Szlak pieszy nr 3583

Iłowiec - Otusz
Ilustracja
Dane szlaku
Państwo

Polska

Województwo

wielkopolskie

Początek

Iłowiec PKP

Przez

Mosina, Stęszew

Koniec

Otusz PKP

Kod

WK

Numer

3583

Kolor znakowania

niebieski

Długość

39 km

Etapy

1

Typ

szlak pieszy

szlak turystyczny niebieski Szlak pieszy nr 3583, szlak pieszy Iłowiec – Mosina – Łódź – Stęszew – Tomice – Otusz[1], na odcinku przebiegającym przez Wielkopolski Park Narodowy – trasa turystyczna imienia Cyryla Ratajskiego[2]znakowany szlak turystyczny długości 39 km, w województwie wielkopolskim. Szlak ten rozpoczyna się przy stacji kolejowej w Pecnej i przebiega lasami mieszanymi do Rezerwatu przyrody Goździk Siny przez lasy Rogalińskiego Parku Krajobrazowego do Mosiny, a następnie, przechodząc przez teren Wielkopolskiego Parku Narodowego, prowadzi do Stęszewa i Ozem Mosińsko-Bukowskim oraz wzdłuż Samicy Stęszewskiej doprowadza do stacji kolejowej w Skrzynkach.

W obrębie Rogalińskiego Parku Narodowego szlak łączy ścieżkę edukacyjną Borówkowy Szlak, rezerwat Goździk Siny w Grzybnie i miejsca pamięci w lesie Bogulin. Odcinek szlaku w obrębie Wielkopolskiego Parku Narodowego przebiega częściowo jedną z dwóch najstarszych tras spacerowych w Wielkopolskim Parku Narodowym. Szlak wytyczony jest stokiem najwyższego wzniesienia w Wielkopolskim Parku Narodowym, w pobliżu stacji kolejowej Osowa Góra oraz przez jego najcenniejsze obszary leśne w pobliżu jeziora Kociołek, Sarnich Dołów i Grabiny im. Wodziczki, a następnie prowadzi wzdłuż jezior Łódzko-Dymaczewskiego i Witobelskiego do Stęszewa. Końcowy fragment szlaku wytyczony jest wzdłuż Samicy Stęszewskiej przez Oz Mosińsko-Bukowski, w pobliżu Trzcielińskiego Bagna i Źródełka Żarnowiec oraz lasy nadleśnictwa Konstantynowo do stacji kolejowej Otusz.

Historia szlaku

Szlak turystyczny Iłowiec - Otusz
Początek szlaku, dworzec PKP w Iłowcu
Oznaczenie szlaku na obrzeżach Pecnej
Przejście przez dopływ Kanału Szymanowo-Grzybno w okolicach Rezerwatu Goździk Siny w Grzybnie
Szlak w rejonie Grzybna - przejście przez wał wydmowy
Odcinek wspólny ze szlakiem nr 3578 (czerwonym) w lesie Bogulin
Oznaczenie szlaku na południowych obrzeżach Mosiny
Oznaczenie szlaku w Mosinie przy ulicy Śremskiej
Oznakowanie szlaku w Mosinie
Studnia Napoleona
Polana w Mosinie
Szlak w centrum Górki
Skrzyżowanie ze szlakiem Osowa Góra - Sulęcinek
Oznakowanie szlaku w Łodzi
Nieczynny fragment szlaku nad brzegiem Jeziora Witobelskiego - pozostałości oznaczenia.
Szlak nad brzegiem Jeziora Witobelskiego
Pańska Górka w Stęszewie (widok ze szlaku)
Dworzec PKP w Stęszewie
Oznaczenie szlaków turystycznych w Żarnowcu
Szlak w lesie na obrzeżach Skrzynek
Koniec szlaku, dworzec PKP w Otuszu

Historia znakowania szlaków w Wielkopolskim Parku Narodowym

Na fali mody na podmiejskie wycieczki w drugiej połowie XIX wieku leżące przy linii kolejowej Puszczykowo stało się popularnym celem eskapad mieszkańców Poznania[3], od 1901 roku na stacji kolejowej Puszczykowo regularnie zatrzymują się pociągi[4]. Około 1910 roku niemieckie organizacje turystyczne wytyczyły dwa szlaki spacerowe nad Jezioro Góreckie – z Puszczykowa przez Jezioro Jarosławieckie oraz z Mosiny, oznaczając ich przebieg w terenie wymalowanymi figurami geometrycznymi[5]. Dostępność turystyczną terenów przyszłego parku narodowego znacznie zwiększyła budowa bocznej linii kolejowej nad Jezioro Budzyńskie[3].

