w Singapurze HSBC Women's Champions Pettersen potwierdziła swoją dobrą formę zajmując ostatecznie trzecie miejsce ex aequo[51]. Pierwszy wielkoszlemowy turniej sezonu rozpoczął się dla Pettersen bardzo obiecująco – po pierwszej rundzie (-5) prowadziła z jednym uderzeniem przewagi. Słabsza druga runda (+1) spowodowała że spadła na siódme miejsce, jednak trzeciego dnia zrehabilitowała się i kolejna runda 5 poniżej par wyniosła ją na drugie miejsce ex aequo, które zajmowała wraz z dobrą przyjaciółką Yani Tseng, jedno uderzenie za prowadzącą Karen Stupples. Podczas ostatniej rundy Stupples roztrwoniła swoje prowadzenie i walka o tytuł rozegrała się pomiędzy Pettersen i Tseng. Ostatecznie wygrała Tajwanka, a Pettersen musiała się zadowolić drugim miejscem z jednym uderzeniem straty[52].

Zawodowe wygrane (10)

Ladies European Tour (5)

Legenda
Wielki szlem (1)
Pozostałe zwycięstwa LET (4)
Lp.DataTurniejZwycięski wynikKońcowa przewaga2. miejsce
1.2001-06-10 10 czerwca 2001(dts)Ladies French Open-8 (71-70-70-69=280)dogrywka[a]Walia Becky Morgan
2.2007-06-10 10 czerwca 2007(dts)LPGA Championship-14 (69-67-71-67=274)1 uderzenieAustralia Karrie Webb
3.2007-08-26 26 sierpnia 2007(dts)SAS Masters-12 (64-72-68=204)9 uderzeńAustralia Nikki Garrett
4.2008-05-25 25 maja 2008(dts)Deutsche Bank Ladies Swiss Open-22 (67-63-64=194)6 uderzeńKorea Południowa Amy Yang
5.2008-07-13 13 lipca 2008(dts)AIB Ladies Irish Open-11 (69-69-67=205)5 uderzeńNorwegia Marianne Skarpnord

LPGA Tour (6)

Legenda
Wielki szlem (1)
Pozostałe zwycięstwa LPGA Tour (5)
Lp.DataTurniejZwycięski wynikKońcowa przewaga2. miejsce
1.2007-05-13 13 maja 2007(dts)Michelob ULTRA Open at Kingsmill-10 (66-72-68-68=274)dogrywka[b]Korea Południowa Jee Young Lee
2.2007-06-10 10 czerwca 2007(dts)LPGA Championship-14 (69-67-71-67=274)1 uderzenieAustralia Karrie Webb
3.2007-10-07 7 października 2007(dts)Longs Drugs Challenge-11 (75-65-64-73=277)dogrywka[c]Meksyk Lorena Ochoa
4.2007-10-21 21 października 2007(dts)Hana Bank • KOLON Championship-3 (69-72=141)1 uderzenieKorea Południowa Ji Eun-hee
5.2007-10-28 28 października 2007(dts)Honda LPGA Thailand-21 (65-68-63-71=267)1 uderzenieAnglia Laura Davies
6.2009-09-06 6 września 2009(dts)CN Canadian Women's Open-15 (65-68-66-70=269)5 uderzeńJaponia Momoko Ueda, Stany Zjednoczone Morgan Pressel, Japonia Ai Miyazato, Stany Zjednoczone Angela Stanford, Australia Karrie Webb

Wyniki w turniejach wielkoszlemowych

Zwycięstwa (1)

RokZawodyPo 54 dołkachWynikPrzewaga2. miejsce
2007LPGA Championship1 uderzenie straty-14 (69-67-71-67=274)1 uderzenieAustralia Karrie Webb

Przegląd

Turniej200120022003200420052006200720082009
Kraft Nabisco ChampionshipDNP25=DNPDNPDNP40=2=2=5=
LPGA ChampionshipDNPDNP11=CUT49=20=134=WC
U.S. Women's OpenDNPDNP10=16=52=28=CUT13=6=
Women's British Open3224CUTCUTDNPCUT28=24=CUT
Turniej2010
Kraft Nabisco Championship2
LPGA Championship
U.S. Women's Open
Women's British Open

DNP = nie brała udziału.
CUT = nie przeszła cuta.
"=" = ex aequo.
WC = wycofała się.
Zielone tło dla wygranych. Żółte tło dla miejsca w pierwszej dziesiątce.

