Symeon Słupnik Młodszy

Święty
Symeon Słupnik Młodszy
anachoreta
święty mnich
Ilustracja
Data urodzenia

około 520

Data śmierci

24 maja 592

Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

24 maja[a]
24/6 czerwca[b]

Symeon (Szymon) Słupnik Młodszy, Symeon Stylita Młodszy, cs. Prepodobnyj Simeon Stołpnik na Diwnoj gore (ur. około 520[c] w Antiochii Syryjskiej, zm. 24 maja 592 w Syrii) – święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, teolog, kaznodzieja, anachoreta.

Żywot świętego

Symeon urodził się w rodzinie pochodzącej z Edessy, jego matką była św. Marta. Pokutnicze życie na słupie rozpoczął w wieku dwudziestu lat. Pierwsze sześć lat spędził w pobliżu swego przewodnika duchowego Jana, przez kolejne dwanaście na słupie mierzącym czterdzieści stóp. W poszukiwaniu eremu, w którym nie byłby narażony na kontakty z ludźmi, przeniósł się na kolejne dziesięć lat na wysoki słup umieszczony na wzgórzu nazwanym później „Cudowną Górą”. Na ostatnim ośmiokątnym słupie spędził czterdzieści pięć lat pod gołym niebem. W tym czasie odbył dwunastoletni diakonat, a później pełnił posługę kapłańską. Pod miejsce jego umartwień zaczęli przybywać uczniowie, którzy z czasem wybudowali za namową Symeona świątynię pod wezwaniem Świętej Trójcy[1] i klasztor. Miejsce to stało się już za jego życia celem pielgrzymek.

Pozostały po Symeonie dzieła epistolograficzne, hymny liturgiczne i kazania, będące świadectwem jego wiedzy teologicznej.

Kult

W ikonografii jest przykładem słupnika na szczycie kolumny.

W przekazach hagiograficznych podawane są informacje, że z wysokości swego słupa prowadził rozmowy z Chrystusem i aniołami, a także przypisywane mu jest posiadanie mocy, dzięki której panował nad siłami natury i panował nad demonami.

W Martyrologium Rzymskim jego sylwetkę umieścił Cezary Baroniusz, opis można znaleźć pod datą 3 września.

Współcześnie dzień wspomnienia obchodzony jest w jego rocznicę śmierci, tj. 24 maja w Kościele katolickim i 24 maja/6 czerwca[2], tj. 6 czerwca według kalendarza gregoriańskiego w Cerkwi prawosławnej[3].

Imię

Imię Symeon pochodzenia semickiego jest oboczną formą męskiego imienia Szymon.

Zobacz też

Uwagi

  1. liturgia katolicka
  2. prawosławna liturgia według kalendarza gregoriańskiego
  3. W opracowaniach hagiograficznych spotyka się daty 517 i 521 roku.

Przypisy

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: 'Księga imion i świętych'. T. 4: M-P. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2000, s. 206. ISBN 83-7097-671-9.
  2. podwójne datowanie
  3. prep. Symeon Stylita Młodszy na cerkiew.pl (oprac. Jarosław Charkiewicz)

Bibliografia

  • Święci na każdy dzień. T. III: Maj. Kielce: Wydawnictwo Jedność, 2009, s. 45. ISBN 978-83-7558-295-6.
  • Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. Kraków: WAM, Księża Jezuici. 2004

Linki zewnętrzne


Media użyte na tej stronie

Simeon Stylites the Younger.jpg
St. Simeon Stylites the Younger (ortodox icon)