We wrześniu 1925 roku przyrodnik Adam Wodziczko w artykułach prasowych zwracał uwagę na popularność lasów nad brzegami jezior Góreckiego, Skrzynka i Kociołek wśród poznańskich wycieczkowiczów i postulował objęcie ich ochroną w postaci rezerwatu[6]. W 1948 roku sieć pięciu szlaków turystycznych w Wielkopolskim Parku Narodowym zaprojektował i wytyczył osobiście geograf Jerzy Szulczewski[7]. Wytyczone przez niego szlaki z niewielkimi zmianami stanowią podstawę sieci turystycznych szlaków w Wielkopolskim Parku Narodowym[5]. Należą one do najstarszych szlaków nizinnych w Polsce. W 1956 roku wyznaczone przez Szulczewskiego szlaki oznakowano według jednolitego systemu znakowania szlaków poziomymi pasami białymi z kolorowym pośrodku[8].

W marcu 1957 roku Rada Parku uchwaliła zwiększenie dostępności turystycznej powstającego Wielkopolskiego Parku Narodowego poprzez utworzenie pięciu parkingów dla samochodów w Jeziorach, Jarosławcu, nad Jeziorem Lipno, w Puszczykowie i Puszczykówku, założenie miejsc kempingowych w Kątniku, na Osowej Górze oraz nad jeziorami Łódzkim i Jarosławieckim. Zaplanowała też oznaczenie wjazdów bramami z napisem „Wielkopolski Park Narodowy”[6].

Franciszek Jaśkowiak oceniał w 1957 roku, że obszar Parku odwiedza rocznie ok. 500 000 turystów i wycieczkowiczów oraz że jest to popularne miejsce wypoczynku oraz spędzania urlopów. Równolegle z utworzeniem parku narodowego Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oznakowało w parku siedem ścieżek turystycznych o łącznej długości 83 km oraz ustawiło drogowskazy i tablice informacyjne na wejściach do parku i skrzyżowaniach szlaków[6].

Po 1950 roku w całej Polsce przyjął się górski system znakowania szlaków białymi poziomymi pasami z kolorowym pośrodku[9], w 1956 roku oznakowano w ten sposób istniejące szlaki na lewym brzegu Warty w tworzonym parku narodowym[10]. Do końca lat 70. XX wieku staraniem oddziałów PTTK i władz lokalnych wytyczono i oznakowano w regionie wielkopolskim ok. 3000 km szlaków pieszych[11], jednakże ostatecznie znaczna część wytyczonych szlaków nie tworzyła przemyślanej sieci i nie była używana ze względu na brak właściwej konserwacji bądź błędy w wytyczeniu. W efekcie znakowanie części szlaków zanikło i przestały one istnieć[5].

W 2007 roku zarząd główny PTTK wydał jednolitą instrukcję znakowania szlaków turystycznych w Polsce[9].

Szlak w systemie szlaków pieszych Wielkopolskiego Parku Narodowego

Szlak jest szlakiem pieszym jednoetapowym, ale przewodnik turystyczny proponuje wykorzystać go do trzech osobnych wycieczek: z Iłowca do Mosiny, z Mosiny do Stęszewa oraz ze Stęszewa do Otusza[12].

Szlak został odnowiony w 2003 i 2006 roku[1].

Wstęp na szlak jest bezpłatny[13]. Szlak na całej długości nadaje się do uprawiania nordic walkingu[14].

