System barw Ostwalda

System barw Ostwalda – metoda klasyfikacji barw, zaproponowana przez Wilhelma Ostwalda, oparta na założeniu, że każda z barw może być wyrażona funkcją udziałów trzech składowych – jednej z 24 „barw pełnych” (w pełni nasyconych barw chromatycznych) oraz dwóch barw achromatycznychbieli i czerni. Ostwald – chemik i filozof – korzystał z zaproponowanej klasyfikacji poszukując możliwości opisania warunków osiągania harmonii barw, np. w malarstwie.

Światło, wzrok i wrażenia barw

Współcześnie jest oczywiste, że teoria kolorów musi opierać się na uznaniu ich za wrażenia wywołane działaniem różnych bodźców świetlnych na narządy wzroku. Narządy takie ukształtowały się w procesie ewolucji organizmów, nieustannie dostosowujących się do życia na Ziemi – m.in. ewolucyjnie doskonalących sposoby korzystania z docierającej przez atmosferę części widma promieniowania słonecznego jako źródła informacji o otoczeniu (zob. ewolucja widzenia barwnego). Na podstawie wiedzy o prawdopodobnym składzie widma tego promieniowania w czasie rozwoju pierwszych form życia przypuszcza się, że pierwotne organizmy dysponowały receptorami światła o zakresach czułości innych niż te, którymi dysponuje człowiek[a]. Człowiek współczesny opisuje własne wrażenia wzrokowe, do nich dostosowując znaczenie pojęć światło widzialne, widzenie fotopowe lub barwa, od dawna nie zadając sobie pytań:

Światło miałoby istnieć tylko wtedy, gdy jest widziane?
Nie! To ty nie mógłbyś istnieć, gdyby światło nie widziało ciebie!
[2]

Johann Wolfgang von Goethe (1749–1832), Die Farbenlehre

Od połowy XIX wieku do opisu wrażeń odbieranych przez człowieka używa się wielkości[3]:

które są podstawą różnych – wciąż udoskonalanych – systemów barw[4] (zob. np. Natural Colour System, przestrzeń barw, przestrzeń barw L,a,b, CIELab, modele: HSV, HSL, RGB, RGBA, sRGB i inne).

Opisywane wrażenia wzrokowe nie są jednoznacznie związane ze składem widma promieniowania, które jest fizjologicznym bodźcem[3]:

  • promieniowanie o tym samym składzie widma wywołuje identyczne wrażenie, ale…
  • identyczne wrażenia mogą być wywoływane przez promieniowanie o różnym składzie (metameryzm); np. wrażenie powstające w warunkach naturalnych, pod wpływem promieniowania z widmem ciągłym (część światła białego), można wywołać stosując np. odpowiednią mieszaninę wiązek monochromatycznych lub innych wiązek o różnych barwach (synteza addytywna lub subtraktywna).
2
Względna absorpcja światła czopków (K, Ś, D) i pręcików (Pr) siatkówki ludzkiego oka (cztery „aparaty wzrokowe” człowieka)
3
Kwitnący ogródmalarski przekaz wrażeń van Gogha (rzeczywiste obiekty i użyte barwniki absorbują podobne pasma światła widzialnego)

Rys historyczny rozwoju wiedzy o barwie

Historia rozważań o istocie barw i ich oddziaływaniu na człowieka (aspekty filozoficzne, metafizyczne, estetyczne, psychologiczne, przyrodnicze) jest znacznie dłuższa od historii badań właściwości promieniowania elektromagnetycznego. W starożytności i średniowieczu rozważania te, w tym tworzenie systemów barw (sposobów klasyfikacji opartych m.in. na pojęciach „jasności” i „ciemności” barw), podejmowali głównie filozofowie i malarze (m.in. Pitagoras, Arystoteles, Platon, Robert Grosseteste, Leon Battista Alberti, Leonardo da Vinci); nie były one oparte na podstawach przyrodniczych [4] [5]. Demokryt twierdził, że obserwowane obiekty wysyłają do oka „atomy”, wywołujące obraz; według Euklidesa to właśnie oko miało być źródłem „promieni wzrokowych”, które „dotykały” obserwowanych przedmiotów[6]. Pierwszym uczonym, który stworzył system oparty na tylko trzech barwach – czerwonej, niebieskiej i żółtej – był prawdopodobnie belgijski uczony i jezuita François d'Aguilon (1567–1617)[7].

