Synagoga Lewantyńska

Synagoga Lewantyńska
Scola Levantina
Ilustracja
Fasada synagogi od strony placu Campiello delle Scuole
Państwo Włochy
MiejscowośćWenecja
AdresCalle Ghetto Vecchio, 1154, 30121 Venezia VE, Italia
Data budowy1538 (pierwotna synagoga);
1683–1712 (obecna synagoga)
Tradycjaortodoksyjny judaizm
Obecnieczynna
Położenie na mapie Wenecji
Mapa konturowa Wenecji, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Synagoga Lewantyńska”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry znajduje się punkt z opisem „Synagoga Lewantyńska”
Położenie na mapie Wenecji Euganejskiej
Mapa konturowa Wenecji Euganejskiej, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga Lewantyńska”
45°26′41,1941″N 12°19′32,9458″E/45,444776 12,325818

Synagoga Lewantyńska – jedna z dwóch, obok Synagogi Hiszpańskiej, synagog sefardyjskich w Wenecji, zbudowana pierwotnie w 1538 roku, przebudowana w XVII wieku w stylu barokowym przez Baldassare Longhenę i jego uczniów. Wewnątrz wyróżniają się: bima, dzieło Andrei Brustolona oraz aron ha-kodesz.

Historia

Synagogi weneckie zostały niegdyś nazywane terminem scuole, prawdopodobnie przez analogię do bractw (konfraterni) religijnych, które tak właśnie nazywano w Wenecji[1].

Synagogi Hiszpańska i Lewantyńska zostały zbudowane na terenie Starego Getta (Ghetto Vecchio) dla dwóch różnych grup sefardyjskich, które pojawiły się w Wenecji po społeczności aszkenazyjskiej i włoskiej[2]. Społeczność sefardyjska, skupiona wokół Synagogi Lewantyńskiej, przybyła w latach 1538–1561 z Lewantu, ze wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego)[3]. Nowo przybysze byli przede wszystkim bogatymi kupcami, handlującymi przyprawami i tekstyliami, szczególnie cenionymi w Republice Weneckiej; ich wyższy status społeczny, jeszcze bardziej niż różnica w obrzędach religijnych, znalazł swe odzwierciedlenie w dwóch miejscach kultu różniących się architektonicznie od tych, które wzniesiono na terenie Nowego Getta (Ghetto Nuovo). Obie synagogi sefardyjskie są monumentalnymi budynkami mogącymi pomieścić w swoich wystawnych wnętrzach co najmniej sto osób[2].

Synagoga Lewantyńska w latach 60. XVII wieku znajdowała się w złym stanie technicznym i groziła zawaleniem. Zdecydowano więc o jej rozebraniu do fundamentów i zbudowaniu nowego, większego obiektu. Prace budowlane rozpoczęły się w 1683 roku, a dobiegły końca w 1712 roku[4]. Synagoga Lewantyńska była pierwszą synagogą w Wenecji zbudowaną specjalnie dla potrzeb kultu[5]. Podobnie jak w Synagodze Hiszpańskiej odbywają się w niej regularnie nabożeństwa[1].

Podczas akcji konserwatorskiej Save Venice Inc., która rozpoczęła się w latach 70. XX w., zrealizowano szereg działań, w tym: wzmocnienie konstrukcji budynku, położenie nowych tynków na zewnątrz, remont dachu, instalacja systemu grzewczego, renowacja drewnianych rzeźb, wymiana paneli z adamaszku w holu głównym i renowacja Scuoli Luzzatto[6].

Architektura

Synagoga Lewantyńska jest prawdopodobnie jedyną z weneckich synagog, która zachowała prawie wszystkie swoje oryginalne cechy[3]. Ma dwie fasady, jedną wychodzącą na Campiello i drugą, wychodzącą na boczną alejkę. Jedność dekoracyjna obu fasad została osiągnięta dzięki poziomym rzędom płyt z marmuru istryjskiego oraz pionowym kolumnom okien – prostokątnych na parterze, zaokrąglonych na I piętrze, w sali modlitw i owalnych na II piętrze[7]. Centralnie umieszczone drzwi, zostały zwieńczone łukiem i obramione nadprożem[8]. Wielokątny wykusz, zbudowany w bocznej fasadzie, jest rozwiązaniem typowym dla architektury weneckiej), określanym w dialekcie terminem „diagò” lub „liagò”. Podobny do niego wykusz istnieje również w Synagodze Hiszpańskiej. W wykuszu, przeprutym trzema oknami, znajduje się bima[3]. Na fasadzie synagogi widnieje marmurowa tablica, upamiętniająca weneckich Żydów, którzy zginęli podczas I wojny światowej[1].