Przebieg szlaku

Na obszarze Rogalińskiego Parku Krajobrazowego: stacja Iłowiec - stacja Mosina

Szlak zaczyna się przy stacji kolejowej w Iłowcu (0,0 km)[1] i trasą pokrywającą się na odcinku około 40% z przebiegiem ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Borówkowy Szlak”[15][16] prowadzi przez urokliwe drzewostany i różnorodne przyrodniczo tereny Nadleśnictwa Konstantynowo[17] do rezerwatu „Goździk Siny” w Grzybnie[18] (3,6 km)[1]. W pobliżu rezerwatu szlak prowadzi wokół drewnianych barierek ograniczających wstęp w głąb obszaru ochronnego[19], a następie przecinając Ziemiański Szlak Rowerowy w okolicach Nowinek[20] szlak wytyczony jest lasami Nadleśnictwa Konstantynowo[21] do skrzyżowania ze szlakiem szlak turystyczny czerwony nr 3578 z Żabna do Drużyny (7,0 km)[1] w lesie w okolicach Drużyny[22]. Przechodząc w pobliżu leśnych miejsc pamięci ofiar zbrodni nazistowskich w lesie Bogulin[23] szlak dochodzi do stacji kolejowej Mosina[21] (11,0 km)[1].

Na obszarze Wielkopolskiego Parku Narodowego: stacja Mosina - stacja Stęszew

Od stacji kolejowej Mosina szlak prowadzony jest ulicami Mosiny przez Pl. 20 października, a następnie bocznymi ulicami do przystanku kolejowego Mosina Pożegowo[21] (12,6 km)[1]. Po przekroczeniu linii kolejowej nr 361 szlak prowadzony jest w górę na Morenę Pożegowską, na szycie której przebiega obok punktu widokowego i miejsca wypoczynku w pobliżu Głazu Zamoyskiego[2][24] (14,1 km)[1]. Ze szczytu wzniesienia szlak wytyczony jest wspólnie ze szlak turystyczny czerwonySzlakiem Kosynierów skrajem lasu w dół obok Studni Napoleona i położonego przy przystanku kolejowym Osowa Góra Głazie Wodziczki[24] (14,7 km)[1] i stamtąd prowadzi do miejsca rozejścia się szlaków nad brzegiem Jeziora Kociołek. Pomiędzy Jeziorem Kociołek a obszarem ochrony ścisłej Sarnie Doły szlak wytyczony jest w kierunku północno-zachodnim przez urozmaicony las porastający teren pofałdowany, a po osiągnięciu starego szlaku Mosina-Stęszew (15,6 km)[24][1] prowadzi wspólną trasą ze Szlakiem Kosynierów pomiędzy obszarem ochrony ścisłej Grabina a obszarem ochrony ścisłej Sarnie Doły przez około 500 metrów. Od miejsca rozejścia się szlaków szlak wytyczony jest wzniesieniem przez najbardziej wartościowy drzewostan Wielkopolskiego Parku Narodowego do miejsca przecięcia ze Szlakiem Kosynierów[2] (17,2 km)[24][1], a następnie w kierunku zachodnim brzegiem doliny Jeziora Góreckiego, przekraczając Trzebawkę do wąwozu prowadzącego do Górki[24] (18,4 km)[1]. Na obrzeżu wsi szlak wytyczony jest na południowy zachód pod górę w kierunku lasu, a następnie skrajem lasu do rynny polodowcowej nad brzeg Jeziora Łódzko-Dymaczewskiego, gdzie na węźle szlaków turystycznych łączy się ze szlak turystyczny czarny szlakiem nr 3590[25][2]. Wspólnym odcinkiem nad brzegiem Jeziora Łódzko-Dymaczewskiego szlaki wytyczone jest do węzła szlaków turystycznych w Łodzi[2] (20,1 km)[1], gdzie szlak odchodzi na północny zachód wzdłuż brzegu Jeziora Witobelskiego przez las do asfaltowej szosy w Witobelu[25]. Władze Wielkopolskiego Parku Narodowego polecają alternatywną niewytyczoną w terenie drogę od skraju zabudowań nad jeziorem (22,4 km)[26] szosą w kierunku stacji Stęszew, natomiast szlak wytyczony jest zarośniętymi resztkami ścieżki wzdłuż brzegu Jeziora Witobelskiego do ruin parku dawnego majątku Witobel, a następnie przez groblę pomiędzy stawami do szosy łączącej Witobel ze Stęszewem (23,2 km). Dalej szlak prowadzi wzdłuż brzegu Samicy Stęszewskiej do linii kolejowej nr 357, wzdłuż której szlak wytyczony jest do przejazdu kolejowego. Od przejazdu do stacji kolejowej Stęszew[26] (22,2 km) szlak wytyczony jest wspólnym odcinkiem z szlak turystyczny zielony szlakiem Stęszew-Szreniawa[1][26].