Przełomem w poznawaniu natury barwy było odkrycie Isaaca Newtona (1643–1727), dokonane w czasie jego badań rozszczepiania światła białego w pryzmacie i proces odwrotny (zastosowanie drugiego pryzmatu)[8][9].

1
2
Zjawisko rozszczepienie światła w pryzmacie było znane od wieków, jednak dopiero Isaac Newton wykazał, że jest związane z naturą światła, a nie szkła (zob. szkic przełomowego eksperymentu Newtona, pochodzący z jego pracy, zaprezentowanej w Royal Society w roku 1672)

Newton pierwszy stwierdził, że uzyskiwane barwy nie są cechą pryzmatów, lecz światła, które można rozdzielać i ponownie łączyć, uzyskując światło białe. Zaproponował koło barw, którego wycinki odpowiadają udziałom siedmiu kolorów w widmie (czerwona, pomarańczowa, zielona, niebieska, indygo, fioletowa) i wskazał punkt odpowiadający światłu białemu. Wyniki swojej pracy przedstawił w Royal Society w roku 1672 jako a new theory of light and colours[8][9]. W kolejnych dziesięcioleciach koncepcja spotykała się ze sprzeciwami; protestował m.in. Johann Wolfgang von Goethe (1749–1832), zajmujący się problemami barw od roku 1791, którego praca Theory of Colours ukazała się w roku 1810[10]. Goethe wyśmiewał możliwość uzyskiwania bieli z barw chromatycznych, myśląc wyłącznie o syntezie subtraktywnej, czyli efektach odbicia światła od powierzchni pokrytych mieszaninami barwników, pochłaniających fale o różnej długości (sumowanie efektów absorpcji powoduje wzrost udziału czerni – nasycenia szarością). Różnica między syntezą subtraktywną i addytywną (mieszaniem wiązek światła o różnych widmach, powodującym zwiększanie udziału bieli) stała się wkrótce oczywista[11], m.in. dzięki pracom niemieckiego matematyka i astronoma, Tobiasa Mayera, autora pracy De Affi nitate Colorum Commentatio (1758) i Georga Palmera, autora książki Theory of Colours and Vision (1777)[12].

Zrozumienie powstawania wrażeń barw nie byłoby możliwe bez rozwoju medycyny. Istotny wkład wnieśli m.in.[13][14][15]:

  • Thomas Young (1773–1829) – angielski fizyk i fizjolog, twórca „teorii trójchromatycznej”; za jej prekursora jest uznawany rosyjski fizykochemik Michaił Łomonosow (1711–1765), autor traktatu pt. Słowo o pochodzeniu światła, nową teorię o barwach przedstawiające, 1 lipca 1756 r. rzeczone,
  • Hermann von Helmholtz (1821–1894) – niemiecki fizjolog, fizyk i filozof, który poprawił i uzupełnił teorię Younga, tworząc teorię Younga-Helmholtza[16],
  • Ewald Hering (1834–1918) – niemiecki fizjolog, który twierdził, że każda percepcja wzrokowa jest efektem pobudzeń trzech podstawowych substancji fotochemicznych, przy czym każda z nich uczestniczy w powstawaniu wrażenia dwóch barw, zależnie od kierunku przemiany zachodzącej z udziałem światła (rozpad i resynteza, asymilacja i desymilacja)[17].

Trójchromatyczną teorię Younga–Helmholtza potwierdził James Clerk Maxwell (zob. trójkąt Maxwella), autor m.in. Experiments on Colours (1855) i On the Theory of compound Colours (1860). Badania mieszania promieniowania różnych barw widmowych prowadził również Hermann Grassmann (1809–1877) – nauczyciel matematyki i fizyki z gimnazjum w Szczecinie (polihistor). Uzyskał wyniki pozwalające sformułować prawa addytywnego mieszania, które przedstawił w pracy wydanej w roku 1853 pt. Zur Theorie der Farbmischung (o teorii mieszania barw). „Prawa Grassmanna” są podstawą współczesnej kolorymetrii[12].

Wiedza o barwach, zgromadzona od odkrycia Newtona, stała się podstawą systemów ich klasyfikacji, traktujących barwy o różnej charakterystyce jako mieszaniny innych barw. Stworzyli je m.in.[18] malarze Philipp Otto Runge (1777–1810)[19] i Albert Henry Munsell (1858–1918)[20][21] oraz fizykochemik i filozof przyrody – Wilhelm Ostwald (1853–1932)[22][23][21].

