Szkoła medyczna w Salerno
Szkoła medyczna w Salerno (łac. Schola Medica Salernitana) − pierwsza na świecie szkoła medyczna, mająca swoją siedzibę w Salerno na południu Włoch.
Legendarne początki
Początki istnienia uczelni sięgają wczesnego średniowiecza. Istnieje legenda, według której pewien grecki pielgrzym o imieniu Pontus zatrzymał się w Salerno i szukał noclegu pod arkadami starożytnego akweduktu. W nocy była burza i pod tymi samymi arkadami znalazł schronienie mówiący po łacinie Salernus. Łacinnik był ranny i zaczął opatrywać swoją ranę. Zaciekawiony Grek przybliżył się i podglądał, jakich medykamentów użyje zraniony. W międzyczasie na to samo miejsce przybyło dwóch innych podróżnych: Żyd Helinus oraz Arab Abdela. Także nowo przybyli zainteresowali się raną Greka. Okazało się, że wszyscy czterej zajmują się medycyną. Postanowili założyć wspólnotę i szkołę, dzięki której ich wiedza mogłaby zostać przekazana innym.
Historia
Chociaż szkoła istniała już w IX-X wieku, okres jej świetności przypada na XI-XIII wiek. W 984 szukał ratunku u medyków w Salerno biskup Verdun Adalberon[1]. W Salerno działał w XI w. Konstantyn Afrykańczyk, tłumacz arabskich dzieł medycznych[2]. W 1231 Fryderyk II Hohenstauf zadekretował, iż praktykę lekarską wolno było pełnić tylko absolwentom szkoły salerniańskiej, legitymującym się odpowiednim dyplomem[3]. W 1280 Karol II Andegaweński przyjął statuty szkoły, czyniąc z niej medyczne studium generale. Wraz z powstaniem Uniwersytetu w Neapolu ranga szkoły zaczęła spadać. Sławę zdobyły stopniowo uczelnie medyczne w Montpellier, Padwie i Bolonii. Szkołę ostatecznie zamknął Joachim Murat 29 listopada 1811. Ostatnią oficjalną siedzibą był Pałac Copeta w Salerno. W Salerno na równi z mężczyznami mogły studiować medycynę kobiety[4].
Osobistości związane z uczelnią
- Konstantyn Afrykańczyk (XI wiek)
- Rogerius Salernitanus (XII wiek)
- Matteo Silvatico (XIV wiek)
- Rebecca Guarna (XIV wiek)
- Vincenzo Braca (XVII wiek)
- Domenico Cotugno (XIX wiek)
- Giuseppe Gaimari (XIX wiek)
Przypisy
- ↑ Głusiuk A. 2020: Historia szkoły medycznej w Salerno. Mówią Wieki, 6, s. 23
- ↑ Stephen O'Shea: Morze Wiary - islam i chrześcijaństwo w świecie śródziemnomorskim doby średniowiecza. Poznań: 2009, s. 367. ISBN 978-83-7510-087-7. (pol.).
- ↑ University of Salerno, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2014-11-05] (ang.).
- ↑ history of medicine, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2014-11-05] (ang.).
Bibliografia
- Edoardo D'Angelo: Scuola medica salernitana. www.treccani.it, 2005. [dostęp 2014-11-05]. (wł.).
Media użyte na tej stronie
La Scuola Medica Salernitana così come appare in una miniatura del Canone di Avicenna.
L'immagine rappresenta la storia leggendaria di Roberto, duca di Normandia. Ferito mortalmente da una freccia, fu salvato eroicamente dalla moglie che ne succhiò il veleno come era stato prescritto dai medici di Salerno.