W dolinie Samicy Stęszewskiej: stacja Stęszew – stacja Otusz

Od stacji kolejowej Stęszew szlak wytyczony jest pośród zabudowań Stęszewa do skraju miasta (25,0 km)[26][1], a następnie asfaltową szosą do Krąplewa, gdzie przekracza przez mostek Samicę Stęszewską na południe (26,3 km). Skrajem lasu szlak wytyczony jest do Wielkiej Wsi (28,0 km), a następnie leśnymi ścieżkami grzbietem Ozu Bukowsko-Mosińskiego pomiędzy doliną Samicy Stęszewskiej a rynną polodowcową Jeziora Wielkowiejskiego poprzez najwyższy punkt grzbietu (113 m n.p.m.) (29,5 km). Dalej szlak prowadzi zboczem ozu w dół na północ przez las do granicy Wielkopolskiego Parku Narodowego w okolicach obszaru ochrony ścisłej Trzcielińskie Bagno[27][1]. Od granicy parku narodowego szlak wytyczony jest doliną Samicy Stęszewskiej przez pofałdowane tereny polne do Miłosławek (31,9 km), a następnie przez tereny zabudowy wiejskiej wzdłuż Jeziora Tomickiego do Tomic[27] (33,3 km)[1]. Za Tomicami szlak wytyczony jest w dół obok ruin młyna (34,3 km) przekraczając Samicę Stęszewską na wschód i wzdłuż brzegu jej doliny prowadzi do stanowiącego pomnik przyrody Źródełka Żarnowiec (34,8 km). Od źródełka szlak wytyczony jest terenami leśnymi do Żarnowca w okolicach którego przekracza Samicę Stęszewską na zachód i ścieżkami przez pofałdowany teren leśny prowadzi do drogi brukowanej ze Skrzynek do Podłozin (36,4 km). Po jej przekroczeniu szlak wytyczony jest południowym brzegiem dolinki mieszczącej niewielkie leśne jezioro do zabudowań Skrzynek[28] (38,0 km)[1]. Końcowy fragment szlaku wytyczony jest ścieżką pomiędzy zabudowaniami a linią kolejową nr 3 do przejazdu kolejowego przy stacji kolejowej Otusz, gdzie szlak się kończy[29] (39,0 km)[1].

Miejsca na szlaku

Rezerwat Goździk Siny w Grzybnie

Rezerwat „Goździk Siny” utworzony został w 1964 roku na wale wydmowym ze stromo nachylonym stokiem północnym, celem ochrony rzadkiego w Polsce goździka sinego. Las porastający rezerwat to przykład subkontynentalnego boru sosnowego świeżego, z dominującą sosną przemieszaną z brzozą i dębem bezszypułkowym. Goździk siny występuje na szczycie wydmy i jej południowym stoku[30]. Roślinność rezerwatu jest uboga, a występujące w nim kępy goździka ulegają degeneracji i narażone są na zagrożenia ze strony człowieka i ekspansywnych roślin[31].

Osowa Góra

Szlak prowadzi przez najwyższe wzniesienie Wielkopolskiego Parku Narodowego – Osową Górę (132 m n.p.m.) stromym podejściem o wysokości względnej ok. 70 m od strony Mosiny-Pożegowa. Na szczycie wzniesienia zlokalizowany jest parking i miejsca wypoczynku, a przy szlaku położony Głaz Zamojskiego – odsłonięty 8 października 1994 roku celem upamiętnienia Władysława hrabiego Zamoyskiego, darczyńcy części lasów tworzących Wielkopolski Park Narodowy. Poniżej szczytu wzniesienia przy szlaku znajduje się polana rekreacyjna oraz Studnia Napoleona[32], a u jego podnóża stacja kolejowa Osowa Góra[24]. Pomiędzy stacjami Mosina-Pożegowo i Ossowa Góra w sezonie kursuje Mosińska Kolej Drezynowa[33].

