Symbole kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik

Oficjalne symbole prowincji Nowy Brunszwik

Motto
Spem reduxit
Nadzieja przywrócona
Flaga
Nowy BrunszwikFlaga prowincjonalna ma te same elementy co tarcza herbowa, rozmieszczone na podłużnym prostokącie. Flagę wprowadzono 14 lutego 1965.
Flag of New Brunswick-1950-Blue.svgFlaga Nowego Brunszwiku z lat 1950-1965.
Herb
Godło nadane przez królową Wiktorię w 1868 i rozwinięte w 1984 za przyzwoleniem Elżbiety II.

Tarcza herbowa – dwudzielna, w górnej części przedstawia złotego, królewskiego lwa brytyjskiego, symbol monarchii. W dolnej części zajmującej większą część tarczy przedstawiony jest statek – koga płynący na falach. Statek miał symbolizować przemysł stoczniowy, który był filarem gospodarki Nowego Brunszwiku do końca XIX wieku.

Godło – tarczę podpierają dwa jelenie, niegdyś powszechnie występujące w regionalnych lasach, a do dziś pozostające popularną zwierzyną. Każdy z jeleni na naszyjniku z indiańskich paciorków zawieszone ma tarcze herbowe – lewy Wielkiej Brytanii (tzw. Union Jack), prawy - przedstawiającą trzy burbońskie lilie na niebieskim tle, symbolizujące mieszkańców pochodzenia francuskiego. Całość opiera się na podstawie wyobrażającej łąkę porośnięta fiołkami, które są oficjalnym kwiatem prowincjonalnym. Od dołu obejmuje ją złotą szarfa z fragmentem motta prowincjonalnego Spem Reduxit. Godło zwieńcza rycerski hełm z przyłbicą, symbol suwerenności. Nad nim łosoś, przedmiot połowów, bardzo ważny dla gospodarki regionu. Na grzbiecie ryby wspiera się królewska korona, symbol monarchy Kanady.

Symbole zwierzęce i roślinne
Poecile-atricapilla-001.jpgSikora jasnoskrzydła (Poecile atricapillus) – niewielki ptak o długości dochodzącej do 10 cm, podobny do wróbla. Śpiewając wydaje charakterystyczny, powtarzający się dźwięk chickadee-dee-dee. Stąd też pochodzi jego angielska nazwa chickadee. Jako oficjalny symbol zaadaptowany w 1983 po rekomendacji federacji prowincjonalnych organizacji ekologicznych.
Abies balsamea.jpgJodła balsamiczna (Abies balsamea) - drzewo pospolite w lasach prowincjonalnych. Wyrasta do wysokości 20 metrów, jest ważnym surowcem przemysłu papierniczego. Jest też najpopularniejszą w Kanadzie choinką bożonarodzeniową. Jako oficjalny symbol zaadaptowany w 1987.
Viola cucullata.jpgFiołek (Viola cucullata) – powszechnie występujący w prowincji. Kwitnie w maju i czerwcu, zaściełając łąki i leśne polany fiołkowymi dywanami. Ma także ważne znaczenie w gospodarstwie domowym. Z kwiatów fiołka wyrabia się smaczne powidła oraz syrop przeciwkaszlowy. Zaadaptowany jako symbol w 1959 po rekomendacji prowincjonalnych organizacji kobiecych.
Symbol mineralny
Prowincjonalna gleba – zawierająca około 20% gliny oraz 15-30% pospółki. Bogata w składniki mineralne i organiczne. Bardzo żyzna. Zaadaptowana jako prowincjonalny minerał w 1997.
Tartan
Tartan nadany prowincji w 1959 zawiera następujące kolory symbolizujące:
  • zielony – lasy, łąki i rolnictwo
  • niebieski – wody morskie i śródlądowe
  • złoty – bogactwo prowincji
  • czerwony – lojalistów
Tablica rejestracyjna pojazdów
New Brunswick License Plate 2004.jpgElement graficzny: koga (podobnie jak na tarczy herbowej)

Slogan: Nazwa prowincji w obu językach oficjalnych

Media użyte na tej stronie

New Brunswick License Plate 2004.jpg
2004 New Brunswick license plate, scanned from personal collection
Viola cucullata.jpg
Autor: Bo Gordy-Stith, Licencja: CC BY-SA 2.0
Marsh Blue Violet (Viola cucullata) in our back yard
Poecile-atricapilla-001.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Mdf (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Black-capped Chickadee (Poecile atricapillus) in Algonquin Provincial Park, Canada
Abies balsamea.jpg
Abies balsamea tree with cones, Sherburne National Wildlife Refuge, Minnesota
Flag of New Brunswick.svg
Autor: Dbenbenn (original)
E Pluribus Anthony (current), Licencja: CC0
Flag of New Brunswick.
Stemma del New Brunswick.jpg
(c) Civvì, CC BY-SA 3.0
Stemma del New Brunswick