Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Meksyku

Tęczowa flaga – symbol społeczności LGBT
Tęczowa flaga w kształcie Meksyku

Prawo wobec kontaktów homoseksualnych

Kontakty homoseksualne w Meksyku są legalne od przyjęcia przez kraj w 1862 roku francuskiego Kodeksu karnego[1] (w latach 18621867 Meksyk był okupowany przez Francję). Na mocy Meksykańskiego Kodeksu Karnego z 1871 roku homoseksualizm również nie był karalny, ale istniał przepis o publicznej moralności i przyzwoitości, który można było użyć przeciw osobom homoseksualnym. Przepis ten usunięto z państwowego systemu prawnego w 1998 roku. Wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych jest zrównany i wynosi 18 lat.

Ochrona prawna przed dyskryminacją

Ogólnokrajowa

W 2001 roku do konstytucji kraju wniesiono poprawkę zakazującą dyskryminacji ze względu na wiele czynników, w tym orientację seksualną.

W 2003 roku do krajowego systemu prawnego włączono przepisy chroniące mniejszości seksualne przed dyskryminacją w wielu różnych aspektach oraz utworzono Radę Narodową do Zapobiegania Dyskryminacji, która zapewnia pomoc osobom homoseksualnym oraz czuwa nad wykonywaniem tego prawa[2].

Regionalna

Ustawodawstwo miasta Meksyk chroni w pewnym stopniu przed dyskryminacją przez wzgląd na orientację seksualną. Prawo to zakazuje głównie zachęcania do nienawiści wobec gejów i lesbijek oraz dyskryminacji w miejscu pracy.

Stany Aguascalientes i Chiapas posiadają podobne regulacje prawne[2].

Uznanie związków tej samej płci

     Małżeństwa jednopłciowe

     Uznawanie związków zawartych w innych stanach

Regionalne

W 2006 roku związki partnerskie zostały zalegalizowane w stolicy państwa, mieście Meksyk[3]. Ustawa ta została przyjęta przez Radę miasta stosunkiem głosów 43:17.[4][5][6] Związki takie przyznają parom tej samej i przeciwnej płci prawo do dziedziczenia i renty na takich samych zasadach jak małżeństwom, ale wykluczają adopcję dzieci oraz wspólną rejestrację w kasach chorych przez pary homoseksualne[7]. Prawo to weszło w życie 16 marca 2007 roku. Związki te uznawane są tylko w mieście Meksyk.

W 2007 roku podobną regulację prawną przyjął stan Coahuila[8][9]. Ustawa ta weszła w życie 31 stycznia 2007 roku. Na mocy prawa federalnego związki zawarte w stanie Coahuila muszą być uznawane przez inne stany Meksyku.

Wprowadzenie analogicznych ustaw rozważają obecnie władze kilku innych meksykańskich stanów.

Życie osób LGBT w kraju

Uważa się, że Meksykanie należą do narodów tolerujących mniejszości seksualne. Według badania opinii publicznej, przeprowadzonego w 2002 roku przez Pew Global Attitudes Project, 54% obywateli kraju uważa, że homoseksualizm powinien być akceptowany przez społeczeństwo, a przeciwnego zdania jest 39%.

Zdanie Meksykanów wobecTakNie
Pary homoseksualne powinny mieć te same prawa co pary heteroseksualne (2007)45,7%47,3%
Pary homoseksualne powinny mieć prawo wziąć ślub (2007)32,5%58,3%
Dwie homoseksualne kobiety powinny mieć prawo do adopcji dziecka (2007)33,6%58,2%
Dwóch homoseksualnych mężczyzn powinno mieć prawo do adopcji dziecka (2007)22,9%68,5%

Źródło Angus Reid Global Monitor, 2007. angus-reid.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-18)].

Scena gejowska i tolerancja wobec gejów i lesbijek jest najlepiej rozwinięta w stolicy kraju oraz miastach Guadalajara, Puerto Vallarta, Tijuana, Cancun i Acapulco[10], które są częstym celem odwiedzin homoseksualnych turystów z USA i Kanady. W każdym dużym mieście i wielu większych miejscowościach turystycznych znajdują się miejsca, gdzie osoby homoseksualne mogą czuć się swobodnie.

W kraju wydawane są publikacje, działają liczne organizacje o zasięgu ogólnokrajowym zajmujące się niesieniem pomocy przedstawicielom LGTB i walką z nietolerancją czy o równouprawnienie. Każdego roku ulicami stolicy maszerują parady mniejszości seksualnych (gaypride parade). Manifestacja z 2007 roku zgromadziła ponad milion uczestników[11]. $ Meksyk jest państwem w przeważającej części katolickim (89% populacji wyznaje tę religię), więc negatywny wpływ Kościoła katolickiego na postrzeganie osób homoseksualnych jest tu widoczny.

Zobacz też

  • Sytuacja prawna osób LGBT na świecie

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Gay flag.svg
Tęczowa flaga. Symbol walki o prawa osób homoseksualnych. Gay flag pl.svg
North america blank range map.png
Autor: Alan Rockefeller, Licencja: CC-BY-SA-3.0
North America Political Range Map
Access to same-sex marriage in Mexico.svg
(c) Kwamikagami z angielskiej Wikipedii, CC BY-SA 4.0
Laws regarding same-sex marriage
 
Same-sex marriage at state level
 
Marriage not performed (except by amparo) despite supreme-court order; legislation pending
  Marriage performed following supreme-court order, but without enabling legislation
 
Marriage by amparo or by traveling out of state; legislation pending
  Marriage performed following local order, but without enabling legislation
LGBT flag map of Mexico.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
LGBT flag map of Mexico