Obszary ochrony ścisłej w Wielkopolskim Parku Narodowym

W centralnej części Wielkopolskiego Parku Narodowego szlak wytyczony jest pomiędzy obszarami ochrony ścisłej położonymi w głębi kompleksu leśnego[34]. Rezerwat Jezioro Kociołek utworzony został celem ochrony jeziora polodowcowego oraz lasów porastających jego zbocza[35][36], rezerwat Sarnie Doły chroni śródleśne oczka wodne i bagienny obszar torfowisk na dnie rynny polodowcowej[37][38]. Rezerwat Grabina im. prof. Wodziczki ustanowiony został celem ochrony miejsc lęgowych bezkręgowców i starego drzewostanu w skład którego wchodzą graby i dęby - najbardziej naturalnego lasu w Wielkopolskim Parku Narodowym, pozostałości lasów porastających cały obszar Parku. Las ten stanowi wzór dla działań zmierzających do odbudowy naturalnego drzewostanu[39][36].

Stęszew

Położony przy tradycyjnym szlaku handlowym łączącym Dolny Śląsk z Wielkopolską Stęszew prawa miejskie zyskał w 1370 roku. Zachowany jest owalny układ miasteczka średniowiecznego z centralnie położonym rynkiem[40]. Według miejskiego portalu informacyjnego[41] do atrakcji turystycznych miasta należą zagospodarowane turystycznie[42] jeziora, nad którymi miejscowość jest zlokalizowana[41], dom podcieniowy na starym mieście mieszczący Muzeum Regionalne oraz zabytkowe kościoły[43]. Na położonej nad brzegiem Samicy Pańskiej Górze znajdują się pozostałości grodziska stożkowego i ruiny zamku[44][45].

Obszar ochrony ścisłej Trzcielińskie Bagno

Szlak wytyczony jest w pobliżu[27] liczącego prawie 30 ha obszaru ochronnego torfowisk i wód powierzchniowych zarastających, porośniętych szuwarami i roślinnością pływającą. Obszar ochronny powstał celem ochrony lęgowisk ptaków wodnych i błotnych – bytuje w nim około 60 gatunków ptaków[38][46].

