Szczyt NATO w Pradze 2002

Szczyt NATO w Pradze, listopad 2002.

Szczyt NATO w Pradze w 2002 lub 16. Szczyt NATOszczyt NATO, zorganizowany w Pradze w Czechach w dniach 21-22 listopada 2002.

Był to pierwszy szczyt NATO w dawnym kraju członkowskim Układu Warszawskiego i pierwszy szczyt po atakach z 11 września. W jego trakcie do członkostwa w Pakcie zaproszono siedem państw byłego bloku wschodniego.

W Pradze odbyły się także spotkania Rady NATO-Rosja oraz Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ministrów spraw zagranicznych oraz posiedzenie Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego (EAPC).

Rezultat szczytu

W czasie szczytu w Pradze, 21 listopada 2002 państwa członkowskie NATO przyjęły "Deklarację Szczytu Praskiego", która zawierała główne postanowienia szczytu:

  • zaproszenie siedmiu państw: Bułgarii, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii do członkostwa w Sojuszu. Podpisanie Protokołów Akcesyjnych z tymi państwami do końca marca 2003 i ich wstąpienie do NATO najpóźniej na kolejnym szczycie w maju 2004.
  • potwierdzenie zasady „otwartych drzwi” do NATO dla „europejskich demokracji, zdolnych przyjąć na siebie odpowiedzialność i obowiązki wynikające z członkostwa”
  • zapewnienie o perspektywie członkostwa dla Albanii, Chorwacji i Macedonii.
  • rozpoczęcie Indywidualnego Planu Działań na rzecz Partnerstwa (IPAP, Individual Partnership Action Plan)[1].
  • utworzenie Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force, NRF), z pełną zdolnością operacyjną w październiku 2006.
  • reforma dowództwa wojskowego NATO
  • przyjęcie Zobowiązań Praskich w sprawie Zdolności Wojskowych (Prague Capabilities Commitment, PCC), w celu polepszenia zdolności do obrony przed atakiem chemicznym, biologicznym, radiologicznym i nuklearnym.
  • przyjęcie Koncepcji Wojskowej Obrony przed Terroryzmem
  • wzmocnienie zdolności Sojuszu do obrony przed atakami cybernetycznymi
  • decyzja o wspieraniu państw członkowskich NATO w misji w Afganistanie (ISAF)

Państwa członkowskie przyjęły również "Oświadczenie w sprawie Iraku", w którym wyraziły poparcie dla rezolucji nr 1441 Rady Bezpieczeństwa ONZ (która dawała Irakowi 30 dni na ostatecznie zastosowanie się do wcześniejszych rezolucji ONZ, a w szczególności przedstawienie dowodów zniszczenia zapasów broni masowego rażenia i dopuszczenie inspektorów ONZ do wszystkich obiektów na terenie Iraku) i wezwały Irak do „bezwarunkowego i natychmiastowego przyjęcia powyższej rezolucji oraz wszystkich poprzednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”[2].

W trakcie posiedzenia EAPC przyjęto „Plan działań Partnerstwa Przeciw Terroryzmowi”[3]. W trakcie spotkania Komisji NATO-Ukraina przyjęto „Plan Działań NATO-Ukraina”[4].

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

NATO-2002-Summit.jpg
Spotkanie na szczycie NATO, 2002