Szczoteczka do zębów

Zwykła szczoteczka do zębów
Szczoteczki do zębów

Szczoteczka do zębów – przedmiot, który wraz z pastą do zębów używany jest do utrzymania czystości zębów i jamy ustnej. Służy do rozprowadzania pasty po czyszczonej powierzchni, usuwania resztek pokarmowych i osadu poprzez pocieranie nią o zęby i tkankę miękką, w tym język i dziąsła.

Oprócz klasycznych szczoteczek do zębów popularne stają się też tzw. elektryczne szczoteczki do zębów, wyposażone w silniczek elektryczny wprawiający główkę szczoteczki (najczęściej okrągłą) w ruch oscylacyjno-obrotowy celem efektywniejszego mycia zębów.

Zgodnie z metaanalizą z 2012 roku szczoteczką najefektywniej usuwającą płytkę nazębną i przeciwdziałającą zapaleniu dziąseł jest szczoteczka jonowa[1].

Historia

Zdjęcie z 1899 r. przedstawiające użycie ówczesnej szczoteczki do zębów

Od wieków ludzie używali różnych metod w celu utrzymywania higieny jamy ustnej. Jest to potwierdzone poprzez liczne wykopaliska archeologiczne, w których znaleziono takie narzędzia jak: gałązki drzew, wykałaczki, nici lniane, pióra ptasie, ości rybie, itd.

Przyjmuje się, że pierwsza szczoteczka do zębów została wynaleziona w Chinach około roku 1498. W krajach arabskich używano narzędzia o nazwie miswak lub siwak wykonanego z gałązek lub korzeni roślin wykazujących własności bakteriobójcze. Popularne było również pocieranie zębów kredą lub sodą oczyszczoną.

Najprawdopodobniej pierwszą szczoteczkę do zębów produkowaną masowo stworzył w 1780 roku William Addis z Anglii[2].

Pierwszy patent na szczoteczkę do zębów przyznano w roku 1857 Hiramowi Nicholsowi Wadsworthowi[3] ze Stanów Zjednoczonych, ale produkcja masowa została rozpoczęta w 1885. Konstrukcja produkowanej szczoteczki była dość skomplikowana: rączka wykonana była z kości w której wywiercono dużą liczbę otworków, w których z kolei umieszczono sierść niedźwiedzia. (Nie było to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ sierść zawierała bakterie, nie schła zbyt dobrze, a pojedyncze włosy często wypadały).

Dlatego też, naturalne włosie zwierzęce zostało zastąpione materiałami syntetycznymi (zazwyczaj nylonem – pierwsza taka szczoteczka została udostępniona do sprzedaży 24 lutego 1938.

Od 1 stycznia 1934 Wojsko Polskie zaopatrywało się w szczoteczki dla szeregowych wyłącznie w Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach koło Radomia, w cenie 25 groszy za sztukę[4]

Twardość włosia

Biorąc pod uwagę średnicę włosia rozróżniamy następujące twardości szczoteczek do zębów[5]:

  • twarda (0,25-0,30 mm),
  • średnio-twarda (0,20-0,25 mm),
  • miękka (0,18-0,20 mm),
  • szczoteczka do implantów (0,08-0,12 mm).

Szczotkowanie zębów

Kierunek szczotkowania zębów powinien być jedną ciągłą linią aby nie zapomnieć umyć wszystkich zębów; zaczyna się na powierzchniach językowych/podniebiennych zębów, gdyż te są trudniejsze do oczyszczenia i ręką zmęczoną uprzednim szczotkowaniem powierzchni przedsionkowych byłoby je trudniej umyć.

Zaleca się używanie szczoteczek z włosiem co najwyżej średnio-twardym, gdyż używanie twardszych szczoteczek może przyczynić się do krwawień dziąseł czy nawet recesji[6].

Metody szczotkowania zębów

Wyróżniono następujące metody szczotkowania zębów szczoteczką tradycyjną:

