Sympozjum Wilga

Sympozjum Wilga
Keywordsinżynieria Internetu, sympozja naukowe, spotkania naukowe doktorantów, fotonika, zaawansowane systemy elektroniczne, astronomia, zastosowania przemysłowe i biomedyczne IT
CelePlatforma dyskusji naukowej i środowiskowej dla młodych naukowców z kraju i z zagranicy oraz ich opiekunów
Uczestnicydoktoranci i magistranci uczelni technicznych z dziedzin: elektronika, elektrotechnika, fotonika, fizyka, mechatronika, astronomia, chemia
OrganizatorPolitechnika Warszawska
FinansowanieSympozjum jest dofinansowywane przez uczelnie, organizacje zawodowe: IEEE PS, SEP, PSP i europejskie programy badawcze
Czas trwania1 Organizowane dwa razy do roku od 1996; Ostatni tydzień stycznia i ostatni tydzień maja w Ośrodku Pracy Twórczej Politechniki Warszawskiej w Wildze
Strona Internetowahttp://wilga.ise.pw.edu.pl

Sympozjum Wilga – coroczne spotkanie doktorantów i magistrantów uczelni technicznych w kraju i młodych uczonych z zagranicy oraz ich opiekunów naukowych. Organizowana jest w dwóch edycjach: styczniowej na terenie Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, i majowej w Wildze pod Warszawą.Od roku 1996 w sympozjum wzięło udział ponad 5000 młodych uczonych z kraju i zagranicy (2015). Opublikowano ponad 2000 artykułów w czasopismach naukowych. Sprawozdania z Sympozjum Wilga są publikowane w czasopismach Elektronika - konstrukcje, technologie, zastosowania, International Journal of Electronics and Telecommunications PAN, IEEE Region 8 News.

Patronat

Patronat nad doktoranckim sympozjum naukowym sprawują: Polskie Stowarzyszenie Fotoniczne, Komitet Elektroniki i Telekomunikacji PAN, Polski Komitet Optoelektroniki Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Polska Sekcja Instytutu IEEE i Politechnika Warszawska. Sympozjum jest organizowane we współpracy z Sekcją Europejską The International Society for Optical Engineering. Przewodniczącym Komitetu Naukowego Sympozjum jest profesor Ryszard Romaniuk.

Forma i zakres tematyczny

Oficjalnym językiem sympozjum jest angielski. Artykuły są w pełni recenzowane i publikowane w ogólnoświatowej serii wydawniczej Proceedings of SPIE oraz w internetowych bazach publikacji naukowych MySPIE, IEEE eXplore (wymagany login) i AIP – American Institute of Physics.

Sympozjum gromadzi corocznie (podczas edycji majowej) kilkuset młodych uczonych z kraju i całej Europy. Wielu z nich przyjeżdża ze swoimi opiekunami naukowymi.

Sympozjum WILGA posiada kilkanaście głównych obszarów tematycznych. Historycznie pierwszym była Inżynieria Internetu i Fotonika. Ogólnie, Sympozjum WILGA obejmuje zaawansowane systemy fotoniczne i elektroniczne w następujących aspektach: modelowanie, algorytmy, symulacje, sprzęt, oprogramowanie, pomiary, zastosowania, wdrażanie, eksploatacja.

Sesje tematyczne są organizowane przez czołowych ekspertów z kraju i zagranicy. Sesje zaczynają się tutorialem na bardzo aktualny temat naukowy wygłaszanym przez eksperta a treść sesji jest wypełniona przez prezentacje prac doktorskich i magisterskich. Sympozjum Wilga zdobyło sobie wysoką renomę w kraju i Europie oraz Regionie 8 Instytutu IEEE.

Obszar tematyczny: inżynieria Internetu, eksperymenty fizyki wysokiej energii, astronomia, astrofizyka cząstek elementarnych, technika akceleratorowa, odkrywanie wiedzy z wielkich baz danych, technika FPGA/VHDL/DSP, terabitowa transmisja optyczna, technika światłowodowa, technika terahercowa.

Linki zewnętrzne

Projekty i publikacje związane z Sympozjum Wilga:

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references