Podsumowanie wyników na LPGA Tour

SezonLiczba
startów
Zrobione
cuty
Wygrane2. miejsca3. miejscaTop 10Najlepsze
miejsce
Zarobki (USD)Pozycja na
liście zarobków
Średnia
uderzeń
2001220000T1148.750n/d71,00
20025400002448.632n/d71,72
2003191800143387.9203171,08
20041690004T5193.8455871,59
2005970001T681.224T9273,03
200623210003T5292.6214672,12
200724215201211.802.400270,86
200824240321021.177.809770,96
200922211301211.369.717570,49
2010[d]4402132380.203370,06

Podsumowanie wyników na LET

SezonLiczba
startów
Zrobione
cuty
Wygrane2. miejsca3. miejscaTop 10Najlepsze
miejsce
Zarobki (€)Pozycja na
liście zarobków
Średnia
uderzeń
200022000018=2.085n/d72,67
2001101013051211.472271,25
2002121202032118.8098[e]71,89
2003540202279.62211[f]70,41
2004320001949.35242[g]71,50
20053301022=38.9244372,60
2006430012352.9043472,08
2007441002179.6042572,13
20084420021183.279468,79
200922000047=9.03710773,67

Osiągnięcia w Solheim Cup

RokSuma meczówŁączne W-P-RPojedynki W-P-R4somes W-P-R4balls W-P-RZdobyte punktySkuteczność
W całej karierze219-7-50-3-24-3-25-1-111,554,76%
200231-1-10-0-1 remis przeciwko M. Redman1-1-0 wygr. w parze z H. Alfredsson 4&2, przegr. w parze z H. Alfredsson 3&11,550,00%
200354-1-00-1-0 przegr. przeciwko C. Kerr, poddany na 162-0-0 wygr. w parze z A. Sörenstam 4&3, wygr. w parze z S. Gustafson 3&12-0-0 wygr. w parze z P. Meunier-Lebouc 3&2, wygr. w parze z A. Sörenstam 1up480,00%
200542-0-20-0-1 remis przeciwko R. Jones1-0-0 wygr. w parze z A. Sörenstam 1up,1-0-1 wygr. w parze z L. Davies 4&3, remis w parze z S. Gustafson375,00%
200741-1-20-1-0 przegr. przeciwko S. Prammanasudh 2down0-0-2 remis w parze z S. Gustafson, x21-0-0 wygr. w parze z A. Sörenstam 3&2250,00%
200951-4-00-1-0 przegr. przeciwko P. Creamer 3&20-2-0 przegr. w parze z S. Gustafson 4&2, przegr. w parze z H. Alfredsson 2down1-1-0 przegr. w parze z S. Gustafson 1down, wygr. w parze z A. Nordqvist 2up120,00%
W-P-R = Wygrane-Przegrane-Remisy

Uwagi

  1. Pokonała Becky Morgan robiąc birdie na trzecim dołku dogrywki.
  2. Pokonała Jee Young Lee robiąc para na trzecim dołku dogrywki.
  3. Pokonała Lorenę Ochoa robiąc birdie na drugim dołku dogrywki.
  4. Stan na 5 kwietnia 2010.
  5. Klasyfikacja w sezonie 2002 oparta była na systemie punktów. Pettersen zajęła ósme miejsce z dorobkiem 4.403,40 punktów.
  6. Klasyfikacja w sezonie 2003 oparta była na systemie punktów. Pettersen zajęła jedenaste miejsce z dorobkiem 307,98 punktów.
  7. Klasyfikacja w sezonie 2004 oparta była na systemie punktów. Pettersen zajęła 42. miejsce (pozycja prowizoryczna ze względu na niedostateczną liczbę rozegranych turniejów) z dorobkiem 123,87 punktów.

