Szerokie Kalackie
Szerokie Kalackie – dość stromy upłaz w Kuźnicach w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się na południowo-wschodnim stoku opadającym do Drogi Brata Alberta nieco poniżej Kalatówek. Szerokie Kalackie znajduje się w grzbiecie będącym przedłużeniem w północno-wschodnim kierunku grzbietu Kalackiego Upłazu. Obydwa te upłazy oddzielone są krótkim i zalesionym żlebem spadającym spod Przełęczy Białego. Przeciwległe do Szerokiego Kalackiego stoki grzbietu opadają do Szerokiego Żlebu, w lesie zaś na zakończeniu grzbietu (na tzw. Śpiącej Górze) znajduje się klasztor Albertynów na Śpiącej Górze[1][2].
Obecnie na Szerokim Kalackim jest jeszcze spora, trawiasto-piarżysta i stopniowo zarastająca lasem halizna z niewielkimi skałkami[3]. Poza tym miejsce to jest zalesione. Dawniej jednak, w okresie pasterstwa, było tutaj wiele należących do Hali Kalatówki trawiastych halizn[4]. Jeszcze obecnie na mapie Geoportalu (zarówno w wersji topograficznej, jak i satelitarnej) widoczne są tutaj trawiaste, zarastające lasem halizny[3]. Przez Szerokie Kalackie prowadzi szlak turystyczny (Ścieżka nad Reglami)[1].
Na Szerokim Kalackim znaleziono zagrożony wyginięciem gatunek grzyba koronica ozdobna Sarcosphaeria coronaria[5].
Szlaki turystyczne
- – czarny: Kalatówki – Przełęcz Białego – Dolina Białego
Przypisy
- ↑ a b Tatry Polskie. Mapa turystyczna 1:20 000, Piwniczna: Agencja Wydawnictwo „WiT” S.c., 2009, ISBN 83-89580-00-4 .
- ↑ Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1: 25000, Warszawa: Wydawnictwo Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, październik 2009, ISBN 83-87873-36-5 .
- ↑ a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [dostęp 2021-08-13] .
- ↑ Władysław Szafer, Tatrzański Park Narodowy, Zakład Ochrony Przyrody PAN, 1962 .
- ↑ Anna Kujawa , Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska , Izabela L. Kałucka (red.), Grzyby chronione Polski. Rozmieszczenie, zagrożenia, rekomendacje ochronne, Poznań: Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk, 2020, ISBN 978-83-938379-8-4 .
Media użyte na tej stronie
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok ze Skupniowego Uplazu
Czarny szlak turystyczny.