Sygnał dźwiękowy
Sygnał dźwiękowy (także klakson) – element obowiązkowego wyposażenia pojazdu, służący do ostrzegania innych użytkowników dróg.
Niegdyś instalowany w postaci niewielkiej trąbki (lub rogu) z pompką w postaci gumowej gruszki (stąd wywodzi się symbol, widniejący na znaku drogowym „zakaz używania sygnałów dźwiękowych”), uruchamianą przez ściśnięcie jej ręką. Obecnie występuje najczęściej w postaci elektrycznie włączanego brzęczyka lub syreny.
Sygnałów dźwiękowych wolno używać jedynie w celu zwrócenia uwagi innych użytkowników drogi, np. kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie, iż nie zdają sobie sprawy z faktu, że zbliża się do nich pojazd. Nakazuje się używanie sygnału dźwiękowego podczas wykonywania manewru wyprzedzania i omijania w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza (np. we mgle) poza obszarem zabudowanym. Zakazane jest używanie sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym (chyba że jest to konieczne w związku z bezpośrednim niebezpieczeństwem), a także jego nadużywanie, bądź używanie niezgodnie z przeznaczeniem. Zasady używania sygnału dźwiękowego reguluje Art. 29 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazdy samochodowe powinny być wyposażone w sygnał akustyczny o jednolitym tonie. Sygnał w postaci syreny o tonie zmieniającym się w czasie może być używany wyłącznie przez pojazdy uprzywilejowane (straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja itp.) podczas akcji ratunkowej lub w podobnych okolicznościach.
W przypadku tramwaju, funkcję sygnału dźwiękowego pełni dzwonek tramwajowy.
Także rowery muszą być wyposażone w sygnały dźwiękowe, określone przez ustawodawcę jako: „dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku”.
Media użyte na tej stronie
Znak B-30: koniec zakazu używania sygnałów dźwiękowych
Znak B-29: zakaz używania sygnałów dźwiękowych
Autor: User:Zephyris (Richard Wheeler), Licencja: CC-BY-SA-3.0
A bulb horn, used on bicycles as a warning device. Squeezing the black rubber bulb forces air through a reed at the throat of the metal horn, making it vibrate, creating sound waves. The metal horn couples the vibrations efficiently to the outside air, increasing the loudness of the sound.