Symbole religijne

Symbole różnych religii

Symbole religijnesymbole (archetypy, inscenizacje, gesty, dzieła sztuki, zjawiska naturalne ludzie lub rzeczy) stanowiące część kultu religijnego. Symbole używane lub jednoznacznie kojarzone z danym systemem wyznaniowym, którym niejednokrotnie przypisywane jest dodatkowe znaczenie mistyczne lub magiczne. Symbolem religijnym może stać się dowolne dające się doświadczyć zjawisko, któremu wiara nadaje nadnaturalne znaczenie. Symbol religijny często stanowi sakrum, a pewne zachowania w jego obecności są objęte tabu.

Dla osoby niewierzącej, która nie zna kontekstu danego symbolu, jego znaczenie dla wyznawców jest całkowicie niezrozumiałe i zaskakujące, co może prowadzić do konfliktów. Symbol religijny święty dla jednych osób, może innym wydawać się bez znaczenia. Obcy przybysz może przypadkiem naruszyć związane z nim tabu i w ten sposób narazić się na gniew wiernych, którzy sądzą, że w ten sposób obraził ich bóstwo. W innym przypadku ktoś może celowo "zbezcześcić" symbol własnej religii, aby wyrazić swoją niechęć wobec wiary, którą odrzucił.

W największych religiach świata pewne symbole zostały podniesione do znacznie wyższej rangi niż inne. Publiczne eksponowanie odpowiednich znaków lub wykonywanie określonych gestów jest obowiązkiem każdego wyznawcy a w ten sposób budowana jest tożsamość grupowa, która może zostać zachowana, nawet w przypadku emigracji wiernych do społeczeństwa wyznającego inną religię. Symbol religijny może pozwolić na uzyskanie pomocy od innych osób uważających go za święty. W zatomizowanym społeczeństwie podkreślenie w ten sposób swojej przynależności grupowej bardzo zwraca uwagę na zachowania niezgodne z zakazami religijnymi.

Forma symboli religijnych wywodzi się od rytuałów plemiennych obecnych w kulturze ludzkiej od tysiącleci. Do naszych czasów przetrwało wiele posążków, ozdób oraz malowideł, które w prehistorii stały się pierwszymi trwałymi symbolami religii. Obserwacja pierwotnych kultur wskazuje, że taką rolę mogły pełnić również specjalne gesty, śpiewy lub słowa. Posługiwanie się tymi samymi symbolami religijnymi stało się wyznacznikiem wspólnej przynależności grupowej. Obcy nieznający ich nadnaturalnego znaczenia, był w takim kontekście postrzegany jako wróg, którego należy nawrócić. W niektórych religiach symbole stały się kluczowe dla prowadzenia wojen religijnych. Nierzadko wojownicy szli do boju ze znakami swojej wiary wymalowanymi na ciałach lub na strojach.

Rozwój współczesnych religii doprowadził do powstania materialnych symboli wiary eksponowanych publicznie w celu podkreślenia przynależności do danej religii. W toku historii podlegały one uproszczeniom tak, aby łatwo dało się je rozpowszechniać. W efekcie prawie każda współczesna religia posługuje się jakimś przedmiotem, który stanowi widoczne oznaczenie świątyń, a często bywa także noszony przez wiernych. W niektórych wyznaniach taką rolę pełni specjalny element ubioru noszony w miejscach publicznych.

Laickie państwa europejskie obniżyły rangę symboli religijnych, które przestały pełnić rolę wspólnego wyznacznika danej społeczności. W części zostały ode zastąpione symbolami narodowymi. W demokratycznych społeczeństwach wprowadzono zasadę tolerancji religijnej oznaczająca konieczność poszanowania symboli danej wiary nawet, jeżeli się jej nie wyznaje. We współczesnym świecie sakrum otaczające symbole religijne zderza się z zasadą wolności słowa oraz artystycznej ekspresji.