Źródełko Żarnowiec

Znajdujące się przy szlaku[29] Źródełko Żarnowiec od 1994 roku stanowi pomnik przyrody[47], ustanowiony celem ochrony unikatowego w nizinnym terenie Wielkopolski źródła typu wywietrzyskowego, które utworzyło się na stromym zboczu wzniesienia. Otaczający źródło teren został zagospodarowany poprzez budowę małej architektury turystyczno-wypoczynkowej[48].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Znakowane szlaki piesze w województwie wielkopolskim.
  2. a b c d e Trasa Cyryla Ratajskiego, www.wielkopolskipn.pl [dostęp 2021-11-05].
  3. a b Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 11.
  4. Dworzec Puszczykowo.
  5. a b c Szlaki i trasy turystyczne • Odkryj Wielkopolskę • sprawdź ciekawe miejsca w Twojej okolicy, regionwielkopolska.pl, 6 listopada 2018 [dostęp 2021-04-23] (pol.).
  6. a b c FRANCISZEK JAŚKOWIAK, wbc.macbre.net [dostęp 2021-04-23] (pol.).
  7. Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, Andrzej Dzięczkowski, Wydawnictwo Poznańskie, 1988, s. 185, ISBN 978-83-85034-02-5.
  8. Włodzimierz Łęcki, Znakowane szlaki turystyczne województwa wielkopolskiego – ocena stanu istniejącego – projekt nowego układu, s. 6.
  9. a b Włodzimierz Łęcki, Znakowane szlaki turystyczne województwa wielkopolskiego – ocena stanu istniejącego – projekt nowego układu, Poznań 2011, s. 7.
  10. Włodzimierz Łęcki, Znakowane piesze szlaki turystyczne Województwa Wielkopolskiego – ocena stanu istniejącego -projekt nowego układu, s. 6.
  11. Włodzimierz Łęcki, Znakowane piesze szlaki turystyczne Województwa Wielkopolskiego – ocena stanu istniejącego -projekt nowego układu, s. 6–7, 9.
  12. Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 58, 60.
  13. Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 50.
  14. Beata Reszka, Rogaliński Park Krajobrazowy, s. 195.
  15. Grzybno ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Borówkowy szlak • Odkryj Wielkopolskę • sprawdź ciekawe miejsca w Twojej okolicy, regionwielkopolska.pl [dostęp 2021-11-05] (pol.).
  16. Urząd Miejski w Puszczykowie, Oficjalna inauguracja ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej "Borówkowy szlak".
  17. Obiekty edukacyjne, konstantynowo.poznan.lasy.gov.pl [dostęp 2021-11-05] (pol.).
  18. Szlaki piesze | Unia Gospodarcza Regionu Śremskiego, www.unia.srem.com.pl [dostęp 2021-11-05].
  19. Dorota Wrońska-Pilarek, Rośliny Naczyniowe Rezerwatu „Goździk Siny w Grzybnie” w Województwie Wielkopolskim, Katarzyna Maćkowiak, Mieczysław Grzelak, „Acta Scentarium Polonorum”, 2017, s. 273.
  20. Beata Raszka, Rogaliński Park Krajobrazowy, s. 213.
  21. a b c Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 58.
  22. GRZYBNO - w Wielkopolsce, www.grzybno.info.pl [dostęp 2021-11-05].
  23. Mieszkańcy Sowinek uczcili pamięć pomordowanych – Czas Mosiny [dostęp 2021-11-05] (pol.).
  24. a b c d e f Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 59.
  25. a b Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 59-60.
  26. a b c d Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 60.
  27. a b c Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 61.
  28. Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 61-62.
  29. a b Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 62.
  30. Beata Raszka, Rogaliński Park Krajobrazowy, s. 67.
  31. Dorota Wrońska-Pilarek, Rośliny Naczyniowe Rezerwatu „Goździk Siny w Grzybnie” w Województwie Wielkopolskim, s. 272-273.
  32. Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 83-84.
  33. Mosińska Kolej Drezynowa - atrakcja turystyczna w Mosinie, Gazeta Mosińsko-Puszczykowska, 11 września 2017 [dostęp 2021-11-08] (pol.).
  34. Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 56.
  35. Jezioro Kociołek, www.wielkopolskipn.pl [dostęp 2021-11-10].
  36. a b Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 46.
  37. Sarnie Doły, www.wielkopolskipn.pl [dostęp 2021-11-10].
  38. a b Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 48.
  39. Grabina, www.wielkopolskipn.pl [dostęp 2021-11-10].
  40. Paweł Anders, Wielkopolski Park Narodowy, s. 94.
  41. a b Warto zobaczyć - Informacje - Serwis Informacyjny Urzędu Miasta w Stęszewie - www.steszew.pl, www.steszew.pl [dostęp 2021-06-17].
  42. Gmina Stęszew, Gmina Stęszew zaprasza, s. 14.
  43. Podstawowe informacje - Informacje - Serwis Informacyjny Urzędu Miasta w Stęszewie - www.steszew.pl, www.steszew.pl [dostęp 2021-06-17].
  44. Gmina Stęszew, Gmina Stęszew - zaprasza, s. 8.
  45. Paweł Anders, Wielkopolski Pak Narodowy, s. 94-95.
  46. Trzcielińskie Bagno, www.wielkopolskipn.pl [dostęp 2021-11-08].
  47. Pomnik Przyrody w Żarnowcu, Gmina Dopiewo, 18 września 2020 [dostęp 2021-11-08] (pol.).
  48. Miejsca warte uwagi!, konstantynowo.poznan.lasy.gov.pl [dostęp 2021-11-08] (pol.).