Wnętrze

Wnętrze ma ponad 4 m wysokości[2] i kształt prostokąta. Prostokątny jest również hol wejściowy do sali modlitw. Po jego prawej stronie znajduje się niewielki pokój do nauki i modlitwy, tzw. Midrasz Luzzatto[9] (lub Jeshiva Luzzato[1]), należący do rodziny Luzzato i przeniesiony do tutejszej synagogi w 1836 roku z dawnej Scuoli Luzzato[6]. Po lewej stronie holu znajdują się schody, prowadzące do sali głównej i do galerii dla kobiet[9], rozciągającej się wysoko, wzdłuż holu wejściowego. Galeria była niegdyś zamknięta kratami. Sufit pokrywają rzeźby w drewnie i złocenia[1]. Zostały one prawdopodobnie wykonane przez Andreę Brustolona, który pracował w synagodze pod koniec XVII wieku. W krótszych bokach sali znajdują się aron ha-kodesz oraz usytuowana naprzeciw niego bima. Takie ich rozmieszczenie wynika z tradycji sefardyjskiej[2]. Bima, będąca dziełem Andrei Brustolona, stoi na wysokim podeście. Zdobią ją drobne motywy kwiatowe. Dwie spiralnie skręcone kolumny, przypominające te ze Świątyni Salomona, podtrzymują ciężki daszek akustyczny. Na mównicę prowadzą z obu stron półkoliste schody[1].

Znajdujący się po przeciwnej stronie aron ha-kodesz kontrastuje poprzez swą ogólną prostotę z wystawną bimą. Jest zamknięty mosiężną bramą, będącą darem rabina Menachema, syna Majona Vivante z roku 5546 (1786). Na drzwiach aronu widnieje Dziesięć Przykazań i data 5542 (1782)[1]. Ściany i posadzkę synagogi pokrywają cenne marmury[2]. Wystroju wnętrza dopełniają holenderskie żyrandole, mosiężne świeczniki oraz kunsztowne, srebrne lampy wiszące wokół aron ha-kodesz[1].

Przypisy

  1. a b c d e f g h International Fund For Monuments Inc.: Jewish Art Treasures in Venice/Tesori d'Arte Ebraica a Venezia (ang. • wł.). www.wmf.org. [dostęp 2019-03-18].
  2. a b c d e Erika Cornali and Matteo Gabbrielli: The synagogues in the Jewish Ghetto of Venice (ang.). wheninvenice.com. [dostęp 2019-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-13)].
  3. a b c Jewish Community of Venice: Levantine Synagogue (ang.). jvenice.org. [dostęp 2019-03-18].
  4. Davis i Ravid 2001 ↓, s. 44.
  5. Wills 2013 ↓, s. 191.
  6. a b Save Venice Inc.: Scuola Levantina (ang.). www.savevenice.org. [dostęp 2019-03-19].
  7. Davis i Ravid 2001 ↓, s. 44–45.
  8. McGregor 2006 ↓, s. 282.
  9. a b Ghetto Ebraico di Venezia/Jewish Ghetto of Venice: The synagogues (ang.). www.ghetto.it. [dostęp 2019-03-18].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Venice location map.png
Autor: Smat, Licencja: ODbL
Location map
Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
Legenda zabytek judaizmu.svg
Symbol zabytku judaizmu do legendy mapy
5471 - Venezia - Ghetto Vecchio - Scola levantina (sec. XVII) - Foto Giovanni Dall'Orto, 1-Aug-2008.jpg
Autor: Giovanni Dall'Orto, Licencja: Attribution
The Levantine "Scola" (i.e."Synagogue"), built in 18th century, in the Jewish ghetto in Venice. Picture by Giovanni Dall'Orto, August 1st, 2008.
5024 - Venezia - Ghetto - Lapide in Campo delle Scole (1920) - Foto Giovanni Dall'Orto, 1-Aug-2008.jpg
Autor: Giovanni Dall'Orto, Licencja: Attribution
Memorial for the Jews fallen during World War 1, on the Levantine "Scola" (i.e."Synagogue"), in the Jewish ghetto in Venice. Picture by Giovanni Dall'Orto, August 1st, 2008.
Scola levantina (Venice) 02.jpg
Autor: Daniel Ventura, Licencja: CC BY-SA 4.0
בתי הכנסת העתיקים בגטו וונציה
Schola levantina Venezia - Porta.jpg
Autor: Didier Descouens, Licencja: CC BY-SA 4.0
Door rococo of "Scola" (ie synagogue) "Levantine" (the XVIII cent.), In the Campo delle Scole ghetto of Venice
ארון קודש של בית הכנסת.jpg
Autor: Avishy78, Licencja: CC BY-SA 4.0
ארון קודש של בית הכנסת
Schola levantina Facciata.jpg
Autor: Didier Descouens, Licencja: CC BY-SA 4.0
Facade of "Schola" (ie synagogue) "Levantine" (the XVIII cent.), In the Campo delle Scole ghetto of Venice
Scola levantina (Venice) 01.jpg
Autor: Daniel Ventura, Licencja: CC BY-SA 4.0
בתי הכנסת העתיקים בגטו וונציה