Szlaki turystyczne w powiecie stargardzkim
Szlaki turystyczne w powiecie stargardzkim:
Międzynarodowe i ogólnopolskie
- Europejski Szlak Gotyku Ceglanego - Stargard został włączony do szlaku w 2006 roku. Na szlaku znalazła się większość zabytków na Starym Mieście, m.in. Kolegiata Mariacka, Kościół św. Jana, Ratusz, Mury obronne wraz z bramami i basztami.
- Szlak cysterski - Marianowo
Piesze
Szlak Stargard - Klejnot Pomorza
Stargardzki Szlak Staromiejski Stargard - Klejnot Pomorza- (kolor żółty) biegnie po okręgu stargardzkich plant oraz przechodzi przez Rynek Staromiejski. Trasa ma długość ok. 3 km i można ją zacząć z dowolnego miejsca. Podczas ok. dwugodzinnej wycieczki można zobaczyć najsłynniejsze i najcenniejsze zabytki, wejść na punk widokowy na Baszcie Morze Czerwone, czy obejrzeć wystawy muzealne, a przy tym można pooddychać świeżym powietrzem wśród trzystuletnich drzew.
Szlak Anny Jagiellonki
Szlak Anny Jagiellonki - (kolor niebieski) szlak został nazwany dla uczczenia Anny Jagiellonki, która w dniu 2 lutego 1491 wraz z orszakiem wyruszyła ze Stargardu do Szczecina w celu ożenku z Bogusławem X. Swój początek ma w Załomiu dzielnicy Szczecina i dalej wiedzie przez Kliniska, Strumiany, Sowno, Grzędzice, osiedle Kossaka w Stargardzie i kończy się przy dworcu PKP, jego długość to 35,2 km.
Szlak Błękitny Pojezierza Ińskiego
Szlak Błękitny Pojezierza Ińskiego o długości ok. 42km przebiega przez tereny Pojezierza Ińskiego z Ińska przez wschodnie obszary Ińskiego Parku Krajobrazowego do Węgorzyna i dalej na zachód przez Powalice, Sarnikierz, Dłusko (skrzyżowanie ze szlakiem zielonym), Sątyż i Kamienny Most do Chociwla. Pomiędzy Ińskiem a Węgorzynem tereny lesiste i bagniste, miejscami w okolicy wsi Granica pagórkowate. W okolicy Dłuska, znaczne wysokości względne. Pomiędzy Sątyżem a Chociwlem rozległe panoramy.
Szlak im. Hetmana Stefana Czarnieckiego
Szlak Hetmana Stefana Czarnieckiego - (kolor czerwony) nazwa szlaku upamiętnia pobyt wojsk polskich pod dowództwem hetmana, w tej okolicy. Wiedzie z dworca PKP w Stargardzie przez Strachocin, Pęzino, Czarnkowo, Marianowo, Wiechowo, Szadzko, Dobrzany, Bytowo, Suliborek i kończy się przed Bramą Drawieńską w Reczu, łączna długość to 62,5 km.
Szlak im. Stanisława Jansona
Szlak „Wzniesienia Moreny Czołowej”
Szlak „Wzniesienia Moreny Czołowej” bierze początek na stacji Cieszyno Łobeskie i przebiega przez Dłusko, okolice Głowacza, wzdłuż północnego i wschodniego brzegu jeziora Ińsko, następnie z Ińska drogą wojewódzką nr 151 do jeziora Stubnica. Stąd drogą z licznymi zakrętami do Dobrzan wśród lasów bukowych. Dalej przez Szadzko, Recz do Choszczna. Długość 70 km.
Szlak im Bolesława Czwójdzińskiego
Szlak im Bolesława Czwójdzińskiego
Szlak Miedwiecki
Szlak Miedwiecki (do 2000 czarny), utworzony przez PTTK, długość 3,6 km, w całości przebiega przez gminę Kobylanka.
Szlak Grzędzicki
Szlak na Głowacz
Szlak na Głowacz o długości 500 metrów; łączy Głowacz (180 m n.p.m.) ze szlakiem zielonym "Wzniesieniami Moreny Czołowej".
- szlak hanzeatycki na terenie Stargardu (w planach)
- szlak joannicki Stargard, Suchań, Pęzino (w planach)
- szlak I misji chrystianizacyjnej Ottona z Bambergu na terenie Stargardu (w planach)
- szlak Sydonii von Borck Stargard, Krępcewo, Marianowo (w planach)
Wodne
- szlak kajakowy rzeki Iny. Szlak rozpoczyna się w Reczu i dalej wiedzie przez: jaz w Wapnicy jaz w Suchaniu, Witkowo Drugie, STARGARD, jaz w Stargardzie, Klępino, Lubowo, Rogowo, Smogolice, Poczernin, Sowno, Goleniów i kończy się przy ujściu Iny do Odry (Domiąży), szlak liczy 104,2 km.
Rowerowe
- Dookoła jeziora Miedwie rozpoczyna się w Stargardzie i dalej wiedzie przez: Morzyczyn, Jęczydół, Bielkowo, Rekowo, Nieznań, Żelewo, Komorówko, Giżyn, Młyny, Turze, Ryszewo, Okunica, Grędziec, rezerwat Brodogóry, Wierzbno, Koszewo, Koszewko, Wierzchląd, Skalin, Golczewo, Giżynek i kończy się w Stargardzie (64 km)
- trasa Objechanie Iny na rowery górskie: Stargard, osiedle Kossaka, Grzędzice, Grzędzice-Majątek, Cisewo, Wielichówek, Sowno, Strumiany, Łęsko, Góra Lotnika (30,4 m n.p.m.), Goleniów, Zabród, Bolechowo, Bącznik, Poczernin, Rogowo, Lubowo, Klępino, ul. Reymonta, Stargard (72 km).
Media użyte na tej stronie
Żółty szlak turystyczny.
Niebieski szlak turystyczny.
Czerwony szlak turystyczny.
Zielony szlak turystyczny.
Czarny szlak turystyczny.
Niebieski szlak rowerowy
Czerwony szlak rowerowy
Żółty szlak rowerowy
Zielony szlak rowerowy