  • metoda roll (wymiatająca) – po przyłożeniu szczoteczki do brzegu dziąsła włosiem pod kątem 45° ruchy obrotowo-wymiatające w stronę szczytu korony zęba; stosowana przy zdrowym przyzębiu lub przy lekkich stanach zapalnych; nie czyści rowka dziąsłowego[5];
  • metody wibracyjne:
    • metoda Stillmana – stosowana przy recesji; sposób podobny jak w metodzie roll, jednak rozpoczyna się ruchami poziomymi wibrującymi przesuwając szczoteczkę z dziąsła na koronę zęba, ruch zakończony wymiataniem[5];
    • metoda Bassa – początkowe ułożenie szczoteczki ma zapewnić wniknięcie włosia do szczeliny dziąsłowej; ruchy poziome delikatnie czyszczące szczelinę dziąsłową (20-30 ruchów) zakończone wymiataniem (cały schemat 4-5× dla danej grupy zębów); użycie jedynie szczoteczek wielopęczkowych miękkich[5];
    • metoda Chartersa – ruchy poziome z włosiem skierowanym do powierzchni żującej zęba, nachylonym do jego powierzchni pod kątem 45° (brak nachylenia na powierzchni żującej) – ok. 10 ruchów dla danej grupy zębowej; powoduje masaż dziąsła boczną częścią włosia[5];
  • metoda okrężna Fonesa – jedynie dla małych dzieci i osób upośledzonych, nie będących w stanie nauczyć się i używać pozostałych (bardziej skomplikowanych) metod[5];
  • metoda pozioma – do powierzchni żujących zębów bocznych oraz brzegów siecznych;
  • metoda pionowa – do powierzchni językowych i podniebiennych zębów przednich.

Jednorazowe szczoteczki

Od niedawna na rynku pojawiły się jednorazowe szczoteczki do zębów z porcją pasty.

Szczoteczki elektryczne

Elektryczna szczoteczka do zębów (z widoczną ładowarką)

Pierwsza elektryczna szczoteczka do zębów została wynaleziona w 1939 roku w Szwajcarii, ale w produkcji seryjnej (pod nazwą Broxodent, firma Squibb) pojawiła się dopiero po roku 1960 w USA. W roku 1961 General Electric wprowadził szczoteczkę z bezprzewodową ładowarką. Końcówka szczoteczki wykonywała ruchy posuwisto-zwrotne.

W 1987 w sprzedaży pojawiła się pierwsza szczoteczka (o nazwie Interplak) z obrotową końcówką. Obecnie istnieje bardzo wiele modeli szczoteczek elektrycznych z różnymi konstrukcjami.

Ładowanie szczoteczki elektrycznej

Z uwagi na fakt, że w środku znajduje się silniczek elektryczny woda nie może się dostać do wnętrza szczoteczki – dlatego też obudowa szczoteczki jest hermetycznie zamknięta. Do ładowania nie są używane żadne zewnętrzne kontakty metalowe – przekazywanie energii odbywa się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, podobnie jak ma to miejsce w transformatorze.

Przypisy

  1. K.L. Vandana, Akshay Vibhute, The effectiveness of manual versus powered toothbrushes for plaque removal and gingival health: A meta-analysis, „Journal of Indian Society of Periodontology”, 16 (2), 2012, s. 156, DOI10.4103/0972-124X.99255, ISSN 0972-124X, PMID23055578, PMCIDPMC3459492 [dostęp 2018-12-22] (ang.).
  2. Historia tradycyjnej szczoteczki do zębów [dostęp 2022-01-18] (pol.).
  3. A Visual History of the Toothbrush | Museum of Every Day Life, museumofeverydaylife.org [dostęp 2018-10-20] (ang.).
  4. Dziennik Rozkazów Ministra Spraw Wojskowych Nr 1 z 25 stycznia 1934 r., poz. 1.
  5. a b c d e f Zbigniew Jańczuk: Praktyczna periodontologia kliniczna. Warszawa: Wydawnictwo Kwintesencja, 2004, s. 122-124. ISBN 83-85700-42-0.
  6. dr Katarzyna Ratyńska: Jak prawidłowo myć zęby ? (pol.). ratynscy.pl. [dostęp 2015-10-22].


Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Toothbrush1899Paris.jpg
Die Pariserin bei ihrer Toilette; Die Toilette einer eleganten Pariserin ist ein sehr wichtiges Geschäft, das mit aller Sorgfalt und unter Widmung des gehörigen Zeitaufwandes besorgt werden will. An dem guten Willen fehlt es nie, denn die Toilette war seit jeher eine Lieblingsbeschäftigung der Pariserin und ist es bis zu dem heutigen Tag geblieben. Unsere Abbildungen lassen einige der wesentlichsten Phasen der Toilette verfolgen, von dem Augenblicke, wo die Pariserin zu ihrem Waschtisch tritt, um ihr Schönheitswerk zu beginnen, bis zu dem Schluss, den die Anlegung des Perlenhalsbandes bezeichnet. Man frage nicht, wie lange die Vollendung des Kunstwerkes gedauert, als welches die Toilette einer Pariserin sich darstellt.
Brushing direction.svg
Autor: Kaligula (both original and derivative work), Licencja: CC BY-SA 3.0
Kierunek szczotkowania zębów.
Toothbrush BNC.jpg
Autor: Prathyush Thomas, Licencja: GFDL 1.2
Toothbrush white background