Bibliografia

  • Beata Raszka, Krzysztof Kasprzak Rogaliński Park Krajobrazowy Poznań 2011, ISBN 978-83-62717-24-8, Wyd. II, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury
  • Paweł Anders, Krzysztof Kasprzak, Beata Raszka Wielkopolski Park Narodowy Poznań 1999, ISBN 83-85811-71-0, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.
POL Szlak czerwony.svg
Czerwony szlak turystyczny.
POL Szlak czarny.svg
Czarny szlak turystyczny.
POL Szlak zielony.svg
Zielony szlak turystyczny.
POL Szlak żółty.svg
Żółty szlak turystyczny.
Szlak niebieski oznaczenie Żarnowiec.jpg
Autor: PawelNorbertStrzelecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Oznaczenie szlaków turystycznych w Żarnowcu
Mosina Pozegowo trails.JPG
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 3.0
Węzeł szlaków - Mosina Pożegowo.
Zamoyski erratic, WPN.JPG
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 3.0
Głaz Zamojskiego - Osowa Góra.
Górka, village in Wielkopolski National Park (5).jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Osada Górka w Wielkopolskim parku Narodowym.
Studnia Napoleona WPN.JPG
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 3.0
Well of Napoleon in Mosina.
Szlak niebieski pozostałości Jezioro Witobelskie.jpg
Autor: PawelNorbertStrzelecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Oznaczenie szlaku pieszego nr 3583 na nieczynnym fragmencie nad brzegiem Jeziora Witobelskiego
SzlakNiebieskiNr3583 obrzeżePecnej.jpg
Autor: PawelNorbertStrzelecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Oznaczenie szlaku pieszego nr 3583 (niebieskiego) na obrzeżach Pecnej
Otusz dworzec kolejowy.jpg
Autor: Tomasz w, Licencja: CC BY-SA 3.0
Otusz dworzec kolejowy
20090809 Iłowiec przystanek kolejowy.jpg
Autor: Wojciech Czombik, Licencja: CC BY-SA 3.0
Przystanek kolejowy Iłowiec
20090809 Stęszew stacja kolejowa.jpg
Autor: Wojciech Czombik, Licencja: CC BY-SA 3.0
Stacja kolejowa Stęszew - dworzec
Polana w Mosinie.JPG
Autor: Tomasz w, Licencja: CC BY-SA 3.0
polana w Mosinie
Szlaknr3578 3583 wspólny odcinek.jpg
Autor: PawelNorbertStrzelecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wspólny odcinek szlaków pieszych nr 3578 (czerwonego) i nr 3583 (niebieskiego) w lesie Bogulin
Wodziczko erratic WPN.JPG
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 3.0
Głaz Wodziczki w Osowej Górze.
Jezioro Witobelskie brzeg jeziora Witobelskiego.jpg
Autor: PawelNorbertStrzelecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szlak pieszy nr 3583 nad brzegiem Jeziora Witobelskiego
SzlakNiebieski KanałGrzybno.jpg
Autor: PawelNorbertStrzelecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szlak pieszy nr 3583 (niebieski) - przejście przez bezimienny dopływ Kanału Szymanowo-Grzybno
SzlakNiebieski WałWydmowyNowinki.jpg
Autor: PawelNorbertStrzelecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szlak pieszy nr 3583 - przejście przez wał wydmowy w rejonie Grzybna
Skrzynki szlak niebieski (2).jpg
Autor: PawelNorbertStrzelecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szlak niebieski w lesie na obrzeżach Skrzynek
Stęszew PańskaGórka szlak niebieski.jpg
Autor: PawelNorbertStrzelecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pańska Górka w Stęszewie - widok ze szlaku pieszego nr 3583
Jezioro Kociołek 2.JPG
Autor: Tomasz w, Licencja: CC BY-SA 3.0
jezioro Kociołek
Głaz w Wielkopolskim Parku Narodowym (Franciszek Jaśkowiak).jpg
Autor: Nostrix, Licencja: CC BY-SA 4.0
Głaz w Wielkopolskim Parku Narodowym poświęcony Franciszkowi Jaśkowiakowi
Trzebw niebieski czarny.JPG
Autor: Tomasz w, Licencja: CC BY-SA 3.0
oznakowanie szlaków
Szlaknr3583 Mosina śremskalema.jpg
Autor: PawelNorbertStrzelecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Oznaczenie szlaku turystycznego nr 3583 w Mosinie przy skrzyżowaniu ulic Śremskiej i Lema.
Wpn niebieski czerwony.JPG
Autor: Tomasz w, Licencja: CC BY-SA 3.0
niebieski i czerwony szlak w wpn
Szlaknr3583 Mosina obrzeża.jpg
Autor: PawelNorbertStrzelecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Oznaczenie szlaku nr 3583 (niebieskiego) w południowych przedmieściach Mosiny.