Szabbazi

Szabbazi
שכונת שבזי
Osiedle Tel Awiwu
Ilustracja
Gęsta zabudowa miejska dzielnicy Szabbazi
Państwo Izrael
DystryktDystrykt Tel Awiw
MiastoTel Awiw-Jafa
DzielnicaPiąta
Położenie na mapie Tel Awiwu
Położenie na mapie
32°03′45″N 34°45′59″E/32,062500 34,766389
Portal Portal Izrael

Szabbazi (hebr. שכונת שבזי) - osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Piątej.

Położenie

Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położone w zachodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu. Północną granicę osiedla wyznacza ulica Itzchaka Elhanan, za którą znajduje się osiedle Lew ha-Ir. Wschodnią i południowo-wschodnią granicę wyznacza ulica Szabbazi, za którą znajdują się osiedla Lew ha-Ir i Newe Cedek. Południową granicę wyznacza ulica Brant, za którą jest osiedle Menaszijja. Zachodnią granicę stanowi ulica HaMered, za którą jest osiedle Menaszijja.

Historia

Mieszkańcy Tel Awiwu pod arabskim ostrzałem prowadzonym z Jafy

Początki osiedla są związane z założeniem w 1896 niewielkiego żydowskiego osiedla "Camp Jehuda" w sąsiedztwie osiedla Newe Cedek. Nowe osiedle zostało nazwane na cześć rabina Jehuda Morgaza (1783-1879). Osiedlali się tutaj żydowscy imigranci z Jemenu. Pierwsze domy wybudowano przy ulicy Elro'i. Były to bardzo proste domostwa, budowane najczęściej z desek i blachy. Cechą charakterystyczną było budowanie wewnętrznych dziedzińców domów. Dopiero w pierwszej połowie lat 20. XX wieku zaczęto stosować cegły wykonane z gliny. Około 1914 osiedle zajmowało obszar około 7 ha i z czasem weszło w skład osiedla Szabbazi.

W 1904 w sąsiedztwie "Camp Jehuda" powstało kolejne małe żydowskie osiedle nazwane "Camp Josef", nazwane na cześć Josefa Back Moyal. Osiedlali się tutaj żydowscy imigranci z Jemenu, Afryki Północnej i Europy Wschodniej (Druga alija). Pierwsze domy powstały przy dzisiejszych ulicach Pines i Deganya. Były to niewielkie domy budowane z desek i blachy. Z biegiem lat osiedle weszło w skład osiedla Szabbazi, które otrzymało swoją nazwę od głównej ulicy Szabbazi.

Podczas Wojny o Niepodległość w 1948 osiedle znajdowało się pod ostrzałem arabskich snajperów z Jafy.

Na przestrzeni lat wiele zabytkowych domów w osiedlu podupadło i zostało rozebranych, jednak trend ten został powstrzymany na początku lat 90. XX wieku. Rozpoczęto wówczas liczne prace renowacyjne i do 2000 wiele domów zostało przywróconych do dawnej świetności. Dzięki temu osiedle odżyło.

Architektura

Typowe wąskie uliczki osiedla Szabbazi

Architektura osiedla została oparta na konstrukcji dawnego żydowskiego getta z Jemenu, do którego dołączono wpływy brytyjskiego kolonializmu wymieszane z architekturą Bliskiego Wschodu. Podkreślenie tej różnicy jest istotne, ponieważ cała pozostała reszta Tel Awiwu została wybudowana w stylu Bauhaus.

Edukacja i nauka

W osiedlu znajdują się szkoły Tkuma i Beit Ya'akov.

Religia

W osiedlu znajduje się jedna synagoga. Jest ona położona przy ulicy Kinneret.

Gospodarka

Życie gospodarcze osiedla koncentruje się wokół obsługi ruchu turystycznego. Wśród zabytkowych domów znajdują się liczne restauracje i sklepy za pamiątkami. Jest to popularne miejsce spędzania czasu przez Izraelczyków.

Linki zewnętrzne

  • Mapa osiedla (ang.). W: ABmaps [on-line]. [dostęp 2011-01-13].

Media użyte na tej stronie

Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Tel Aviv residents taking cover from Arab snipers fire in 1948.jpg
Tel Aviv residents taking cover from Arab snipers fire from Hassan Bek Mosque, 1948.
Emblem of Tel Aviv.svg
The coat of arms of the municipality of Tel Aviv Yafo (the joint municipality of Tel Aviv and Jaffa, previously the COA of Tel Aviv).
Shaabzi st2.JPG
Autor: User:Sambach, Licencja: CC BY-SA 2.5
Shabazi Street, Tel Aviv
Shabazi Tel Aviv.jpg
Shabazi, Tel Aviv
Shabazi st1.JPG
Autor: User:Sambach, Licencja: CC BY-SA 2.5
Shabazi Street, Tel Aviv