1
Isaac Newton[8], „Opticks”, 1704
2
Koła kolorów z roku 1708 (Claude Boutet?)[24]
3
Kule barw Rungego[19] (1777–1810) i Munsella[20] (1858–1918)

System barw Ostwalda

Wilhelm Ostwald, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w roku 1909 (afiliacja: Uniwersytet w Lipsku), fizykochemik zainteresowany filozofią przyrody i historią chemii, porzucił w roku 1906 pracę akademicką, podejmując w prywatnym laboratorium poszukiwania naukowych podstaw harmonii barw – próby sprecyzowania zasad ich łączenia w sposób analogiczny do łączenia akordów (harmonia dźwięków)[26], prowadzących do odczuwania piękna (analogicznie do odczuwania piękna muzyki lub poezji)[2][23][27][28]. Pracował nad wydaniem Nauki o barwach w pięciu tomach, poświęconych problemom matematycznym, fizycznym, chemicznym, fizjologicznym (tom napisany przez lekarza) i psychologicznym. Tom piąty nie ukazał się, lecz rozważania dotyczące psychologii zostały opublikowane, m.in. w pracach His Farbfibel (1916, 15 wydań) i Harmoniesucher[29].

Dążąc do naukowego rozwiązania problemów systematyki i harmonii barw W. Ostwald zgromadził liczne próbki barwników, które wytwarzał we własnym laboratorium[30]. Barwy usystematyzował inspirując się pracami amerykańskiego malarza, Alberta Munsella[20], z którym spotkał się w Ameryce w roku 1905.

W systemie Munsella barwę określano podając wartości trzech cech: odcienia H (od ang. Hue), nasycenia C (od ang. Chroma) i waloru V (od ang. Value), czyli stopnia jasności, wyrażanego jako miejsce na 10-stopniowej skali (1 – biel, 10 – czerń). System obejmuje 100 tonów barwy, umieszczonych na kole barw, wyrażonych jako pośrednie między R, Y, G, B od ang. Red, Yellow, Green, Blue, Purple (czerwony, żółty, zielony, niebieski, fioletowy)[21]. Wilhelm Ostwald zmodyfikował system Munsella umieszczając na kole 24 „barwy pełne” (chromatyczne oznaczone: N = 1, N = 2, …, N = 24). Zastosował „zasadę wzajemnej symetrii”, zgodnie z którą[31]:

  • każda barwa N jest wynikiem addytywnego mieszania barw sąsiednich (N-1 i N+1),
  • barwą dopełniającą dla barwy N jest barwa N+12.

Wprowadził też, jako dodatkowe „wielkości wrażenia barwnego” (parametry definiowanej przestrzeni barw), pojęcia udziału („zawartości”) dwóch barw achromatycznych: bieli i czerni. W ten sposób odszedł od kierunku wskazywanego przez Younga, Helmholtza i Maxwella (opis barw: ton, nasycenie, jasność)[32][23], co jest uznawane za jeden z jego merytorycznych błędów[33]. Ostwald był tak przekonany o słuszności swojej nowej teorii barw, że osobiście – wbrew zasadom – zgłaszał swoją pracę do wyróżnienia Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki[28]. Mimo zastrzeżeń dotyczących początkowych przesłanek teoretycznych system Ostwalda cieszył się powodzeniem w praktyce. Był m.in. prototypem opracowanego w latach późniejszych niemieckiego atlasu barw DIN Farbsystem DIN 6164[34].

Poglądowy model systemu Ostwalda ma formę podwójnego stożka. Jego przekrojami są 24 „trójkąty o jednakowym tonie barw”[35][36].

1
2
Zasada systemu barw Ostwalda[35][36]

Wierzchołki trójkątów o jednakowym tonie zostały oznaczone symbolami: r – barwa czysta (pełna), b – biel, c – czerń. Boki trójkątów są traktowane jako[32]:

  • b–c – skala szarości,
  • b–r – barwy „jasno-przezroczyste”,
  • c–r – barwy „ciemno-przezroczyste”.