Tradycja religijnaNazwaSymbolPowstanieDodatkowe informacje
AyyavazhiKwiat LotosuAyyavazhi Lotus outline.svg
Bahá'íDziewięcioramienna gwiazdaBahai star.svg
BuddyzmKoło DharmyDharmacakra.svg
BuddyzmKwiat lotosuLotus.svg
Chrześcijaństwo (wszystkie nurty tej religii)Krzyż (łaciński)Christian cross.svg
Chrześcijaństwo (wszystkie nurty tej religii)Ichthys (ryba)Ichthus.svg
Chrześcijaństwo (Katolicyzm)Emblemat papiestwaEmblem of the Papacy SE.svg
Chrześcijaństwo (Prawosławie)K. prawosławnyCross of the Russian Orthodox Church 01.svg
Chrześcijaństwo (Protestantyzm)Róża LutraLutherrose.svg
DyskordianizmPięciopalczasta ręka ErisFivefingeredhandoferis.svg
DyskordianizmŚwięte ChaoSacred-Chao.svg
DżinizmSwastykaHinduSwastika.svg
DżinizmDłoń ahimsa
GnostycyzmUroborosOuroboros-Zanaq.svg
HinduizmOm (Aum)Oum.svg
HinduizmKwiat lotosuLotus.svg
Islam (w rzeczywistości symbol Kalifatu)PółksiężycIslamSymbol.svg
JudaizmMenoraMenorah.svg
JudaizmGwiazda DawidaBlack Star of David.svg
Religie pierwotne, rekonstrukcyjneKrzyż słonecznyCrossed circle.svg
Religie pierwotne, rekonstrukcyjneMjølner (tzw. Młot Thora)Mjollnir.png
Religie pierwotne, rekonstrukcyjneRęce BogaHands of God.svg
Religie pierwotne, rekonstrukcyjneTriskelionTriskele-hollow-triangle.png
ShintōToriiTorii.svg
SikhizmKhandaKhanda.svg
SikhizmEk OnkarEkonkar.normal.png
TaoizmYin i yang (Taiji)Yin yang.svg
WiccaPentagramPentacle 2.svg
WiccaSymbol Potrójnej BoginiTriple-Goddess-Waxing-Full-Waning-Symbol.svg
ZaratusztrianizmFaravaharFaravahar.png

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Emblem of the Papacy SE.svg
Emblem of the Papacy: Triple Tiara and Keys
Faravahar.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Oum.svg
Autor: MesserWoland, Licencja: CC-BY-SA-3.0
OM - symbol hinduizmu
Ayyavazhi Lotus outline.svg
(c) Paul Raj, CC-BY-SA-3.0

I created this Image

i am also work in this fiture because i am do this.


Triple-Goddess-Waxing-Full-Waning-Symbol.svg
El simbolo de la triple diosa lunar.
Sacred-Chao.svg
The Sacred Chao symbol of Discordianism (with pentagon and Eris' golden apple of discord inscribed καλλιστι i.e. καλλιστῃ).
Ekonkar.normal.png
Ek Onkar. Sacred symbol in Sikhism. Copyright not applicable.
Dharmacakra.svg
A black and white illustration of the dharmacakra.
Triskele-hollow-triangle.png

Triple spiral or spiral triskelion symbol with hollow triangle in center. Inspired by various Celtic decorative motifs, but this version is constructed from mathematical Archimedean spirals.


For other, versions of the spiral triskelion or triple-spiral symbols, see Image:Triskele-Symbol-spiral-five-thirds-turns.png , Image:Triple-Spiral-Symbol-filled.png , Image:Triple-Spiral-Symbol-4turns-filled.png , Image:Triskele-Symbol-spiral.png , or Image:Triple-Spiral-Symbol.png . For "wheeled" forms of the triple-spiral, see Image:Wheeled-Triskelion-basic.png , Image:Roissy triskelion iron ring signet.png , Image:Triple-spiral-wheeled-simple.png , or Image:Triskelion-spiral-threespoked-inspiral.png . For versions of a triple-spiral labyrinth, see Image:Triple-Spiral-labyrinth.png and Image:Triple-Spiral-labyrinth-variant.png .
Khanda.svg
The Sikh Khanda symbol (U+262C).
Torii.svg
Autor: MesserWoland, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Shinto symbols.
Based on graphics by Reguly
Fivefingeredhandoferis.svg
The Five Fingered Hand of Eris, one proposed symbol of the dwarf planet Eris
Cross of the Russian Orthodox Church 01.svg
Autor: RickP 19:18, 15 August 2006 (UTC), Licencja: CC BY 2.5
The cross of the Russian Orthodox Church, U+2626.
Menorah.svg
Menorah symbol of Judaism.
Lotus.svg
Autor: Meul (Meul), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Lotus flower
Hands of God.svg
The so-called the "Hands of God" symbol found on one burial urn of the pre-Slavic Przeworsk culture in Poland became a symbol of Polish Rodnovery.
This design based on the graphics by Ratomir Wilkowski, www.RKP.org.pl
Pentacle 2.svg
Pentagram with a circle around it
Crossed circle.svg
A bolded sun cross, with less negative space. Similar to U+2295.
Christian cross.svg
Basic Latin cross
Yin yang.svg
Znak ten składa się z białej lewej strony z czarną kropką na górze i czarnej prawej strony z białą kropką na dole. Jest bardzo znanym znakiem i jest jednym z niewielu znaków, po którym rozpoznajemy, ze rzecz oznakowana nim, jest z Japonii. Złożenie tych dwóch cześci oznacza na jeżyk polski słowa: ,,W każdej złej rzeczy jest coś dobrego i w każdej dobrej rzeczy jest coś złego.
IslamSymbol.svg
Islam symbol.
Ouroboros-Zanaq.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5