Szczyrbskie Zęby
Szczyrbskie Zęby (niem. Tschirmer Zacken, słow. Štrbské zuby, węg. Csorbai-fogak[1]) – postrzępiona część grani między Szczyrbską Przełęczą (2234 m), a Szczyrbską Szczerbiną (2242 m) w głównej grani odnogi Krywania w słowackich Tatrach Wysokich. Jest w niej 5 skalnych zębów (najwyższy środkowy – 2255 m[2]) i 4 przełączki między nimi. Najbardziej charakterystyczna jest bardzo wąska i głęboko wcięta szczerbinka w środkowej części, między dwoma pionowymi uskokami[3].
Na północną stronę ze Szczyrbskich Zębów do kotła lodowcowego o nazwie Mały Ogród opada ściana o wysokości około 150 m. Jest urzeźbiona filarkami opadającymi z każdego skalnego zęba i kominkami opadającymi z przełączek między nimi. Najwybitniejszy jest kominek opadający z najbardziej wschodniej szczerbinki. Na południe, do Szczyrbskiego Kotła opada ściana niższa, ale bardziej stroma, w prawej (patrząc od dołu) części przecięta wznoszącym się skośnie w prawo zachodem. W ścianach nad tym zachodem tym zwisają okapy, które zagrażają taternikom, gdyż w każdej chwili mogą się oberwać[3].
Autorem nazwy tej formacji skalnej jest Władysław Cywiński[3].
Drogi wspinaczkowe
- Prawą częścią południowej ściany; IV w skali tatrzańskiej, czas przejścia 1 godz.
- Lewym żebrem południowej ściany (z Małego Ogrodu); 0+, 45 min[3].
Przypisy
- ↑ Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [dostęp 2020-05-27] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24] .
- ↑ Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky. Produkty leteckého laserového skenovania
- ↑ a b c d Władysław Cywiński. Grań Hrubego. Przewodnik szczegółowy, tom 14. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2008, ISBN 978-83-7104-039-9.