System rekrutacyjny
System rekrutacyjny (ang. applicant tracking system lub ATS, dosłowne tłumaczenie: system śledzenia aplikacji) – system informatyczny służący do zarządzania rekrutacją, w szczególności poprzez gromadzenie kandydatów na stanowiska pracy i zarządzanie kandydatami w toku procesu rekrutacyjnego. Systemy rekrutacyjne spełniają podobną funkcję do systemów CRM, z tą różnicą, że w centrum uwagi systemów rekrutacyjnych znajduje się kandydat aplikujący na stanowisko pracy. Systemy rekrutacyjne przypominają CRM (systemy zarządzania relacjami z klientami), ale przeznaczone są do zarządzania relacjami z kandydatami do pracy.
Historia
W 1996 roku powstał jeden z pierwszych informatycznych systemów rekrutacyjnych o nazwie Viasite. System Viasite dostępny był jako portal ogłoszeniowy, z którego mogli korzystać zarówno kandydaci jak i pracodawcy. W 1999 roku Viasite zmienia nazwę na Recruitsoft i następnie udostępnia internetowy system zarządzania rekrutacją[1].
Funkcjonalności
Systemy rekrutacyjne udostępniają wiele funkcji związanych z pozyskiwaniem kandydatów, prowadzeniem procesów rekrutacyjnych i raportowaniem. Wśród kluczowych funkcjonalności obecnych systemów rekrutacyjnych wymienić można[2][3]:
- pozyskiwanie kandydatów
- zarządzanie kandydatami w procesach rekrutacyjnych
- zarządzanie komunikacją z kandydatami i pracownikami pracodawcy, którzy biorą udział w procesie rekrutacyjnym
- zarządzanie bazą kandydatów, w szczególności w zakresie ich danych osobowych
- raportowanie wskaźników rekrutacyjnych
Korzyści
Do najważniejszych korzyści stosowania systemów rekrutacyjnych należy oszczędność czasu, a w konsekwencji kosztów związanych z prowadzeniem procesów rekrutacyjnych. Redukcja czasu i kosztów rekrutacji wynika z automatyzacji zadań związanych z prowadzeniem procesów rekrutacyjnych, takich jak[2][4]:
- wyszukiwanie kandydatów we własnych zasobach oraz w zasobach internetowych
- publikowanie ogłoszeń rekrutacyjnych
- gromadzenie aplikacji kandydatów
- uzyskiwanie od kandydatów dodatkowych informacji za pomocą pytań aplikacyjnych
- analizowanie dokumentów aplikacyjnych
- komunikowanie się z kandydatami i innymi uczestnikami procesów rekrutacyjnych
- zarządzanie danymi osobowymi kandydatów
- raportowanie
Przypisy
- ↑ Morgan Schatzman , The History of Applicant Tracking Systems, Jobscan, 19 października 2016 [dostęp 2021-07-04] (ang.).
- ↑ a b System rekrutacyjny - wszystko co trzeba wiedzieć, Element [dostęp 2021-07-04] (pol.).
- ↑ 8 Features Of An Applicant Tracking System To Help Your Recruiting, Ideal, 26 czerwca 2018 [dostęp 2021-07-04] (ang.).
- ↑ Top Five Advantages of Applicant Tracking Systems, ScottMadden, 5 października 2018 [dostęp 2021-07-04] (ang.).