Szkocki folklor

Szkocki folklorfolklor na terenie współczesnej Szkocji, obejmujący czasy od najwcześniejszych do współczesnych. Wielu folklorystów, zarówno naukowców, jak i amatorów opublikowało liczne publikacje związane z tym rejonem[1].

Odmiany regionalne

Szkocki folklor charakteryzuje się dość dużą różnorodnością. Wierzenia każdego rejonu różnią się od siebie. Przykładowo Highlands oraz szkockie wyspy są kulturowo bardzo zbliżone do celtyckiej mitologii, a Lowlands to tereny ukształtowane przez problemy ekonomiczne rejonu[2].

Klany szkockie

Tradycyjnym elementem szkockiego folkloru jest system klanowy. Rodziny należą do klanów, które są swoistą wspólnotą rodową. Każdy z nich odznacza się między innymi wyjątkowym dla danej rodziny kolorem i wzorem kraty na kilcie[3].

Céilidh

Słowo Céilidh początkowo oznaczało zebranie, lub przyjęcie[4]. Dziś wykorzystywane jest przede wszystkim w odniesieniu do tradycyjnych spotkań tanecznych, organizowanych w Szkocji oraz Irlandii, zwykle w sobotnie i piątkowe wieczory. Przyjęcia tego typu nie mają określonego stroju, jednak zalecane jest założenie płaskiego obuwia oraz klita[5].

Duchy i potwory w szkockim folklorze

W szkockim folklorze do dziś funkcjonują liczne duchy oraz innego rodzaju potwory. Najpopularniejszym z nich do dziś jest Potwór z Loch Ness, będący częstym motywem wykorzystywanym w popkulturze, którego legenda pojawiła się w okolicach lat 30. XX wieku[2]. Dość znany jest także Mackenzie Poltergeist, duch Sir George'a Mackenzie, który był sprawcą jednych z najbardziej krwawych religijnych prześladowań w XVII wieku w Greyfriars Kirkyard[6]. Często mówi się także o duchu Marii I Stuart, która wciąż podobno pojawia się w licznych zamkach i starych domach[7].

Zobacz też

Przypisy

  1. Stewart F. Sanderson, The Present State of Folklore Studies in Scotland, 1957.
  2. a b Scottish Folklore – #FolkloreThursday, „#FolkloreThursday”, 17 lutego 2016 [dostęp 2018-11-06] (ang.).
  3. Kultura Wielkiej Brytanii – kultura i folklor każdego regionu na travelplanet.pl, www.travelplanet.pl [dostęp 2018-11-06].
  4. What Is Ceilidh? – Licence To Ceilidh, „Licence To Ceilidh” [dostęp 2018-11-06] (ang.).
  5. Everything you needed to know about Ceilidhs – Ghillie Dhu, „Ghillie Dhu”, 22 marca 2018 [dostęp 2018-11-06] (ang.).
  6. Mackenzie Poltergeist in Greyfriars | Historic Mysteries, „Historic Mysteries”, 14 czerwca 2014 [dostęp 2018-11-06] (ang.).
  7. The Life and Afterlives of Mary, Queen of Scots – Spooky Isles, „Spooky Isles”, 24 sierpnia 2015 [dostęp 2018-11-06] [zarchiwizowane z adresu 2018-11-05] (ang.).