Szarość kolumny
Szarość optyczna kolumny tekstu (zaczernienie) – jedno z podstawowych zagadnień estetyki składu tekstu ciągłego. Pojęcie jednolitej szarości kolumny wiąże się rozłożeniem znaków w obrębie kolumny tekstu w sposób, który daje wrażenie równomiernej plamy szarości[1]. Szarość kolumny może zostać zaburzona przez ingerencję w parametry składu.
Rodzaje ingerencji wpływających na jednolitą szarość kolumny:
- zmiana kroju, stopnia i odmiany pisma wewnątrz ciągu tekstu,
- wykorzystywanie pseudokapitalików,
- tworzenie się tzw. kanalików (korytarzy), czyli zbyt dużych odstępów pomiędzy wyrazami w wierszach usytuowanych jeden po drugim (często spowodowanych przez nieprofesjonalne justowanie tekstu)[2],
- zastosowanie nieregularnej interlinii,
- zbyt duże lub nieregularne światło międzyliterowe i międzywyrazowe.
Jednolita szarość kolumny jako cecha dobrze złożonego tekstu istotna jest ze względów funkcjonalnych. Wpływa ona na uwagę czytelnika i jego postrzeganie strony jako całości treściowej. Szarość kolumny jest równocześnie ważnym elementem składu pod względem kompozycyjnym i estetycznym[3].
Według Elementarza stylu w typografii autorstwa Roberta Bringhursta szarość to zaciemnienie, jakie daje pismo w składzie, co nie jest tożsame z grubością samego kroju. Światło międzyliterowe i odstępy międzywyrazowe, interlinia oraz częstość występowania wersalików – by nie wspomnieć o właściwościach farby i papieru – to wszystko ma wpływ na szarość pisma[4].
Przypisy
- ↑ Robert Chwałowski: 451, czyli typografia bez papieru. [w:] Czy kompromis jest możliwy, czyli wyróżnienia w tekście [on-line]. typografia.info, 2006-11-14. [dostęp 2014-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-29)]. (pol.).
- ↑ Komputerowy skład tekstu. [w:] Format kolumny (strony) [on-line]. ikurs.friko.pl. s. 6. [dostęp 2014-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-29)]. (pol.).
- ↑ Andrzej Tomaszewski: Typografia po polsku (Rozmowa z Andrzejem T. Spotkanie drugie). towarzysze.com, 2009-11-03. [dostęp 2014-10-29]. (pol.).
- ↑ Robert Bringhurst: Elementarz stylu w typografii. Kraków: d2d.pl, 2008, s. 367. ISBN 978-83-927308-0-4.
Media użyte na tej stronie
Autor: AnnaCieslik, Licencja: CC BY-SA 4.0
Błędnie ustalone świadło międzyliterowe powodujące zaburzenia w harmonijnym układzie strony
Autor: AnnaCieslik, Licencja: CC BY-SA 4.0
Animacja pokazująca błąd w składzie jakim są korytarze oraz ich wpływ na szarość kolumny