Zmiany wartości barw na skalach Ostwald wyznaczył kierując się „kryterium równego stopniowania interwału”, wynikającego z prawa Webera-Fechnera (subiektywnie odczuwana różnica między wrażeniami) jest zależna od siły (wielkości) bodźca w sposób logarytmiczny)[37]. W polu trójkątów linie prostopadłe odpowiadają tzw. „szeregom sczerniałym”, a punkty wewnątrz dwustożka, wyznaczonego przez b–r i c–r – „barwom mętnym” („zszarzałym”)[32].

Schemat systemu barw Ostwalda[38]: 1 - linie jednakowej zawartości bieli (b), 2 - linie jednakowej zawartości czerni (c), 3 - linie jednakowej zawartości barwy pełnej (r)

Wnioski z badań dotyczących warunków odczuwania harmonii barw Ostwald przedstawił m.in. graficznie, jako „grupy harmonijne”[39].

Główne grupy harmonijne w kole barw Ostwalda[39]

Koncepcje te wywołały protesty artystów-malarzy. Praktycy wskazywali, że odczucie barw jako harmonijnych zależy od wielu dodatkowych czynników, poza uwzględnionymi w systemie, takich jak wielkość sąsiadujących barwnych powierzchni lub warunki w pomieszczeniach, w których dzieło jest prezentowane. Również Ostwald zdawał sobie sprawę z tych zależności, o czym świadczy cytat z jego pracy[39]:

Wygląda to na pustą ignorancję jeżeli komuś przyjdzie w ogóle na myśl, nby sprawy te chcieć opanować zimnym rozsądkiem

Wilhelm Ostwald
(według G. Zeugnera)[39]

Uwagi

  1. Zakłada się, że w pierwszej kolejności wykształciły się fotoreceptory światła średnio i długofalowego, dominującego w warunkach morskich i na nie pokrytej roślinnością powierzchni Ziemi. Zgodnie z hipotezą Ledda pierwsze fotoreceptory reagowały na promieniowanie o λ=440 nm i λ=570 nm (odbierane przez człowieka odpowiednio jako kolor niebieski i żółty). Według tej hipotezy ewolucja, zachodząca w zmieniających się warunkach zewnętrznych (m.in. zmiany składu atmosfery, będącej filtrem dla światła słonecznego, np. związane ze wzrostem roli fotosyntezy w biosferze i stopnia pokrycia powierzchni Ziemi zieloną roślinnością), doprowadziła do zastąpienia receptorów 570 nm dwoma receptorami: 520 nm i 600 nm (dla człowieka – kolor zielony i czerwony)[1].