Przypisy

  1. Beth Ann Baldry. Up close: Suzann Pettersen. „Golfweek”. [dostęp 2008-10-18]. (ang.). 
  2. Carl Magnus Hellsten. TIL TOPPS!. „Svensk Golf”. s. 44-52. [dostęp 2008-11-23]. (szw.). 
  3. a b c d e Suzann Pettersen Player Profile. Ladies European Tour. [dostęp 2007-03-29]. (ang.).
  4. a b c d e Suzann Pettersen Full Career Bio. LPGA Tour. [dostęp 2007-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-19)]. (ang.).
  5. World Amateur Team Championship Record Books Player Suzann Pettersen. IGF. [dostęp 2007-03-29]. (ang.).
  6. The Junior Match Unfolds at Cape Cod. PGA European Tour, 1999-08-25. [dostęp 2007-03-29]. (ang.).
  7. Martin Park: Pettersen defends in France. Ladies European Tour, 2002-06-19. [dostęp 2007-05-18]. (ang.).
  8. Pettersen takes French Open. BBC News, 2001-06-10. [dostęp 2008-08-11]. (ang.).
  9. 2001 Ladies French Open leaderboard. golfdata.se, 2001-06-10. [dostęp 2008-08-11]. (szw.).
  10. LET 2001 Order of Merit. Ladies European Tour. [dostęp 2008-08-13]. (ang.).
  11. Martin Park: Webb denies Pettersen in playoff. Ladies European Tour, 2002-03-03. [dostęp 2007-03-28]. (ang.).
  12. Martin Park: Reid chooses wild cards amid controversy. Ladies European Tour, 2002-08-25. [dostęp 2007-03-28]. (ang.).
  13. Solheim Cup Player Profile: Suzann Pettersen. Ladies European Tour, 2002-09-04. [dostęp 2007-03-28]. (ang.).
  14. Martin Park: Singled out!. Ladies European Tour, 2002-09-22. [dostęp 2007-03-28]. (ang.).
  15. Martin Park: Sergas leads the European at Q-School. Ladies European Tour, 2002-10-12. [dostęp 2007-05-18]. (ang.).
  16. Martin Park: Sophie snaps up HP Open. Ladies European Tour, 2003-08-10. [dostęp 2007-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-27)]. (ang.).
  17. Martin Park: European Team announced. Ladies European Tour, 2003-08-25. [dostęp 2007-05-18]. (ang.).
  18. Bethan Cutler: The 2005 European Solheim Cup team announced. Ladies European Tour, 2005-08-28. [dostęp 2007-05-18]. (ang.).
  19. Bethan Cutler: Pettersen off her back for The Solheim Cup. Ladies European Tour, 2005-09-07. [dostęp 2007-05-18]. (ang.).
  20. Internationals win The Lexus Cup. Ladies European Tour, 2005-12-12. [dostęp 2007-03-29]. (ang.).
  21. Bethan Cutler: Sörenstam completes brilliant Swedish title defence. Ladies European Tour, 2006-08-13. [dostęp 2007-05-18]. (ang.).
  22. Norway's Pettersen replaced by Saether. Ladies European Tour, 2007-01-19. [dostęp 2007-05-18]. (ang.).
  23. Alan Shipnuck. Ochoa rallies to win Safeway International. „Golf Magazine”. [dostęp 2008-08-13]. (ang.). 
  24. Thomas Bonk. Pressel is youngest LPGA major winner. „Los Angeles Times”, 2007-05-02. [dostęp 2007-05-18]. (ang.). 
  25. Suzann Pettersen scores first LPGA Tour win at Michelob Ultra Open. WorldGolf.com, 2007-05-14. [dostęp 2008-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-24)]. (ang.).
  26. Final-Round Story and Interviews. LPGA Tour. [dostęp 2008-08-11]. (ang.).
  27. Pettersen triumphs on home turf. Ladies European Tour. [dostęp 2007-08-26]. (ang.).
  28. Pettersen topples Ochoa in Longs Drugs Challenge playoff. PGA Tour, 2007-10-07. [dostęp 2008-08-12]. (ang.).
  29. Pettersen Wins Shortened Tournament. „International Herald Tribune”. [dostęp 2007-10-28]. (ang.). 
  30. Pettersen eagles 18th to win 2nd straight. „Golf Magazine”, 2007-10-28. [dostęp 2008-08-12]. (ang.). 
  31. Davies second after late charge. BBC News, 2007-10-28. [dostęp 2008-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-19)]. (ang.).
  32. Nike Golf signs top LPGA player Suzann Pettersen. LPGA Tour. [dostęp 2008-08-09]. (ang.).
  33. Pettersen named Deutsche Bank Ladies Swiss Open champion. Ladies European Tour. [dostęp 2008-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-05-29)]. (ang.).
