Szkółka niedzielna
Szkółka niedzielna – ogólna nazwa wielu rodzajów edukacji religijnej prowadzonej w niedzielę przez różne wyznania. W wyznaniach świętujących sobotę nosi ona nazwę „szkółki sobotniej”.
Historia
Nazwa pochodzi z czasów, gdy Hannah Ball, rodowita mieszkanka High Wycombe w hrabstwie Buckinghamshire w Anglii, założyła w 1769 w mieście szkołę[1]. Jakkolwiek założenie szkółki niedzielnej wiąże się bardziej z pracą Roberta Raiksa, redaktora Gloucester Journal, który dostrzegł potrzebę ochrony dzieci ze slumsów przed wstąpieniem na złą drogę. Pierwszą szkółkę niedzielną w Londynie otwarto przy kaplicy Surrey pod kierownictwem Rowlanda Hilla. Do roku 1831 do szkółek niedzielnych w Wielkiej Brytanii co tydzień uczęszczało 1 250 000 dzieci, czyli około 25 procent populacji. W przemysłowych miastach ich działania wspierane były przez ragged schools (edukacja oraz wspieranie dzieci z ubogich rodzin), ewentualnie przez publiczne programy edukacyjne. Równocześnie szkółki niedzielne kontynuowały swą coraz bogatszą ofertę edukacyjną. Rozwijały się również inne formy, jak choćby ruch socjalistycznych szkółek niedzielnych, mający swe początki w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku.
Nauczycielami w szkółkach niedzielnych są zazwyczaj laicy, wybrani do tej pracy przez kościelną radę lub komisję, zazwyczaj ze względu na ich duże doświadczenie i wiedzę na temat Biblii. Przeważnie są to katecheci, którzy maja już doświadczenie w nauczaniu oraz dodatkowe atrybuty wymienione powyżej.
Często spotykanymi nauczycielami są również księża katoliccy oraz siostry zakonne lub protestanccy pastorzy.
Szkółki niedzielne obecnie
Po dziś dzień istnieje wiele różnych form szkółek niedzielnych. Swoim zakresem obejmują tradycyjne metody nauczania w małych grupach, naukę opartą na Biblii, wspólne śpiewy - od klasycznych psalmów po bardziej współczesne. Szkółki niedzielne są często częścią większego programu realizowanego przez poszczególne kościoły.
W 1986 w jednej z najstarszych dzielnic Nowego Jorku – w Brooklynie, pod przewodnictwem pastora Billa Wilsona zapoczątkowano nowy rodzaj szkółki niedzielnej zwanej Sidewalk Sunday School (Metro Ministries). Z pomocą małych ciężarówek dostawczych, które mogą być zaaranżowane jako scena, "MM" docierało w teren, do parków, gdzie łatwiej można było realizować program szkółek niedzielnych.
Współcześnie Metro Ministries jest obecne w wielu głównych miastach Stanów Zjednoczonych oraz posiada oddziały w ośmiu innych państwach[2].
Sławni nauczyciele w szkółkach niedzielnych
- Jimmy Carter, 39. Prezydent Stanów Zjednoczonych oraz laureat nagrody Nobla
- Truett Cathy, założyciel sieci restauracji Chick-fil-A, uczył w szkółce niedzielnej ponad 55 lat.
- Stephen Colbert, amerykański komik, gospodarz programu Colbert Report
- Wielebny Alexander Fletcher, The Children's Friend, XIX-wieczny pionier przyciągający na swoje audiencje rzesze dzieci
- Margaret Hamilton, amerykańska aktorka filmowa
- Johnny Isakson, amerykański senator stanu Georgia
- Robert Raikes, angielski filantrop oraz założyciel Sunday School Movement
- Theodore Roosevelt, 26 Prezydent Stanów Zjednoczonych
- Charles M. Schulz, amerykański rysownik
- Jeff Sessions, amerykański senator stanu Alabama
- Dick Van Dyke, amerykański aktor filmowy i telewizyjny
- Bill Wilson, Senior Pastor i założyciel największej szkółki niedzielnej w USA (20 000 dzieci każdego tygodnia)
Zobacz też
- YMCA
- Szkółka Niedzielna (czasopismo)
Przypisy
- ↑ Robert Raikes and the Sunday School Movement. [dostęp 2007-10-26].
- ↑ Metro World Child, metroministries.org [dostęp 2017-11-26] (ang.).
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: Tom Mandel z USA, Licencja: CC BY-SA 2.0
Sunday School, Chicago, IL, USA
Sunday School