Syndykat clevelandzki

Syndykat Clevelandzki
Data założenia

początek lat 20. XX wieku

Miejsce założenia

Cleveland, Kentucky, Wirginia Zachodnia, Indiana, Las Vegas

Lata aktywności

1920–1970

Terytorium

Cleveland

Pochodzenie etniczne

Żydzi

Działalność przestępcza

przemyt alkoholu, hazard

Sprzymierzeńcy

Purpurowy Gang, Gang z Mayfield Road

Wrogowie

Rodzina Lonardo, bracia Porello

Ważne osoby

Morris Dalitz

Syndykat Clevelandzki (ang. Cleveland Syndicate) – organizacja przestępcza zajmująca się głównie przemytem alkoholu oraz hazardem, działająca w Cleveland, a założona przez czterech mafiosów pochodzenia żydowskiegoMorrisa Dalitza, Morrisa Kleinmana, Sama Tuckera i Louisa Rothkopfa.

Dalitz zaczynał karierę przestępczą w Detroit w Purpurowym Gangu, jednak niebawem przeniósł się do Cleveland. Nowo założony Syndykat trudnił się przemytem alkoholu do Ohio z Kanady; w przeciwieństwie do Purpurowych, starał się torować sobie drogę raczej łapówkami niż siłą. Nawiązał przyjazne kontakty z „młodymi wilkami” – braćmi Alem i Chuckiem Polizzi, braćmi Tonym i Frankiem Milanami oraz trzema braćmi Angersolami, wspierając ich aż osiągnęli prymat wśród clevelandzkich mafiosów, stając się Gangiem z Mayfield Road. Stosunki między obiema organizacjami były zawsze kordialne.

Syndykat, sprzymierzony z gangsterami z Mayfield Road, wyeliminował konkurencję starych mafiosów w postaci rodziny Lonardo i braci Porello uzyskując pełną kontrolę nad przemytem i hazardem w Cleveland, a następnie Kentucky, Wirginii Zachodniej i Indianie. Później Syndykat przeniósł się do Las Vegas biorąc w posiadanie hotel „Desert Inn”, skąd zdominował świat hazardu w Las Vegas na wiele lat.

Czterech założycieli było znanych jako „Wielka Czwórka”; wszelkie zyski były zawsze równo dzielone pomiędzy nich. Pod koniec lat 60. XX wieku Syndykat sprzedał „Desert Inn” Howardowi Hughesowi.

Bibliografia

  • Moe Dalitz. W: Carl Sifakis: The Mafia Encyclopedia. Wyd. 3. Nowy Jork: Facts On File, Inc., 2005, s. 132–133. ISBN 0-8160-5694-3. (ang.)