  34. Pettersen wins by five in Ireland. Ladies European Tour. [dostęp 2008-08-09]. (ang.).
  35. Kraft Nabisco Championship final round notes and interviews. LPGA Tour. [dostęp 2008-08-09]. (ang.).
  36. Kapalua LPGA Classic final round notes and interviews. LPGA Tour. [dostęp 2008-11-25]. (ang.).
  37. ADT Championship final round notes and interviews. LPGA Tour. [dostęp 2008-11-25]. (ang.).
  38. 2009 Corona Championship: final round notes and interviews. LPGA Tour, 2009-04-26. [dostęp 2009-04-27]. (ang.).
  39. 2009 Sybase Classic: final round notes and interviews. LPGA Tour, 2009-05-17. [dostęp 2009-04-27]. (ang.).
  40. Mystisk sykdom plager Suzann Pettersen. Aftenposten, 2009-08-05. [dostęp 2009-08-26]. (norw.).
  41. 2009 Solheim Cup – results. LPGA Tour, 2009-08-23. [dostęp 2009-08-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-07)]. (ang.).
  42. 2009 Safeway Classic – final-round notes and interviews. LPGA Tour, 2009-08-30. [dostęp 2009-08-31]. (ang.).
  43. 2009 CN Canadian Women's Open – final-round notes and interviews. LPGA Tour, 2009-09-06. [dostęp 2009-09-07]. (ang.).
  44. Randall Mell: A step back for Suzann Pettersen. Golf Channel, 2009-09-30. [dostęp 2009-12-29]. (ang.).
  45. Beth Ann Baldry: Pettersen still needs time to heal left foot. GolfWeek, 2009-10-06. [dostęp 2009-12-29]. (ang.).
  46. Kerr leads LPGA to win at Wendy's 3-Tour Challenge. PGA Tour, 2009-11-11. [dostęp 2009-12-29]. (ang.).
  47. LPGA 2009 Player Performance Record: Suzann Pettersen. LPGA. [dostęp 2009-12-29]. (ang.).
  48. Wie, Pettersen Tout Golf's Bid For Olympic Spot. CBS News, 2009-10-07. [dostęp 2009-12-29]. (ang.).
  49. Pettersen named Norway’s Athlete of the Year. Ladies European Tour, 2010-01-11. [dostęp 2010-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-23)]. (ang.).
  50. 2010 Honda PTT LPGA Thailand – final-round notes and interviews. LPGA Tour, 2010-02-21. [dostęp 2010-02-21]. (ang.).
  51. 2010 HSBC Women's Champions – final-round notes and interviews. LPGA Tour, 2010-02-28. [dostęp 2010-04-05]. (ang.).
  52. Kraft Nabisco Championship 2010 – final-round notes and interviews. LPGA Tour, 2010-04-04. [dostęp 2010-04-05]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
2009 Women's British Open - Suzann Pettersen (31).jpg
Autor: Wojciech Migda (wmigda), Licencja: CC BY-SA 3.0
LYTHAM ST ANNES, UNITED KINGDOM - JULY 28: Suzann Pettersen of Norway at the 18th tee during pro-am round before 2009 Ricoh Women's British Open held at Royal Lytham & St Annes on July 28, 2009 in Lytham St Annes, England. (Photo by Wojciech Migda)
2009 Solheim Cup - Suzann Pettersen (1) cropped.jpg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
LYTHAM ST ANNES, UNITED KINGDOM - AUGUST 02: Suzann Pettersen of Norway, member of the European Solheim Cup Team, posing for a photograph after announcement of Solheim Cup teams, which followed final round of the 2009 Ricoh Women's British Open held at Royal Lytham & St Annes on August 2, 2009 in Lytham St Annes, England. (Photo by Wojciech Migda)
2009 Women's British Open - Suzann Pettersen (36).jpg
Autor: Wojciech Migda (wmigda), Licencja: CC BY-SA 3.0
LYTHAM ST ANNES, UNITED KINGDOM - JULY 29: Suzann Pettersen of Norway hits her approach shot to the 4th green during third practice round before 2009 Ricoh Women's British Open held at Royal Lytham & St Annes on July 28, 2009 in Lytham St Annes, England. Pettersen is accompanied by (from left) her caddie David Brooker, her coach David Leadbetter, and her mother Mona Pettersen. (Photo by Wojciech Migda)
Golf pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Golf. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.