System Sterowania i Nadzoru (elektroenergetyka)
System Sterowania i Nadzoru (SSiN) – zespół urządzeń i programów niezbędnych do pozyskiwania, przetwarzanie i gromadzenia informacji opisujących rzeczywisty stan nadzorowanego obiektu (systemu) niezbędnych do nadzorowania i sterowania jego pracą. W elektroenergetyce SSiN ma za zadanie dostarczanie szczegółowych informacji o pracy poszczególnych elementów SEE, takich jak linie, transformatory czy jednostki wytwórcze, ale także informacje o parametrach systemu (prąd elektryczny, napięcie elektryczne, moc elektryczna) oraz inne dane dodatkowe (np. temperatura, poziom wody w zbiornikach elektrowni) niezbędne do oceny pracy zarządzanego obszaru SEE oraz podejmowaniu decyzji o modyfikacji jego stanu. Realizacją tych funkcji zajmuje się SCADA (ang. Supervisory Control And Data Acquisition) dostarczając wszystkich podstawowych informacji o stanie SEE.
SSiN to nie tylko pozyskiwanie informacji, ale również ich przetwarzanie i przechowywanie, dzięki temu możliwe jest także udostępnianie opartych na tych danych raportów, analiz i prognoz. W tym celu oprócz jego głównego elementu jakim jest system akwizycji SCADA wyposażony jest on w dodatkowe źródła danych jakie jak bazy danych czy programy obliczeniowe, pozwalające na realizację tych zadań. Zadania te określane są mianem EMS (ang. Energy Management System) i obejmują takie zagadnienia jak:
- kontrolę generacji (AGC - ang. Automatic Generation Control)
- ekonomiczny rozdział obciążeń (ECD - ang. Economic Cost Dispatch)
- zarządzanie bezpieczeństwem systemu (RM – ang. Reserve Monitoring).
Bibliografia
- Kacejko P.: Inżynieria elektryczna i informatyczna w nowych technologiach elektroenergetycznych, Wyd. Komitet Inżynierii Środowiska PAN, Monografie vol. 80, Lublin 2011.