Przypisy

  1. Starkiewicz 1960 ↓, s. 217–218.
  2. a b Danuta Sobczyńska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Instytut Filozofii): Goethe i Ostwald. 'Die Farbenlehre' w interpretacjach artysty i uczonego. [dostęp 2014-06-19]. (pol.).
  3. a b Marcin Wilczewski: Algorytmy graficzne. [w:] Materiały dydaktyczne PG (wykład ppt)[ [on-line]. www.mif.pg.gda.pl. [dostęp 2014-06-28]. (pol.).
  4. a b Narciso Silvestrini, Ernst Peter Fischer: Colour order systems in art and science. www.colorsystem.com. [dostęp 2014-06-28]. (ang.).; Bibliografia.
  5. Zeugner 1965 ↓, s. 11–12.
  6. Zeugner 1965 ↓, s. 12.
  7. Narciso Silvestrini, Ernst Peter Fischer: Franciscus Aguilonius. [w:] Colour order systems in art and science [on-line]. www.colorsystem.com. [dostęp 2014-06-29]. (ang.).
  8. a b c Narciso Silvestrini, Ernst Peter Fischer: Isaac Newton. [w:] Colour order systems in art and science [on-line]. www.colorsystem.com. [dostęp 2014-06-29]. (ang.).
  9. a b Zeugner 1965 ↓, s. 12–13.
  10. a b Narciso Silvestrini, Ernst Peter Fischer: Johann Wolfgang von Goethe. [w:] Colour order systems in art and science [on-line]. www.colorsystem.com. [dostęp 2014-06-29]. (ang.).
  11. Zeugner 1965 ↓, s. 15–16.
  12. a b Józef Mielicki: Ewolucja poglądów na istotę barwy. [w:] Informator chemika kolorysty nr 11 [on-line]. Nr 11 - Stowarzyszenie Polskich Chemików Kolorystów. s. 2-11. [dostęp 2014-06-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-14)]. (pol.).
  13. Starkiewicz 1960 ↓, s. 218–219.
  14. Zeugner 1965 ↓, s. 17–19.
  15. Wiktor Stopyra. Widzenie barw. „Okulistyka > Kompendium Okulistyki”, 2012. ISSN 1505-2753. (pol.). 
  16. Narciso Silvestrini, Ernst Peter Fischer: Hermann von Helmholtz. [w:] Colour order systems in art and science [on-line]. www.colorsystem.com. [dostęp 2014-06-29]. (ang.).
  17. Narciso Silvestrini, Ernst Peter Fischer: Ewald Hering. [w:] Colour order systems in art and science [on-line]. www.colorsystem.com. [dostęp 2014-06-29]. (ang.).
  18. Zeugner 1965 ↓, s. 16–17.
  19. a b Narciso Silvestrini, Ernst Peter Fischer: Philipp Otto Runge. [w:] Colour order systems in art and science [on-line]. www.colorsystem.com. [dostęp 2014-06-29]. (ang.).
  20. a b c Narciso Silvestrini, Ernst Peter Fischer: Albert Henry Munsell. [w:] Colour order systems in art and science [on-line]. www.colorsystem.com. [dostęp 2014-06-29]. (ang.).
  21. a b c dr hab. inż. Władysław Woźniak: Atlasy kolorów; Albert H. Munsell i Friedrich Wilhelm Ostwald. [w:] Materiały dydaktyczne Instytutu Fizyki PWr [on-line]. www.if.pwr.edu.pl. [dostęp 2014-06-23]. (pol.).
  22. Zeugner 1965 ↓, s. 19–22.
  23. a b c Narciso Silvestrini, Ernst Peter Fischer: Wilhelm Ostwald. [w:] Colour order systems in art and science [on-line]. www.colorsystem.com. [dostęp 2014-06-29]. (ang.).
  24. Sarah Lowengard: The Creation of Color in Eighteenth-Century Europe. www.gutenberg-e.org. [dostęp 2014-06-28]. (ang.).
  25. Michael Mandelartz (Meiji University, Faculty of Arts and Letters, Department of German Literature): Goethe: Farbenkreis zur Symbolisierung des "menschlichen Geistes- und Seelenlebens". 1809. www.kisc.meiji.ac.jp. [dostęp 2014-06-28]. (ang.).
  26. Michael Sutton: The father of physical chemistry. [w:] Portal Arcor, przedruk z Chemistry in Britain, 39 (5) za zgodą RS of Chemistry [on-line]. Royal Society of Chemistry, 2003. s. 32-34. [dostęp 2014-06-19]. (ang.).
  27. Vision einer ästhetischen Ordnung: Der Ostwaldsche Doppelkege. Das Farbsystem Wilhelm Ostwalds will die Harmonie zwischen Farben in ein allgemeingültiges Gesetz fassenl. [w:] Farbimpulse.de [on-line]. Brillux GmbH & Co. KG, 01.09.2004. [dostęp 2014-06-19]. (niem.).
  28. a b Pallavi Bhattacharyya. Wilhelm Ostwald – The Scientist. „Resonans”, s. 428-433, maj 2012. www.ias.ac.in. (ang.). 
  29. Zeugner 1965 ↓, s. 19–20.
  30. Joachim Schummer: Ostwald, Wilhelm > Later years. [w:] Encyclopædia Britannica [on-line]. [dostęp 2014-06-20]. (ang.).
  31. Zausznica 1958 ↓, s. 345.
  32. a b c Zeugner 1965 ↓, s. 21.
  33. Zausznica 1958 ↓, s. 344, 348–349.
  34. DIN Colour Card 6164. [w:] Farbsystem auf farbmetrischer Basis (Tonwert, Sättigung, Dunkelstufe nach CIE 1931) [on-line]. Deutsches Institut für Normung e.V.. [dostęp 2014-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-14)]. (niem.).
  35. a b Zausznica 1958 ↓, s. 344-349.
  36. a b Anna Kmita: Barwa. Podstawowe pojęcia. Zastosowanie w projektowaniu. [w:] ASP Katowice, BSP 4 [on-line]. www.asp.katowice.pl. [dostęp 2017-05-10]. (pol.).
  37. Zausznica 1965 ↓, s. 346.
  38. Zeugner 1965 ↓, s. 20-21.
  39. a b c d Zeugner 1965 ↓, s. 22.

Bibliografia

  • Gerhard Zeugner (tłumaczył Jerzy Rogaczewski): Barwa i człowiek (Farbenlehre fur Maler). Warszawa: Arkady, 1965.
  • Adam Zausznica: Nauka o barwie. Warszawa: PWN, 1958.
  • Witold Starkiewicz: Psychofizjologia wzroku. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1960.

Linki zewnętrzne

Chenguang Lu, Illustrating color evolution according the decoding model of color vision[1]

Media użyte na tej stronie

Ostwald-harmonia.svg
Autor: Joanna Kośmider, Licencja: CC BY-SA 3.0
Główne grupy harmonijne w kole barw Ostwalda
EM Spectrum Properties pl.svg
A diagram of the EM spectrum, showing the type, wavelength(with examples), frequency, the black body emission temperature. Temporary file for gauging response to an improved version of this file. Adapted from EM_Spectrum3-new.jpg, which is a NASA image.
Dispersive Prism Illustration.jpg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
A dispersive equillateral prism refracting and reflecting an incoming beam of uniform white light rendered into the sRGB IEC61966-2.1 color space
Boutet 1708 color circles.jpg
probably Claude Boutet's 7-color and 12-color color circles
Goethe, Farbenkreis zur Symbolisierung des menschlichen Geistes- und Seelenlebens, 1809.jpg
Johann Wolfgang von Goethe, Farbenkreis zur Symbolisierung des menschlichen Geistes- und Seelenlebens, 1809, Original: Freies Deutsches Hochstift - Frankfurter Goethe-Museum[1]

Das Schema illustriert das Kapitel "Allegorischer, symbolischer, mystischer Gebrauch der Farbe" in Goethe's Farbenlehre. Umschrift:

  • (innerer Ring) [rot] "schön" [orange] "edel" [gelb] "gut" [grün] "nützlich" [blau] "gemein" [violett] "unnöthig"
  • (äusserer Ring) [rot-orange] "Vernunft" [gelb-grün] "Verstand" [grün-blau] "Sinnlichkeit" [violet-rot] "Phantasie"
Colorevolution.gif
Autor: Chenguang Lu, Licencja: CC BY-SA 4.0
Illustrating color evolution according the decoding model of color vision
Cone-response-pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Newton's colour circle.png
"In a mixture of primary colours, the quantity and quality of each being given, to know the colour of the compound."

Throughout Opticks, Newton compared colours in the spectrum to a run of musical notes. To this purpose, he used a Dorian mode, similar to a white-note scale on the piano, starting at D. He divided his colour wheel in musical proportions round the circumference, in the arcs from DE to CD. Each segment was given a spectral colour, starting from red at DE, through orange, yellow, green, blew [sic], indigo, to violet in CD. (The colours are commonly known as ROY G BIV.)

The middle of the colours—their 'centres of gravity'—are shown by p, q, r, s, t, u, and x. The centre of the circle, at O, was presumed to be white. Newton went on to describe how a non-spectral colour, such as z, could be described by its distance from O and the corresponding spectral colour, Y.

A higher resolution image of this would be nice, if someone has access to one.
Runge and munsell color spheres.png
Philipp Otto Runge’s Color Sphere (Die Farbenkugel). The top two images show the surface of the sphere, while the bottom two show horizontal and vertical cross sections. Taken from http://www.uni-mannheim.de/fakul/psycho/irtel/colsys.html
NewtonDualPrismExperiment.jpg
Illustration taken from Newton's original letter to the Royal Society (1 January 1671 [Julian calendar]). S represents sunlight. The light between the planes BC and DE are in colour. These colours are recombined to form sunlight on the pane GH
RuotaTinteOstwald.png
Autor: Peter Forster, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ruota di tinte cromatiche YRB di Ostwald ricostruite da Grässli
Ostwald Color.jpg
Autor: Kolossos z niemieckiej Wikipedii, Licencja: GFDL
Farbdoppelkegel von 1918. 680 genormte Farbtöne. Selbst fotografiert auf der "Langen Nacht der Wissenschaft" in Dresden
Ostwald-scheme.svg
Autor: Joanna Kośmider, Licencja: CC BY-SA 3.0
Schemat systemu barw Ostwalda: 1 - linie jednakowej zawartości bieli (b), 2 - linie jednakowej zawartości czerni (c), 3 - linie jednakowej zawartości barwy pełnej (r)